Actum Logo
Actum Logo
Публікації
awdawd
Поиск

Непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку

#військові

#ВЛК

#звільнення з військової служби

#мобілізація

#Розклад хвороб ВЛК

#військовозобов'язані

час читання 10 хв.

Автор статті: Сергій Березин

Юридична відповідність:

Гнатик Наталя Ігорівна, адвокат Адвокатського об’єднання АКТУМ, свідоцтво: #№4456

Дата останнього оновлення:

21.07.2025

Сьогодні досить часто у військовозобов'язаних громадян, а також військовослужбовців виникає багато непорозумінь та безліч запитань стосовно виключення з воєнного обліку із формулюванням у висновку ВЛК «непридатний до військової служби». Зокрема, в різних суспільно-політичних виданнях, в рубриках «Life» журналів і на спеціалізованих інтернет-порталах можна зустріти ствердження про те, що не здатні за станом здоров'я проходити службу в армії, більш не виключатимуться з військового обліку, тобто залишаються на ньому для виконання свого військового зобов'язання.

Насправді, оскільки війна продовжується і коли закінчиться ніхто не знає, проблеми з мобілізацією, звільненням зі служби в ЗСУ, порядком обліку військовозобов'язаних та призовників, а також можливими наслідками проходження ВЛК - залишаються дуже гострими.

Хтось із відомих письменників свого часу сказав, що будь-яка зміна породжує зміни, а за ними невизначеність і страх. Що відбувається сьогодні в сфері військового обліку, як по-новому розуміти статус непридатного до військової служби в Україні і яка доля очікує людей, які мають цей статус, - роз’яснюють адвокати з військового права АО «Актум».

Непридатні до армії з виключенням з обліку: терміни та визначення

Для того щоб розставити усі крапки над «і», насамперед треба розібратися з термінами та визначеннями.

Початок загального непорозуміння та лавини запитань до юристів спричинило прийняття Наказу Мініоборони України від 14.10.2024 р. за № 686, яким затверджено деякі зміни порядку роботи воєнно-медичних експертиз в ЗСУ (Наказ МОУ від 14.08.2008 р. № 402). Фактично ці нововведення стосуються, зокрема формулювання резолютивної частини висновку ВЛК, в якій фраза «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» замінена формулюванням «непридатний до військової служби».

Акцентуємо! У висновку ВЛК про нездатність до військової служби втрачені слова «виключення з обліку».

Отже відповідаючи на основне питання – чи дійсно в 2025 році особи, визнані рішенням ВЛК непридатними до військової служби в ЗСУ, не будуть включатися з обліку? В пп.3 ч.6 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що вилученню з обліку у певних центрах комплектування підпадають ті, хто за здоров'ям визнані нездатними до воєнної служби. Таким чином, наразі Наказ №402 законодавчо узгоджений із Законом України.

Зауважте: виключенням з військового обліку займається не ВЛК, а відповідний ТЦК. Крапка! Тобто ці зміни у нормативно-правових актах просто виключили можливість трактування, що виключення обліку здійснює ВЛК.

Підсумуємо. Правові наслідки нових рішень ВЛК без фрази про виключення з обліку ті ж самі, що і раніше. Як ТЦК виключали з обліку за рішенням медкомісій людей зі статусом непридатний до воєнної служби, так і продовжують це робити сьогодні.

«Знімають» і «виключають» з військового обліку: чім відрізняються терміни?

Ще одним приводом для непорозумінь і розбіжних тлумачень стосовно військового обліку є нерозуміння термінів знятий або виключений з військового обліку. На перший погляд здається, що «зняття»/«виключення» – поняття рівнозначні, проте це далеко не так. Юридичні наслідки цих «незначних» змін досить серйозні та, враховуючи воєнний стан в країні, як ніколи актуальні і для призовників та військовозобов'язаних, і для безпосередньо військових.

