background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Порядок звільнення військовослужбовців

Порядок звільнення та особливості звільнення певних категорій військовослужбовців з військової служби.

Потрапити на військову службу, коли в країні війна – елементарно. Повернутися додому до закінчення воєнного часу – задача набагато складніша. Та навіть за наявності вагомих підстав для звільнення з військової служби слід враховувати алгоритм дій, який здатен пришвидшити зустріч з рідними.



Підстави для звільнення

Ст. 26 Закону про військовий обов’язок передбачає такі підстави: стан здоров’я, сімейні обставини, пенсійний вік, потрапив за грати.



Служать в Україні до 60 років, генерали та адмірали – до 65. Максимально на п’ять років довше також можуть затримати у війську й незамінних фахівців.



Звільнення за станом здоров’я: загострення хронічних болячок, тяжко захворів під час служби, поранення, контузія, опіки, обмороження… У військового щодня може бути безліч причин, які вкрай негативно позначаються на його здоров’ї, але підставою для звільнення зі служби є лише висновок ВЛК про непридатність.



«За сімейними обставинами» – це найширший спектр можливостей якщо не назавжди, то на тривалий час розпрощатися зі своєю військовою частиною. Третій малюк у родині, догляд за неповнолітньою дитиною (якщо другий з подружжя не може цього робити), вагітність жінки-військової з подальшим доглядом за малям, важко захворіла дитина, дружина, батьки. Також підставою звільнення є загибель під час захисту країни когось із найближчих рідних або невідомість про них.



Порядок звільнення військовослужбовця

Все в армії починається з рапорту. До нього потрібно зібрати пакет документів (із нотаріально завіреними копіями), що підтверджують право на завершення служби.



У рапорті зазначається: підстава для звільнення з ЗСУ, наявність чи відсутність бажання залишитися у резерві, а також ТЦК, до якого надійде особова справа військовозобов’язаного аби тримати його на контролі.



Командир має оформити аркуш бесіди та розрахунок вислуги років, підписати рапорт й передати його далі. Допоки рапорт мандрує до вищого керівництва, військовий, за потреби і при бажанні, може пройти ВЛК. Далі просто залишається чекати на відповідь згори. До прикладу, комбриг приймає остаточне рішення лише по воїнах, звання яких не вище майстер-сержанта.



Подорож рапорту по кабінетах затягується, зазвичай, до двох місяців. Якщо мовчанка затягнулася на довше – варто проконсультуватися з юристом щодо подальших дій. Допомога правника тим більше знадобиться, якщо рапорт за тих пару місяців таки добрався, куди потрібно, і підстава – стовідсоткова, а у звільненні відмовлено.



Якщо все добре, у військового, який звільняється, приймають посаду, видають йому розрахункові та видаляють зі списків особового складу. Далі порядок звільнення військовослужбовців передбачає, що вже цивільна людина у п’ятиденний термін стає на військовий облік у своєму ТЦК (там, де живе).



Які документи потрібні для звільнення з військової служби

Різні підстави для звільнення військовослужбовця потребують різних пакетів документів.



Якщо це граничний вік – достатньо рапорту. Військовий квиток – вже сам по собі є доказом.



Якщо причина – стан здоров’я, головний документ – висновок ВЛК про непридатність.



Воїн потрапив у тюрму – військова частина має отримати копію вироку суду.



Найбільше всього документів потребує - звільнення за сімейними обставинами.



У випадках, коли мова йде про хворих рідних, що потребують постійного догляду – потрібен висновок МСЕК (якщо є інвалідність) або ЛКК. Проблема з дитиною – ще плюс її свідоцтво про народження.



Догляд за хворою дружиною чи чоловіком – додається свідоцтво про шлюб. Хворіє хтось із батьків – їх паспорт, пенсійне посвідчення, документ, що підтвердить родинний зв’язок (якщо оформляється син чи донька – це може бути свідоцтво про народження, якщо невістка чи зять – свідоцтво про шлюб).



Опіка за недієздатною людиною – її паспорт і пенсійне посвідчення (якщо воно є), рішення суду про недієздатність, акт огляду МСЕК. Потрібно доглядати близького родича з І групою інвалідності (бо більше нема кому) – паспорт цієї людини, акт огляду МСЕК і документ, який має підтвердити здійснення догляду (наприклад, довідка про отримання компенсації за догляд), що є, по суті, абсурдом, бо ж потенційний доглядальник ще служить.



