


ЗРАЗКИ ТА ШАБЛОНИ ДОКУМЕНТІВ: СКАРГИ, ПОСТАНОВИ КЛОПОТАННЯ
#кримінал
#кримінальна відповідальність
час читання 8 хв.
Автор статті: Наталія Ладижинська
Юридична відповідність:
Пронін Руслан Олександрович, адвокат Адвокатського об’єднання АКТУМ, свідоцтво: #№3174/10 від 21.12.2006
Дата останнього оновлення:
11.07.2025
Правильне оформлення документів гарантує їх юридичну силу. Помилки, неточності чи невідповідності документів вимогам законодавства можуть призводити до негативних наслідків. У кримінальному процесі неправильно складені документи можуть стати підставою для невизнання доказів або ж скасування певних процесуальних рішень.
Тож, якщо ви хочете знати як правильно заповнити типові юридичні документи, без можливих процесуальних ризиків, – ця стаття саме для вас.
Що таке юридичні документи та їх значення?
У загальному значенні під юридичними документами розуміються носії юридично значущої інформації: оформлені письмові акти, які закріплюють певні правові норми, встановлюють, підтверджують або змінюють правові відносини між сторонами, визначають механізм взаємодії тощо.
Саме такі документи є гарантом дотримання прав, як фізичних, так і юридичних осіб, та є доказовою базою у разі виникнення спору.
Документи у контексті КПК України
Відповідно до ст. 99 КПК України документами можуть вважатися: фото-, аудіо - та відеоматеріали (включно з комп’ютерними даними); матеріали, отримані в рамках міжнародного співробітництва; протоколи процесуальних дій і технічні записи до них; висновки ревізій, акти перевірок, а також довідки, висновки та ін. документи спеціалістів.
Невід'ємною частиною кримінального провадження є процесуальні документи. Вони важливі на стадії досудового розслідування, зокрема для захисту прав учасників справи. Правильне оформлення таких документів має важливе значення для законності всього процесу.
Роль документів у кримінальному процесі
Процесуальні документи є засобом забезпечення законності, контролю за діями органів досудового розслідування, запобігання їхньому свавіллю та, як результат, гарантують реалізацію прав людини.
Хто може подавати документи у рамках кримінального провадження?
Подавати клопотання, заяви, докази, скарги, пояснення, висновки фахівців тощо можуть:
Сторона захисту: підозрюваний / обвинувачений, захисник (адвокат), законний представник (якщо підзахисний малолітній/неповнолітній або особа з обмеженою дієздатністю).
Виносити процесуальні постанови, а також подавати клопотання до суду, звіти, докази, протоколи, висновки експертиз тощо може:
Сторона обвинувачення: прокурор, слідчий, дізнавач, оперативні підрозділи (через слідчого).
Подавати заяви, клопотання, скарги, пояснення, докази, цивільний позов у межах кримінального провадження може також потерпілий, сторона захисту або законний представник.
Інші документи, як то: довідки, висновки, роз’яснення, письмові свідчення або матеріали, що містять доказову інформацію можуть подавати експерти, спеціалісти, свідки.
Наслідки неправильного оформлення документів
Оформлення документів у кримінальному процесі має принципове значення, адже порушення встановлених процедур матиме наслідком затягування процесу. Зокрема, якщо документ поданий неуповноваженою особою або з порушенням строків на звернення, слідчий суддя може залишити документ без розгляду.
Також, суд чи інший уповноважений орган може відмовити у розгляді скарги або клопотання, якщо такий документ не містить конкретних вимог та доказів або оформлений із порушення вимог процесуального законодавства.
Безпідставно складений документ стороною обвинувачення, як то повідомлення про підозру чи арешт майна, може призвести до порушення прав учасників процесу.
Тож, навіть коли ви глибоко переконані у вашій невинуватості, не варто проходити цю процедуру самостійно, заручіться підтримкою адвоката з кримінальних справ. Адже весь цей процес, починаючи від складання відповідних документів і до рішення суду - містить чимало правових нюансів, і недооцінка хоча б одного з них може мати серйозні наслідки, зокрема й репутаційні.
Скарги, постанови та клопотання: ключові документи у кримінальній справі
Постанова (110 КПК України)
Постанова є основною формою прийняття рішень слідчим, дізнавачем чи прокурором у кримінальному процесі, як за вимогою КПК, так і з власної ініціативи (ст. 110 КПК України).
