background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

Кримінальна відповідальність за вживання наркотиків - незаконний обіг наркотичних речовин

Стаття 309 КК України попереджає про те, що абсолютно всі незаконні дії з наркотиками без мети їх збуту (тобто, призначені для власного вживання) вже заслуговують покарання.



Автор: Ігор Янковський

Юридична відповідність:

Руслан Пронін, адвокат адвокатського об'єднання Актум, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №3174/10

20.06.2025



Жахливі факти:

  • зростання використання альфа-PVP та синтетичних канабіноїдів;

  • розповсюдження так званого «вуличного метадону», який вживається ін’єкційним шляхом;

  • зниження попиту на дорогі наркотичні речовини, наприклад, кокаїн, і водночас різке збільшення кількості людей, які вживають синтетичні та інші «дешеві» наркотики;

  • зменшення середнього віку наркоманів;

  • збільшення кількості нелегальних лабораторій з виробництва наркотичних речовин, перш за все синтетичних;

  • зростання кількості психозів (залежності від наркотичних засобів), переважно серед молоді, спричинених вживанням наркотичних та психотропних препаратів;

  • збільшення на 87,4% засуджених і більш жорстокі покарання за вживання наркотиків (незаконний обіг наркотичних речовин).


Все це реалії сьогодення країни, яка до того ж дає збройну відсіч ворогу. Вважаєте – це підступи ворожої пропаганди чи накачування ситуації блогерами-панікерами? Зовсім ні! Це інформація, яка викладена у Національному звіті про наркотичну ситуацію в Україні, підготовленую Центром громадського здоров’я МОЗ за підсумками минулого року.

Далі поговоримо про кримінальну відповідальність за вживання наркотичних речовин, їх незаконний обіг, придбання, виготовлення, зберігання та транспортування: якою вона була раніше і є в теперішній час, які саме правопорушення жорстко караються Законом України аж до тюремного ув'язнення та, що робити, коли опинилися в критичній ситуації. А допоможе нам у всіх цих нюансах розібратись адвокат та експерт у галузі кримінального права АО Актум Руслан Пронин.


Чому за наркотики взагалі передбачені покарання: трохи історії

Першим, що побачили Христофор Колумб та інші члени екіпажу «Санта Марії», коли зійшли на берег Нового Світу, був індіанець з величезним димлячим згортком у роті. Це був тютюн. За 200 років до цієї події завдяки подорожам Марко Поло східними землями європейці дізналися про опіум та гашиш. Пізніше з Південної та Центральної Америки були завезені кокаїн та численні галюциногени. На Русі та території Скандинавії вплоть до початку XIX століття з трав, мохів та грибів варили «чудодійні зілля». Так поступово Європа пізнавала нові лікарські препарати і занурювалася у світ задоволень від «богемних» наркотиків. 


За деякими оцінками, в середині XIX століття в Англії регулярно вживали опій близько 5% населення, а, наприклад, у Франції в самому центрі Парижу літераторами був навіть створений «Клуб» любителів гашишу». Звісно, що у ті часи наркотики вважалися легальними і ніяких статей за куріння трави та вживання інших наркотичних речовин - не було.

Вважається, що перші справжні наркомани, у повному розумінні цього слова, з'явилися після закінчення Першої світової війни. Це були поранені, які під час лікування отримували ін'єкції морфію, як знеболюючий засіб. Після війни саме з них сформувалася велика армія т. з. морфіністів.  

Потім прогриміли Громадянська та Друга світова війни з важкими післявоєнними роками. Протягом тривалого часу країна зазнала період т. з. застою, війна в Афганістані, Перебудову з подальшим розпадом СРСР та повальним безробіттям і, нарешті, війна з рф. Всі соціальні струси, безперечно, додавали нових імпульсів розвитку наркоманії. Але нас більше цікавить не джерела наркоманії чи історія самих наркотиків, а час, коли вони перейшли в статус заборонених до виробництва та розповсюдження. 