Особливості зняття з військового обліку

Термін «зняття» значить, що людина більше не обліковується у конкретному центрі комплектування, але у цьому разі вона лишається військовозобов'язаною, а зняття її з обліку є тимчасовим.

При знятті з обліку у людини статус військовозобов'язаного не втрачається!

За яких підстав можливо зняття з обліку?

Підстави для зняття з обліку різняться у залежності від статусу особи. Це питання стосується таких категорій, як працівники, рекрути, а також воєннозобовязані. Згідно із положеннями ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу». Такими підставами вважаються наступні.

Для призовників:

виповнення 25 років, після чого людина повинна з'явитися в ТЦК для взяття її на облік;

переїзд до іншої місцевості – після прибуття до нового місця мешкання людина повинна стати на облік у ТЦК;

вступ або направлення на військову службу до ЗСУ або навчання у військовому навчальному закладі;

завершення базової загальної військової підготовки;

здобуття звання рядового, сержанта чи офіцера;

направлення для відбування покарання у виправній установі або застосування примусових медицинських заходів.

Для осіб, які мають військове зобов'язання:

зміна місця мешкання, що вимагає реєстрації в іншому ТЦК, який розташований у новому місці проживання;

призов чи спрямування на службу в ЗСУ або до військового навчального закладу;

спрямування до закладів виконання покарань;

зарахування до військо-оперативного резерву та в ін. випадках за рішенням МОУ, СБУ чи підрозділів розвідки.

Особливості юридичних наслідків при виключенні з військового обліку

Коли людину виключають з військового обліку, це рішення є остаточним, тобто її статус військовозобов'язаного припиняється. При виключенні з обліку особа більше не мобілізується на військову службу і не повинна ставати на військовий облік у будь-якому ТЦК. А також вона загалом звільняється від ін. правил, встановлених для військового обліку. Так, наприклад, вона може не сповіщати ТЦК про зміни облікових даних, не повинна проходити ВЛК тощо.

Акцентуємо: виключення з обліку повністю припиняє військову зобов'язаність!

З яких підстав здійснюється виключення із військового обліку під час мобілізації, коли країна воює?

Законодавчими нормами нашої країни передбачені такі причини для виключення з військового обліку:

досягнення граничного віку перебування у запасі – наразі це 60 років;

смерть військовозобов'язаного або визнання його померлим;

визнання його безвісно відсутнім;

визнання за висновком ВЛК непридатним з виключенням з військового обліку та звільнення від військового обов'язку;

припинення громадянства України.

Війна триває і законодавчі акти у галузі призову до військової служби та її проходження постійно вдосконалюються. Зокрема, зазнала змін і ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», яка встановлює підстави для зняття та виключення з військового обліку. Сьогодні ми посилаємося на редакцію закону, що діє з 10.05.2025 р.

Як отримати статус непридатний з виключенням з обліку: процедурні питання

Питання, як можна дістати «липовий» медичний висновок, згідно з яким буде призначено статус невійськового? Про це часто запитують військових адвокатів у надії здобути хоч якісь гарантії звільнення від мобілізації чи призову. Наша позиція в цьому непохитна – це незаконно і є злочином!

Напевно, якщо відкрити інтернет, то на його просторах можна буде знайти пропозиції про такі послуги. Ми не радимо на них реагувати і рекомендуємо взагалі оминати їх стороною, тому що всі такі пропозиції сьогодні можуть надходити тільки від шахраїв, які пропонують за гроші «вирішити питання». Це злочин, а злочинцями з великою ймовірністю опинитеся ви та ваші т. з. «помічники».

Інша справа, коли у людини є підстави для вирішення питання про непридатність із виключенням з військового обліку через реальний стан здоров'я , тобто:

є хвороба, яка дає право позбутися військового обов'язку;

є вже медичний висновок ВЛК, який надає право на виключення з обліку.

Якраз у цих питаннях професійна юридична допомога адвоката з військових питань стане неоціненною.

Наразі, коли ми розібралися із термінологією, настав приступати до практичних питань.

