Що робити, якщо прийняли із закладкою?
Яке покарання може бути за наркотики? Зазвичай – кримінальна відповідальність, у рідких випадках адміністративна. Навіть якщо йдеться лише про вживання чи зберігання без мети збуту – це вже як мінімум від 17 тис. грн штрафу або до 5 років позбавлення волі.
Автор: Ігор Янковський
Юридична відповідність:
Руслан Пронін, адвокат адвокатського об'єднання Актум, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №3174/10
27.05.2025
Можна довго дискутувати про те, що є більш згубним для людства та окремо взятої особистості – наркотичні засоби чи алкоголь напої? І те, й інше безжально розбещує та вбиває людину. Тільки алкоголь робить це відкрито, а наркотики – нишком. Законодавча база в цьому плані не дуже складна. Якщо купити ящик горілки – це не є кримінальною відповідальністю і проблемою у придбанні. А ось коли схопили працівники поліції з грамами наркотику – настає адміністративна або кримінальна відповідальність.
Що таке закладка?
На сленгу «закладками» називають схованки з наркотиками, створені для їхньої безконтактної передачі. Фактично вони виконують функцію проміжних ланок між відправником або кур'єром та одержувачем. Така форма злочинної взаємодії унеможливлює безпосередній контакт та істотно ускладнює ідентифікацію осіб «закладника», тобто того, хто збуває наркотики, порушуючи ст. 307 ККУ, і того, хто їх забирає, порушуючи ст. 309 (перевезення та зберігання без мети збуту).
Як правило, закладки являють собою невеликі згортки, туго обмотані різнокольоровою ізоляційною стрічкою або скотчем та запечатані в дрібненькі ЗІП-пакетики. Іноді наркодилери прикріплюють до таких упаковок магніти, що дає змогу кріпити їх до водостічних мереж, електричних щитків, металевих підвіконь, перил сходів, пандусів тощо.
Чим загрожує, якщо тебе зловлять на закладці: трохи теорії про кримінальну відповідальність
Перш ніж розпочати з конкретних рекомендацій адвоката з наркотиків, важливо зрозуміти, про що йдеться. Іншими словами, треба бодай орієнтуватися в законодавстві України, тому трохи теорії не завадить. Це стосується не тільки закладок або вживання заборонених засобів, а й будь-яких інших питань, пов'язаних із проступками, за які в нашій країні передбачено покарання.
Отже, перш ніж відповідати на запитання: «що робити, якщо затримали з наркотиками або спіймали на закладці», розглянемо терміни і визначення, а також юридичні норми, затверджені відповідними статтями Кримінального Кодексу України, що передбачають кримінальну відповідальність.
Зрозуміло, що обіг наркотикотичних засобів з порушенням встановленого в нашій країні порядку заборонений, тому все, що буде, якщо спіймають із закладкою або зафіксують факт вживання у публічному місці та перебування у стані наркотичного сп'яніння, а також усе, що пов'язане з наркотиками, речовинами психотропної дії та їхніми аналогами, регулює розділ XIII Кримінального Кодексу. Він містить статті з 305 до 324, кожна з яких регламентує покарання за ті чи інші незаконні дії із забороненими речовинами. Саме в цьому розділі можна дізнатися, скільки років дають за «закладки» в Україні.
Лідерами сумного рейтингу кількості правопорушень за статтями 305-324 КК з року в рік стабільно залишаються:
ст. 307 - купівля, приготування, зберігання та транспортування наркотиків для продажу;
ст. 309 – ті самі дії без мети продажу, тобто для себе;
ст. 311 – виготовлення, зберігання, придбання прекурсорів (компонентів наркотиків);
ст. 316 – вживання наркотиків у публічному місці.
Не зайвою буде також тезова інформація щодо кожної з них.