Першим боротьбу з наркоторгівлею розпочав уряд Китаю, коли в 1905 році, приблизно через 50 років після завершення опіумних війн, затвердивши програму поетапної заборони опіуму. У 1909 р. прокотилася хвиля протестів у США. Згодом розуміння зла розповсюдження наркотиків прийшло і до урядів інших країн.


Боротьба з наркоторгівлею на теренах сучасної України

На наших теренах першим законодавчим актом боротьби з поширенням наркотичних засобів став Указ Імператора Миколи II «Про заходи боротьби з опієкурінням» від 20.06.1915 року. Цією нормою законодавства російської імперії заборонялися посіви опійного маку, а також ввезення в країну курильних трубок та інших пристосувань для куріння. За порушення передбачалося тюремне ув'язнення на строк від 4-х місяців до 1 року і 4 місяців та штраф до 500 рублів. 

Після революції 1917 р. і приходу до влади більшовиків була введена кримінальна відповідальність за вживання наркотиків та поширення наркоманії, однак, як і багато іншого в країні за залізною завісою, цю проблему можна назвати – злом під грифом «секретно». Для боротьби з важкою спадщиною, що дісталася молодій українській державі після розпаду СРСР, в Кримінальному кодексі України є цілий розділ, що складається з 22 статей, що передбачають кримінальну відповідальність за злочини у галузі незаконного обігу наркотиків.

«Кримінальна відповідальність» за наркотики: визначення, суть та відмінності від адміністративної

Проведемо невеликий лікбез. Кримінальною відповідальністю називають правову оцінку протиправних діянь, за які передбачені найбільш суворі покарання. Це єдина нормативна система кримінальних законів, зокрема у галузі нелегального обігу наркотиків, які діють у рамках Кримінального кодексу України (ККУ) та інших законодавчих актів у цій сфері. 


Ознаки кримінальної відповідальності

У юридичній науці існує таке поняття, як ознаки кримінальної відповідальності. По суті, вони є саме тим, що сторона обвинувачення має довести у судовому процесі, а саме:

  • що обвинувачений є суб'єктом злочину;

  • суспільну небезпечність його вчинку, яка виявляється у завданні загрози або шкоди здоров'ю невизначеного кола осіб;

  • винність його дії, тобто усвідомлення ним скоєного умисно чи з необережності;

  • протиправність дій – порушення ним однієї чи декількох статей Кримінального кодексу.

Всі ці ознаки викладені в ст. 11 Кримінального кодексу, а для їх доказу в арсеналі оперативників та слідчих настільки багато засобів, що навіть може скластися враження ніби розгляд будь-якої кримінальної справи у сфері незаконного обігу заборонених речовин закінчується вироком. Однак це зовсім не так! 

«Наша адвокатська практика показує, що кримінальні справи за вживання наркотиків і пов'язані із незаконним їх обігом, вкрай складні не тільки з позицій захисту, але і з боку обвинувачення. Це означає, що недоведеність хоча б однієї з ознак буде вказувати на відсутність злочину, а при все ж таки присутності доведених доказів суд буде ще оцінювати їх належність та допустимість. Зазначені обставини надають широкі можливості для роботи адвоката, внаслідок чого ймовірність більш м’якого покарання або зовсім звільнення від кримінальної відповідальності значно підвищується», - наголошує Руслан Пронін 


Приклад. Кримінальна справа за звинуваченням Михайла Р. у зберіганні заборонених речовин з метою збуту.

Адвокатом в судовому процесі було доведено, що протокол огляду місця події, який, по суті, є первинним і базовим доказом для обґрунтування обвинувачення, було отримано з порушенням вимог Кримінального Процесуального Кодексу. Врахувавши доказ адвоката, суд визнав всі інші докази обвинувачення прохідними від незаконної слідчої дії і зробив висновок про їх недопустимість. 

Результат: замість 4-х років позбавлення волі, на яких наполягала сторона обвинувачення, Михайло Р. був повністю виправданий у зв'язку з недоведеністю вчинення кримінального правопорушення.