Важливо: саме по собі виключення з військового обліку є адміністративною процедурою. Вона проходить на підставі рішення ВЛК із записом «непридатний» після затвердження цього висновку регіональною ВЛК Причому такий статус має юридичне свідоцтво у формі військового квитка та електронної виписки додатка Резерв+.

Порядок проходження ВЛК

Першим кроком на шляху до отримання висновку ВЛК про непридатність з виключенням з військового обліку є загальне медичне обстеження. Його процедура для призовників, військовозобов'язаних та військових дещо відрізняється. Розглянемо його порядок окремо для кожної категорії.

Етапи проходження ВЛК призовниками:

прибуття на збірний пункт ТЦК, який зазвичай сформований на базі медичної установи;

надання наявних особистих медичних документів;

здача аналізів: загальний аналіз крові, на визначення групи крові, сечі, ЕКГ тощо;

проходження огляду терапевта, хірурга, психіатра, офтальмолога, стоматолога, дерматолога;

проходження огляду у додаткових спеціалістів у разі виявлення будь-якого специфічного захворювання;

проходження додаткового медичного огляду в разі виявлення хвороби, який, наприклад, може бути проведений за результатами стаціонарного лікування;

отримання спеціальній медичній карти, яка складена лікарями за результатами медичного обстеження.

Медична карта огляду призовника є підсумковим документом за результатами медичного обстеження. Саме в ній визначаються діагноз та його впилив на здоров’я призовника, а також ступінь його придатності до служби в армії.

Зважайте: обов'язковою умовою юридичної дійсності медичної карти є наявність в ній дати проведення медобстеження, висновків всіх лікарів з їх підписами та особистими печатками, запису номеру статті розкладу хвороб (ТДВ) та підпису голови комісії з печаткою.

На підставі медичної карти з результатами обстеження стану здоров'я призовника ТЦК видає відповідну постанову ВЛК.

Важливо: під час війни призовників направляють на ВЛК для проходження медичного огляду лише у разі зарахування їх на військову службу за власним бажанням.

ВЛК для військовозобов'язаних

На відміну від призовників для визнання військово лікарською комісією непридатності військовозобов'язаного потрібно отримати спеціальне направлення за встановленою формою від ТЦК.

Донедавна направлення на ВЛК можна було отримати тільки у паперовій формі під особистий підпис військовозобов'язаного, з обов’язковою реєстрацією у спеціальному журналі. Тепер таке направлення можна отримати через додаток Резерв+. Для цього необхідно авторизуватися у додатку (електронний підпис або BankID) та подати запит на направлення на ВЛК. Після обробки запиту система надішле вам його в особистий кабінет. Електронне направлення на ВЛК доступне для тих, хто самостійно бажає пройти комісію, а також для тих, хто вже отримав повістку на ВЛК.

Після отримання такого направлення військовозобов’язаний має з’явитися до медзакладу для проходження медичного огляду. Етапи його проходження схожі с порядком медобстеження призовників:

аналізи;

огляд лікарями;

можливий додатковий огляд при наявності вузькопрофільних хвороб.

Рекомендація: якщо Вас направили на медобстеження, візьміть з собою усі медичні документи, що підтверджують наявні хвороби, зокрема карту амбулаторного хворого. В іншому випадку в ході медобстеження якесь з ваших захворювань можливо буде проігноровано.

Після медогляду військовозобов'язаний може бути направлений для проходження додаткового стаціонарного або амбулаторного медичного обстеження. Цим медогляд фактично закінчується і розпочинаються бюрократичні процедури: складання медичної картки, направлення її до ТЦК, прийняття постанови ТЦК про придатність до служби, внесення відомостей до реєстру. Один примірник постанови ТЦК в обов'язковому порядку видає військовозобов'язаним під особистий підпис. Строк дії такої постанови становить один рік.

Докладніше про всі особливості отримання висновку ВЛК про непридатність військовозобов'язаного у нашому матеріалі «Що таке висновок ВЛК про непридатність до військової служби військовозобов'язаного».

