background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Розклад хвороб для звільнення від військової служби

Положення про ВЛК у редакції від травня четвертого числа цього року (Наказ Міноборони 420 від 27.04.2024 р.) змінило підходи до порядку визнання можливої придатності до армійської служби та, як вже раніше ми згадували в інших публікаціях, до самої процедури медичної експертизи. Другий додаток до вказаного Положення містить ґрунтовний перелік – «розклад хвороб станів та фізичних вад», з помітками по кожному пункту про вердикт або той медичний висновок, який можуть зробити лікарі по завершенню процедури ВЛК, що відображається у постанові чи свідоцтві, та по суті визначає подальшу долю призовників чи військових.

Третій додаток у свою чергу визначає додаткові вимоги до стану здоров’я людини, з посиланням на певні статті розкладу хвороб, фізичні параметри людини, які мають бути враховані в ході оцінки придатності до служби у певних родах військ, за певними спеціальностями, при наявності окремих шкідливих факторів служби, а також претендуючи на навчання у ВВНЗ чи для служби у певних будівлях чи спорудах.

 

У яких випадках військовослужбовець може бути звільнений від військової служби

 

Законодавство з питань військового обов’язку розмежовує підстави звільнення зі служби у війську:

  • строковиків (базова військова служба),

  • контрактників,

  • з кадрової служби,

  • призовників за часів мобілізації, резервістів та інші.

 

Загальні підстави для звільнення зі служби наступні:


  • при досягненні віку, який є фінішним для військової справи (для чоловіків це 60);

  • при певному хворобливому стані здоров’я на підставі рішення чи постанови ВЛК;

  • у разі винесення обвинувального вироку, кара за яке передбачена тюремним ув’язненням, поміщенням у виправний центр або позбавленням військового звання;

  • при настанні конкретних визначених законом сімейних обставин або поважних причин, відображених у 26 статті Закону про військовий обов’язок та військову службу.

 

Найчастіше затребуваним наразі залишається питання звільнення зі служби за призовом при мобілізації, в особливий/військовий час, а також у цей же період резервістів, тож на ньому і зупинимось більш детально.

 

Стан військовий, окрім вищезгаданих, також передбачає такі підстави для звільнення від армії:

  • встановлення інвалідності та не бажання військового продовжувати службу;

  • опинившись на волі полоненим за відсутності у нього бажання нести подальшу службу;

  • для офіцерського складу – відсутності можливості їх подальшого використання по служби після скорочення штатів або здійснення організаційних заходів;

  • призначення/обрання на такі посади: судді, судді КСУ, члена ВРП, члена ВККСУ, керівника служби дисциплінарних інспекторів ВРП чи його заступника, дисциплінарного інспектора ВРП.

 

Зупинимось на такій підставі звільнення як стан здоров’я.


Що тут важливо розуміти?


Лікарі при проведенні мед оглядів для ВЛК завжди спираються на розклад хвороб та на додаткові вимоги до стану здоров’я відповідно до вищезгаданих 2 та 3 додатків 420 Наказу.


Не зайвим буде хоча б поверхнево ознайомитись з діагнозами, переліченими у розкладі хвороб для звільнення від військової служби і військовозобов’язаним, військовослужбовцям, їх близьким та рідним для загального розуміння, тих діагнозів та відповідно наслідків у контексті армійської справи, до яких можуть призводити наявність тих чи інших захворювань, зокрема, щодо права про демобілізацію.


Можливо також звернутися будь-яким зручним для вас способом до Адвокатського об’єднання Актум та отримати консультацію юриста у зв’язці з лікарем щодо розкладу хвороб.

Звільнення зі служби може відбуватися по суті двома способами:


  • у запас – у випадках, коли військовий не досяг остаточного віку рахуватися у запасі, а стан здоров’я дозволяє нести військову службу; за часів воєнного стану мають рішення ВЛК про тимчасову непридатність до армії з переоглядом у проміжку від 6 до 12 місяців;

  • у відставку – після віку, що є остаточним для перебування у запасі, або прийняття ВЛК рішення про повну непридатність до служби у війську.

