

За даними Нацполіції кількість шахраїв, які вдаються до вкрай аморальних схем ошукуючи сім’ї діючих військових, полонених чи зниклих без вісти - зростає. Статистика правоохоронних органів, СБУ та Кіберполіції свідчить про активізацію шахраїв, які користуючись емоційним станом рідних намагаються їх ошукати.
Олена Хоменко, адвокат з військового права, керуюча партнерка Адвокатського об’єднання Актум в інтерв’ю для Апостроф ТБ розповіла, що насамперед варто робити родичам військових, які перебувають у полоні або зникли без вісти. До кого звертатись за допомогою та як не втрапити на гачок шахраїв при оформленні виплат.
Джерело: Апостроф TV
За словами адвоката найбільше страждають від шахраїв родини військових, які чи то перебувають у полоні, чи є безвісти зниклими.
«Так, випадків коли родичів полонених чи зниклих безвісти військових ошукують шахраї пропонуючи надати «важливу інформацію» про їх місце перебування за гроші - досить багато. Адже державою для таких категорій громадян передбачена певна виплата грошового забезпечення і вона не мала. І продовження війни та активних воєнних дій буде лише посилювати цю проблему. Ми всі розуміємо в якому психоемоційному стані перебувають родини не знаючи, що сталось, чи живі чи не живі їхні рідні, чи перебувають у полоні. Але насамперед треба не втрачати зв’язку з реальністю і пам’ятати, що питання звільнення військовополонених – це виключно компетенція державних органів: Координаційного штабу, Об’єднаного центру СБУ, Національного інформаційного бюро... Не існує ніяких посередників здатних за гроші звільнити військового з полону» - наголосила Олена Хоменко.
Розповідаючи про свою практику, адвокат зазначила, що ще одним поширеним видом ошукування родин військових є т.з. процес «прискорення» отримання виплат за загиблого, за полоненого, за зниклого безвісти. Крім того досить поширеною схемою є нібито «борги» військового: злочинці вводять в оману сім'ї загиблих, вимагаючи гроші під приводом неіснуючих боргів, і часто погрожують судом або іншими санкціями.
«Що стосується виплат за загиблого на фронті військового, мова йде про 15 млн грн. І для того щоб їх отримати родичам потрібно пройти певну процедуру. Так, ця процедура досить довготривала і марудна. І адвокат може допомогти правильно зібрати весь пакет документів для оформлення виплат, витребувати всі необхідні документи з військової частини. Проте треба розуміти, що не юрист, ні будь яка інша людина, не впливає на терміновість розгляду справи, а тим паче не може прискорити виплати», - розповіла Олена Хоменко.
Правниця наголошує, що процес оформлення виплат варто розпочинати залучившись підтримкою професійного юриста. Варто розуміти всі алгоритми цього процесу. Провести первинну консультацію, визначивши обсяг проблеми, кількість наявних документів, що знадобляться для виплат. З’ясувати чи було проведене службове розслідування по факту загибелі чи зникнення без вісти військового, або отримання ним поранення чи травми. Чи наявні витяги з наказів про зарахування та звільнення з в/ч. Чи є «форма 100» та довідки про участь у бойових діях тощо.
«Підписуючи договір на професійну правничу допомогу, обов’язково звертайте увагу на деталізацію предмету супроводження та додаткові т.з. «гонорари успіху». Адже часто трапляються випадки що сума гонорару буде залежати від фактично отриманих грошей, що у подальшому може викликати невдоволення та стати передумовою для судових процесів між родичами військових та юристами. Також перед початком співпраці з адвокатом раджу за допомогою відкритих джерел або на сайті «Єдиного реєстру адвокатів України» перевірити наявність у правника діючого свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, та відсутність підстав для тимчасового зупинення або позбавлення такого свідоцтва. Оскільки адвокатура України налічує понад 70 тисяч фахівців у сфері юриспруденції і серед такої кількості та різноманіття легко розгубитися», - зазначає адвокат.
Термінова та фахова консультація адвоката: 067-271-44-73, 098-665-05-40, 050-665-05-60