Кримінальна відповідальність за несплату аліментів
Існують тисячі історій про те, як батьки уникають відповідальності за виховання та фінансову участь у житті своїх дітей. Несплата аліментів – сумна проза добитих надій на сімейне щастя. Жінки перед таким свавіллям своїх колишніх часто беззахисні, хоча закон на їх стороні. І якщо подати на аліменти – запрацюють важелі авторитетного впливу на безвідповідального батька. Або й маму – таке теж трапляється, хоч і рідше.
Злісне ухилення від сплати аліментів
Хто він – злісний ухилянт? Людина довго та цілеспрямовано уникає виплат на свою дитину. Для цього переховується, як може, прибідняється, приховуючи свої реальні доходи, ігнорує загрозу кримінальної відповідальності за несплату аліментів. Також неплатник може притримуватися цілком відкритої позиції: не хочу і не буду. Та суті це не змінює: накопичився борг на суму виплат чотирьох (а якщо дитина важко хвора або інвалід – трьох) місяців – «злісний» статус практично забезпечений. За умови відсутності причин, які могли тривалий час перешкоджати батькові дбати про дитину – своє слово має казати Кримінальний кодекс України.
Нещодавно Стрийський суд Львівщини присудив два роки пробації чоловікові, який заборгував двом своїм синам 415 000 грн.
Кримінальна справа була порушена після того, як батько не сплатив на дітей жодної копійки протягом майже двох останніх років, загалом же не особливо переймався ними, починаючи з 2009 року. При цьому чоловік не хворів, не служив і в полон не потрапляв, але й роботу не шукав. За рішенням суду тепер таки змушений буде її знайти і тратити гроші вже не лише на себе.
На Франківщині батько 16-річної доньки «забув» про неї на десять років. За це кримінальне правопорушення отримав рік реального терміну ув’язнення, оскільки раніше був засуджений за крадіжку у воєнний час.
Яким може бути покарання?
За тривале ігнорування (борг по аліментах перевищує розмір платежів за півроку) батьківських обов’язків у площині фінансової турботи про кровинку передбачена кримінальна відповідальність, розписана у 164 статті ККУ. Адміністративну відповідальність регулює стаття 183-1 адмінкодексу.
Найдієвіше покарання – це присудження громадських робіт на 120-240 годин, визнаний злісним неплатником вдруге – годин роботи на користь громади буде вже 240-360. І є ще один нюанс: якщо непорядний батько більше двох разів на місяць поставився до суспільно-громадських робіт так само, як і до відповідальності перед своєю дитиною – без поважної причини знехтував, тоді може отримати до 15 діб адмінарешту або й до двох років тюрми.
Наступний вид покарання за несплату аліментів – тримісячний арешт, друга спроба пободатися з законом обернеться порушнику пробаційним терміном на два-три роки. Найжорсткіше обмеження, яке може надбати собі злісний неплатник аліментів – два або й три роки неволі.
Якщо борг більший річної суми, яку мала б нараховуватися дитині як аліменти, на боржника накладається ще й штраф: 20% – від суми за рік, 30 – за два, 50 – за три. Штраф знімається після виплати боргу тим, хто притягнутий до кримінальної відповідальності, і йде на користь стягувача боргу.
Існують також тимчасові (поки не буде виплачено все заборговане) обмеження: заборона залишати країну, керувати транспортом, користуватися зброєю (звісно, не військовим), полювати.
Коли можливі винятки?
До суспільних робіт не притягуються інваліди двох перших груп, жінки вагітні і яким за 55, чоловіки, яким за 60.
Не можна заборонити кермувати людині, яка:
зі свого водійства заробляє на життя;
є інвалідом першої чи другої групи сама або ж таку людину возить;
перебуває на військовій службі;
якщо суд дозволив відстрочку чи розстрочку.
І ще одне виключення: платник аліментів, який має 3 і більше дітей, із заборгованістю понад 3 місяці(по аліментам хоча б на одного з них) – втрачає право на відстрочку від мобілізації.
Інші неприємні моменти для поганих батьків
Крім кримінальних покарань та обмежень, на безвідповідальних батьків спрямовуються морально-репутаційні засоби впливу.
Не потрібна згода злісного неплатника на виїзд дитини за кордон з мамою чи татом, з ким живе. Достатньо довідки від виконавчої служби про наявність боргу більше чотирьох місяців. Дійсна така довідка буде один місяць.
А ще на офіційному сайті Мінюсту вільно можна знайти дані про кожного боржника. Всього їх там зараз 187 550.
Злісні неплатники підлягають кримінальному переслідуванню, від якого не заховатися навіть за кордоном. Цей момент регулюється низкою міжнародних угод, тож втекти від заплямованої біографії не вдасться.
Як притягнути боржника до відповідальності?
Якщо людині нічого не каже совість, значить повинен сказати суд. До нього потрібно звернутися із відповідними заявою або позовом. Заява – це те, що розглядається протягом п’яти днів, але виплати мають граничну межу, якої може не вистачати на належне утримання дітей. І тоді вже черга позову і з’ясувань: підлягає ця зруйнована сімейна історія кримінальній відповідальності одного з батьків чи ні. Будуть враховані статки боржника, час та причини несплати аліментів, наявність чи відсутність альтернативної грошам допомоги дитині (наприклад, забезпечення продуктами, одягом).
Відкриття кримінальної справи – це ще не перемога того, хто сподівається дещо покращити життя своєї дитини за рахунок того, хто зобов’язаний про неї дбати й так. Основна проблема криється у тому, що бідним аліментникам платити немає звідки, а багаті вміють прибіднитися. Аби дійсно був зиск, вам не завадить адвокат по кримінальним справам.
Адвокатське об’єднання Актум до ваших послуг щодня з ранку до вечора: 097-073-93-01, 050-665-05-60, 098-665-05-40.