background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Звільнення з військової служби за станом здоров'я

У переліку захворювань, через які людині дозволяється звільнення від мобілізації за станом здоров’я і виключення з військових списків – майже 120 позицій.

Більшість наших захисників ще два роки тому були землевпорядниками та бухгалтерами, вчителями та аграріями… Старші за віком, зазвичай – зі своїми радикулітами та варикозами, гіпертонією та іншими негараздами зі здоров’ям. Як то кажуть, жити можна, але інколи важко, а особливо на війні. Логічно, що у польових умовах загострюються всі хронічні хвороби, а під постійною вагою броніка та іншого спорядження заболить і здорова спина. Проте далеко не всі стани здоров’я дозволяють військовому залишити службу. Навіть, коли військовий отримав поранення чи контузію.



Медичні підстави звільнення з військової служби

У переліку захворювань, через які людині дозволяється звільнення від мобілізації за станом здоров’я і виключення з військових списків – майже 120 позицій.



Усі типи хвороб щитоподібної залози, цукрового діабету, ожиріння, І-ІІ групи інвалідності – непридатний. Так само із захворюваннями психіки, якщо мова йде про стійкі розлади. Нервова система: не візьмуть в армію з менінгітом, енцефалітом, мієлітом, церебральним паралічем, а от епілепсія – вже під питанням, все залежить від частоти приступів. Зір, слух: недобачаю чи недочуваю – не підстава, враховуються лише важкі патології. Проблема нашого часу – гіпертонія – не підстава навіть для звільнення з військової служби за станом здоров’я, якщо тиск стабільно не переходить межі 180/110.



Тобто, у більшості випадків, якщо навіть мова йде про онкологію, туберкульоз, анемію та ряд інших потенційно смертельних захворювань – мають бути ще й найважчі їх форми. В інших випадках лікар ще подумає наскільки хворий дійсно хворий.



Обмежено придатних більше не існує

Цей статус офіційно скасовано. Верховна Рада прийняла Закон, за яким люди з обмеженою придатністю зобов’язані протягом дев’яти місяців пройти медогляд з метою визначення: чи можуть вони захищати Батьківщину, чи їм самим потрібен захист.



Придатність визначається ВЛК у розрізі конкретної військової спеціальності. Не підходите для одного – запропонують, знову ж таки через ВЛК, інше.



Відстрочку від мобілізації втратили інваліди ІІІ групи. А це може бути, наприклад, людина лише з однією легенею чи з одним оком, штучним клапаном серця.



Спрощено вимоги до стану здоров’я й майбутніх штурмовиків і морських піхотинців.



Зі всіма нововведеннями реально хворій людині не просто уникнути мобілізації. Ще важче завдання – звільнення з військової служби. Причому, навіть за наявності ампутації. Якщо ногу відрізали не вище коліна – ще можна служити.



Порядок звільнення з військової служби за станом здоров’я

Процедура прописується у Законі «Про військовий обов'язок і військову службу», а також регулюється нормативно-правовими документами Уряду.



Найперше подається рапорт на ім’я командира про звільнення зі служби за станом здоров’я. В якому описуються проблеми з акцентом на причину погіршання самопочуття: хронічне загострення, унаслідок поранення, контузії чи травми. Мета рапорту – отримати направлення на ВЛК, яка має підтвердити непридатність для подальшої служби.



Також порядок звільнення з військової служби за станом здоров’я передбачає такий момент: поки триває вся процедура, ВЛК погоджує хворому бійцю 30-денне звільнення від виконання службових обов’язків, якщо він не в стані більше цього робити. Висновок на підставі медогляду ВЛК відсилає на частину і вже безпосередньо у частині готують усі документи на звільнення. Оголошується відповідний наказ, здається посада, список особового складу коротшає на одне прізвище. Наостанок: прибуття у п’ятиденний строк у свій ТЦК, а там знову мають взяти на військовий облік.



Які документи потрібні для звільнення за станом здоров'я?

Військово-лікарській комісії потрібно надати:

- направлення з частини;

- усі можливі документи, що засвідчують стан здоров’я – виписки про лікування, медична книжка, ін.;

- оригінал (або копія, завірена гербовою печаткою військової частини) довідки про обставини поранення, контузії, травмування (військовим, у яких саме такий привід для звільнення з ЗСУ за станом здоров’я);

- військовий квиток;

- чотири фотографії (без головного убору), розміром 3 на 4.



Службова і медична характеристики краще теж можуть знадобитись, хоча для воєнного часу вони лише рекомендовані.



Навіщо допомога адвоката?

Армія – все та ж бюрократична машина.



Часто найпотужнішим гальмом у дотриманні правових моментів є непереможний людський фактор. Адже самодурство та недалекість командирів ніяким наказом не скасуєш, а у такому випадку чекати на підписання рапорту можна до кінця війни. Військовий адвокат знає як діяти, щоб допомогти. Довіритесь фахівцю - для початку просто зателефонуйте.



Ваша дорога з війни додому: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.

photo thems