background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

Висновок ВЛК: чому непридатних визнають придатними

Процедура проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) відіграє ключову роль у забезпеченні боєздатності Збройних Сил України. Однак останнім часом виникають серйозні питання щодо об'єктивності висновків ВЛК, коли особи з серйозними медичними протипоказаннями попри наявність всіх підтверджуючих медичних документів визнаються придатними до військової служби.



Дмитро Кушнаренко, адвокат адвокатського об'єднання Актум

Марина Троян, лікар реабілітолог, представниця групи медичних фахівців адвокатського об'єднання Актум у програмі «Юридична експертиза» на Еспресо ТВ розповіли про всі проблеми, що виникають, насамперед у діючих військовослужбовців, а також військовозобов’язаних при проходженні ВЛК та встановленні придатності до військової служби.

 

Джерело: Espreso.TV

 

 

Важливість об’єктивності проходження ВЛК та її висновків про придатність



Під час ефіру Дмитро Кушнаренко наголосив, що процедура проходження ВЛК є критично важливою не лише для окремих військовозобов'язаних, але й для функціонування держави та обороноздатності армії в цілому.



«У реаліях сьогодення процедура проходження ВЛК є надважливою не лише для конкретної особи, хай то військовозобов'язаний або вже військовослужбовець, а й загалом для функціонування держави й обороноздатності армії. Маємо розуміти, що ВЛК є відправною точкою для подальшого соціального захисту військовослужбовців, зобов'язання щодо виконання якого взяла на себе держава. Йдеться про подальші пільги, виплати особам, які, на превеликий жаль, можливо, втратили певну частину свого здоров'я під час захисту Батьківщини», – підкреслює адвокат.



При цьому Марина Троян додає, що помилкові висновки ВЛК не лише порушують права людини, але й ставлять під загрозу виконання бойових завдань та загальну боєздатність армії. Вона навела приклад, коли у водія бойової машини піхоти стався епілептичний напад під час виконання завдання, що могло призвести до втрати кількох життів: «Я, як лікарка та завідувачка відділення реабілітації, яке розташоване безпосередньо у прифронтовій зоні, маю щоденну комунікацію як із чинними військовослужбовцями, так і з цивільними. І можу навести декілька прикладів. У мого пацієнта, водія БМП, під час здійснення операції з доставлення особового складу на бойову позицію, стався епілептичний напад. Добре, що трагедії не сталося, але ми бачимо на цьому прикладі, що помилкове рішення ВЛК могло призвести до втрати щонайменше п'яти осіб».


 


Роль адвоката у підготовці до проходження ВЛК

 

Дмитро Кушнаренко зазначив, що Адвокатське об'єднання Актум вже понад три роки супроводжує осіб при проходженні ВЛК. Практика показує, що юридична допомога є більш ефективною, коли адвокат працює в тандемі з лікарем. Адвокат забезпечує дотримання процедурних аспектів проходження ВЛК та, за необхідності, оскарження її рішень, тоді як лікар займається медичною стороною питання. Такий підхід гарантує якість допомоги, яку отримують військові та військовозобов'язані під час проходження ВЛК.

 


Причини помилкових висновків ВЛК: чому непридатних визнають придатними



На думку Дмитра Кушнаренка, «військово-лікарські комісії певною мірою перебувають під зовнішнім тиском» – як з боку держави, яка намагається виконати мобілізаційний план, так і з боку суспільства, яке невдоволене тим, що ВЛК не проводить належну оцінку стану здоров'я щодо придатності осіб до військової служби.



«Наприклад, категорія Б - це непридатність до служби у десантно-штурмових військах. Проте придатність до служби у військах логістики й забезпечення», - зазначив адвокат.



Він також зауважив: «Тепер обмежено придатних більше не існує. Ці люди, які раніше мали статус обмежено придатний, тепер можуть бути залучені, наприклад, до евакуації поранених із поля бою. Як правило, люди з такою категорією придатності є дійсно достатньо хворими. Тож виникає питання: як хвора людина може нести на собі пораненого, нерухомого бійця? Чи вистачить у неї сил і здоров’я для виконання таких завдань? До того ж ця особа фактично перебуває на лінії бойового зіткнення, але за журналом бойових розпоряджень нібито не бере участі в бойових діях».

 


Підготовка до проходження ВЛК: важливі моменти



Марина Троян радить військовозобов'язаним заздалегідь якісно підготуватися до проходження ВЛК: самостійно пройти необхідні обстеження та мати відповідні консультативні висновки, які чітко відображають стадію захворювання та можливі ускладнення. Це сприятиме об'єктивній оцінці стану здоров'я та прийняттю правильного рішення комісією.



«Більшість військовозобов’язаних помилково вважають, що при проходженні ВЛК їх будуть ретельно обстежувати. Зазвичай цього не відбувається з об'єктивних і суб'єктивних причин. Тому моя особиста порада – заздалегідь якісно підготуватися до проходження ВЛК, самостійно зробити всі необхідні дообстеження, мати відповідні консультативні висновки, які чітко відображають стадію захворювання й ті чи інші ускладнення, які у людини виникли», - наголошує лікарка.



Дмитро Кушнаренко ж зазначає, що з військовими ситуація дещо складніша.



«У військових ситуація набагато складніша, ніж у військовозобов'язаних, оскільки вони позбавлені можливості пройти будь-яке обстеження у цивільних закладах охорони здоров'я і постійно перебувають у підпорядкуванні своєї військової частини. Тут треба діяти лише одним чином: звертатися з рапортами до медичних частин військової частини про погіршення стану здоров'я або про наявність певних симптомів, які могли б свідчити про певні захворювання, подавати рапорти про направлення їх на стаціонарне лікування і для можливого проходження ВЛК», - наголошує адвокат.


Термінова та фахова консультація «адвокат+лікар» або оскарження ВЛК: 050-665-05-60, 098-665-05-40

Висновок ВЛК - Чому непридатних визнають придатними