Відмінності кримінальної відповідальності від адміністративної


Часто поняття кримінальної та адміністративної відповідальності  плутають між собою. Дійсно, вони дуже схожі. Взяти хоча б їх спільні ознаки: суспільна небезпека, винність, караність та протиправність – вони однакові. Спільні риси проявляються і в покараннях, наприклад, вид покарання, або спосіб і правила призначення. Більш того, зв'язок між кримінальною та адміністративною відповідальностями визнаний законодавчо. Так, у ст. 9 КпАП прямо зазначено, що адміністративна відповідальність настає у випадку коли порушення за своїм характером не тягне за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності. 

Так у чому все ж таки різниця? 

«Головні критерії розмежування злочину та адміністративного правопорушення – суспільна небезпека і тяжкість скоєного. Це означає що при кваліфікації незаконних дій оцінюється обсяг небезпеки вчинка, а також низка інших чинніків, які з цим пов’язані, наприклад, його повторність чи рецидив», - пояснює правник.


Кримінальні покарання за наркотики

До особи, яка визнана винною у скоєнні злочину, пов'язаного з незаконним обігом наркотичних речовин, можуть бути застосовані такі види покарань:

  • позбавлення волі;

  • обмеження волі;

  • арешт;

  • пробаційний нагляд;

  • конфіскація майна;

  • штраф;

  • позбавлення права займати певні посаді;

  • виправні роботи.


При призначенні конкретного покарання судом враховуються ступінь важкості вчинка, а також наявність обтяжуючих чи пом'якшуючих обставин. Як слід, суд може призначити покарання більш суворе чи біль м’яке, відповідно.

Обставини, які можуть сильно обтяжити злочин:

  • великі та особливо великі розміри наркотиків;

  • повторне вчинення чи рецидив;

  • вчинення групою за попередньою змовою;

  • тяжкі наслідки, завдані вчинком;

  • вчинення із залученням неповнолітнього;

  • вчинок в стані алкогольного сп’яніння тощо.


Руслан Пронін акцентує: «Стан алкогольного сп’яніння вважається саме обтяжуючою обставиною та не може пом’якшити покарання, як вважають багато хто. Саме тому, якщо заявити в судовому процесі: Я нічого не пам'ятаю, тому що був п'яний, - це стане підставою для винесення судом більш суворого вироку».

Дуже важливим фактором при кваліфікації кримінального злочину є вага наркотиків для порушення кримінальної справи та подальшого судового розгляду. Цей параметр у законодавстві України має назву «невеликі, великі, а також особливо великі» розміри наркотичних засобів, які були вилучені при затриманні.

Про конкретні  значення цих розмірів для кожного виду наркотиків можна дізнатися з таблиць, які наведені в Наказі МОЗ України від 01.08.2000 за № 188. 


Звільнення від кримінальної відповідальності за незаконний обіг наркотичних речовин


Окрім доволі суворих покарань, таких, як позбавлення або обмеження волі на певний строк, суд може звільнити обвинуваченого від кримінальній відповідальності. Причому таке звільнення може бути як повним, коли особа не притягується до відповідальності та не піддається жодним обмеженням, так і частковим – притягується до відповідальності, але повністю або в певній частині звільняється від покарання.


Підставами для звільнення можуть стати:

  • добровільне звернення обвинуваченого до лікувального закладу і початок лікування від наркоманії;

  • активна співпраця зі слідством, добровільна здача наркотичних засобів та зазначення джерела їх походження

  • тяжкі обставини скоєння злочину, наприклад, під впливом погроз або насильства;

  • щире каяття та відшкодування завданої шкоди;

  • вчинення правопорушення, яке не є тяжким, вперше;

  • закінчення передбаченого законом строку давності.


Звільнити від кримінального покарання може виключно суд.


Не будемо далі зупинятися на теорії, а відразу перейдемо до адвокатської практиці.


Судова практика та статистика з питань незаконного обігу наркотичних речовин (ст. 309 ККУ та ін.)


Якщо вести мову про статистику у сфері обігу наркотиків в Україні, то вона залишається невтішною. За даними Національний звіту щодо наркотичної ситуації в Україні за 2024 рік динаміка кількості правопорушень до відповідальності за вживання наркотичних речовин, їх виготовлення та за іншими статтями ККУ зростає. 