Судові ж рішення у рамках кримінального провадження приймаються у формі ухвали, постанови або вироку.
Це можуть бути рішення про: відмову у внесенні відомостей до ЄРДР; початок досудового розслідування; зупинення досудового розслідування; закриття кримінального провадження; обрання запобіжного заходу; взяття під варту, домашній арешт, заставу тощо
Якщо ви намагаєтесь у широкому доступі знайти т.з. «зразок постанови про відмову у порушенні кримінальної справи», мусимо констатувати, що поняття «порушення кримінальної справи» як таке, офіційно скасовано з прийняттям нового КПК України у 2012 році, однак воно й досі широко використовується у повсякденному спілкуванні, зокрема серед громадян, правоохоронців, журналістів та подекуди навіть у юристів. Це зумовлено звичкою, що склалася внаслідок тривалого застосування старої моделі кримінального процесу.
У цій статті ми також вживаємо це поняття як умовне, звичне позначення початку кримінального провадження, хоча з юридичної точки зору правильним є формулювання - внесення/невнесення відомостей до ЄРДР (діяльність/бездіяльність органів досудового розслідування), що і є фактичним початком розслідування згідно зі статтею 214 КПК України.
Слід зазначити, що типового затвердженого «бланку постанови про відмову у порушенні кримінальної справи» немає, однак вона обов’язково повинна відповідати ч. 5 ст. 110 КПК України.
Докладніше про всі можливі нюанси з якими ви можете стикатися при невнесенні відомостей про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) у нашому матеріалі «Відмова у порушенні кримінальної справи: причини, наслідки та правові нюанси».
Скарга (ст. 303–307 КПК України)
Оскарження неправомірних рішень, дій або бездіяльності під час досудового розслідування врегульовано главою 26 КПК України.
Якщо ви є потерпілим чи його представником, або ж іншою особою, права якої порушені у процесі здійснення кримінального провадження, відповідно до приписів КПК ви маєте право подати скаргу до суду на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора. Такі скарги розглядаються слідчим суддею місцевого суду.
Чіткий перелік обставин, за яких може відбутись таке оскарження визначений у ст. 303 КПК України.
Також, якщо ви вважаєте неправомірним рішення/ухвалу слідчого судді, ви можете оскаржити її в апеляційному порядку.
Крім того, скарги на дії слідчого або прокурора може розглядати вища прокуратура. По суті це досудовий адміністративний механізм захисту прав.
Докладніше про те, як на практиці заперечуються та оскаржуються неправомірні рішення, дії або бездіяльності під час досудового розслідування у нашому матеріалі «Відмова у порушенні кримінальної справи: як заперечують на практиці».
Клопотання (ст. 220 КПК України)
Цей документ є інструментом захисту прав та інтересів на будь-якій стадії процесу. За допомогою клопотання можна ініціювати певні дії або отримати доступ до доказів. Клопотання можуть подаватися учасниками процесу.
Так, відповідно до ст. 220 КПК України сторона захисту, потерпілий або його представник на стадії досудового розслідування має право подати клопотання до слідчого або до прокурора про вчинення процесуальних дій або прийняття рішень.
Приклади ситуацій коли потрібні ці документи
Клопотання подаються якщо потрібно:
отримати доступ до відео з камер, фінансової документації (ст. 160 КПК України – клопотання про тимчасовий доступ до речей та/або документів);
отримати додаткові докази чи свідчення (ст. 95 КПК України – клопотання про виклик свідків або витребування доказів);
замінити арешт на домашній арешт (183-184 КПК України – клопотання про застосування/зміну запобіжного заходу);
забезпечити подальше відшкодування шкоди (ст. 170-171 КПК України – клопотання про накладення арешту на майно).
До прокурора чи слідчого можна подати клопотання про: призначення експертизи, слідчого експерименту, визнання потерпілим, повернення тимчасово вилученого майна, відвід слідчого чи прокурора, закриття кримінального провадження тощо.