Стаття 307 - розповсюдження (збут)
За ступенем тяжкості скоєного ця стаття розподіляється на чотири частини:
ч. 1 – виготовлення, купівля, зберігання, транспортування: позбавлення волі на 3-8 років;
ч. 2 – ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою, або продаж наркотиків у громадських місцях: термін 6-10 років з конфіскацією майна;
ч. 3 – все перераховане вище, тільки в особливо великих розмірах або вчинене в групі: термін 9-12 років із конфіскацією майна;
ч. 4 – співпраця зі слідством, добровільна видача наркотиків, вказання на їхнє джерело та сприяння розкриттю злочину: звільнення від кримінального переслідування.
Стаття 309 – «для себе»
Ця стаття КК України, так само як і попередня, розділена на чотири 4 частини, але з урахуванням, що незаконні операції з наркотиками відбуваються без мети продажу - передбачає покарання м'якше:
ч. 1 – виготовлення, купівля, зберігання, транспортування передбачає варіанти покарань: штраф 1-3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, виправні роботи до 2 років, пробаційний нагляд 2-5 років, позбавлення волі;
ч. 2 – те саме в групі: штраф 1-3 неоподатковуваних мінімумів, позбавлення волі до 3-х років;
ч. 3 – те саме, але в особливо великих розмірах або залучення неповнолітнього: строк 5-8 років;
ч. 4 – добровільне звернення до лікувального закладу і початок лікування від наркотичної залежності: припинення кримінального переслідування.
Важливо знати! Звісно, вживання наркотиків є злом, як для здоров'я самого наркомана, так і для суспільства загалом. Між тим, саме за вживання наркотиків не в громадському місці відповідальність - не передбачена, тоді як зберігання – це стаття. І ця межа дуже тонка.
Стаття 311 - прекурсори
Аналог попередньої статті, але за незаконні дії не з наркотиками, а з компонентами для їх виготовлення:
ч. 1 – виготовлення, купівля, зберігання, транспортування: штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів або пробаційний нагляд 2-5 років, позбавлення волі;
ч. 2 – те саме повторно, у великих розмірах або у складі групи: строк 2-5 років;
ч. 3 – дії, передбачені в ч.1, але в особливо великих розмірах або в організованій групі: строк 5-8 років;
ч. 4 – закриття кримінальної справи у разі добровільної видачі прекурсорів і допомоги слідству.
Стаття 316 – вживання наркотиків у публічному місці
Цією статтею публічними місцями визнаються:
школи та інші заклади для проведення навчальних занять;
спортивні клуби, стадіони, спортмайданчики та інші місця, де проводяться спортивні змагання;
концертні зали, кінотеатри та інші місця для культурно-масових заходів;
ТЦ, вокзали, ринки, пляжі та будь-які інші місця масового перебування людей.
Що стосується відповідальності за вживання наркотиків у цих місцях, то покарання – обмеження волі до 4 років або позбавлення волі до 3 років.
Важливо! Як бачимо, заходи відповідальності, якщо прийняли на закладці, можуть бути дуже жорсткими. Але найсумніше полягає в специфіці всіх цих «статей за наркотики». Річ у тім, що межі між статтями або окремими їхніми частинами розмиті. Це означає, що в кримінальному провадженні часто помічник може стати учасником злочину, свідок - обвинуваченим, а той, хто мав уникнути відповідальності за знайдені наркотики, опиняється за ґратами за зберігання чи перевезення. Інакше кажучи, якщо зловили із закладкою, то результат може бути різним і залежати не тільки від реальних обставин, а й від ставлення поліцейських, завдань, що стоять перед ними, від того, як факти були подані слідчому, та від багатьох інших суб'єктивних чинників.
Тепер, коли базові знання кримінального законодавства України отримано, саме час почути поради та рекомендації адвоката: що робити, якщо підставили з наркотиками або прекурсорами, якщо спіймали із закладкою, затримали з наркотиками тощо.
Наркотики завжди гра з вогнем
Під час сімейної поїздки Андрій попросив батьків почекати поки він на хвилинку збігає до приятеля. А сам – до скверу, за закладкою. Там його й затримали працівники поліції – сквер вже давно був під прицілом правоохоронців. Для батьків, які, не дочекавшись сина, почали його шукати, стало шокуючим відкриттям, що їхній хлопчик – наркоман-початківець. Оступився. Але хто з молодих уникнув помилок? І що робити, якщо прийняли із закладкою, щоб цей факт як найм’якіше позначився на подальшій долі?
