background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

Відповідальність за ДТП з потерпілими (ст. 286 КК України)

Дорожньо-транспортна пригода (ДТП) – це неприємна ситуація, яка може статися абсолютно з кожною людиною. Тому, якщо ви часто керуєте транспортним засобом, потрібно попередньо знати та розуміти, яка передбачається відповідальність за ДТП з потерпілими особами. А також як саме відбувається досудове розслідування та розгляд таких справ у суді. Такі знання допоможуть вам зрозуміти, що на вас очікує та як діяти в конкретній ситуації.

Кримінальна відповідальність за ДТП з потерпілими - ст. 286 КК України


У 2023 році в Україні сталося понад 23 тисячі аварії з потерпілими. Водночас загинуло понад 3 тисячі громадян. Наслідки ДТП можуть бути жахливим, тому очевидно, що в багатьох випадках Кримінальний кодекс України може передбачати сувору відповідальність стосовно особи, з вини якої трапилася аварії.


Регулює кримінальну відповідальність статі 286 ККУ та 286-1 ККУ. Кожна частина ціх статей описує зовсім різні ситуації.

Наприклад, ч. 1 ст. 286 передбачає розгляд відповідальності в тих ДТП, внаслідок яких є потерпілі, а не загиблі. Тоді як друга та третя частини описують ситуації, де аварія спричинила або тяжкі телесні ушкодження або смерть певних людей.


Отже, за статтею 286 ч.1 передбачено кримінальну відповідальність за ДТП. На винуватця може бути накладений штраф від 51 000 до 85 000 гривень або покарання:

  • виправні роботи до двох років;

  • максимальний термін арешту – 6 місяців;

  • обмеження волі до 3 років.

Додатково водія можуть позбавити права на керування транспортним засобом від 3 до 5 років.


Перша частина ст. 286 Кримінального кодексу України вступає в дію тоді, коли потерпілий (чи потерпілі) отримали ушкодження середнього ступеня тяжкості. У такому разі немає небезпеки для його життя, але отримані травми можуть спричинити тривалу втрату працездатності.


Якщо дехто втратив життя внаслідок ДТП з потерпілими, стаття 286 передбачає наявність другої або третьої частини, які регулюють саме такі ситуації.

Якщо життя втратила тільки одна особа, кримінальна відповідальність виглядатиме так:


  • позбавлення волі на 5-10 років;

  • позбавлення права керувати ТЗ на 5-10 років.


Якщо є кілька загиблих, строк ув’язнення збільшується до 7-12 років, як і термін позбавлення права на керування транспортним засобом.

Ст. 286-1 ККУ передбачає опис відповідальності за ті самі дії та наслідки, що й 286 стаття, але з однією особливістю. Вона набирає чинності, коли водій перебуває в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, а також під дією певних лікарських препаратів. У такому разі передбачається така кримінальна відповідальність:

  • позбавлення волі від 3 до 8 років;

  • позбавлення права на керування ТЗ від 3 до 8 років.



Судова практика щодо ДТП з постраждалими



Нерідко ці справи стають резонансними, а суди — широко висвітлюються в ЗМІ. Один із показових прикладів судової практики по виплатах після ДТП — кейс Зайцевої/Дронова.


18 жовтня 2017 року в Харкові Lexus, за кермом якого була Олена Зайцева, на великій швидкості проїхав на червоне світло і зіткнувся з іншим автомобілем на перехресті. Після удару її машину відкинуло на тротуар, де вона збила групу пішоходів. Внаслідок аварії загинули 6 людей, ще 5 отримали травми різного ступеня тяжкості. Другим учасником ДТП був водій Volkswagen Touareg Геннадій Дронов. У лютому 2019 року суд призначив обом по 10 років позбавлення волі з позбавленням права керувати ТЗ на 3 роки (апеляція знизила Дронову покарання до 9 років позбавлення волі).

Потерпілі вимагали різні суми компенсації — від кількох сотень тисяч до мільйонів гривень. Суд задовольнив позови частково, зобов’язавши Зайцеву та Дронова виплатити компенсацію солідарно, тобто разом (незалежно від ступеня вини).

Присуджені гроші виплачувалися погано. Попри те, що Зайцева з заможної родини. Потерпілі після вироку звернулися до виконавчої служби, щоб стягнути матеріальну та моральну шкоду після ДТП. Але з'ясувалося, що у відповідачів немає майна та активів.

І це системна проблема. Судова практика ДТП з потерпілими красномовна: отримати компенсацію від засуджених вкрай важко, якщо у них немає доходів або майна. Виплати за тілесні ушкодження середньої тяжкості при ДТП, за тяжкі ушкодження або смерть людини — ситуація однаково погана.

Реальну картину судової практики за цією категорією справ можна побачити зі статистики річної роботи судів і прикладів справ наших адвокатів.

Судова статистика за ст. 286 КК за рік

Інформація, що є у публічному доступі на сайті Судової влади (підсумки за 2023 рік):

4.png



Для порівняння: справ за «народною» 309 статтею КК (наркотики без збуту) в судах було 20 404, з них розглянуто 15 830.