Під час досудового розслідування можна подати скаргу у разі, якщо ви вважаєте, що уповноважений орган діє незаконно, зокрема, але не обмежуючись:
відмовив у реєстрації заяви про вчинення злочину;
не почав досудове розслідування за фактом отриманої заяви про вчинення кримінального правопорушення;
виніс постанову про закриття кримінального провадження;
необґрунтовано затримав особу;
не вживає необхідних заходів або проявляє бездіяльність.
Зазвичай підставою для оскарження слугує неправомірне «рішення про відмову у порушенні кримінальної справи». Вона подається у разі відмови у внесенні відомостей до ЄРДР. Типовий зразок скарги прокурору або суду щодо бездіяльності органів досудового розслідування (відмову у порушенні кримінальної справи) можна знайти в мережі інтернет, однак краще доручити оформлення таких юридичних документів спеціалісту в галузі права.
Найчастіше саме потерпілі подають скаргу до суду у випадках, коли слідчий або прокурор відмовляє у внесенні відомостей до ЄРДР (відкритті кримінального провадження). Такі дії вважаються бездіяльністю, що може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтею 303 КПК України.
Структура та вимоги до юридичних документів
Чек-лист з заповнення юридичної документації
Загальні вимоги щодо форми, шрифту, рекомендованих налаштувань передбачені стандартами діловодства в Україні та застосовуються для типових юридичних документів.
Тож рекомендуємо здійснити наступні налаштування Word:
Тип шрифту рекомендований для юридичних документів: Times New Roman;
Розмір шрифту: 14 – основний текст; 12 – для приміток, виносок, зносок;
Міжрядковий інтервал: 1,5;
Вирівнювання: по ширині (з обох боків);
Абзацний відступ: 1,25 см;
Поля документа: ліве — 3 см, праве — 1,5 см, верх/низ — 2 см.;
Стиль заголовків: жирний, без курсиву/підкреслення.
Не забуваємо про реквізити документа, такі як: назва документа (клопотання, скарга, заява тощо); дата складання; місце складання (якщо передбачено); номер документа (якщо передбачено); сторони документа (їх адреси, номери телефону, паспортні дані та інші ідентифікуючі дані).
У кінці документа має бути вказано прізвище та власне ім’я підписанта, а також проставлений його підпис.
Тож, якщо ви готуєте скаргу чи клопотання до відповідних органів у рамках кримінального провадження, рекомендуємо дотримуватись зазначеного вище стандарту. Однак, недотримання стандартів діловодства не може бути підставою для відмови у розгляді вашого документа або незадоволенні вимог, що викладені у ньому.
Мова юридичного діловодства в Україні – державна. Однак ст. 29 КПК України дозволяє учасникам кримінального провадження, які не володіють українською мовою давати показання, подавати скарги чи клопотання рідною або іншою мовою, за потреби — через перекладача.
Це не стосується сторони обвинувачення чи слідчого судді. Вони мають складати процесуальні документи виключно державною мовою.
Проаналізуємо специфіку кожного документа
Скарга полягає у викладенні факту порушення права, що має бути підтверджене доказами та аргументоване із зазначенням положень Кримінального процесуального кодексу. Задоволення такої скарги може мати наслідком скасування певних процесуальних рішень, притягнення винних осіб до відповідальності (наприклад, дисциплінарною).
Клопотання виражає ініціативу учасника щодо вчинення конкретної дії, однак подібне звернення повинно бути юридично обґрунтованим і базуватися на наявних доказах та положеннях закону.
Постанова оформлює рішення слідчого, дізнавача, прокурора або суду під час досудового розслідування чи судового розгляду. Такий документ засвідчує юридично значущу дію або зміну, має правові наслідки для сторін та забезпечує можливість її оскарження. Цей документ слугує гарантією законності процесу та необхідна для фіксації будь-яких рішень у межах кримінального процесу.
Зразки документів
Зразок скарги до прокуратури
Законодавство не має норми яка визначає конкретну структуру скарги, як це передбачено для постанов сторони обвинувачення чи суду. Однак форма та зміст скарги випливають із загальних вимог до процесуальних документів, а також із статті 304 КПК України, яка регулює порядок подання скарг під час досудового розслідування.
Однак скарга завжди повинна містити суть порушеного права та норму права якою передбачено його відновлення. У прохальній частині слід чітко вказати яким чином має бути реалізоване ваше прохання.