Яке покарання може бути за наркотики? Зазвичай – кримінальна відповідальність, у рідких випадках адміністративна. Навіть якщо йдеться лише про вживання чи зберігання без мети збуту – це вже як мінімум від 17 тис. грн штрафу або до 5 років позбавлення волі. Публічне вживання – на роки обмеження чи позбавлення волі.
І ось змоделюємо ситуацію: людину затримують на місці вчинення кримінального правопорушення. Громадянин – робить закладки чи забирає їх? А може, зібрався прямо там, у громадському місці вжити наркотик? Чи щойно – прямо перед всіма (поняті не дадуть збрехати!) – вже це зробив. Поворот може бути будь-яким, залежно від того, яка мета затримуючих і як буде себе вести громадянин.
Як поводитися, якщо прийняли із закладкою?
У будь-якому випадку важливо намагатися максимально зберігати спокій, не панікувати, відповідно – не робити необдуманих та плутаних заяв чи вчинків. Перші свідчення – найважливіші, потім на них будуватиметься вся основа підозра та обвинувачення або виправдання. Не треба брехні! Просто не все потрібно розповідати поліціянтам. Краще відразу почати співпрацювати зі слідством, але так, щоб не нашкодити собі. І бажано як найшвидше зв’язатися з адвокатом.
Якщо людина без примусу віддає наркотик, та ще й допомагає слідству встановити злочинний ланцюжок наркоторговців – це плюс. Адже четверта частина статті 307 КК України передбачає у такому разі взаємний обмін і кримінальна справа припиняється. Але слідчий може і схитрувати і обдурити. Для цього й потрібен адвокат.
Якщо пропонують дістати все з кишень, не варто це робити самому - щоб уникнути ймовірності залишити свої відбитки на раптом підкинутих предметах або речах. Якщо вже відповідати перед законом – то лише за своє.
Вилучення речей повинно проводитись обов’язково за участю двох понятих – це є випадкові люди. Їхні свідчення дуже важливі, тому, якщо є підозра, що поняті – підставні, можна і потрібно наполягати на їхній заміні.
Протокол: «нічого підписувати не буду» - не варіант. Особливо якщо є зауваження та моменти незгоди із процесуальними діями – все це важливо зазначити у протоколі. До речі, якщо раптом відмовили в адвокатові – також необхідно зазначити. А потім вже підписувати.
Як бути, якщо вам підкинули закладку?
Напевне, не існує кримінальних драм, де не підкидалися б наркотики. На жаль, це не художня вигадка, в реальному житті цього також вистачає.
Світлані наркотик підкинув її хлопець. Вона розуміла, що Діма – наркоман, але вірила, що все може змінитись. Знала, де він бере наркотики, що угоди проходять через закладки, але коли він їх шукав, стояла поряд і чекала. Одного разу раптом – поліція. Втікати безглуздо. Діма обійняв Світлану, немов прощаючись. Але в результаті виявилось, що його кишені порожні, а в неї в сумочці – специфічні пакетики. Коли їх знайшли оперативники, він дуже «здивувався», вона - зрозумівши все, промовчала.
Трапляється, що наркотичні засоби підкидають самі правоохоронці (з різних причин). Що робити в подібних випадках? Рятуватися всіма можливими способами! У жодному випадку не брати на себе чужу провину і не схиляти голову перед проблемою яка виникла раптово.
Ще раз: самому нічого не діставати зі своїх кишень чи сумки – нема чого залишати на чужих речах свої пото-жирові сліди. Є можливість – непомітно увімкніть диктофон чи камеру. Кожне порушення – фіксуйте у протоколі. Якщо зрозуміло, хто саме підкинув наркотик – тим більше вказати.
Якщо ви - ніякий не наркоман, вимагайте дослідити змиви з ваших рук, зразків нігтів і волосся. До того, як це буде зроблено, не ризикуйте щось пити чи їсти із запропонованого у відділенні поліції. Взагалі нічого там не чіпайте. Навіть серветок.