Особливості порядку проходження ВЛК військовослужбовцем

При направленні на ВЛК військовослужбовець має надати комісії:

направлення встановленого зразка за підписом командира;

медичну книжку;

військовий квиток;

фотографію;

службову та медичну характеристики;

особисті медичні документи, які підтверджують наявність хвороб;

якщо була травма/каліцтво - необхідно надати:довідку про обставини травми, акти розслідування, тощо.

У направленні має бути зазначена конкретна ВЛК, де буде проходити медобстеження військовий. Як правило, це комісія за місцем знаходження військовослужбовця на лікуванні, у відпустці або відрядженні. Сам медичний огляд проводиться спеціалістами у стаціонарі або амбулаторно. По завершенню медобстеження його результати вносяться в електронну систему, складаються відповідні документи та приймається постанова ВЛК яка стосується питань придатності до служби, лікування, реабілітації або переведення до іншого лікарняного закладу.

Детальний аналіз порядку отримання висновку військово-лікарської комісії про непридатність військового до проходження військової служби наведено у матеріалі «Ви військовослужбовець? Розповідаємо, як отримати висновок ВЛК про непридатність».

Медичні підстави для непридатності до служби

З якими хворобами не беруть в армію? Важливо розуміти, що статус непридатний до служби за станом здоров’я надають при наявності важких захворювань, які прогресують та не піддаються лікуванню. Законодавством затверджений їх список і він доволі великий. Весь перелік наводити не має сенсу, але серед основних можна відзначити:

активні форми туберкульозу легенів та різні вірусні гепатити, зокрема В15-В19 у хронічних формах;

ВІЛ-інфекція у IV стадії;

онкологічні хвороби з віддаленими метастазами при неможливості радикального хірургічного втручання;

прогресуючі анемії, геморагічні стани та інші захворювання крові, що супроводжуються порушеннями функцій внутрішніх органів;

цукровий діабет, усі види ожиріння, ліпоматоз та інші хвороби щитоподібної та інших ендокринних залоз;

стійкі порушення психіки, в тому числі і внаслідок зловживання алкоголю, наркотиків та психотропів;

бактеріальний менінгіт, мієліт, енцефаліт та інші запальні захворювання центральної нервової системи;

захворювання очей та придаткового апарату;

серцевинна недостатність II-Б-III стадії, зокрема ішемія, атеросклероз або аневризма серця чи інші тяжкі захворювання системи кровообігу;

захворювання органів дихання у важкій формі, такі як, приміром, стенози гортані із порушенням функцій дихання;

тяжкі захворювання органів травлення;

атопічний дерматит у важкій формі та постійно рецидивуючий поширений бляшковий псоріаз;

артрити, васкуліти, артрози, бурсити та інші захворювання кістково-м’язової системи та сполучної тканини зі значними порушеннями рухових та інших функцій організму;

ниркова недостатність у ХХН IV-V стадії з сильними порушеннями функцій, сечокам'яна хвороба у важкій формі, захворювання жіночих статевих органів із значними порушеннями в організмі;

вроджені аномалії та травми, які призвели до явних порушень організму, наприклад, вроджені вади нервової системі чи перелом черепу.

Загальний перелік хвороб, які є підставами для встановлення ступеня придатності до служби в армії, зокрема статусу непридатний за здоров'ям, який дає право на зняття з обліку, наведений у Наказі МОЗ України від 14.08.2008 р. за № 402.

Детальніше про медичні підходи до порядку визнання можливої придатності до служби у нашому матеріалі «Розклад хвороб для звільнення від військової служби».

Зважте, що за наявністю медичних підстав для непридатності до служби цей статус у більшості випадків визначається в індивідуальному порядку.

Процедура видачі затвердженого рішення ВЛК про непридатність

Фактично цю процедуру умовно можна розділити на кілька етапів.

