

Ні для кого не таємниця, що маючи «добрих знайомих» у МСЕК, за певну суму грошей цілком здорова людина може «стати інвалідом», задля того щоб у подальшому користуватись всіма пільгами та виплатами або ж отримати відстрочку від мобілізації. Проте масштаби корупції в цій структурі набули такої безпринципності, що тепер навіть військові, які отримали травми та поранення потерпають від чиновників МСЕК.
Руслан Сейдаметов, адвокат Адвокатського об’єднання Актум в етері телеканалу Апостроф ТВ розповів, наскільки масштабним є хабарництво при встановленні групи інвалідності та, як військовим, які наразі проходять всі бюрократичні процедури по встановленню статусу особи з інвалідністю, підготуватись до проходження МСЕК.
Джерело: Апостроф TV
На переконання правника, саме через непрозору та погано контрольовану роботу МСЕК і виникають всі корупційні фактори: «Працівники МСЕК офіційно отримують досить малу заробітну плату, а приймають рішення на підставі, яких виплачуються пенсійні виплати із державного бюджету. Тому і виникає спокуса хабарництва. З власного досвіду можу сказати, що корупція в цій структурі починається прямо з моменту подачі документів і т.з. «живої черги», коли вам пропонують прискорити розгляд документів. Також непоодинокими є випадки «купівлі статусу інваліда», задля того щоб у подальшому користуватись всіма пільгами та виплатами, а також щоб отримати звільнення або відстрочку від мобілізації».
Правник наголошує, що за правилами роботи МСЕК, які прописані та регламентовані Постановою КМУ №1317, комісія має провести огляд хворого протягом п'яти робочих днів після отримання відповідного направлення. Проте у реальному житті строки інші: тим хто, погоджується прискорити процес розгляду справи – доведеться чекати місяць, два. Тим, хто не погоджується, доведеться чекати на засідання комісії від 6 місяців до року.
«Зараз звісно навантаження на МСЕК велике, адже кількість травмованих і скалічених людей, як серед цивільних, так і серед військових, які потребують проходження МСЕК – зросла, а чисельність штату комісій не змінилась. Проте ми маємо звернення від військових, які після отриманих травм/поранень/каліцтв, при оформленні інвалідності стикнулись з тим, що представники МСЕК навмисне затягують огляди та вимагають хабарі за прискорення справи. І зараз такі ситуації з військовими мають безпрецедентні масштаби», - зауважує Руслан Сейдаметов.
Якщо мова йде про цивільних осіб, або про військових, які перенесли важку хворобу та проходять стаціонарне лікування, то за направленням на МСЕК (ф. 088/0) треба звертатися до свого профільного лікуючого лікаря (травматолога, хірурга, кардіолога та ін.).
Якщо військовий звільнився зі служби направлення на МСЕК надає сімейний лікар. При цьому військовий має звернутись до сімейного лікаря або у районній лікарні, або в місцевому воєнному госпіталі - до профільного лікаря (травматолог, невропатолог тощо) з проханням скликати МСЕК.
Лікар має надати електронні направлення до профільних спеціалістів. Далі необхідно пройти консультації всіх лікарів (обов’язково робити виписки на фірмових бланках лікарні з печаткою лікаря).
Зі всіма висновками приходите до сімейного лікаря і він оформлює направлення на МСЕК (форма ф. №088\о). Потім лікар передає документи комісії або пацієнт робить це самостійно.
Якщо ж військовий буде проходити МСЕК після отримання травм, каліцтв, поранень, то він обов’язково має пройти ВЛК, адже саме заключення/висновок військово-лікарської комісії, у подальшому, вплине на суму виплат для військового, на правильне встановлення відсотка непрацездатності та групи інвалідності.
«Військовим, які будуть проходити МСЕК після отримання травм, каліцтв, поранень, обов’язково треба проходити ВЛК, адже саме заключення військово-лікарської комісії, у подальшому, впливатиме на суми військових виплат, а також на виплату одноразової грошової допомоги (ОГД). Розмір такої виплати залежить від наслідків поранення і це встановлює МСЕК. І різниця у сумах виплат досить суттєва. Чи боєць отримає понад 1,2 млн грн чи лише 211 тис. грн. Я наполегливо раджу перед проходженням МСЕК звертатись за допомогою до фахових правників задля ґрунтовного аналізу всієї медичної документації. Також ще однією відмінністю є те, що група інвалідності для військового, який отримав поранення, травму, каліцтво під час захисту Батьківщини може бути встановлена - вища. Так, наприклад, за медичною документацією та втратою працездатності мають встановити ІІ групу, але якщо це військовий – захисник Батьківщини то він отримає І групу, а це зовсім інші пільги і розміри пенсій та інших виплат», - зауважує адвокат з військових справ.
Для отримання направлення на МСЕК військовослужбовцю необхідно звернутися із рапортом до безпосереднього командира. Рапорт подати в письмовій формі, або через мобільний додаток Армія+. Після розгляду такого рапорту командир в/ч надасть військовослужбовцю дозвіл на залишення військової частини для проходження МСЕК.
У разі якщо військовий знаходиться за межами військової частини (наприклад, у відпустці за станом здоров’я), то може зверніться до ТЦК, який надасть направлення на проходження МСЕК (п. 11 постанови КМУ від 23 лютого 2022 р. № 154 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»).
«Врахуйте, що в період дії воєнного стану та протягом 6 місяців після його припинення чи скасування проведення медико-соціальної експертизи здійснюється за направленням ЛКК незалежно від місця реєстрації чи проживання. У разі, якщо ви звертаєтесь для встановлення інвалідності і не можеш прибути на огляд до МСЕК, то комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення ЛКК», - наголошує адвокат.
У ситуаціях коли документи оформляють не правильно, надають необ’єктивний висновок – рішення МСЕК можна оскаржити в обласній чи центральній комісії, у досудовому порядку, а також через суд.
Оскарження в адміністративному порядку до Обласної МСЕК та Центральної МСЕК МОЗ України. У судовому порядку до суду.
На оскарження висновку МСЕК так само, як і ВЛК в адміністративному порядку є лише місяць. На оскарження у судовому порядку - 6 місяців.
Термінова та фахова консультація адвоката: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.