Тож, скарга повинна містити наступні складові:
Описову (вступну) – зазначаються фактичні обставини справи, хто вчинив чи не вчинив певну дію, коли тощо.
Мотивувальну –наводиться аналіз обставин; обґрунтування правової позиції у взаємозв’язку з доказами та обставинами справи;
Прохальну – конкретизується прохання учасника процесу, наприклад: визнати бездіяльність незаконною; зобов’язати внести відомості до ЄРДР; скасувати постанову про закриття провадження тощо.
До скарги завжди долучаються докази які підтверджують обгрунтованість вимог. Крім того, КПК України регламентує строки звернення з такими скаргами та строки їх розгляду.
До прикладу можемо навести зразок скарги щодо невнесення відомостей про злочин до ЄРДР/ бездіяльність органів досудового розслідування (зразок скарги на відмову у порушенні кримінальної справи) за фактом шахрайства винесену слідчим. Пам’ятаємо про обов’язкові реквізити скарги, яка подається до прокуратури. Щодо змісту, він матиме приблизно таку структуру:

Якщо описана процедура оскарження рішення не дала бажаного результату, подається скарга до суду щодо невнесення відомостей про злочин до ЄРДР/ бездіяльність органів досудового розслідування (скарга до суду на відмову у порушенні кримінальної справи). У разі її відхилення, наступним способом захисту ваших прав буде апеляційна скарга на відмову у порушенні кримінальної справи.
Зразок скарги до суду
Скарга до суду оформлюється за тими ж принципами, що й скарга до прокуратури, та має відповідати загальним критеріям, встановленим для подібних звернень.
Додатково ви маєте зазначити найменування суду, до якого подаєте скаргу, та процесуальні норми, які передбачають такий розгляд. Також акцентуйте на тому, що розгляд прокурором вашої скарги не дав бажаного результату.
Якщо ви не впевнені, як написати скаргу та куди її подавати — до суду чи до слідчих органів — зверніться до кваліфікованого юриста, який допоможе розібратися з цим питанням.
Зразок клопотання
Як ми вже знаємо клопотання це документ який має спонукати до певної процесуальної дії прокурора, слідчого чи суддю.
Як і будь-який інший процесуальний документ, клопотання повинно містити обов’язкові реквізити, мати чітку структуру та складатися з взаємопов’язаних вступної (описової), мотивувальної й прохальної частин.
Якщо у вас є докази, що, на вашу думку, є важливими для об'єктивного розслідування, ви маєте процесуальне право подати клопотання про їх долучення до матеріалів кримінального провадження. У такому разі складаємо клопотання, яке має містити обов’язкові реквізити процесуального документа, та орієнтуємось на наступний зміст:

А як щодо постанов — чи існують для них уніфіковані шаблони?
Знайти приклад тексту відмови щодо невнесення відомостей про злочин до ЄРДР/ бездіяльність органів досудового розслідування (приклад постанови про відмову в порушенні кримінальної справи) — непросте завдання, оскільки такі зразки процесуальних документів рідко публікуються в мережі інтернет.
Слід зазначити, що форма постанови не затверджена кримінальним законом, однак вона обов’язково має містити в собі структурні елементи, передбачені у ч. 5 ст. 110 КПК України, зокрема:
Вступну частину: дата і місце складання; прізвище, ім’я, по батькові, а також посада посадової особи, яка винесла постанову.
Мотивувальну частину: опис обставин, які стали підставою для прийняття рішення; аргументацію та правове обґрунтування з посиланням на положення Кримінального процесуального кодексу України.
Резолютивну частину: суть ухваленого процесуального рішення; строки та місце його виконання; особа, відповідальна за виконання постанови; порядок та можливість її оскарження.
Згідно з чинним законодавством, постанова повинна бути оформлена на офіційному бланку та підписана відповідною службовою особою.
Короткий гайд з підготовки документів
Визначтеся, який саме має бути документ.
Зберіть докази, ознайомтеся з процесуальними нормами.
Оформіть документ письмово.
Подайте документ до відповідного органу.
Отримайте підтвердження, що документ подано.
Очікуйте розгляду, з урахуванням законодавчо встановлених термінів.
Практичні настанови щодо складання та подання документів
Лаконічність
Не перевантажуйте документ зайвою інформацією та власними роздумами, лише факти та докази.