Але каверза все одно залишається: якщо не вдасться номер із наркоманом, то, за наявності достатньої ваги наркотиків, можуть спробувати «зробити» закладчиком. І тоді все набагато гірше.
Такий варіант: поліцейські натякають на можливість все «зам'яти» або прямо озвучують ціну питання – чому б не прийняти виклик? Почати переговори, переконати, що справа тільки в часі на «знайти гроші». Головне – вийти хоч на якийсь час з-під контролю, а потім зателефонувати на 102 чи 112. Чітко, детально розповісти все. Запропонують взяти участь у затриманні – не варто відмовлятися. Потрібно рятувати себе і це непогана нагода.
Маніпуляції з вагою
У свої 20 років Олександр встиг закінчити училище, отримавши затребувану робочу професію, трохи попрацювати і навіть мало не одружився. Але ні він, ні його потенційна дружина особливо працювати не хотіли, натомість вдовольнятися малим теж не збиралися. І наважився Саня на погану справу. На телеграм-каналі знайшов високооплачувану роботу: треба було в чужому місті забрати з Нової пошти посилку, залишити вміст у потрібному місці.
Він чудово розумів, що там наркотики, але, не маючи до цього з ними справи, навіть не уявляв, якими можуть бути наслідки, якщо щось піде не так. А не так пішло одразу ж. Його затримали просто у поштовому відділенні. Щойно отримав товар.
Хлопець казав, що та посилка – особисто для нього і там лише кілька доз. Може, так і було спочатку – пара-трійка доз. Але на виході їх чомусь стало більше. Через деякий час бідолага вже показував, де мав робити закладки і йшлося вже не про маленьку, а пристойну кількість наркоти… Батьки витратили багато грошей за майже рік судової тяганини. Але жодних «пару років, а то й умовно», як обіцяли «рішали», не сталося. Отримав вісім років ув’язнення. Що чекає на хлопця після звільнення? Варіантів не так багато.
Угоди через закладки – ланцюжок із багатьма персонажами, де особисто ніхто нікого не знає. Тому й розкрити його правоохоронцям непросто. Простіше, іноді, збільшити кількість наркотику в тій партії, яка потрапила до рук.
Але досвідчений наркоторговець не розгубився б і чітко простежив, скільки чого у нього вилучається, ким і як пакується. Можливі зауваження виклав би в протоколі, щоб адвокат потім зміг відстежити весь ланцюжок: від вилучення наркотиків до їхнього приміщення у камеру речових доказів – і виявити прокол поліцейських.
Інші поширені запитання
Що буде і що робити, якщо я знайшов наркотики?
Якщо ви в реальності випадково виявили закладку, то ні до чого не торкайтеся. Головне – нічого не чіпати і нічого не переміщати. Адже на пакетику або іншій упаковці наркотику залишаться ваші відбитки пальців.
Перш за все зніміть все на відео або зробіть фотографії та негайно зателефонуйте в поліцію. Наступний крок - залучіть свідків, наприклад, попросіть людей, які проходять повз, щоб вони підтвердили, що ви саме виявили закладку. Після приїзду поліції детально розкажіть про обставини, за яких було виявлено закладку, а також зафіксуйте свої свідчення в письмовому вигляді. Усе це допоможе надалі мінімізувати кількість візитів до поліції для надання свідчень.
Якщо ж закладка у вигляді пакетика опиниться у вас у руках, то це вже, як кажуть, буде зовсім інша історія. За таких обставин вам доведеться шукати відповідь на запитання, що буде, якщо знайшли наркотики в малих кількостях...
Ще однією проблемою, яка завжди хвилює, якщо спіймали на закладці, є вага наркотиків. Ось деякі з них.
Питання про вагу вилучених наркотиків
Яка допустима кількість наркотиків без криміналу?
Дійсно, закон передбачає різне покарання за різну вагу вилучених наркотиків. Градація така: невеликі, великі та особливо великі розміри. Усе залежить від так званої певної добової дози, що міститься в самому наркотику (definite daily dose - DDD). Вона визначена МОЗ для кожного виду наркотику окремо, і її кількість у вилученому наркотичному засобі визначає вагу наркотиків для порушення кримінальної справи в Україні:
невеликі розміри – <10 DDD;
великі розміри – 100-1000 DDD;
особливо великі розміри – >1000 DDD.
