background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

АЛІМЕНТИ ПІД ЧАС ВІЙНИ У 2025 РОЦІ

Аліменти – це грошові виплати засновані на громадянському обов'язку та підкріплені законодавчо утримувати членів сім'ї, які самостійно на це не мають змоги через певні обставини або ж через вік. Коли згадується слово «аліменти», найчастіше мова йде про дітей, проте не тільки діти мають таке право.


Закон передбачає такі види аліментів:

  • дружині/чоловіку — непрацездатні;

  • діти, які не досягнули 18 років, за умови, якщо платник не проживає з дитиною;

  • повнолітні, які продовжують навчання — до досягнення 23 років.


Проте потрібно розуміти, що з практичного погляду, основна частина справ щодо стягнення аліментів стосується саме утримання неповнолітніх дітей, тому у цій статті ми розглянемо саме такі ситуації. 



Війна в Україні стала причиною багатьох проблем, і питання матеріального забезпечення дітей, зокрема сплата аліментів під час війни, є одним з найважливіших. Левова частка батьків пішли на фронт, не маючи змоги особисто контролювати відрахування, хтось вже не в Україні, хтось ухиляється від виплат. Ситуації бувають дуже різні. 

  • Як забезпечити право на аліменти для дитини в умовах воєнного стану? 

  • Які особливості має процедура стягнення аліментів на утримання дітей? 

  • Чи сплачуються аліменти під час війни? 

  • Особливості стягнення аліментів під час війти з військовослужбовця.

  • Яка відповідальність за несплату аліментів та багато ін. 



Розглянемо ці питання, спираючись на чинне законодавство та досвід правників.



Чи потрібно платити аліменти під час війни?



Чому виникає питання: «Чи потрібно платити аліменти під час війни?»


Воєнний стан не скасовує обов'язку батьків утримувати своїх неповнолітніх дітей чи дружин у відпустці по догляду за дитиною. Так, війна внесла корективи у життя українців, влада давала послаблення деяких зобов'язань, але сплати аліментів це ніяк не стосується. Стаття 180 Сімейного кодексу України залишається чинною і зобов'язує батьків піклуватися про своїх дітей до досягнення ними повноліття. Потрібно пам'ятати, що виплата аліментів під час війни є не лише юридичним зобов'язанням, а й свідченням відповідальності за майбутнє своїх дітей.



Натомість до звичних питань додались ще такі:


  • Як стягують аліменти з військовослужбовця?

  • Чи статус ВПО (внутрішньо переміщені особи) впливає на зобов'язання?

  • Чи має безробітний, чи особа яка втратила дохід сплачувати аліменти?

  • Чи посилюється відповідальність за несплату аліментів під час дії воєнного стану?



Як стягуються аліменти з військовослужбовця?



Питання стягнення аліментів під час війни з військовослужбовця має свої особливості. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №120 від 4 лютого 2023 року, аліменти з військовослужбовців під час війни відраховуються з усіх видів їхнього грошового забезпечення, за винятком окремо визначених виплат. У практиці АО Актум була справа, коли завдяки оперативним діям адвоката було стягнуто значну суму заборгованості з аліментів з військовослужбовця, який тривалий час не виконував своїх обов'язків.



Як зазначає керівник напряму сімейного права АО Актум Наталя Пруднікова: «Скасування адміністративної чи кримінальної відповідальності для військовослужбовця немає, натомість є деякі пільги:

  • під час воєнного стану, державний виконавець не може накласти таке обмеження у правах боржника, як право використовувати вогнепальну зброю;

  • не застосовується така міра відповідальності, як заборона керування транспортними засобами;

  • надано можливість повною мірою користуватись своїм рахунком у межах двох мінімальних заробітних плат, навіть при накладанні арешту на рахунок платника».



Як впливає статус ВПО, безробіття чи втрата доходу на обов’язок сплачувати аліменти?



Зміна статусу на ВПО, втрата роботи або зменшення доходу платником аліментів не є автоматичною підставою для звільнення від обов'язку сплачувати аліменти. Стаття 192 Сімейного кодексу України передбачає можливість зміни розміру аліментів лише за наявності істотних змін у матеріальному або сімейному стані сторін. 