Підготовка свідоцтва про хворобу. Якщо за результатами медичного обстеження виявлено захворювання, яке може стати підставою для визначення непридатності до воєнної служби, ВЛК оформляє документ – свідоцтво про хворобу з висновком про непридатність до служби в Збройних Силах.

Далі - спрямовує свідоцтво про хворобу із пакетом документів до обласної ВЛК. Доданий пакеті документів складається з:

з медичних висновків;

історії хвороби;

результати обстежень;

результати лабораторних досліджень та ін.

Наступний крок, передача документів, що підтверджують наявність захворювання, до регіональної ВЛК, яка, в свою чергу ретельно їх перевіряє і за результатами затверджує свідоцтво про хворобу своїм рішенням.

Вся медична документація розглядається на засіданні комісії, після чого приймається рішення у вигляді постанови ВЛК. Оформляється документально, переважно в електронній формі за допомогою ІКС (інформаційно-комунікаційних систем) та передається до єдиного реєстру. Якщо така можливість у комісії відсутня, то постанови формуються у паперовій формі.

Копія такого документа з постановою може бути видана заявникові за його зверненням:

закладом охорони здоров’я, де проводився медогляд, одразу після його завершення – у разі, якщо постанова не потребує подальшого затвердження штатною ВЛК;

ТЦК.

У разі встановлення статусу «непридатний» на свідоцтві про хворобу проставляється штамп «затверджено». Саме цей документ є підтвердженням права на виключення з військового обліку.

Процедура виключення з військового обліку

Як отримати виключення з військового обліку - останній крок

Процедура виключення з обліку є юридично регламентованою і бере початок із звернення до ТЦК. Для цього необхідно підготувати відповідну заяву. Вона складається у довільній формі з обов'язковим зазначенням обставин, що підтверджують наявні підстави виключення з обліку. Заява від військовослужбовця, який рішенням ВЛК визнаний нездатним до служби, може бути підготовлена ​​безпосередньо у лікарні та разом із медичними документами направлена ​​до ТЦК.

До заяви додаються документи для виключення з військового обліку, такі як рішення ВЛК про непридатність до воєнної служби з відповідними медичними документами. Наявність паспорту громадянина України та військово-облікових документів при цьому є обов’язковими.

Заява та документи розглядається протягом 30 днів. При її задоволені ТЦК приймає рішення щодо виключення з військового обліку із проставлянням у військово-облікових документах заявника відмітки «виключений з військового обліку».

Часті запитання стосовно виключення з обліку

Як підтвердити непридатність до військової служби, якщо на вулиці зупинили співробітники ТЦК?

Ось саме військово-облікові документи, в яких є відмітка про непридатність є підтвердженням нездатності до служби в армії (див. вище).

Чи можуть мобілізувати після виключення з військового обліку?

Ні. Всі встановлені законом підстави, включаючи непридатність за станом здоров’я і сам факт виключення з обліку позбавляють від військового обов'язку. Вирішення питання виключення з військового обліку надасть можливість у подальшому уникати суперечок з патрульними та працівниками ТЦК, незаконної мобілізації, безперешкодного перетинання кордону та ін. можливості для особи, яка не є військовозобов’язаною.

Скільки часу у мене є для того, щоб подати скаргу на медиків?

Відповідь на це питання краще розділити на дві частини:

перша: в досудовому порядку – один місяць;

друга: в суді – шість місяців.

Як оскаржити висновок ВЛК?

Процедура оскарження передбачає звернення до належної ВЛК із скаргою та надання підтверджуючих документів. Більш детально про оскарження читайте далі.

Зараз дедалі частіше трапляються ситуації, коли навіть люди з серйозними проблемами зі здоров’ям та відповідними медичними довідками отримують від ВЛК висновок про придатність до служби. Це викликає запитання щодо об’єктивності таких рішень.

Так чому ж непридатних визнають придатними?

Відмова ВЛК у виключенні з обліку – що робити та як оскаржити рішення?

