ОНОВЛЕНА ПРОЦЕДУРА БРОНЮВАННЯ ВІСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНИХ ПРАЦІВНИКІВ
15 листопада 2024 року Кабмін затвердив оновлені правила бронювання працівників та критерії для надання статусу критично важливого підприємства. Нова процедура бронювання працівників критично важливих підприємств, а також змінені правила надання броні для військовозобов'язаних працівників – набрали чинності 1 грудня 2024 року.
Ігор Мунтяну, адвокат з військового права, керівник напряму бронювання військовозобов'язаних працівників підприємств критичної інфраструктури Адвокатського об'єднання Актум в інтерв’ю для Апостроф ТБ розповів про всі нововведення щодо бронювання військовозобов’язаних працівників.
Джерело: Апостроф TV
Правник зауважує, що сам алгоритм визнання бізнесу критично важливим не змінюється. Як і раніше підприємство звертається до відповідного Міністерства або ОВА для отримання статусу. Уряд також зберіг чинні критерії визначення критичності. Водночас галузеві та регіональні критерії критичності віднині погоджуються з Міноборони та Мінекономіки. Основні зміни процедури бронювання, внесені КМУ, стосуються того, що підприємствам доведеться переброньовувати усіх працівників. Зміни також стосуються і процедури подання списків військовозобов’язаних.
«Усі наявні відстрочки будуть чинними, але не довше, ніж до 28 лютого 2025 р. Тепер бронювання відбуватиметься виключно через «Дію». Виключення - підприємства, у яких відсутній код ЄДРПОУ. Вони і надалі подаватимуть списки до держоргану, який надав статус критичності, а він подає список у «Дію». Переведення на спецоблік та отримання відстрочки відбуватиметься не одразу (автоматично), а протягом 72 годин з моменту подання списків. І лишень при виконанні додаткових умов. Анулювання відстрочкитепер також можна оформлювати через «Дію», - зазначає адвокат.
Військовий юрист зазначає: з 1 грудня для приватних підприємств додатково встановлюється обов'язковий критерій - середня зарплата за останній квартал має бути не менше 2,5 мін. зарплати (20 тис. грн на 15.11. 2024 р.). У заброньованого працівника зарплата також має бути не менше 20 тис. грн за попередній квартал (кожен місяць). Впроваджується обов'язковий критерій - відсутність заборгованості по сплаті усіх податків.
Крім того, змінюється порядок отримання статусу критичності. Рішення по критично важливих підприємствах (чинні на дату набрання чинності постанови КМУ, але строк дії яких закінчується до 30.11. 2024 р.) автоматично продовжуються до 31.12.2024 року. При цьому держограни мають переглянути прийняті ними рішення щодо визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
«Підприємства для бронювання працівника, мають підтвердити відповідність чинним та новим критеріям до 28 лютого 2025 року. Після підтвердження критичності через «Дію» подаються списки працівників для бронювання. До подачі оновлених списків, усі надані бронювання залишаються чинними. Усі рішення щодо визначення підприємств критичними обов'язково перевірятимуться з можливістю анулювання бронювання. Така опція також є у «Дії». Моніторинг відповідності підприємств встановленим вимогам щодо середньої зарплати на підприємстві, рівня сплати податків та кількості військовозобов'язаних відбуватиметься щомісячно», - пояснює адвокат.
Термінова та фахова консультація адвоката з питань мобілізації: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.
