background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

ВИПЛАТИ ПРИ ЗВІЛЬНЕННІ З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ 2025

Перехід з військового до цивільного життя — це важливий, однак не завжди легкий шлях для військовослужбовця. Процес звільнення потребує уваги до багатьох деталей— від документів до соціального забезпечення і одним з таких є врегулювання фінансових питань шляхом отримання всіх належних виплат при звільненні.



Автор: Наталія Ладижинська


Юридична відповідність:

Наталя Гнатик, адвокат адвокатського об'єднання Актум, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю ПТ №4456


13.05.2025



У цій статті  ми розповімо, які належать виплати військовим після звільнення  з війська, механізм їх нарахування, практичні аспекти отримання належних виплат.  Також ви дізнаєтесь, скільки отримує військовий при звільненні, законодавчі підстави призначення виплат та особливості розгляду таких питань в особливий період.



Які ж категорії військовослужбовців можуть бути звільнені з військової служби?



Воєнні реалії ставлять військових перед жорсткими викликами, нині обмежені можливості покинути армію, адже захист суверенітету держави є пріоритетним завданням  Тож не всі підстави, що дозволяють припинити службу в мирний час, залишаються чинними в умовах особливого періоду.

Нині покинути лави Збройних Сил України можна з наступних підстав:

  • Досягнення встановленого вікового обмеження для проходження служби — після досягнення 60-річного віку.

  • Звільнення за медичними показаннями — на підставі висновку ВЛК про непридатність.

  • За сімейними (особистими) обставинами — у зв’язку з вагітністю, необхідністю догляду за тяжкохворими родичами, наявністю трьох і більше дітей, дитини з інвалідністю тощо.

  • Виведення зі служби за рішенням суду — у випадку вироку, що передбачає позбавлення (або обмеження) волі чи позбавлення військового звання.

  • Звільнення після завершення терміну дії контракту — актуально для іноземців або у випадках укладення контракту під час воєнного стану.

  • Звільнення після повернення з полону.



Однак найчастіше звільняються з військової служби, за станом здоров’я, за віком або ж після досягнення граничного віку (докладніше «Порядок звільнення військовослужбовців»).



Що потрібно знати при звільненні з лав ЗСУ


У першу чергу, потрібно знати про свої права, соціальні гарантії та те,  які виплати при звільненні з військової служби отримає особа.


Ви однозначно отримаєте належне вам грошове забезпечення нараховане до дня виключення зі списків особового складу, а для контрактників – дня закінчення контракту. Воно включає в себе посадовий оклад, а також усі належні надбавки, доплати та винагороди. А  розмір інших виплат залежить від строку служби, звання, посади, місця служби, підстав звільнення тощо. Тож, однакового підходу у додаткових виплатах не варто шукати.



Види та розміри виплат військовим при звільненні з військової служби



Одноразова грошова допомога (ОГД)  при звільненні

Маючи підстави залишити лави ЗСУ слід орієнтуватися, скільки платять військовослужбовцям під час звільнення. Однією гарантованих виплат є одноразова грошова допомога , розмір якої залежить від підстав звільнення, строку служби, військової посади тощо.


Стаття 15 Закону №2011- XII передбачає розміри ОГД при звільненні та підстави їх отримання. Розглянемо їх детальніше.




50% МІСЯЧНОГО ГРОШОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗА КОЖЕН РІК СЛУЖБИ ОТРИМАЮТЬ ТІ, ХТО



Залишають службу за станом здоров’я, за власним бажанням (якщо це іноземний громадянин), такі ж виплати військовослужбовцям при звільнені по закінченню контракту (за умови не менш як 24 місяці служби та прийняті у особливий період), або після повернення з полону.



Особи, які мають вислугу 10 і більше років, зокрема у разі звільнення у зв’язку з: досягненням граничного віку; за наявності особливих сімейних обставин; або у зв’язку з відкликанням мандата військового капелана тощо.



Офіцери які звільняються за станом здоров’я; у зв’язку з обставинами сімейного характеру, передбаченими законодавством; жінки-військовослужбовці, які мають дітей віком до 18 років; особи, звільнені з полону; за віком та з інших підстав, визначених законом.




25% ВІД МІСЯЧНОГО ГРОШОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗА КОЖЕН ПОВНИЙ РІК СЛУЖБИ ОТРИМАЮТЬ ТІ, ХТО



Звільнені зі служби за сімейними обставинами (відповідно до положень статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу») і за умови наявності вислуги не менше 10 років, мають право на передбачені законом соціальні гарантії.