Цифри облікованих кримінальних правопорушень кажуть самі за себе.

01.jpg

Як бачимо, лідерами є такі злочини:

  • виготовлення, прибирання, зберігання наркотиків без мети збуту (ст.309 – зріст на 0.1% у порівнянні з минулим роком);

  • виготовлення, прибирання, зберігання наркотиків з метою збуту (ст. 307 – зріст на 40.7%);

  • викрадення, привласнення або вимагання наркотиків (ст.308).


«Як така стаття за вживання наркотиків не в публічному місці в ККУ відсутня, але зрозуміло, що вживання без попередньої купівлі або виготовлення наркотичного засобу неможливе. А це вже злочин (правопорушення)», - пояснює адвокат.

Крім того, важливо звернути увагу на відповідальність за незаконне введення в організм наркотиків проти волі особи (стаття 314 ККУ). Цей злочин часто вчиняється, як кажуть, посадити на іглу, але вкрай складно доказується, тому в офіційній статистиці показники завжди невисокі.


Яка відповідальність передбачена за вживання наркотиків: кримінальні статті


Під час юридичних  консультацій часто запитують, чи існує окрема стаття за вживання канабісу та чи можуть посадити за вживання наркотиків, зокрема марихуани? У сучасному Українському законодавстві не відокремлюються кримінальні статті за видами наркотиків.


Підхід дещо інший:

  • в державі затверджений перелік заборонених препаратів.

  • на законодавчому рівні визнана критична вага наркотиків для настання відповідальності. 

  • встановлені обтяжуючі та пом'якшуючі обставини протиправних вчинків,

  • і нарешті, статті кримінального закону розподілені за видами правопорушень.


Адвокат наголошує: «Під час розгляду кримінальної справи за наркотики суд керується саме цим підходом, заслуховуває обвинувачення з одного боку та сторону захисту с іншого, оцінює надані докази і призначає покарання».

Які саме статті найбільш розповсюджені та складають законодавчу базу кримінальної відповідальності за наркотики

02.jpg

Війна, військові та наркотики


«... воїни кидалися в бій без кольчуги, лютували, як скажені собаки або вовки, кусали свої щити і були сильними, як ведмеді або бики. Вони вбивали людей, і ні вогонь, ні залізо не завдавали їм шкоди...» (Сноррі Стурлусон із «Саги про Інглінгів»).

Так стародавний ісландський історіограф описував гнівних берсерків – легендарних скандинавських воїнів, які наколювали на свої списи мухомори та перед боєм їли їх, щоб бути більш лютими. Є історичні свідчення, що крім вікінгів, солдати римських легіонів вживали відвар гіркого полину («абсінтуму»), після якого знаходилися як у дурмані. Сучасні німецькі історики стверджують, що фашисти в роки Другої світової війни перед боєм вживали кристалічний метамфетамін, а червоноармійцям – давали сто грамів для хоробрості.

Проблема наркотиків в армії стара, як саме людство. Перебування у тривалому стресі та постійне зіткнення віч-на-віч зі смертю, надмірні фізичні навантаження, втрата побратимів та бажання забутися і втекти від реальності – все це є умовами проявів пияцтва та наркоманії у лавах ЗСУ. А з моменту скасування на законодавчому рівні статусу «обмежено придатний» ситуація значно погіршилася. За свідченням командирів воїнських підрозділів, через виконання ТЦК «планових мобілізаційних завдань» та проходженням мобілізованими ВЛК у т. з. «експрес-режимі», на фронті  все частіше опиняються особи з алкогольною та наркотичною залежністю. Саме тому серед військових почастішали випадки притягнення до відповідальності і, як слід, все більше роботи у адвокатів.  


Штрафи та гауптвахта: особливости притягнення до відповідальності військових за вживання наркотиків 


Дамо відповіді на два запитання: 

  • «Чи є кримінальна стаття за вживання канабісу цивільною особою і чи можна взагалі цивільним приймати наркотики?». 

Відповідь: «Якщо вживання наркотиків відбулося не в публічному місці, то кримінальна відповідальність може не настати».

