Знятий або виключений з військового обліку - В чому різниця
Відповідно до українського законодавства всі чоловіки віком від 18 до 60 років мають перебувати на військовому обліку. Це також стосується деяких категорій жінок, які працюють у медичній, інформаційній та інших галузях, пов'язаних з національною безпекою та обороною. Проте є певний перелік військовозобов'язаних осіб, які можуть бути зняті або повністю виключені з військового обліку. Важливо не плутати ці поняття, оскільки кожне з них має свої особливості та нюанси.
На окрему увагу заслуговує питання, пов'язане з мобілізацією у воєнний час. Очевидно, що державні органи мають всю необхідну інформацію про громадянина, який перебуває на військовому обліку. Тобто, за певних умов його можуть мобілізувати.
Проте як цей процес буде відбуватись з людьми, які зняті або виключені з військового обліку?
Відповісти на це запитання зможе кваліфікований юрист по мобілізації адвокатського об'єднання Актум. Ви завжди можете залишити заявку на консультацію з нашими фахівцями на сайті.
У чому полягає відмінність понять “знятий” та “виключений” з військового обліку
Основна відмінність між зняттям і виключенням з обліку військовозобов'язаних полягає у характері та тривалості таких заходів:
Зняття з військового обліку. Це тимчасовий захід, пов'язаний з певними життєвими обставинами людини. Йдеться про тривалий виїзд за кордон, примусове лікування та інші обставини. Після їх закінчення військовозобов'язаний має повторно стати на облік.
Виключення з військового обліку. За цих умов громадянин повністю звільняється від військових зобов'язань. Тобто людина не повинна проходити строкову службу, військово-лікарську комісію (ВЛК) тощо. Така людина не підлягає мобілізації.
Всі ці відмінності регламентуються Законом України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу». В окремих випадках також враховується низка інших нормативно-правових актів. Наприклад, деякі постанови Кабміну, що пов'язані з військовими зобов'язаннями громадян.
Хто підлягає зняттю з військового обліку
Тимчасове зняття з обліку відбувається за різних обставин. Наприклад, після досягнення 25 років людина знімається з обліку призовників, але одразу після цього має стати на облік військовозобов'язаних чи резервістів — залежно від обставин. Теж саме стосується ситуацій, пов'язаних зі зміною місця проживання: громадянину потрібно знятися з обліку в одному ТЦК, а потім звернутися до іншого — відповідно до нового місця проживання.
Тимчасова відсутність у базі даних також може бути пов'язана з:
обмеженнями життєдіяльності чи погіршенням стану здоров'я;
відбуванням покарання у відповідних установах;
застосуванням примусових заходів лікування, наприклад, направлення до психіатричного стаціонару для спостереження чи контролю за перебігом захворювання;
проходження альтернативної служби;
низкою інших обставин, зокрема за рішенням Міноборони, СБУ та ГУР.
Попри тимчасові обставини, громадянин все ще перебуває в базі даних ТЦК. Тобто він може бути призваний під час мобілізації, зокрема після відновлення на обліку.
Хто підлягає виключенню з військового обліку
У статті 37 згаданого Закону чітко визначено обставини, за яких громадянина буде виключено з військового обліку. У цьому разі людина не проходитиме строкову службу. Також не підлягає мобілізації, тому такій особі не можуть виписати повістку чи викликати до ТЦК.
Виключення з обліку відбувається у випадках, коли людина:
Померла, була визнана померлою або зниклою безвісти.
Припинила бути громадянином України.
Не придатна для проходження служби.
Досягла 60 років (гранично допустимий вік).
Згадані обставини передбачають, що людина більше не має жодних військових зобов'язань перед державою. З цього часу вона не повинна проходити ВЛК, базову загальновійськову підготовку тощо.
Однак, при цьому потрібно враховувати деякі важливі особливості. Наприклад, якщо згодом людина відновила своє українське громадянство, вона має повторно стати на військовий облік. Цей нюанс також прописаний у статті 37 згаданого Закону України, зокрема в підпункті 2 пункту 1 («Взяття на військовий облік»).
Якщо виключений з військового обліку, чи підлягає мобілізації
Якщо будь-якого громадянина України було виключено з баз даних ТЦК, його за жодних обставин не можуть мобілізувати. Це пов'язано з тим, що з огляду українського законодавства, у таких людей припинено всі військові зобов'язання перед державою. Це стосується як базової загальновійськової підготовки, так і мобілізації, включно з умовами воєнного стану.
При цьому важливо правильно трактувати законодавчі норми.
Цікавий факт: чоловік не підлягає мобілізації, якщо має довічне позбавлення волі. Але водночас його знято з військового обліку, а не виключено з нього. Причина в тому, що вирок може змінитися за тими чи іншими обставинами. За таких умов, вийшовши на волю, чоловік матиме військові зобов'язання перед державою. Він повинен стати на військовий облік, а за таких умов людина підлягає мобілізації.
Щоб поставити свої запитання та отримати індивідуальну консультацію, звертайтесь до фахівців адвокатського об'єднання Актум.