4% ВІД МІСЯЧНОГО ГРОШОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗА КОЖЕН ПОВНИЙ РІК СЛУЖБИ ОТРИМАЮТЬ ТІ, ХТО



Мають право звільнені мобілізовані військовослужбовці, але  її розмір не повинен становити менше ніж 25% від місячного  грошового забезпечення.




Якщо відпустка не використана, якою буде сума грошової компенсації?

Грошова компенсація надається за всі дні невикористаної щорічної основної та додаткової відпустки, включаючи ті, що залишились з попередніх років, незалежно від причини звільнення. Окрім того, військовослужбовці, які виховують дітей або мають повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, також мають право на компенсацію за невикористану додаткову відпустку.



Розрахунок такої компенсації здійснюється з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових виплат, відповідно до змін у тривалості служби та норм грошового забезпечення, які діяли на момент останнього перебування на військовій посаді.



Виплата компенсації проводиться на підставі рапорту поданого військовослужбовцем.



Неотримане речове майно. Хто має право та який алгоритм отримання компенсації ?



При звільненні військові можуть отримати належне їм речове майно, або ж отримати грошову компенсацію.



Зазвичай, звільняючись, військові  надають перевагу грошовій компенсації, яка відповідно до ст. 9-1 Закону № 2011-XII та Постанови КМУ №178 виплачується  особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу.



Неотримане речове майно –  це, по суті, речі, елементи військової форми, спорядження або інші предмети забезпечення (одяг, взуття, захисне спорядження, постіль тощо) відповідно до діючих норм,  які належали б військовослужбовцю, але з певних причин не були видані йому під час служби. Вартість такого майна підлягає компенсації.



Грошова компенсація виплачується особам, які мають на неї право, за місцем служби на основі наказу командира частини. Для цього військовослужбовець подає рапорт і довідку про вартість речового майна за формою, визначеною Постановою №178.



Звертаємо увагу! Довідка про вартість речового майна складається станом на 1 січня поточного року, про це чітко зазначено у п. 5 Постанови №178. Відповідно, виплати військовим при звільненні за неотримане майно мають здійснюватися на основі закупівельної вартості цього майна, розрахованої на 1 січня поточного року, а не за старими даними, зокрема за роками, коли воно повинно було бути видане. З цього питання є відповідний висновок Верховного Суду у постанові від 27.10.2022 у справі № 820/1699/17.



Як отримати матеріальну допомогу для  вирішення соціально-побутових питань у 2025 році



Зазначена допомога є щорічною одноразовою виплатою військовослужбовцям, що обчислюється в розмірі їхнього місячного грошового забезпечення з урахуванням усіх його складових, окрім винагород.



Звертаємо увагу! Таку виплату отримають не всі військові, які звільняються!



За час особливого періоду підстави для отримання означеної допомоги неодноразово змінювалися порядок її виплати визначається рішенням Міністра оборони України з урахуванням обсягу фонду грошового забезпечення, передбаченого кошторисом Міністерства оборони.


У 2025 році військовослужбовець або члени його сім’ї можуть отримати матеріальну соціальну допомогу за наступних обставин:


  • Смерть військовослужбовця або його близьких родичів (дружини/чоловіка, дітей, батьків);

  • Отримання поранення під час виконання завдань у період дії воєнного стану;

  • Встановлення інвалідності, пов’язаної з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), що настали під час захисту Батьківщини;

  • Порушення стану здоров’я військовослужбовця, що підтверджується виписками з медичних документів, довідками, документами ВЛК, зокрема у випадках:

    • онкологічних захворювань, що потребують оперативного втручання, хіміо- чи променевої терапії;

    • захворювання на туберкульоз, ВІЛ/СНІД, вірусні гепатити B або C;

    • тривалого (понад 30 днів поспіль) перебування на лікуванні, реабілітації чи у відпустці через поранення або тяжкі хвороби, пов’язані з виконанням обов’язків із захисту держави, які вимагають багатоетапного хірургічного втручання, протезування, трансплантації або тривалого індивідуального догляду;

  • Членам сімей військовослужбовців, які перебувають у полоні (крім тих, хто здався добровільно), захоплені як заручники, інтерновані в нейтральних державах або визнані безвісти зниклими.


Отже, якщо під час проходження служби у військовослужбовця були підстави для отримання такої допомоги, але вона не була виплачена, він має право подати рапорт на її отримання при звільненні.



Однак, означена матеріальна допомога не буде  виплачена військовослужбовцям, накази про звільнення яких підписані минулого року, але вони ще не виключені зі списків особового складу військової частини в поточному році (п. 8 Наказу МОУ №260).