Відомості щодо потерпілих:

1.png

Нескладно підрахувати суму  компенсація за травму у ДТП на одного «середньостатистичного позивача»: 49 889 грн 77 копійок.



Приклади справ із практики адвокатського об’єднання «Актум»

Кушнаренко Дмитро Віталійович — юрист, який спеціалізується на ДТП із потерпілими. У його практиці — захист винуватців аварій і людей, яким завдано шкоди.



Приклад №1: домігся закриття кримінальної справи за ст. 286 КК України

Суть справи: автомобіль на пішохідному переході збив студента на підпитку, водія звинуватили за ч. 1 ст. 286 КК України.

Що зробив адвокат:

  • домовився з потерпілим про суму відшкодування шкоди після ДТП;

  • уклав із ним угоду про примирення;

  • вніс клопотання про закриття кримінальної справи.


Результат:

  • суд за 1 засідання розглянув матеріали та виніс постанову про закриття провадження;

  • клієнт уникнув судимості, зберіг репутацію (відсутність вироку).



Приклад №2: реальна компенсація шкоди здоров’ю при ДТП



Суть справи: водій збив жінку, спричинивши їй складний перелом стегна: кваліфікація під питанням — ч. 1 (середні тілесні) або ч. 2 (тяжкі) ст. 286 КК України. Експертиза тілесних ушкоджень при ДТП тільки планувалось (бо лікування тривало).


Що зробив адвокат:

  • контролював повноту медичної документації для судово-медичної експертизи;

  • провів переговори з винною стороною;

  • обґрунтував розмір компенсації.


Результат:

  • клієнтці без суду виплатили 300 тисяч грн. — у порядку мирової угоди.



Дмитро Кушнаренко наголошує: «У категорії справ про ДТП із потерпілими юридично важливими стають питання технічної експертизи, аналізу дорожньої обстановки, а також доведення обставин, що пом’якшують відповідальність або виключають склад злочину».



Кваліфікація ДТП за ступенем тяжкості ушкоджень



Правова кваліфікація автомобільних аварій безпосередньо залежить від ступеня тілесних ушкоджень потерпілих. Цей фактор – розмежування кваліфікацїї ДТП відносно легких/середніх/тяжких ушкоджень – визначає, чи настане кримінальна відповідальність або справа обмежиться адміністративною.

  • Легкі тілесні ушкодження при ДТП

    Кримінальна відповідальність за легкі тілесні ушкодження при ДТП не настає (складу злочину за ст. 286 КК України немає).
    Водій несе адміністративну відповідальність за ст. 124 КУпАП.


    Приклад: забої, подряпини.

  • Тілесні ушкодження середньої тяжкості

    Кримінальна відповідальність за ч. 1 ст. 286 КК України.


    Приклад: переломи, що не становлять загрози для життя, але призводять до тривалої втрати працездатності (понад 21 день).

  • Тяжкі тілесні ушкодження при ДТП

    Відповідальність за тяжкі тілесні ушкодження в ДТП за ч. 2 ст. 286 КК України.

    Приклад: травми, що загрожують життю; стійка втрата працездатності.


Визначення ступеня тяжкості ушкоджень при ДТП – виключна прерогатива судово-медичної експертизи. Від цього висновку залежить кваліфікація діяння та стратегія захисту. 


Хто визначає тяжкість травм після ДТП безпосередньо? Співробітник експертної установи (як правило, це обласне бюро СМЕ), якому її керівник доручає проведення експертизи.




Вплив тяжкості травм на відповідальність, тобто покарання винуватця:

2.png

Кваліфікація статті при ДТП за КК України залежить також від ще одного чинника — у якому стані перебував винуватець-водій. Скоєння аварії з тілесними ушкодженнями в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння — окремий склад злочину. У такому випадку кваліфікація тілесних ушкоджень при ДТП визначатиметься відповідною частиною статті 286-1 КК України.


Як стягнути гроші за травми в ДТП: питання й відповіді



Є два способи:

  1. Позасудовий — переговори й угода (мирова угода).

  2. Судовий — подати позов і покластися на вправність адвоката (а також сумлінність судді).


В Україні немає прецедентної системи, тому судова практика щодо ДТП із потерпілими — індивідуальна: результат залежить не тільки від обставин справи, але й від якості роботи процесуальних сторін — обвинувачення та захисту. Тому у питанні відшкодування шкоди при ДТП із травмами суми значно варіюються — залежно від конкретних ситуацій і здатності вести переговори.


Укласти угоду, щоб завершити конфлікт миром — оптимальне рішення для всіх сторін. Адже для одних (постраждалі) — це швидка виплата моральної та  матеріальної шкоди при ДТП. Для інших (винуватці аварії) — можливість закрити справу або отримати м’яке покарання.



Які виплати належать при ДТП із потерпілими?



Винуватець зобов’язаний компенсувати шкоду в повному обсязі:

  • оплатити лікування потерпілого;

  • відшкодувати заробіток, втрачений за період непрацездатності;

  • виплатити сатисфакцію за моральну шкоду.



