

Порядок виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям (ОГД).
Жодні гроші не здатні віддячити сповна за ту жертовність, з якою наші воїни стають щитом між руйнівною темрявою війни та відносно спокійним, а подекуди й повноцінним життям більшості українців. Та у цьому світі все має свою ціну, і кожен заслуговує на те, що йому належить. Не можна оцінити у грошовому еквіваленті життя та здоров’я військовослужбовця. Однак, однією з заслужених форм визнання, яку військовий або його родина мають повне право отримати за певних обставин, є одноразова грошова допомога.
Що таке ОГД військовослужбовцям? Це гарантована державою виплата у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців. Також є обставини за яких ОГД отримується і під час служби.
Розглянемо чотири головні причини призначення одноразових виплат:
Після укладення військовослужбовцем першого контракту;
Звільнення зі служби;
Поранення, яке призвело до втрати працездатності або інвалідності;
Загибель.
Залишити армію в умовах воєнного стану можливо по віку, за станом здоров’я, через сімейні обставини. Найкращий варіант, щоб закінчилася війна.
На одноразову виплату військовослужбовцям через поранення чи контузію, а також травмування чи каліцтво можуть розраховувати ті, хто стали інвалідами або частково втратили працездатність, захищаючи Батьківщину чи навчаючись це робити на військових зборах. При цьому інвалідність може бути встановлена навіть протягом трьох місяців після звільнення. Пізніше цього терміну можуть проявитися наслідки захворювання або нещасного випадку, пов’язаних зі службою, – і це теж підстава для виплати ОГД.
Все те саме стосується загибелі чи смерті військового або вже звільненої зі служби людини, якщо вона через війну померла протягом року. Одноразова грошова допомога буде розділена між батьками, дружиною чи чоловіком, неповнолітніми дітьми, утриманцями або іншими особами, які зазначені в особистому розпорядження військовослужбовця.
Алгоритм отримання допомоги – стандартний. Якщо це може зробити сам військовий, все починається з рапорта та підтверджуючих документів, які дають таке право. Якщо це гроші у зв’язку з втратою людини, – подається заява від осіб, які мають на це право.
Залежно від того, хто саме має право на виплату, механізм отримання ОГД має свої особливості — розглянемо їх.
Така одноразова виплата здійснюється на підставі рапорту військовослужбовця після того, як набере чинності його перший контракт, тобто призначення на посаду та фактичного вступу до виконання посадових обов’язків згідно з наказом командира.
Право на ці виплати мають зазначені нижче категорії військовослужбовців, які вперше уклали контракт:
Військові прийняті на посади рядового складу строком на 3 роки;
Військовослужбовці сержантського та старшинського складу прийняті строком на 3 роки й більше;
Особи офіцерського складу, які підписали контракт строком на 1 рік і більше;
Військовослужбовці сержантського, старшинського та офіцерського складу (після навчання), які уклали контракт строком на 5 років і більше.
Відправною документальною точкою для військовослужбовця у разі поранення на полі бою є отримання карти форми 100. Вона містить інформацію про підрозділ, особливості поранення, підтвердження його бойового характеру, час прибуття до стабпункту, відомості про медичну допомогу під час евакуації та інші ключові обставини. На підставі цієї картки видається довідка про обставини поранення чи травми, форма якої передбачена у додатку 5 Наказу Міноборони №402.
Після проходження лікування та стабілізації свого стану військовослужбовець проходить ВЛК. На цьому етапі довідка про обставини поранення має ключове значення, оскільки саме від її змісту залежить розмір одноразової грошової допомоги, яку отримає військовослужбовець.
ВЛК встановлює причинно-наслідковий зв’язок між пораненням (травмою) та обставинами, за яких воно було отримане. Якщо у висновку зазначено, що поранення пов’язане із захистом Батьківщини, сума виплати буде більшою, якщо ВЛК пов’яже поранення з виконанням обов’язків військової служби — виплата буде меншою.
Далі військовому має бути визначена ступінь втрати працездатності або встановлена група інвалідності. Після збору всіх документів подається заява: до військової частини — якщо особа перебуває на службі, або до ТЦК та СП — у разі звільнення зі служби.
На цю виплату заслуговують військовослужбовці, які звільнені з військової служби, крім строковиків та офіцерів, призваних на службу. Підстави звільнення можуть бути як пов’язані з віком так і закінченням контракту, або ж за станом здоров’я. Її розмір варіюється залежно від тривалості проходження служби, підстав звільнення та форми залучення — мобілізація чи контракт.
Основною метою ОГД при звільненні є адаптація колишнього військовослужбовця до цивільного життя. Така фінансова підтримка дуже важлива після звільнення, адже колишні військовослужбовці не завжди можуть відразу освоїти цивільні спеціальності та отримувати дохід.
Про розміри таких виплат у розрізі підстав розповімо трохи згодом.
Цю виплату можуть отримати, як рідні героя перелік яких наведений у ст. 16-1 у Законі України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців» №2011-XII, так і інші особи, якщо військовослужбовець визначив їх у своєму особистому розпорядженні.
Одноразова грошова допомога військовослужбовцям призначається у разі загибелі на полі бою, смерті в госпіталі внаслідок бойових поранень, а також у випадку смерті, пов’язаної з проходженням військової служби чи під час навчальних зборів.
Зазначені виплати здійснюються і протягом року з моменту звільнення, якщо буде доведено що смерть воїна настала внаслідок бойових дій, несення військової служби, перебування на військових зборах.
Встановлення розміру ОГД безпосередньо залежить від обставин, за яких настала смерть героя. Цьому питанню буде приділено окрему увагу нижче.
Розмір одноразових виплат при пораненні чи захворюванні на війні з подальшими наслідками прямо залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня поточного року. У 2025 році він не змінився порівняно з 2024 роком та складає 3028 грн. Відповідно і розмір ОГД по інвалідності 2025 залишається на рівні попереднього року.
Тож, ВЛК визначила, що поранення отримане воїном під час захисту Батьківщини, і експертна команда з оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФ, раніше були МСЕК) встановила групу інвалідності, ОГД інвалідам війни 2025 року становитиме:
1 211 200 грн. за І групу,
908 400 грн. за ІІ групу
757 000 грн. за ІІІ групу.
У випадку, коли інвалідність не класифікується як така, що настала внаслідок захисту Батьківщини, тобто травми отримані не на полі бою, але згідно з висновком ВЛК пов’язана з проходженням військової служби, зокрема у зв’язку з нещасним випадком, виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям становитиме: 363 360 грн. – І група, 272 520 грн. – ІІ група та 211 960 грн. – ІІІ група.
Якщо військовослужбовець отримав травми чи захворювання, при цьому не було підстав для встановлення групи інвалідності йому встановлюється відсотковий ступінь втрати працездатності, а виплата визначатиметься залежно від розміру 70-кратного або 50- кратного прожиткового мінімуму.
70-кратний розмір буде братися за основу для обчислення розміру ОГД для осіб, які отримали травму (поранення, захворювання) під час виконання обов’язків військової служби.
50-ти кратний розмір враховується при обчисленні ОГД для військовослужбовців строкової військової служби, або ж військовозобов’язаним чи резервістам, які призвані на навчальні збори та отримали ушкодження здоров’я.
Тож, якщо військовий повністю втратив працездатність виплата сягатиме майже 212 тисяч грн. Якщо втрата працездатності становить 35% і за основу братиметься 70-кратний розмір прожиткового мінімуму, виплата становитиме – 74 186 грн (70×3028×35%), якщо ж 50- кратний, то за 35 % втрати працездатності, виплата складе 52 990 грн.
Розмір цієї виплати також залежить від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У 2025 році особи, які мають право на таку виплату, отримають: 24 224 грн — рядовий склад (8 прожиткових мінімумів), 27 252 грн — сержанти та старшини (9 прожиткових мінімумів), 30 280 грн — офіцерський склад (10 прожиткових мінімумів).
Розмір виплат залежить від підстав звільнення, строку служби, військової посади тощо. Стаття 15 Закону №2011- XII передбачає наступні розміри ОГД при звільненні та підстави їх отримання.
50% місячного грошового забезпечення за кожен повний рік служби виплачується, якщо військовий звільняється: за станом здоров’я; за власним бажанням (іноземці); після закінчення контракту (якщо відслужили щонайменше 24 місяці); у зв’язку із завершенням особливого періоду; у зв’язку зі звільненням з полону;
50% місячного грошового забезпечення за кожен повний рік служби отримають військовослужбовці із вислугою 10 і більше років, які звільняються у зв’язку з: закінченням контракту; досягненням 60 років; через особливі сімейні обставини, відкликання мандата військового капелана тощо;
50 відсотків місячного грошового забезпечення отримають офіцери у разі звільнення: за станом здоров’я; через законодавчо визначені сімейні обставини; жінки, які мають дітей до 18 років; особи звільненні з полону; за віком тощо;
25% від місячного грошового забезпечення за кожен повний рік служби при вислузі від 10 років отримають звільнені з військової служби, через сімейні обставини, перелік яких, визначено у ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу»;
4% від місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний місяць служби, але не менше ніж 25%, включаючи додаткову винагороду – такою буде одноразова виплата мобілізованим за призовом на особливий період.
Загиблі та померлі воїни навіть після своєї смерті продовжують захищати свої родини – від злиднів. Їх найрідніші отримують 15 млн. грн, які порівно, протягом трьох років, розподіляються між ними. Перший транш – 3 млн., наступні 40 місяців - по 300 тисяч грн. Означений розмір виплати буде призначено, якщо воїн загинув при захисті Батьківщини.
Якщо ж особа загинула, від нещасного випадку, захворювання або з інших обставин під час виконання ним обов’язків військової служби або проходження військових зборів, виплата складатиме 750 прожиткових мінімумів (у 2025 році 2 271 000 грн.) або 500 прожиткових мінімумів (у 2025 році 1 514 000 грн).
Заяву на допомогу у зв’язку з загибеллю чи смертю військовослужбовця рідні можуть подати протягом трьох років від дати зазначеної у свідоцтві про смерть або рішенні суду, отримати гроші – впродовж п’яти днів з моменту надходження асигнувань на рахунок обласного або Київського міського ТЦК.
При цьому знедавна ця процедура спрощена: Мінветеранів приймає заяви також в електронному форматі, які можна легко оформити через прозорий офіс. Це стосується заяв на виплату у зв’язку з наявністю інвалідності, або ж рідним у зв’язку із втратою близької людини на війні. Це прямо передбачено урядовою постановою №1090. Крім того, документи можна не подавати взагалі, якщо дані на людину є у належних реєстрах.
Означена заява може бути подана за вибором осіб, які мають право на зазначену виплату як у паперовому так і в електронному форматі (Дія або Реєстр) до Мінветеранів.
Якщо ж постає питання виплати ОГД у зв’язку із втратою працездатності без встановлення групи інвалідності, то така заява подається безпосередньо до:
Військової частини, якщо особа продовжує службу.
ТЦК та СП, якщо особа звільнена з військової служби.
ОГД при укладенні першого контракту виплачується на підставі рапорта військовослужбовця командиру частини.
Виплата ОГД військовослужбовцям звільненим зі служби розраховується із урахуванням не лише окладу, а й додаткових видів доплат, крім винагород.
Не виплачується одноразова виплата військовим, звільненим через невідповідність займаній посаді або постійне порушення умов контракту, проблеми із законом (є вирок суду) та корупційні дії.
Якщо мова йде про виплату ОГД рідним за загиблого воїна то вони втратять право на таку допомогу, якщо є громадянами РФ чи Білорусії, колаборантами чи державними зрадниками. Також, допомогу не виплатять якщо будуть доведені обставини, що захворювання чи травма пов’язані з вживанням військовим алкоголю чи наркотичних засобів. Також допомогу рідні не отримають якщо смерть настала внаслідок самогубства тощо.
За даними омбудсмена Дмитра Лубінця, до нього постійно звертаються представники родин загиблих воїнів, які тривалий час не можуть дочекатися отримання одноразової грошової допомоги, хоча умови її отримання чітко прописані у 45-ому наказі Міноборони.
Найголовнішою причиною невиплати ОГД є - недбальство командирів військових частин та посадовців ТЦК, зволікання при наданні потрібних документів, перекладання своїх обов’язків на інших. Працівники терцентрів, наприклад, посилаючись на свою завантаженість, можуть пропонувати рідним самим звертатися за різними паперами у військові частини.