Матеріальна допомога на оздоровлення


Означена, матеріальна допомога при звільненні військовослужбовців виплачується особам, які були звільнені з війська та протягом року перед звільненням не отримали грошову допомогу на оздоровлення. Вона виплачується на основі наказу командира частини про виключення зі списків особового складу, в якому передбачено її надання (Наказ МОУ №260).



Розмір оздоровчої допомоги розраховується відповідно до посадового окладу, окладу за званням, надбавки за вислугу років і щомісячних доплат (за винятком винагород), що належали військовослужбовцю на дату видання наказу про звільнення.



Належні, але не виплачені суми


Військовим повинні бути виплачені всі кошти, на які вони набули право під час служби, але які не були виплачені до дня виключення зі списків військової частини.



До таких належать, зокрема додаткові винагороди. Їх розмір варіюється від 2350 до 100 000 гривень.



Більше того, таке нарахування може бути здійснено за декількома підставами.



Наприклад, якщо військовий брав участь  у бойових діях, таких як зіткнення з ворогом, виявлення цілей, польоти в районах боїв, ураження ворожої техніки, охорона техніки та медична допомога в зонах боїв, а також розмінування і відбиття нападів на охоронювані об’єкти він, має право на отримання виплати в розмірі 100 тис. грн, яка розраховується пропорційною  до днів фактичного залучення у таких заходах. Додатково, воїн може розраховувати на 70 тисяч, які нараховуються за кожні 30 днів перебування на лінії зіткнення з ворогом.



Ініціювати виплату, особа повинна шляхом подачі рапорту.



Таким чином, при звільненні з війська суми всіх належних бойових виплат військовому мають бути нараховані та виплачені. 



Ваші запитання – відповіді від професіоналів



На які виплати при звільненні з військової служби за сімейними обставинами можна розраховувати? Чи є якісь додаткові соціальні гарантії?

Як вже зазначали вище, є основні виплати, які військовий повинен отримати. До них належить: ОГД - 50% від суми місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби. Також особа отримає компенсацію за невикористану відпустку, за речове майно, яке не отримав, а також матдопомогу на оздоровлення та за наявності підстав матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.



Однак виплати військовим при звільненні за сімейними обставинами не єдина складова соціального забезпечення військовослужбовців які йдуть на відпочинок.



Військовослужбовці-ветерани (зі стажем 25 і більше років) мають право на пенсію, медичне обслуговування, соціальну адаптацію, перепідготовку, працевлаштування, а також пільги для дітей і сім’ї, залежно від статусу та вислуги. За медичними показаннями протягом 2 років після звільнення такі особи можуть лікуватися у санаторіях Міністерства оборони України.




Які виплати при звільненні з військової служби за станом здоров’я. На що можна розраховувати додатково?  



Виплати військовослужбовцям при звільненні за станом здоров’я відбуваються у порядку та розмірах що зазначені вище. Однак військовий додатково може розраховувати на одноразову грошову допомогу (ОГД), яка надається,  якщо погіршення здоров’я сталося унаслідок поранення, зокрема контузії, каліцтва (докладніше — «Скільки отримують поранені військові в Україні в 2025 році»).



Ця виплата може призначатися як під час служби у війську, так і після звільнення. Якщо ваш чоловік має на неї право, слід пройти необхідні процедури. Зокрема, ВЛК, у своєму висновку може пов’язати таке поранення з виконанням обов’язку з захисту Батьківщини, а експертна команда з оцінювання повсякденного функціонування особи встановить  І групу інвалідності, то у такому разі він додатково отримає  ОГД у розмірі  – 1 211 200 грн., якщо поранення не пов’язане з захистом Батьківщини за І групу буде виплачено 363 360 грн. Якщо група інвалідності не встановлена виплати будуть ще менші.



Тож, кожна ситуація є унікальною та потребує ретельного правового аналізу, тому для своєчасного отримання всіх належних виплат військовослужбовцю або його родині варто звернутися до військового адвоката, який надасть допомогу з виплатами військовим.



Якщо я переводжуся в іншу частину, а не звільняюся, на які виплати можу розраховувати? 

Все залежить від обставин переведення. Якщо переведення не пов’язане зі станом здоров’я, та зміни місця служби відповідно до висновку ВЛК, то ви по суті залишаєтесь у тій самій системі. Однак,  військовослужбовцям, які прибули до частини під час її перебування поза постійною дислокацією повинна бути виплачена одноразово підйомна допомога.


Якщо переведення відбувається за станом здоров’я після бойового поранення, військовий матиме право на отримання ОГД, тоді  перед переведенням слід подати рапорт на отримання належних виплат.


