background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Що робити, якщо прийняли із закладкою?

Яке покарання може бути за наркотики? Зазвичай – кримінальна відповідальність, у рідких випадках адміністративна. Навіть якщо йдеться лише про вживання чи зберігання без мети збуту – це вже як мінімум від 17 тис. грн штрафу або до 5 років позбавлення волі.

Можна довго дискутувати про те, що є більш згубним для людства та окремо взятої особистості – наркотичні засоби чи алкоголь напої? І те, й інше безжально розбещує та вбиває людину. Тільки алкоголь робить це відкрито, а наркотики – нишком. Законодавча база в цьому плані не дуже складна. Якщо купити ящик горілки – це не є кримінальною відповідальністю і проблемою у придбанні. А ось коли схопили працівники поліції з грамами наркотику – настає адміністративна або кримінальна відповідальність.



Наркотики завжди гра з вогнем

Під час сімейної поїздки Андрій попросив батьків почекати поки він на хвилинку збігає до приятеля. А сам – до скверу, за закладкою. Там його й затримали працівники поліції – сквер вже давно був під прицілом правоохоронців. Для батьків, які, не дочекавшись сина, почали його шукати, стало шокуючим відкриттям, що їхній хлопчик – наркоман-початківець. Оступився. Але хто з молодих уникнув помилок? І що робити, якщо прийняли із закладкою, щоб цей факт як найм’якіше позначився на подальшій долі?



Яке покарання може бути за наркотики? Зазвичай – кримінальна відповідальність, у рідких випадках адміністративна. Навіть якщо йдеться лише про вживання чи зберігання без мети збуту – це вже як мінімум від 17 тис. грн штрафу або до 5 років позбавлення волі. Публічне вживання – на роки обмеження чи позбавлення волі.



І ось моделюємо ситуацію: людину затримують на місці вчинення кримінального правопорушення. Громадянин – робить закладки чи забирає їх? А може, зібрався прямо там, у громадському місці вжити наркотик? Чи щойно – прямо перед всіма (поняті не дадуть збрехати!) – вже це зробив. Поворот може бути будь-яким, залежно від того, яка мета затримуючих і як буде себе вести громадянин.



Як поводитися, якщо прийняли із закладкою?

У будь-якому випадку важливо намагатися максимально зберігати спокій, не панікувати, відповідно – не робити необдуманих та плутаних заяв чи вчинків. Перші свідчення – найважливіші, потім на них будуватиметься вся основа підозра та обвинувачення або виправдання. Не треба брехні! Просто не все потрібно розповідати поліціянтам. Краще відразу почати співпрацювати зі слідством, але так, щоб не нашкодити собі. І бажано як найшвидше зв’язатися з адвокатом.



Якщо людина без примусу віддає наркотик, та ще й допомагає слідству встановити злочинний ланцюжок наркоторговців – це плюс. Адже четверта частина статті 307 КК України передбачає у такому разі взаємний обмін і кримінальна справа припиняється. Але слідчий може і схитрувати і обдурити. Для цього й потрібний адвокат.



Якщо пропонують дістати все з кишень, не варто це робити самому - щоб уникнути ймовірності залишити свої відбитки на раптом підкинутих предметах або речах. Якщо вже відповідати перед законом – то лише за своє.



Вилучення речей повинно проводитись обов’язково за участю двох понятих – це є випадкові люди. Їхні свідчення дуже важливі, тому, якщо є підозра, що поняті – підставні, можна і потрібно наполягати на їхній заміні.



Протокол: «нічого підписувати не буду» - не варіант. Особливо якщо є зауваження та моменти незгоди із процесуальними діями – все це важливо зазначити у протоколі. До речі, якщо раптом відмовили в адвокатові – також необхідно зазначити. А потім вже підписувати.



Як бути, якщо вам підкинули закладку?

Напевне, не існує кримінальних драм, де не підкидалися б наркотики. На жаль, це не художня вигадка, в реальному житті цього також вистачає.



Світлані наркотик підкинув її хлопець. Вона розуміла, що Діма – наркоман, але вірила, що все може змінитись. Знала, де він бере наркотики, що угоди проходять через закладки, але коли він їх шукав, стояла поряд і чекала. Одного разу раптом – поліція. Втікати безглуздо. Діма обійняв Світлану, немов прощаючись. Але в результаті виявилось, що його кишені порожні, а в неї в сумочці – специфічні пакетики. Коли їх знайшли оперативники, він дуже «здивувався», вона - зрозумівши все, промовчала.



Трапляється, що наркотичні засоби підкидають самі правоохоронці (з різних причин). Що робити в подібних випадках? Рятуватися всіма можливими способами! У жодному випадку не брати на себе чужу провину і не схиляти голову перед проблемою яка виникла раптово.



Ще раз: самому нічого не діставати зі своїх кишень чи сумки – нема чого залишати на чужих речах свої пото-жирові сліди. Є можливість – непомітно увімкніть диктофон чи камеру. Кожне порушення – фіксуйте у протоколі. Якщо зрозуміло, хто саме підкинув наркотик – тим більше вказати.



Якщо ви - ніякий не наркоман, вимагайте дослідити змиви з ваших рук, зразків нігтів і волосся. До того, як це буде зроблено, не ризикуйте щось пити чи їсти із запропонованого у відділенні поліції. Взагалі нічого там не чіпайте. Навіть серветок.