Відповідальність за несплату аліментів у період воєнного стану



Несплата аліментів під час війни тягне за собою відповідальність, передбачену статтею 164 Кримінального кодексу України (ухилення від сплати аліментів на утримання дітей або непрацездатних батьків). Крім того, державна виконавча служба може застосовувати до боржників заходи примусового виконання, включаючи арешт майна та коштів.



Потрібно розуміти, що борг може виникнути навіть у тих, хто добровільно сплачує аліменти. Така ситуація можлива, коли один з батьків подає до суду на іншого, який про це фактично не знає. Таким чином, згідно ч. 1 ст. 191 СК України виникає борг, відповідно до рішення суду від дня пред'явлення позову. При видачі судового наказу, з дня подання відповідної заяви. 



«Стягувач звертається до суду. Суд може розглядати такі справи без боржника. При цьому аліменти почнуть нараховувати з дня звернення до суду. Потім може статися, що стягувач не отримав судовий наказ та не передав його у виконавчу службу. Фактично обмежень по строках подання судового наказу до виконання немає. Головне, це має статись поки дитині не виповнилось 18 років. Саме через це і виникає борг. Виконавець, арештовуючи рахунки платника – діє в межах закону. Серед військових це поширена проблема. Вони фізично не можуть отримати судові виклики та відповідно, нічого про них не знають», – наголошує адвокат Наталя Пруднікова.



При добровільній сплаті аліментів обов’язково потрібно зазначати призначення платежу, контролювати введення реквізитів, даних дитини, щоб мати докази таких виплат.



Як змінити розмір або скасувати аліменти?



Розмір виплат залежить від прожиткового мінімуму. Сума, яку боржника зобов’язують сплачувати кожного місяця має мінімальну та максимальну межу та визначається судом. У 2025 році мінімальний розмір аліментів на дитину до 6 років – 1281,5 грн, старше 6 років – 1598 грн. При цьому рекомендовано виплачувати мінімальну суму 2563 грн на дитину до 6 років та 3196 грн на дитину від 6 до 18 років. 



Максимальний розмір аліментів, які можуть бути призначені на дитину до 6 років не має перевищувати 10 прожиткових мінімумів громадян – 25 630 грн та 31 960 грн на дитину від 6 до 18 років. Батьки можуть домовитись про більші суми виплат боржником, якщо вважають це доречним та прописати — у договорі. 



Законодавство України (стаття 192 Сімейного кодексу України) передбачає можливість зміни розміру аліментів або звільнення від їх сплати, якщо істотно змінився матеріальний або сімейний стан однієї зі сторін. Це може бути пов'язано з такими факторами:

  • значним погіршенням здоров'я платника;

  • втратою працездатності;

  • народженням інших дітей тощо.



Як подати заяву на зменшення аліментів під час війни?



Для подання заяви до суду про зменшення розміру аліментів у період воєнного стану необхідно підготувати позовну заяву та додати до неї докази, що підтверджують істотне погіршення матеріального стану або інші обставини, які унеможливлюють сплату аліментів у попередньому розмірі. 



Судова практика щодо зменшення або звільнення від сплати аліментів



Судова практика в умовах воєнного стану є неоднозначною, але суди намагаються знайти баланс між складним матеріальним становищем платника аліментів та необхідністю забезпечення належного рівня життя дитини або іншого утриманця. 



Справа № 608/896/24 від 03.09.2024 року яку розглядав Чортківський районний суд Тернопільської області, є яскравим прикладом щодо зміни розміру аліментів, враховуючи життєві обставини платника, який бувши військовослужбовцем, отримав каліцтво та в той час (час розгляду справи) проходив курс реабілітації після поранення, потребував протезування, на що потрібні були значні кошти та до всього мав на утриманні матір (пенсійного віку). На основі всіх цих обставин та заяви платника аліментів суд зробив висновок зменшити суму виплат та зобов'язав виплачувати 1/6 частку (до того 1/4) від усіх видів заробітку батька, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно.



Повне звільнення від сплати аліментів відбувається вкрай рідко і потребує вагомих доказів об'єктивної неможливості виконання батьківських обов'язків. У справі №375/1545/16-ц від 18.08.2017 року Рокитнянського районного суду Київської області платника аліментів звільнили від виплат за позовною заявою платника, через невиконанням матері своїх обов'язків. Він навів докази, що донька з певного часу проживає з ним, веде спільний побут, а мати взагалі не цікавиться її життям та не відвідує. Таким чином, за рішенням суду платника аліментів звільнили від сплати та повністю припинили стягнення. 



Як стягнути аліменти в умовах війни?



Процедура стягнення аліментів під час війни може бути ускладнена через логістичні проблеми та завантаженість судової системи, але вона залишається можливою. Як і в довоєнний час, існує два способи стягнення аліментів: судовий наказ та у порядку позовного провадження.



Видача судового наказу здійснюється суддею за заявою особи за зареєстрованим місцем проживання відповідача, який хоче стягнути аліменти. Ця процедура має переваги щодо швидкості розгляду та суттєвий недолік – обмеження суми аліментів. Розмір аліментів у такому випадку вираховується за часткою доходу відповідача:


  • ¼ від доходу на одну дитину;

  • ⅓ на двох дітей;

  • половина доходу на більшу кількість дітей, але не більше 10 прожиткових мінімумів на одну дитину.



Якщо дитина має право на більші виплати, застосовується варіант подачі позову до суду. У такому випадку, суд визначає конкретний розмір аліментів, які повинен буде сплачувати відповідач. Як подати на аліменти в конкретному випадку, краще проконсультуватись з кваліфікованими юристами.



Що робити, якщо батько перестав платити аліменти під час війни?



Якщо батько/мати перестав/перестала платити аліменти під час війни, першим кроком є звернення до нього з письмовою вимогою про відновлення виплат. У разі відсутності реакції, необхідно звернутися до державної виконавчої служби з відповідною заявою (якщо є виконавчий лист) або подати позов до суду про стягнення аліментів. 



Стягнення аліментів через суд



Якщо один з батьків ухиляється від добровільної сплати аліментів під час війни, інший має право звернутися до суду для примусового стягнення аліментів в судовому порядку. Процедура регулюється нормами Цивільного процесуального кодексу України. Складається позовна заява з конкретними вимогами та доказами щодо необхідності таких виплат, яку розглядає суд. За рішенням суду, відповідача зобов'яжуть виплачувати певну суму кожного місяця на користь дитини. 



Як подати заяву на стягнення аліментів через суд?



Для подання заяви до суду про стягнення аліментів необхідно підготувати позовну заяву, копію свідоцтва про народження дитини, копію паспорта позивача та інші необхідні документи, що підтверджують родинні зв'язки та обставини справи. У заяві слід чітко вказати розмір аліментів, які ви просите стягнути. Найкращим вибором скласти позов буде скористатись допомогою кваліфікованих юристів, зокрема адвокатського об'єднання Актум. Тут вам допоможуть правильно написати та подати заяву до суду.



Юридична допомога у питаннях аліментів під час війни



Адвокатське об'єднання Актум надає повний спектр юридичних послуг з питань аліментів в умовах воєнного стану. Наші досвідчені адвокати по аліментах готові проконсультувати вас, допомогти у підготовці необхідних документів, представляти ваші інтереси в суді та на стадії виконавчого провадження. Ми розуміємо важливість забезпечення прав на аліменти для дитини, непрацездатної дружини/чоловіка тощо та докладемо всіх зусиль для захисту ваших інтересів.



У складних питаннях, пов'язаних з аліментами під час війни, не зволікайте зі зверненням за кваліфікованою юридичною допомогою. Адвокати об'єднання Актум готові надати вам кваліфіковану допомогу.



Якщо вам потрібна термінова юридична допомога – просто зателефонуйте: 067-271-44-73, 098-665-05-40, 050-665-05-60



07.05.2025

Аліменти під час війни