 

Порядок звільнення зі служби в цілому має такі етапи:


  • підготовка та направлення рапорту, вказавши конкретні причини звільнення з посиланням на норми закону, з наданням відповідних підтверджуючих ці обставини документів;

  • опрацювання та розгляд рапорту командуванням, прийняття відповідного рішення про результати розгляду.

 

Повна непридатність до служби

 

Про цей термін згідно з розкладом хвороб ВЛК (Наказ 420) може йти мова при такому стані здоров’я військовозобов’язаного або військовослужбовця, якщо він має захворювання, що виключає можливість відправлення у військо.


Розклад хвороб для звільнення від військової служби у додатку 2 має словосполучення «непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку» навпроти кожної статті Розкладу, а також назви хвороби чи ступеню функціонального порушення організму людини.


Непридатність до служби може стосуватися військовозобов’язаного, наприклад, у ході призовної кампанії при мобілізації, що наразі актуально. У такому випадку постанова ВЛК про непридатність у військовий час буде чинною протягом року з моменту завершення медогляду. Законодавець передбачив повторний огляд військовозобов’язаного комісією районного або міського ТЦК з метою підтвердження діагнозу або його подальшої зміни за певною процедурою.

Також цей статус можуть набувати діючи військовослужбовці внаслідок захворювання або травми (контузії чи каліцтва) на війні.


В особливий період, який наразі триває, при визнанні людини непридатною до служби у повній мірі, за результатами медекспертизи виготовляється три примірника свідоцтва про хворобу, яке в цей особливий час оформлюється після постанови про непридатність до війська ВЛК районних та міських центрів комплектування. Ці документи перевіряються обласними та прирівняними до них Київською та Севастопольською міськими ВЛК відповідно до територіальності.

На підставі свідоцтва про хворобу оформлюються документи на звільнення з військової служби.

 

Тимчасова непридатність до військової служби

 

Ця категорія є актуальною у період дії військового стану та до неї відносять розлади здоров’я, що потребують певного часу (від півроку до року) на лікування з подальшим переоглядом ВЛК, передбачають надання відпустки чи звільнення від обов’язків по службі, що виконував військовий.


У розкладі хвороб по кожній статті розписується у яких випадках захворювань непридатні на певний час потребуватимуть:


  • лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків;

  • лікування;

  • переогляду.

 

Цей статус може отримати також, як військовозобов’язаний, так і чинний військовий, який отримав травму або захворювання.

Рішення/постанова ВЛК із таким формулюванням має містити строк для повторного переогляду, на їх підставі оформляють свідоцтва про хворобу чи довідки ВЛК. 30 днів після завершення медогляду дається на оформлення та затвердження свідоцтва.


В порядку контролю такі постанови ВЛК центрів комплектування не пізніше п’ятого дня із моменту завершення медогляду направляються до ВЛК обласної ланки та прирівняних до них Київської та Севастопольської міських центрів комплектування.

 

Важливо! Постійне (без перерв) знаходження військових у ЗОЗ, відпустці, лікуючи захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), їх наслідки із збереженням забезпечення грошового та матеріального не повинно тривати довше 20 місяців поспіль. До моменту завершення цього терміну військові повинні бути переоглянуті ВЛК з метою з’ясування стану придатності до подальшої служби.

 

Мобілізація та підстави для звільнення від військової служби

 

В умовах призовної кампанії при мобілізації, говорячи про розклад хвороб для звільнення від мобілізації, треба орієнтуватись у будь-якому разі на діагнози, статті Розкладу, які дають підстави для прийняття рішення про придатність повну або тимчасову до армійської справи.

 

Як діяти, якщо особа не згодна з рішенням ВЛК?


Законодавець у таких випадках передбачив можливість оскарження спірних рішень ВЛК або до вищих ланок комісійної експертизи по вертикалі, або звертатися до суду.

Як в досудовому, так і в судовому порядку оскарження важливо дотримуватись визначених законом вимог до строків і форми звернення, ретельного збору доказів, бути обізнаним у тонкощах процедури ВЛК з урахуванням обставин конкретного випадку тощо.

Саме такі справи супроводжує адвокат ВЛК об’єднання Актум.

photo thems