Наприклад, якщо в закладці виявилося 10 г кокаїну, то це вважається великим розміром, а якщо 10 г героїну, то це вже особливо великі розміри. Щоб точно дізнатися, яка кількість наркотиків є кримінальною, а яка ні, слід скористатися затвердженими Міністерством охорони здоров'я України таблицями (Наказ МОЗ України від 01.08.200 за №188).
Чи можна уникнути покарання за малу кількість наркотиків, наприклад, за наявності подрібненої макової соломки?
Можна. Однак пам'ятайте, що за кожне правопорушення передбачена певна відповідальність – кримінальна або адміністративна. За законом невеликим вважається розмір макової соломки до 50 г. При цьому, навіть якщо її буде цілий мішок вагою, скажімо, 2 кг, то якщо її здати, розповісти про обставини отримання та надати всю наявну інформацію про фігурантів та адреси, то кримінального покарання можна уникнути. Однак практика показує, що в цьому випадку запорукою успіху буде допомога адвоката, що спеціалізується на незаконному обігу наркотичних засобів, безпосередньо з моменту затримання.
Звісно можна спробувати справитися самому. Більш-менш юридично грамотна особа теоретично може відносно успішно вийти з проблеми. Закон – на боці наркозалежної, по суті хворої людини, якщо вона – не наркоторгівець і сама йде на співпрацю. Обійдеться лише курсом лікування від наркоманії і кримінальне провадження закриється.
Кримінальної відповідальності може уникнути навіть наркоторгівець – якщо він активно співпрацюватиме з правосуддям, допомагатиме у розкритті злочинної мережі: не приховуватиме звідки бере наркотики, назве знайомі йому імена людей «у справі» та ін.
Звучить непогано. Насправді не завжди все так просто.
Адвокат у справах про наркотики Руслан Пронін попереджає про проблеми: «Наркоману, наприклад, ще треба довести свою залежність від препаратів. Для цього існує судово-наркологічна експертиза, яку передбачає відповідна юридична процедура. Тому підозрюваний у наркозлочині далеко не завжди здатний сам «оформити» собі лікування у диспансері, що є головною умовою для припинення справи».
У випадку з наркоторгівцем – власними зусиллями можна лише глибше закопатись. На таких людей не особливо зважають, можуть багато обіцяти, викачувати інформацію та гроші, обнадіювати, але в суді настає прозріння. Після оголошення вироку. А потім щось змінити ще складніше. Відтак, не треба слухати всіх. Потрібно вибрати одного – кому довіряєш.
До кого звернутися за допомогою?
При найгіршому розкладі в більшості випадків становище підозрюваного та його перспективи на майбутнє покращить адвокат, який добре знає свою роботу у такій сфері. А в об'єднанні Актум – інших просто нема.
Статистика багаторічного досвіду компанії демонструє високі показники справ, які розвалюються ще до зали суду – на стадії слідства. Наркозалежним людям, завдяки своєчасному втручанню адвоката, надається шанс на нове життя: поправити здоров'я лікуванням та уникнути в’язниці.
Також, у порівнянні з реальним ув’язненням можна вважати легким переляком - штраф, умовний термін або лише 240 годин виправних робіт.
Не обійтись без адвоката у разі фабрикації справи. Не зможе протистояти системі людина, яка під тиском дає свідчення проти себе, яку оговорюють. Хіба він здатний себе захистити? А юрист зможе переконати суд, що покази давалися, наприклад, під тиском, процедура обшуку не дотримувалася, а кількість наркотиків спочатку була іншою.
Самотужки вибиратися з глухого кута або, у гіршому випадку, нести покарання за те, чого не робив – вирішує кожен сам для себе. Але разом із адвокатом завжди є шанс на кращий варіант.
Телефонуйте: 050-665-05-60, 098-665-05-40
Також рекомендуємо ознайомитись з іншими матеріалами по темі:
