background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

ЗВІЛЬНЕННЯ З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ЗА СІМЕЙНИМИ ОБСТАВИНАМИ

Давайте розглянемо всі ймовірні варіанти настання певних сімейних обставин, які дозволять військовому знову стати цивільним.

Якщо не заради тих, кого любиш – тоді навіщо? Війна добряче підкосила психоемоційний стан українських родин, колективний когнітивний дисонанс розуміння, що перебуваючи на фронті та захищаючи всіх – з великою долею ймовірності можна не встигнути захистити своїх найближчих. Наприклад, стареньких батьків. Скільки їх, самотніх 80-річних матерів та батьків, провівши на війну своїх синів, залишились сам на сам не тільки зі своїми віковими немочами, але й з ймовірністю більше ніколи не зустрітися. На жаль, навіть такий поважний вік батьків не є не підставою для звільнення військовозобов’язаних зі служби. Якщо тільки…



Права та підстави для мобілізаційної відстрочки ми вже роз’яснювали, а тепер давайте розглянемо всі ймовірні варіанти настання певних сімейних обставин, які дозволять військовому знову стати цивільним.



Отже, хто і за яких умов має право на звільнення зі служби за сімейними обставинами?



Перелік сімейних обставин для звільнення з військової служби

Вони визначені ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок», останні зміни до якої були внесені у лютому 2024 року.



- Жінка-військова чекає на дитину, потім доглядає її до трьох, а за певних медичних показників – до шести років.

- Якщо обоє батьків неповнолітньої дитини – військові, один хтось може і має залишитись вдома.

- Батько, у якого мінімум троє дітей до 18 років. При цьому він може бути розлучений з дружиною. Пропозиція нового законопроєкту 10449 «Про мобілізацію» для такої категорії батьків - обов’язково має сплачувати аліменти, інакше – в армію, як не багатодітні.

- Батько-одинак, у якого на руках неповнолітня дитина.

- Батьки прийомні чи вихователі (будинок сімейного типу), всі, хто взяли на себе обов’язок опікуватися чужими неповнолітніми дітьми теж мають стовідсоткове право на звільнення з ЗСУ за сімейними обставинами.

- На утриманні у військовослужбовця є дитина (її вік ролі не грає) з І-ІІ групою інвалідності. Або й без групи інвалідності, але з важкою вродженою вадою чи тяжким або невиліковним захворюванням (орфанна хвороба, онкологія, ДЦП та ін.).

- Важко хворіє чоловік чи дружина (І-ІІ групи, недієздатність, потреба у постійному догляді), хтось зі батьків, власних або дружини і, вони самі захотіли, щоб чоловік, син чи зять їх доглядав або ж крім нього цього робити просто немає кому. До речі, у новому мобілізаційному законопроєкті цей пункт – відсутній.

- Загинув або пропав безвісти хтось із найрідніших, членів родини. Не ризикувати більше своїм життям – логічне право для тих, кому війна й так вже прорідила родину.



Які документи необхідні для звільнення з військової служби за сімейними обставинами

Можна мати скільки завгодно підстав для того, щоб надовго чи й назавжди забути про військову форму, але без відповідних довідок та документів, а ні статус, а ні стан справ не зміняться.



Найголовніший документ, який потрібно правильно скласти та сформулювати – це рапорт на звільнення з ЗСУ за сімейними обставинами. Його необхідно подати на ім’я командира, найчастіше – ротного. До рапорту також додаються документи, що підтверджують всі сімейні обставини.



Кожен конкретний випадок вимагає своєї «доказової бази». Й у цьому краще допоможе розібратися юрист, але загалом все виглядає приблизно однаково.



Якщо підстава для звільнення – інвалідність (крім ІІІ групи) когось із батьків чи дружини (чоловіка), потрібні - нотаріально завірені копії:

- довідки МСЕК;

- пенсійного (у зв’язку з інвалідністю) посвідчення родича;

- його паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу;

- документа, котрий доводить родинний зв’язок (метрика, шлюбне свідоцтво та ін.);



Для звільнення військовослужбовця за сімейними обставинами через захворювання дитини потрібен документ, який це підтверджує і свідоцтво про її народження.



У дитини залишився лише тато і той військовий. До рапорту додається копія свідоцтва про її народження і документ, що пояснює відсутність матері у дитини:

- свідоцтво про смерть;

- позбавлення батьківських прав;

- зникла безвісти;

- подружжя просто розлучилося і дитина залишилася жити з батьком;



Звертаємо увагу, що у всіх випадках, крім смерті, необхідно ще додати відповідне рішення суду.



Порядок звільнення

Порядок звільнення з військової служби за сімейними обставинами – подали рапорт, і чекаєте 15 днів допоки командир його розгляне. Якщо з відповідними перевірками – максимум 30 днів.



У триденний строк командир надсилає запит на місцеву, для військовослужбовця, ТЦК аби перевірити його сімейний стан. Тамтешня комісія має надати відповідь протягом 10 днів. Після цього у керівника ТЦК є ще три дні, щоб скласти інформацію докупи та повідомити командиру частини чи дійсно є підстави для звільнення за сімейними обставинами. Протягом наступних трьох днів командир має надіслати ці матеріали начальнику штабу. Ну і на додачу - ще три дні для опрацювання штабом.



Проте на практиці терміни часто не витримуються і чекати на відповідне рішення можна доволі довго.



Адвокат поговорить з командиром

Вам не доведеться стукати по столу кулаками чи стискати їх від безсилля, якщо ви довіритесь досвідченому і порядному юристу. Написання рапорту, юридичний супровід вашого звільнення з ЗСУ – адвокат не тільки підкаже, спрямує, підтримає та подбає про захист ваших прав на всіх рівнях, а й допоможе справитись і з бюрократичною машиною і з психологічним тиском.



Ваша швидка юридична допомога: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60

photo thems