Зверніть увагу, у відшкодування витрат на лікування після ДТП можуть входити суми, які були витрачені на додаткове лікування, посилене харчування, курс реабілітації тощо.


Як розрахувати компенсацію за травми після аварії?

Виходячи з принципів розумності та справедливості. Практика задоволення позовів дає таку картину:

3.png

Важливо: наведені суми виплат за тілесні ушкодження при ДТП — орієнтовні та не гарантують отримання аналогічних сум у кожному конкретному випадку.



Кваліфікована юридична допомога адвоката, який спеціалізується на справах про ДТП, дає серйозний шанс отримати максимальний розмір компенсації.


Як довести тілесні ушкодження після ДТП?

Алгоритм дій:

  • заявити про злочин у поліцію;

  • звернутися до медичного закладу (не займатися самолікуванням);

  • переконатися в правильності оформлення медичних документів (медкарта, аналізи, результати рентгена, КТ, МРТ) і внесенні їх до ЕСОЗ (електронна система);

  • після повного курсу лікування — порушити перед слідством питання про призначення СМЕ;

  • провести оцінку висновку експертизи — релевантність питань до експерта, його компетенцію, повноту наданої інформації, фактчекінг висновків.



Без юридичної освіти й практики у таких справах — буде складно впоратися самостійно. Допомога бувалого адвоката тут явно стане в пригоді.



На що впливає ступінь тяжкості травм при ДТП?

Головні моменти:

  • Вид юридичної відповідальності для винуватця аварії. Середні та тяжкі тілесні ушкодження при ДТП – кримінальна, легкі – адміністративна. 

  • Розмір компенсації при тілесних ушкодженнях для постраждалих. Насамперед, це стосується моральної шкоди, бо це так зване «оціночне поняття» (матеріальна – суто бухгалтерія).

  • Можливість закрити справу. Примирення з потерпілим у разі середніх ушкоджень – підстава закрити кримінальне провадження, коли тяжкі – обставина, що пом’якшує відповідальність.


Це одне з фундаментальних питань, які вирішують долю справи щодо ДТП з постраждалими. Тому нехтування кваліфікованою допомогою фахового юриста – шлях до поразки.



Чи можна закрити кримінальну справу, якщо при ДТП є потерпілий


Кримінальна або адмін. відповідальність за ДТП – чи можна уникнути? Так, є ситуації, коли справу можна закрити. Це можна зробити внаслідок:


  • судмедекспертизи;

  • відсутності вини;

  • примирення з потерпілим.



Закриття справи за допомогою судмедекспертизи


Існують різні ступені шкоди здоров’ю потерпілого, які визначаються під час досудового розслідування шляхом проведення судмедекспертизи, а саме: легкі, середні та важкі.

Ступінь ушкоджень визначається не відразу, а після того, як постраждалому надали первинну медичну допомогу. В обов’язки судмедексперта входить не тільки визначення ступеня тяжкості ушкодження, а і їх причинно-наслідкових зв’язків із ДТП.


У такому разі закриття справи відбувається тільки тоді, коли постраждалий отримав травми легкого характеру, які майже не вплинули на його працездатність.



Закриття справи за відсутності вини


Будь-яка справа передбачає етапи досудового розслідування та судового розгляду. Перший передбачає виконання представниками правоохоронних органів різноманітних слідчих дій, а саме:

  • огляд місця ДТП;

  • допит учасників інциденту та свідків;

  • проведення слідчих експериментів;

  • проведення автотехнічної та трасологічної експертиз.


Якщо внаслідок цих дій визначається, що водій транспортного засобу не винен, кримінальне провадження закривається. Однак адміністративна відповідальність все ще актуальна у разі наявності матеріальних втрат у потерпілих.


Закриття справи шляхом примирення з потерпілим


Також водій може розраховувати на закриття справи за домовленістю з потерпілими. Особливо корисним для цього стане юрист при ДТП з потерпілим, який допоможе провести переговори.

Але у такому разі існують певні умови:


  • водій не мав бути в стані алкогольного сп’яніння;

  • у водія немає попередніх судимостей;

  • потерпілому завдано тілесних ушкоджень середнього характеру;

  • винуватець має відшкодувати жертві матеріальні втрати.

Адвокат при ДТП допоможе скласти найбільш вигідну угоду для вас.



До кого звернутися за допомогою при ДТП з постраждалими


Правова допомога – це оптимальне рішення в тому разі, якщо ви отримали звинувачення за статтею 286. Досвідчений юрист не тільки надає поради на основі ознайомлення з матеріалами справи, а й може проводити переговори з представниками правоохоронних органів, допитувати свідків і представляти свого клієнта на переговорах, під час судового засідання.

Якщо вас зацікавила консультація адвоката при ДТП з потерпілими, отримати цю та інші послуги ви можете у спеціалістів адвокатського об’єднання «Актум». У нас працюють досвідчені професіонали, які не раз брали участь у таких справах. 


Отримати консультації у наших представників ви можете за телефонами: 097-073-93-01, 050-665-05-60, 098-665-05-40, а також через сайт після заповнення відповідної форми.

Відповідальність за ДТП з потерпілими