Далеко не завжди при наявності достатніх медичних показань, ВЛК приймає рішення про непридатність до служби в армії. Ми не будемо шукати глибинні причини такої позиції багатьох комісій різних рівнів. Напевно всім очевидно, що під час війни, коли на фронті спостерігається нестача особового складу, на законодавчому рівні робиться все можливе для вирішення цієї проблеми.

Звідси і складний процес проходження медкомісій, і бюрократична заорганізованість у вирішенні різноманітних питань, і тяганина в оформленні документів, і посилення покарань за порушення порядку військового обліку та багато ін.

Однак одне ми, як адвокати, покликані захищати права людей, знаємо точно – кожна людина має право на оскарження того чи іншого рішення державного органу. У нашому випадку йдеться про оскарження рішень ВЛК.

Що робити, якщо є сумніви у законності висновку та його відповідності реальному стану здоров’я?

Чим займаються ВЛК і якими вони бувають?

ВЛК – це військово-лікарські комісії, на які покладено повноваження проведення медичних оглядів призовників, курсантів, резервістів, військовозобов'язаних, а також військовослужбовців.

Зауважте. Це і є відповідь на питання, хто може оскаржити рішення ВЛК? Всі ті особи, у відношенні яких комісії приймали рішення.

Основними завданнями комісій є:

визначати ступінь придатності зі стану здоров'я до воєнної служби;

встановлювати причинно-наслідкові зв'язки різноманітних захворювань і травм, наприклад, ран, контузій або каліцтв з несенням воєнної служби; тяжкість травм;

визначати доцільність та умови застосування тих чи інших заходів медико-соціальної реабілітації військових.

Існують тимчасові та постійні комісії. Наприклад, тимчасові комісії на призовних пунктах для проведення медичного огляду призовників.

Якщо розглядати градацію комісій за інстанційною ознакою, то в якості основних положень слід виділити:

Центральну ВЛК, яка є вищим органом у структурі комісій;

ВЛК регіонів;

штатні ВЛК – комісії умовно вищого рівня, контрольні ВЛК;

позаштатні ВЛК – комісії умовно нижчого рівня, такі як госпітальні, гарнізонні, комісії для різних родів військ і військових структур, наприклад, ВЛК прикордонної служби, сухопутних військ, МВС, центрів комплектування.

Розподіл ВЛК за інстанціями дозволяє зрозуміти, до яких інстанцій потрібно подавати скарги. Актуальну інформацію щодо адрес (реквізитів) Регіональних (штатних) ВЛК можна дізнатись в матеріалі «Як оскаржити рішення ВЛК».

Покрокова інструкція, як оскаржити рішення ВЛК

Передусім, слід з'ясувати такі питання:

хто може подавати скарги;

на ім'я кого;

що саме можна оскаржувати;

на яких підставах;

у які терміни;

що конкретно може стати результатом оскарження рішення ТЦК.

Підстави та предмети оскарження

Наступне питання – що саме можно оскаржувати та з їяких пістав? Тут все просто. За суттю, оскарження рішення ВЛК можна провести у двох аспектах: юридичному та медичному. Для цього слід уважно вивчити постанову ВЛК та медичні документи, які стали підставою для прийняття даного висновку, а також ретельно проаналізувати хід та повноту самого медичного обстеження.

Підставами для оскарження можуть бути:

неправильне встановлення діагнозу, приміром, у зв’язку із урахуванням результатів попереднього лікування або спеціалізованих медичних висновків;

невідповідність медичних висновків нормативним актам, наприклад, коли постанова не відповідає встановленому порядку проведення медичної експертизи;

порушення у різних процедурних питаннях під час медобстеження та підготовки постанови, приміром, відсутність необхідних додаткових досліджень;

ігнорування документів, які були надані заявником, наприклад, коли комісією не враховані довідки, надані спеціалізованими медичними установами.

Зверніть увагу. Документ, який надає ВЛК за результатами розгляду справи на своєму засіданні є «Постанова». Цей документ часто називають рішенням, висновком, довідкою, випискою, але правильна назва – саме «Постанова».