  • «Чи дозволено вживати наркотики військовому?».

Відповідь: «Категорично ні!».  


Заборона на вживання військовослужбовцями наркотиків встановлена ст. 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ. У цій нормі закону зазначено, що військова дисципліна вимагає від військовослужбовця «не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов’язків військової служби». 

Притягнення до відповідальності військовослужбовців проходить наступним чином. Бійців, яких зловили на вживанні наркотиків чи алкоголю, доставляють на освідчення, після чого складається адміністративний протокол. Штрафи для порушників сягають від 17 до 34 тис. грн. Також може бути застосований арешт з відбуванням від 10 до 15 діб на гауптвахті. Зазначені заходи адміністративного впливу передбачені ст. 172-20 КУпАП і призначаються за рішенням суду. Кримінальна відповідальність військовослужбовців за вживання наркотичних речовин здійснюється у загальному порядку: ст. ст. 307, 309 та ін. 

За неофіційною інформацією, яка час від часу з'являється від анонімних істочників з бойових підрозділів ЗСУ, в реальності військових у стані сп'яніння командири ізолюють в окремі приміщення, які самі військові називають «ямами». Можна тільки здогадуватися, які там умови і скільки порушень. 

Враховуючи стан, який склався, вважаємо за доцільне оприлюднити прямий контакт адвоката з наркотиків АО «Актум», який завжди на зв’язку та у готовності прийти на допомогу. 


Як уникнути покарання?


Практика показує, що саме в питаннях стосовно кримінальної відповідальності за вживання наркотичних речовин та прекурсорів, як правило, відбувається найбільше процесуальних порушень. Досить сказати, що найчастіше затриманню піддаються люди, які не мають жодного стосунку до наркотичних засобів. 

«Бувають випадки підкидання наркотиків, які здійснюють співробітники поліції, або провокації, пов'язані зі схилянням до незаконного збуту під час здійснення перевірочних закупівель. Часто трапляються факти, коли особа, що була затримана за вживання наркотиків і визнала наявність у неї наркотичних засобів, виявляється обвинуваченою у тяжких злочинах за виробництво або збут в особливо великих розмірах. Також багато порушень фіксується при формуванні кримінальних справ  з питань вживання наркотиків неповнолітніми», - розповідає правник.


Саме тому допомога адвоката при звинуваченні у вживанні наркотиків, у більшості випадків, є необхідною умовою для всебічного, повного, об'єктивного встановлення всіх обставин, які підлягають доказуванню під час проведення досудового розслідування, та, як наслідок, справедливого розгляду справ.


Правова допомога кримінального адвоката по наркотикам АО Актум - як засіб захисту у справах про незаконний обіг наркотичних речовин


Як ви вже зрозуміли, з позиції захисту кримінальні справи, що пов'язані з нелегальним обігом наркотичних речовин, є вкрай важкими. Саме тому втручання адвоката, який спеціалізується на таких справах, відіграє надзвичайно важливу роль.

Коло завдань, які може охопити адвокат

У переважній більшості, коли звертаються до адвокатського об'єднання Актум, просять: «Допоможіть!». Мається на увазі повний юридичний супровід, починаючи із затримання підозрюваного працівниками органів внутрішніх справ. 

Конкретно допомога може полягати в:

Інформаційній підтримці - Наданні звинуваченому вичерпної інформації про його права та перспективи справи, а також про можливі наслідки та ризики, наприклад, після вивчення документів, зібраних у справі в ході розслідування, адвокат може зробити висновок про недостатність доказів для суду та можливість закрити справу в ході досудового слідства.

У попередньому слідстві - Адвокат забезпечує присутність під час допиту або слідчого розслідування, оцінює їх відповідність ст. 63 Конституції,  ст. 42 КПК України, а також досить великій кількості вимог до проведення негласних слідчих та розшукових дій, а також до формування доказової бази працівниками УМВС;

Робота з обвинуваченням - Адвокат проводить аналіз звинувачень, а також доказів, визнає законність їх отримання та слабкі місця в обвинувальній частині справи та вносить клопотання щодо відхилення обвинувачення чи домови про угоду з обвинуваченням і, як слід, пом’якшення вироку;

Представництво в судових інстанціях - Визначає захисну стратегію і тактику, сприяє у зборі доказів, допитує свідків та обґрунтовує свою позицію суддям для закриття справи або зниження міри відповідальності.


