background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям (ОГД)

Порядок виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям (ОГД).



Ніякими грошима неможливо компенсувати те, що віддають наші військові, стоячи щитом між тьмою війни і відносно мирним та навіть повноцінним життям переважної частини України. Але за все у цьому світі відповідає срібло і кожен має отримувати те, що йому належить. Одне з того, що за певних обставин військовому належить стовідсотково – одноразова грошова допомога. Йому або його рідним за нього.



За що військовий може отримати грошову допомогу?

Є три головні причини призначення одноразових виплат військовим:

- Звільнення зі служби

- Поранення

- Загибель



Залишити армію в умовах воєнного стану можливо по віку, за станом здоров’я, через сімейні обставини. Найкращий варіант – закінчилася війна.



На одноразову виплату військовослужбовцям через поранення чи контузію, а також травмування чи каліцтво можуть розраховувати ті, хто стали інвалідами або частково втратили працездатність, захищаючи Батьківщину чи навчаючись це робити на військових зборах. При цьому інвалідність може бути встановлена навіть протягом трьох місяців після звільнення. Пізніше цього терміну можуть проявитися наслідки захворювання або нещасного випадку, пов’язаних зі службою – і це теж підстава для виплати ОГД.



Все те саме стосується загибелі чи смерті військового або вже звільненої зі служби людини, якщо вона через війну померла протягом року. Одноразова грошова допомога буде розділена між батьками, дружиною чи чоловіком, неповнолітніми дітьми, утриманцями.



Порядок виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям

Алгоритм отримання допомоги – стандартний. Якщо це може зробити сам військовий, все починається з рапорта та підтверджуючих право документів. Якщо це гроші у зв’язку з втратою людини – подається заява від когось із найближчих родичів.



Знедавна ця процедура спрощена: Мінветеранів приймає заяви також в електронному форматі, заяву також можна легко оформити через прозорий офіс. Крім того, документи можна не подавати взагалі, якщо дані на людину є у належних реєстрах.



При звільненні зі служби військовому (крім строковиків) нараховують половину його зарплати за кожен рік служби. Але: кадровий військовий для цього повинен мати не менше 10 років вислуги, контрактник – відслужити два роки, а якщо дія контракту з різних причин була подовжена – з того дня мінімум півтора роки.



Одноразова грошова допомога для мобілізованого розраховується з урахуванням кожного місяця проведеного у війську. Й становить 4% зарплати. Якщо людина прослужила навіть кілька днів – все одно ця допомога складає чверть місячного грошового забезпечення.



ОГД у 2024 році: скільки й за що платять

Розмірі одноразових виплат при пораненні чи захворюванні на війні з подальшими наслідками прямо залежить від прожиткового мінімуму. У 2024 році він складає 3028 грн.



Поранення під час захисту Батьківщини, внаслідок якого воїн став інвалідом І групи, передбачає отримання ним 1 211 200 гривень, ІІ групи – 908 400, ІІІ групи – 757 тисяч грн.



Травми та захворювання серед військових під час виконання їх бойових обов’язків – ще один вагомий аргумент на користь надання одноразової грошової допомоги для військовослужбовців, якщо стан здоров’я з такої причини теж фіксується групою інвалідності. Виплати будуть наступні: 363 360 грн. – І група, 272 520 – ІІ група, 211 960 – ІІІ група.



Майже 212 тисяч грн становить максимальна одноразова допомога, якщо військовий повністю втратив працездатність, на 25% – майже 52 290 грн, на 20% – 42 392, на 10% – 21 196 грн.



Загиблі та померлі воїни навіть після своєї смерті продовжують захищати свої родини – від злиднів. Їх найрідніші отримують 15 млн. грн, які порівно, протягом трьох років, розподіляються між ними. Перший транш – 3 млн., наступні 40 місяців - по 300 тисяч грн.



Нюанси виплати одноразової грошової допомоги

Розмір ОГД звільненим зі служби розраховується із урахуванням не лише окладу, а й додаткових видів доплат, крім винагород.



Заяву на допомогу у зв’язку з загибеллю чи смертю військовослужбовця рідні можуть подати протягом трьох років від дати у свідоцтві про смерть, отримати гроші – впродовж п’яти днів з моменту надходження асигнувань на рахунок обласного або Київського міського ТЦК.



Не виплачується одноразова виплата військовим, звільненим через невідповідність займаній посаді або постійне порушення умов контракту, проблеми із законом (є вирок суду) та корупційні дії.



Найбільші проблеми при отриманні ОГД

За даними омбудсмена Дмитра Лубінця, до нього постійно звертаються представники родин загиблих воїнів, які тривалий час не можуть дочекатися отримання одноразової грошової допомоги, хоча умови її отримання чітко прописані у 45-ому наказі Міноборони.



Найголовнішою причиною невиплати ОГД є - недбальство командирів військових частин та посадовців ТЦК, зволікання при наданні потрібних документів, перекладання своїх обов’язків на інших. Працівники терцентрів, наприклад, посилаючись на свою завантаженість, можуть пропонувати рідним самим звертатися за різними паперами у військові частини.



Як результат, прослідковується тенденція до зростання кількості випадків, коли рідні отримують перші виплати майже через рік. А дехто – частіше, старенькі батьки – просто не доживають до цього моменту, хоча, можливо, саме ці гроші продовжили б їм життя, забезпечивши потрібне лікування чи й просто нормальні побутові умови. Адже їх діти загинули – щоб найдорожчі жили.



Не менш поширена проблема, яка вирішується, коли за неї береться військовий адвокат – доведення, що травма або захворювання пов’язані з виконанням бойових завдань із захисту Батьківщини і тому захисник вітчизни має право на одноразову матеріальну підтримку від держави.



Де шукати допомогу?

Юристи адвокатського об’єднання Актум допомогли військовим та їх рідним отримати понад 100 мільйонів важко зароблених гривень. Левова частка цих грошей – саме одноразові виплати, які з різних причин були призупинені або взагалі не планувалися до виплати.



Зазвичай, це громіздкі справи, які можуть тягнутися до року. Проте в залежності від обставин та чіткого знання юридичних моментів, ретельної підготовки документів – все можна вирішити досить швидко. Тож, допомога юриста по виплатам військовим точно не буде зайвою.



Телефонуйте без вагань щодня з 8.00 до 22.00: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.

photo thems