Ось саме постанова ВЛК та медичні документи, які стали підставою для її прийняття і є предметами оскарження.

Заява на оскарження

Наступним кроком, який завжди викликає труднощі, є складання заяви. Для того щоб вона була правильною, предметною та відповідала встановленому порядку подання скарг, Вам необхідно чітко в ній зазначити:

назву ВЛК, до якої подається скарга;

Ваші ПІБ, точну адресу та контактну інформацію;

реквізити та короткий опис оскаржуваного рішення;

причини, за якими вважаєте рішення неправильним, з обґрунтуваннями та доказами;

законодавчі акти, які були порушені;

повний обсяг ваших вимог;

дату складання заяви та особистий підпис.

Подавати скаргу можна як особисто так і поштою у вигляді рекомендованого листа із повідомленням про вручення.

Порада. Зробіть копію заяви. При її особистої подачі вимагайте, щоб уповноважена особа, яка приймає скаргу, зробила на Вашій копії відмітку про дату прийняття заяви, вказала вхідний номер та поставила печатку або штамп.

До яких інстанцій подаються заяви на оскарження?

Вам доступні два потенційні напрямки для оскарження: наступна за інстанцією ВЛК та суд.

Для точної відповіді на це питання ключовим є обставини, що склалися. Якщо говорити про процес оскарження, як кажуть, з нуля, то в разі незгоди з прийнятим рішенням комісії, належною інстанцією для подання заяви є вища за статусом ВЛК. Наприклад, при виникненні спору на рівні територіальної комісії, скаргу слід направити в регіональну або центральну ВЛК. А ось рішення вищих ВЛК доведеться оскаржувати у суді.

Ваші дії після подання скарги

Після подачі заяви на оскарження особисто або отримання повідомлення про вручення поштою Вам доведеться почекати. Зазвичай скарги розглядають протягом від 10 до 30 днів. Все залежить від обставин, зазначених Вами у заяві на оскарження рішення ВЛК, та від інстанції, яка її розглядає.

Іноді під час розгляду заяви у представників ВЛК можуть виникнути питання. Будьте до них готові. Будьте також готові до повторного медобстеження, тому заздалегідь зберіть всі довідки та ін. медичні документи, які можуть істотно вплинути на результати повторної оцінки вашого здоров'я. Нова постанова за повторним медичним оглядом автоматично відміняє попередню.

Отже: оскарження рішення ВЛК є законним способом відстояти свої права, якщо ви вважаєте, що ваш стан здоров'я оцінено невірно. Головне при цьому правильно підготувати документи та діяти у відповідності до встановлених процедур.

У складних ситуаціях краще звернутися до досвідченого адвоката для оскарження рішення ВЛК. Він проконсультує, допоможе зібрати документи, скласти скаргу і зможе представляти ваші інтереси в суді та інших інстанціях.

Допомога адвокатів АО «Актум»

Як ви могли переконатися, всі процедурні питання визнання непридатного до служби в армії та виключення з військового обліку досить складні самі по собі. Більш того, процес оскарження медичного висновку сильно ускладнюється необхідністю добре розбиратися як в юридичних питаннях, так і в медицині. Саме тому діяти самостійно – це практично завжди прирікати себе на невдачу. Практика показує, що навіть не кожен досвідчений правозахисник береться за цю категорію справ, адже він повинен бути одночасно юристом і медиком.

Саме з цих позицій адвокатські послуги АО «Актум» з питань встановлення непридатності можна назвати ексклюзивними.

Справа в тому, що у нас консультування проводить адвокат спільно з медичним працівником і при необхідності ми можемо забезпечити назвемо умовно, комплексний «юридично-медичний» супровід при вирішенні питання визнання непридатним за станом здоров'я. Причому надаємо юридичну допомогу, починаючи з медобстеження і закінчуючи оскарженням рішення ВЛК, включаючи участь у судовому процесі.

З нами ви будете відчувати себе спокійно, впевнено i зможете суттєво збільшити шанси досягти своєї мети.