Переваги професійного захисту  


Що можна отримати, якщо звернутися до кримінального адвоката? Існує багато шляхів допомоги адвоката при звинуваченні у вживанні наркотиків, як правопорушення, пов’язаного з незаконним обігом наркотиків.

Адвокат може досягти наступних результатів.


Закриття кримінального провадження відповідно до ст. 284 КК України, що може бути здійснено у зв'язку із:

  • відсутністю події кримінального правопорушення;

  • відсутністю у вчинку складу злочину;

  • недостатністю доведених доказів та вичерпністю можливостей їх отримати.

Зменшити міру покарання шляхами:

  • встановлення істини та посиленням контролю за об'єктивним розглядом справи;

  • пошуку та передачі слідству підстав для того, щоб стаття за вживання наркотиків була перекваліфікована на більш м’яку її частину;

  • збирання доказів для доведення невинуватості або обставин для пом'якшення покарання. 


Укласти мирову угоду з обвинуваченням, умовами якої може бути передбачено з одного боку визнання провини та ефективна співпраця зі слідством, а з іншого – значно вигідні умови для підозрюваного.



Поширені запитання


Які конкретно речовини вважаються забороненими наркотиками?


До найбільш розповсюджених нелегальних наркотиків належать:

  • канабіс;

  • кокаїн;

  • екстазі;

  • героїн;

  • ЛСД (діетиламід D-лізергінової кислоти);

  • метамфетамін.

З вичерпним переліком наркотиків можна ознайомитися у Постанові КМУ від 06.05.2000 за № 770.

  

З якого віку притягують до кримінальної відповідальності за наркотики?


Законодавством України встановлено, що кримінальна відповідальність за вживання наркотиків настає з 16-річного віку. Кримінальним кодексом також передбачений так званий знижений вік, з якого може настати кримінальна відповідальність, – 14-річний вік. З цього віку неповнолітній може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за ч. 1-3 ст. 308:  викрадення, привласнення або вимагання наркотиків шляхом крадіжки, пограбування або розбою відповідно.


У чому різниця між ст. 309 ККУ і ст. 307 ККУ?

За назвою ці статті дуже схожі і все ж таки є одна важлива різниця у складу цих злочинів. Ст. 309 – без мети збуту, в ст. 307 – з метою збуту, а це тягне за собою і кардинальні відмінності у покаранні. 


Чи є стаття за вживання канабісу?

Саме за вживання кримінальна відповідальність не настає, проте існує відповідальність, наприклад, за придбання чи виготовлення. Межа дуже тонка. Саме тому для відповіді на запитання, чи карається вживання наркотиків без мети збуту, треба спочатку вивчити обставини справи, адже відповідальності за зберігання наркотиків навіть у невеликих розмірах ніхто не відміняв.


Чи може бути притягнута до кримінальної відповідальності за наркотики дитина

Ні. В сучасній Україні проблема підліткової наркоманії стоїть дуже гостро, тому до дітей, які не досягли 14-річного віку, передбачені примусові виховні заходи, а саме:

  • обмеження у дозвіллі;

  • передача дитини під нагляд батьків чи педагогічного колективу;

  • встановлення окремих вимог щодо поведінки;

  • спрямування до спеціального навчально-виховного закладу. 


Чи може бути призначений штраф за вживання наркотиків?


Штрафні санкції саме за вживання наркотичних засобів законодавством не передбачені. Єдиний виняток, коли може бути призначений штраф за наркотичне сп’яніння, – військові.


Команда юристів об’єднання готова вислухати, проконсультувати і взятися за супровід до вирішення справи щодня. З 8 до 22 години можна зателефонувати на один із цих телефонів: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60 – і це буде перший крок до гарантованої потужної підтримки.

Незаконні дії з наркотиками