Законність
Ваші прохання повинні бути правомірними й підтвердженими законом. Емоції чи особисті бажання — не підстава для процесуальних дій.
Процесуальна дисципліна
Кримінальний закон чітко регламентований щодо процесуальних строків. Дбайте про власну своєчасність та контролюйте дотримання строків усіма сторонами.
Правнича допомога
Часто потрапляючи у кримінальну історію люди вважають що вони з легкістю знайдуть необхідні приклади юридичних документів самостійно чи використають шаблони документів онлайн, які пропонують на різних юридичних платформах.
Однак така самостійність може мати негативні наслідки. Зразки заяв чи зразки процесуальних документів наявні у широкому доступі не містять індивідуальних обставин вашої ситуації. Навіть незначна помилка у формулюванні або посиланні на неправильну статтю може призвести до відмови в задоволенні скарги чи клопотання, що матиме негативний вплив на подальший хід кримінальне провадження.
Саме тому правова допомога це не формальність, а необхідність, якщо ви хочете дійсно захистити свої права, уникнути процесуальних помилок і мати шанс на справедливе вирішення справи.
Звісно ви можете застосувати юридичні шаблони наведені вище, або ж зразки скарг, які пропонує відкритий доступ, але для найкращого результату рекомендуємо звернутися до професійного адвоката у сфері кримінального права.
Поширенні питання - відповідає адвокат
Як правильно оформити скаргу до суду?
Використайте наведені вище рекомендації, в яких ми звернули увагу на основні обов’язкові елементи такого документа. Проте найбільш оптимальним рішенням буде звернення до адвоката.
Чи можна подати документ без адвоката?
Так, кримінальний закон не забороняє цього робити. Однак у складних ситуаціях краще скористатися правничою допомогою, яка підвищить шанси на позитивний результат.
Що робити, якщо документ повернули через помилки?
У такому разі мотивувальна частина документа буде містити вказівку на помилку, спосіб та строк її усунення. Тож, слід у терміни зазначені у документі, виправити помилку та подати документ повторно.
Які строки подання скарги?
Скаргу на рішення, дії або бездіяльність слідчого чи прокурора можна подати протягом 10 днів від того моменту, коли особа дізналася про порушення своїх прав, тобто з моменту подання заяви.
Апеляційну скаргу на судове рішення необхідно подати не пізніше ніж через 30 днів після його оголошення або отримання копії.
Ухвали суду першої інстанції щодо запобіжних заходів можна оскаржити протягом 5 днів з дня їх винесення.
Заява до прокуратури та клопотання це одне і те ж?
Ні це різні юридичні документи.
Заявою ви повідомляєте про порушення закону або просите відреагувати на певні дії. До прикладу заява про вчинення кримінального правопорушення, подана до органів дізнання, має ініціювати процедуру перевірки обставин зазначених у заяві та початок кримінального провадження.
Клопотання ж, як правило, подається в межах вже існуючого кримінального провадження, метою якого є висловити прохання щодо певних процесуальних дій у справі, такий документ є елементом захисту прав чи інтересів сторони.
Якщо завдано шкоду кримінальним правопорушенням, на підставі якого юридичного документа її можна стягнути?
Таке відшкодування можливе на підставі судового рішення за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні. Тому вам можуть стати у нагоді приклади позовних заяв, а саме цивільного позову в кримінальному провадженні.
На завершення
Не ставте своє життя на шахову дошку. Один необачний крок може призвести до втрати репутації та довіри оточуючих. Зверніться до досвідченого адвоката вже на початку кримінального провадження. Його професійні знання та практичний досвід допоможуть вам уникнути помилок, захистити себе від неправомірних дій слідства та побудувати сильну правову позицію у справі.
Адвокатське об’єднання «Актум» володіє багаторічним досвідом комплексного супроводження кримінальних справ. Наші фахівці опрацювали значну кількість юридичних документів, приділяючи увагу кожній деталі, що дозволяє нам надавати високоякісні юридичні послуги і максимально захищати права клієнтів.
Вас несправедливо обвинувачують у вчиненні кримінального правопорушення, або ж ви стали потерпілою стороною від кримінальних зазіхань та зіштовхнулися з бездіяльністю слідчих органів, телефонуйте – наша підтримка вам гарантована.