Як результат, прослідковується тенденція до зростання кількості випадків, коли рідні отримують перші виплати майже через рік. А дехто – частіше, старенькі батьки – просто не доживають до цього моменту, хоча, можливо, саме ці гроші продовжили б їм життя, забезпечивши потрібне лікування чи й просто нормальні побутові умови. Адже їх діти загинули – щоб найдорожчі жили.
Не менш поширена проблема, яка вирішується, коли за неї береться військовий адвокат – доведення, що травма або захворювання пов’язані з виконанням бойових завдань із захисту Батьківщини і тому захисник вітчизни має право на одноразову матеріальну підтримку від держави, окрема проблема це бойові виплати військовим, які держава не дуже охоче виплачує воїнам які мають на неї право.
Відповідаємо:
«Захист Батьківщини» — це бойовий компонент, який означає що військовий перебував у зоні підвищеного ризику та брав безпосередню участь у бойових діях.
«Проходження військової служби» — це повсякденна служба, служба у тилу, навчання, охорона об’єктів.
Розмежування цих термінів має безпосередній вплив на обсяг соціальних гарантій та розмір виплат про які ми писали вище.
Сім’ям таких захисників щомісячно виплачуються належні грошові суми, що зберігаються за військовослужбовцем на весь період його відсутності — до моменту повернення або офіційного встановлення факту загибелі чи смерті. Про механізм призначення та розміри таких виплат можете дізнатися з нашого матеріалу «Які виплати за безвісти зниклого військового та полоненого?».
Якщо ж говорити про одноразову грошову допомогу, то рідні матимуть на неї право, якщо військовослужбовець помер, перебуваючи у полоні або після повернення з нього і причина його смерті буде пов’язана зі службою.
Щодо зниклих безвісти, то рідні військовослужбовця так само мають право на отримання одноразової грошової допомоги, після встановлення факту смерті у судовому порядку.
Відповідаємо:
Право на отримання ОГД мають саме ті особи які зазначені у особистому розпорядженні військовослужбовця. Якщо дружина зазначена у розпорядженні, як отримувачка допомоги, то вона її отримає у частці визначеній таким розпорядженням. Якщо її немає у розпорядженні то і права на ОГД вона не має
Однак якщо дружина є непрацездатною, і це підтверджується відповідним висновком МСЕК, вона може претендувати на не менше ніж 50% тієї частки одноразової виплати, яка належала б їй у разі відсутності такого розпорядження.
Відповідаємо:
Оскаржувати висновок ВЛК! Однак перед цим слід бути впевненим, що у вас є всі наявні документи, які можуть підтвердити бойові обставини вашого поранення. Ключовим документом є довідка про обставини травми, вона видається на основі картки форми 100. У матеріалі «Виплати військовим за поранення» ми детально описали процедурні особливості та документи, які необхідно мати, щоб отримати виплати які відповідають реальним обставинам вашого поранення.
Відповідаємо:
Юристи адвокатського об’єднання Актум допомогли військовим та їх рідним отримати понад 100 мільйонів важко зароблених гривень. Левова частка цих грошей – саме одноразові виплати, які з різних причин були призупинені або взагалі не планувалися до виплати.
Адвокат Наталя Гнатик, один з провідних спеціалістів з військового права, неодноразово ставала у протистояння захищаючи права військовослужбовців та їхніх родин у боротьбі з несправедливими бюрократичними перепонами.
Як правило, справи пов’язані з виплатами досить складні та тривалі. Подекуди, кошти надходять аж через рік після звернення. Однак, цей термін може бути значно скорочений, за умови належної підготовки документів, розуміння механізму призначення та інших юридичних нюансів.
Отже, фахова юридична допомога у справах, що стосуються отримання одноразової грошової допомоги — як для самих військовослужбовців, так і для членів їхніх сімей або ж осіб, зазначених у особистому розпорядженні, — є не лише важливою та доречною, а в окремих випадках і єдиною реальною можливістю отримати належні виплати.
Тож не залишайтеся наодинці з питанням, яке викликає у вас сумніви чи залишається незрозумілим.
Звертайтеся за консультацією щодня з 8:00 до 22:00 за телефонами: 067-271-44-73, 098-665-05-40, 050-665-05-60.
Фахівці АО «Актум» нададуть необхідну юридичну допомогу.
01.05.2025