background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Поділ спільного майна подружжя

Сучасне сімейне законодавство України на законодавчому рівні стосується як офіційних шлюбних відносини так і фактичних сімейних відносин.

Чоловікові та дружині на правах спільної сумісної власності в рівних правах належить все спільно нажите майно.



Статтею 60 Сімейного кодексу України визначено, що майно, яке набуте подружжям під час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування є б’єктом права спільної сумісної власності подружжя. Крім того, відповідно до статті 62 Сімейного кодексу України якщо один із подружжя своєю працею і (або) коштами брав участь в утриманні майна, що належить другому з подружжя, в управлінні цим майном чи догляді за ним, то дохід (приплід, дивіденди), отриманий від цього майна, у разі спору за рішенням суду може бути визнаний об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.



До майна, що належить подружжю на праві спільної сумісної власності відноситься:

- майно, придбане за час шлюбу (за винятком речей індивідуального користування);

- прибутки отримані кожним із подружжя (заробітна плата, пенсія, стипендія та інші доходи);

- речі придбані одним із подружжя для професійних занять (музичні інструменти, лікарське устаткування, оргтехніка тощо).



До майна, що не належить подружжю на праві сумісної власності відноситься:

- майно, придбане до шлюбу;

- майно, набуте за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;

- майно, набуте за час шлюбу, але за кошти, які належали їй/йому особисто;

- житло набуте за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» (виключення: приватизація житла з 08.02.2011 по 12.06.2012);

- земельна ділянка, набута під час шлюбу в порядку безоплатної приватизації;

- речі індивідуального користування, в тому ж числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя;

- страхові суми, одержані нею/ним за обов'язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, які були особистою приватною власністю кожного з них;

- премії, нагороди, які вона/він одержали за особисті заслуги.



На сьогодні в Україні існує два варіанти поділу майна подружжя: позасудовий, який можна реалізувати двома способами: шляхом укладання договору про поділ майна подружжя чи шлюбного договору, та судовий – звернення до суду для поділу майна подружжя.



Враховуючи численну та нестабільну судову практику при поділі майна як подружжя та і осіб які фактично перебували у шлюбних відносинах, радимо звертатися за юридичною консультацією та адвокатським супроводом задля прорахування та уникнення всіх негативних наслідків в майбутньому.

photo thems