Військовий значився у списках зниклих безвісти, під час обміну, було з’ясовано, що він перебував у полоні, які виплати йому належать, якщо прийме рішення звільнитися з військової служби



Час перебування у полоні також вважається службою, оскільки військовий не виключений зі списків військової частини.

У такому разі військовий при звільненні може розраховувати на:

  • ОГД у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен рік служби;

  • Грошове забезпечення нараховане за час перебування у полоні (складає від 50% до 80% суми нарахованої за весь час перебування, решта виплачується рідним за їх зверненням, якщо у особистому розпорядженні військовий вказав отримувачем цих коштів лише себе, то він отримає 100% нарахованої суми);

  • Компенсацію за дні відпустки.



Якщо були інші кошти нараховані, але не виплачені військовому, оскільки він перебував у полоні, вони мають бути виплачені при звільненні (докладніше «Які виплати за безвісти зниклого військового та полоненого у 2025 році»).



Також ви маєте знати, що військовий після звільнення з полону має право на щорічну державну допомогу у розмірі 100 тис. грн та одноразову державну допомогу у такому ж розмірі. Для їх отримання треба документально підтвердити факт позбавлення свободи отримавши довідку від Мінреінтеграції.  Ці виплати  надаються всім хто звільнився з полону.





Які терміни виплат при звільненні?

Виплата грошового забезпечення за місяць звільнення, яка нараховується до дня виключення зі списків особового складу, зазвичай здійснюється разом із загальними виплатами за той місяць, коли особа звільняється. Так само мають бути нараховані компенсаційні виплати та неотримані матеріальні допомоги. 





Що робити якщо гроші не платять вчасно або не в повному обсязі?



Однозначно – звернення до юриста. Ситуації, коли особи, уповноважені приймати рішення щодо виплат, некомпетентні або зловживають своїми повноваженнями, непоодинокі. На початку ситуацію можна зрушити за допомогою адвокатських запитів. Не отримали бажаного результату – оскарження дій в адміністративному чи судовому порядку.



Важливо! Для звернення до суду ви маєте строк у 3 місяці з дати виникнення права на виплату. Поновлення пропущеного строку – досить складний процес, який не завжди дає бажаний результат. Тож, не зволікайте, маєте сумніви – звертайтеся за правовою допомогою.



Юридична підтримка

На перший погляд може здатися, що все доволі просто: ви маєте законне право на певні виплати, а отже, отримаєте їх. Однак у житті все інакше.



На практиці ОА «Актум» траплялись непоодинокі випадки, коли військовим неправильно обчислювався період служби для виплати ОГД, відшуковувалися підстави, аби не виплачувати матеріальну допомогу, неправильно визначалися суми компенсації за невикористану відпустку тощо. Суди перевантажені спорами з питань нарахування законних виплат військовослужбовцям – а ми знаємо як захистити ваші права у таких спорах.



Адвокат Олена Хоменко має значний досвід у веденні подібних справ у суді. Зокрема, до неї звернувся військовослужбовець із проханням перевірити, чи були йому виплачені всі належні суми при звільненні. У ході аналізу з’ясувалося, що військова частина не виплатила йому додаткову винагороду за участь у бойових діях, а також компенсацію за неотримане речове майно. Завдяки зусиллям адвоката бездіяльність військової частини була визнана судом неправомірною, і клієнт отримав усі належні йому виплати.



Тож, як бачимо, механізм нарахування виплат при звільненні досить складний, оскільки включає у себе багато чинників, як то: звання, посада, період служби, обставини звільнення, стан здоров’я тощо. А відповідно,  потребує комплексного правового підходу,  подекуди й медичних знань, якщо мова йде про звільнення за станом здоров’я. 



Наші фахівці, які спеціалізуються на військовому праві, можуть надати кваліфіковану допомогу з виплатами ще на етапі звільнення — від визначення обсягу належних виплат до підготовки рапорту. У разі звільнення за станом здоров’я доступна комплексна послуга «Консультація адвокат + лікар». Якщо вам безпідставно відмовили у виплатах, ми допоможемо оскаржити це рішення в судовому порядку.



Нехай ваші питання вирішують справжні професіонали, які  піклуються про ваші інтереси та працюють на результат. Телефонуйте: 050-665-05-60098-665-05-40



Маєте додаткові питання? Можливо вам буде корисною ця інформація:


Порядок виплати додаткової винагороди військовослужбовцям


Виплати військовим за поранення


Виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям (ОГД)


Виплати при звільненні з військової служби