Але каверза все одно залишається: якщо не вдасться номер із наркоманом, то, за наявності достатньої ваги наркотиків, можуть спробувати «зробити» закладчиком. І тоді все набагато гірше.



Такий варіант: поліцейські натякають на можливість все «зам'яти» або прямо озвучують ціну питання – чому б не прийняти виклик? Почати переговори, переконати, що справа тільки в часі на «знайти гроші». Головне – вийти хоч на якийсь час з-під контролю, а потім зателефонувати на 102 чи 112. Чітко, детально розповісти все. Запропонують взяти участь у затриманні – не варто відмовлятися. Потрібно рятувати себе і це непогана нагода.



Маніпуляції з вагою

У свої 20 років Олександр встиг закінчити училище, отримавши затребувану робочу професію, трохи попрацювати і навіть мало не одружився. Але ні він, ні його потенційна дружина особливо працювати не хотіли, натомість вдовольнятися малим теж не збиралися. І наважився Саня на погану справу. На телеграм-каналі знайшов високооплачувану роботу: треба було в чужому місті забрати з Нової пошти посилку, залишити вміст у потрібному місці.



Він чудово розумів, що там наркотики, але, не маючи до цього з ними справи, навіть не уявляв, якими можуть бути наслідки, якщо щось піде не так. А не так пішло одразу ж. Його затримали просто у поштовому відділенні. Щойно отримав товар.



Хлопець казав, що та посилка – особисто для нього і там лише кілька доз. Може, так і було спочатку – пара-трійка доз. Але на виході їх чомусь стало більше. Через деякий час бідолага вже показував, де мав робити закладки і йшлося вже не про маленьку, а пристойну кількість наркоти… Батьки витратили багато грошей за майже рік судової тяганини. Але жодних «пару років, а то й умовно», як обіцяли «рішали», не сталося. Отримав вісім років ув’язнення. Що чекає на хлопця після звільнення? Варіантів не так багато.



Угоди через закладки – ланцюжок із багатьма персонажами, де особисто ніхто нікого не знає. Тому й розкрити його правоохоронцям непросто. Простіше, іноді, збільшити кількість наркотику в тій партії, яка потрапила до рук.



Але досвідчений наркоторговець не розгубився б і чітко простежив, скільки чого у нього вилучається, ким і як пакується. Можливі зауваження виклав би в протоколі, щоб адвокат потім зміг відстежити весь ланцюжок: від вилучення наркотиків до їхнього приміщення у камеру речових доказів – і виявити прокол поліцейських.



Можна спробувати справитися самому

Більш-менш юридично грамотна особа теоретично може відносно успішно вийти з проблеми. Закон – на боці наркозалежної, по суті хворої людини, якщо вона – не наркоторгівець і сама йде на співпрацю. Обійдеться лише курсом лікування від наркоманії і кримінальне провадження закриється.



Кримінальної відповідальності може уникнути навіть наркоторгівець – якщо він активно співпрацюватиме з правосуддям, допомагатиме у розкритті злочинної мережі: не приховуватиме звідки бере наркотики, назве знайомі йому імена людей «у справі» та ін.



Звучить непогано. Насправді не завжди все так просто. Адвокат у справах про наркотики Руслан Пронін попереджає про проблеми. Наркоману, наприклад, ще треба довести свою залежність від препаратів. Для цього існує судово-наркологічна експертиза, яку передбачає відповідна юридична процедура. Тому підозрюваний у наркозлочині далеко не завжди здатний сам «оформити» собі лікування у диспансері, що є головною умовою для припинення справи.



У випадку з наркоторгівцем – власними зусиллями можна лише глибше закопатись. На таких людей не особливо зважають, можуть багато обіцяти, викачувати інформацію та гроші, обнадіювати, але в суді настає прозріння. Після оголошення вироку. А потім щось змінити ще складніше. Відтак, не треба слухати всіх. Потрібно вибрати одного – кому довіряєш.



До кого звернутися за допомогою?

При найгіршому розкладі в більшості випадків становище підозрюваного та його перспективи на майбутнє покращить адвокат, який добре знає свою роботу у такій сфері. А в об'єднанні Актум – інших просто нема.



Статистика багаторічного досвіду компанії демонструє високі показники справ, які розвалюються ще до зали суду – на стадії слідства. Наркозалежним людям, завдяки своєчасному втручанню адвоката, надається шанс на нове життя: поправити здоров'я лікуванням та уникнути в’язниці.



Також, у порівнянні з реальним ув’язненням можна вважати легким переляком - штраф, умовний термін або лише 240 годин виправних робіт.



Не обійтись без адвоката у разі фабрикації справи. Не зможе протистояти системі людина, яка під тиском дає свідчення проти себе, яку оговорюють. Хіба він здатний себе захистити? А юрист зможе переконати суд, що покази давалися, наприклад, під тиском, процедура обшуку не дотримувалася, а кількість наркотиків спочатку була іншою.



Самотужки вибиратися з глухого кута або, у гіршому випадку, нести покарання за те, чого не робив – вирішує кожен сам для себе. Але разом із адвокатом завжди є шанс на кращий варіант.



Представництва АО «Актум» є у Києві, Харкові, Дніпрі, Львові, Слов'янську, Одесі, Житомирі, Миколаєві, Херсоні, Кривому Розі, Покровську. Офіси відчинені з 8.00 до 22.00 як для візитів, так і для дзвінків: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.

photo thems