Постійний догляд за хворим з ІІ групою через відсутність будь-кого іншого, хто б це робив – паспорт і пенсійне, акт огляду МСЕК, довідка про склад сім’ї хворого та акт обстеження його умов життя.



Батько-одинак – має надати свідоцтво про народження своєї дитини, також свідоцтво про смерть дружини чи ж рішення суду про позбавлення її батьківських прав.



Військова готується стати мамою ― достатньо надати відповідну медичну довідку. Народила – свідоцтво про народження дає перепустку у трирічне спілкування мами з дитям. Якщо є медичний висновок про проблеми зі здоров’ям у немовляти – тоді догляд подовжиться до шести років.



Подружжя служить, а в них дитина: тому, хто звільняється, потрібно до рапорту додати метрику, свідоцтво про шлюб і довідку з частини того з батьків, хто залишається на службі.



Особливості звільнення певних категорій військовослужбовців

Строковики

Багатьох війна застала за лічені місяці до повернення додому. Але вони у війську донині, адже існує лише три підстави для звільнення військових строкової служби: завершення воєнного стану, демобілізація чи будь-яка із описаних вище підстав.



Минулого літа строковикам дозволили підписувати контракти із ЗСУ, чимало такою можливістю скористалися. Всі інші вже ось у квітні-травні зможуть демобілізуватися – Президент підписав відповідний указ. Мінімум рік ніхто не має права змушувати їх служити. Хіба забажають самі.



Контрактники

Умови звільнення цієї категорії військових відрізняються від мобілізованих. Для них не буде підставою для звільнення наявність трьох неповнолітніх дітей, хворої дружини чи батьків-інвалідів І-ІІ груп. Підписав контракт – треба служити попри все. Під час війни закінчення терміну контракту - не є підставою, він автоматично продовжується. Натомість контрактники, які мають громадянство іншої країни, можуть звільнитися коли забажають.



Кадрові військові

Це ті, хто на військових спеціально вчилися. Хто тоді, як не вони рятуватимуть країну під час війни? Кадрову військову службу можна залишити за настанням пенсійного віку, через непридатність у зв’язку з погіршенням здоров’я, ув’язненням.



Розрахунки під час звільнення

Військового без його згоди не повинні виключити зі списків частини, поки він не отримає розрахунок – у грошах, продовольстві, речах.



Найперше – це зарплатня, компенсація за всі неотримані дні відпустки за всі роки (можуть надати відпустку з подальшим звільненням), також за щорічну додаткову відпустку (14 днів), яка належить учасникам бойових дій.



Кадровики отримують при звільненні одноразову грошову допомогу, розміром у половину їх зарплатні за кожен рік служби, якщо цих років не менше десяти. При повторному звільненні така виплата також є, але нараховується з дня повернення на службу.



Мобілізовані теж мають отримати одноразову грошову підтримку. Її розмір – 4% зарплатні за кожен місяць служби. Якщо прослужив недовго – не менше чверті місячного забезпечення.



Також при звільненні мають виплатити оздоровчі (якщо військовий не отримав їх протягом року) і матеріальну допомогу на покращення побутових умов. Крім того, Постанова Кабміну №168 гарантує додаткову винагороду, пов’язану саме з воєнним станом. І це має бути 100 тис. грн – тим, хто реально воював. 50 тисяч – виконавцям бойових завдань у складі військового управління, штабів. 30 тисяч – всім іншим, хто несе бойову службу.



Війна також не скасувала компенсацію за не отримане майно. Для цього потрібно взяти у речовій службі частини довідку про його вартість. З нею звернутися рапортом до командира, для видачи відповідного наказу.



Все залежить від командира або адвоката

Наскільки дієвим і комфортним для військового буде його звільнення зі служби – прямо залежить від його безпосереднього командування. Людяність і порядність - все владнається. Проте часто зустрічається інше: халатність або надмірний бюрократизм. Сам на сам протистояти цьому важко. Якщо ж поруч стає військовий юрист – все буде зроблено за законом.



Якщо потрібна допомога, консультація, підказка – просто подзвоніть: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.

photo thems