background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

Розлучення через Дію: правда чи міф

Офіційне припинення шлюбу між подружжям — це не лише особисте рішення двох людей, а й юридична процедура «розлучення» у встановленому законом порядку, яка має наслідки для обох сторін, зокрема й для дітей.


Сама процедура розлучення — це насамперед підготовка різних документів і подання відповідного запиту до державних органів. Це не завжди зручно для громадян України, тож їх цікавлять альтернативні варіанти. Одним із них могло б стати подання заяви на розлучення через Дію.


Цифровізація сімейних справ: що потрібно знати про розлучення через Дію



Усе більше державних послуг в Україні переходять в онлайн. Застосунок Дія став справжнім вікном до електронної держави. У ньому можна: 

  • оформити документи;

  • зареєструвати бізнес;

  • змінити місце проживання;

  • одружитися тощо.


Такі можливості значно спрощують взаємодію з державними установами та роблять процеси більш доступними та швидкими. Більше не потрібно стояти в чергах або витрачати час на походи по різних органах. Крім того, застосунок дозволяє зберігати всі необхідні документи у цифровому вигляді, що забезпечує зручність і безпеку при використанні.


Оскільки у такий спосіб зараз можна одружитися, багатьох українців цікавить, чи можна розлучитися через Дію. Це питання набуло особливої актуальності на тлі розпочатої росією війни, коли багато громадян України змушені були переїхати в інше місто чи навіть країну.


Але, на жаль, навіть попри неодноразові заяви з боку Мінцифри про те, що вони аналізують можливість запуску сервісу розлучення в Дії (що насправді було б логічно, адже функціонал одруження через Дію — існує), наразі така можливість відсутня: неможливо подати заяву на розлучення або пройти весь процес через цей застосунок.


Можливо, розробники ще роздумують над тим, як убезпечити громадян від необдуманих вчинків. Погодьтеся, за наявності такої онлайн-послуги велика ймовірність, що при кожній подружній сварці рука сама випадково може натиснути «Хочу розлучитися».


Проте в Україні є інші альтернативні способи розірвати шлюб. Вони вимагають ретельної підготовки: 

  • потрібно зібрати чималий пакет документів;

  • правильно оформити заяву;

  • врахувати наявність дітей;

  • не забути про майнові спори чи інші нюанси.


Допомогти з підготовкою документів може адвокат з розлучення. Для отримання персональної консультації звертайтеся до адвокатського об'єднання «Актум».


Які існують типи розлучень в Україні



Оскільки розлучення через Дію в Україні поки що недоступне, існують альтернативні способи розірвати шлюб, а саме через:

Орган ДРАЦС (без суду). Цей варіант підходить подружжю, яке дійшло спільної згоди та немає спільних неповнолітніх дітей. Подання заяви, як і реєстрація розірвання шлюбу, вимагає особистої присутності обох з подружжя. Після спливу місячного строку з дня подання заяви, якщо подружжя не відмовилося від свого рішення, відбувається державна реєстрація розірвання шлюбу та видається відповідне свідоцтво.



Суд (у випадку спору або наявності дітей). Позовна заява подається одним з подружжя та має містити обґрунтування причини розірвання шлюбу. Процес триває від кількох місяців, залежно від обставин. Зауважте, що саме через судовий процес також у подальшому будуть вирішуватись питання щодо дітей, аліментів, місця проживання тощо. І це окремі процеси, які мають свої певні відмінності. Розлучення через суд (судова процедура розлучення) — передбачає проведення судових засідань, на яких треба бути присутнім особисто або через представника — адвоката, який забезпечить кваліфікований юридичний супровід та захист ваших інтересів.


Звичайно, людей, яких цікавить, чи можна розлучитися через Дію, такі варіанти припинення шлюбу не дуже влаштують. Тому держава поступово впроваджує альтернативні цифрові рішення. Зокрема займається розвитком системи електронного судочинства.


Розлучення онлайн у 2025 році: як це працює і що потрібно знати?



Розібравшись, чи можна через Дію подати на розлучення, тепер треба зосередитися на актуальних робочих альтернативах.


Однією з них є система Електронний суд, яка відкриває нові можливості для дистанційного вирішення сімейних справ, зокрема — розірвання шлюбу. Вона корисна не тільки для самого по собі розлучення, а й для вирішення складних юридичних ситуацій, наприклад, якщо у шлюбі народилися діти та вони є неповнолітніми на момент шлюборозлучного процесу.


Через Електронний суд можна: 

  • подати електронну заяву про розірвання шлюбу;

  • прикріпити копії документів;

  • отримати виклики, ухвали тощо;

  • приєднати адвоката, який представлятиме ваші інтереси;

  • брати участь у засіданнях через відеоконференцію.

Останній пункт особливо важливий в умовах війни або перебування за кордоном.


Докладніше про процедуру розлучення дистанційно



Сьогодні розлучитися через Дію не можна, однак у майбутньому процедура може бути схожою на аналогічний процес в Електронному суді. У рамках цієї системи шлюборозлучний процес виконується за такою процедурою:

Реєстрація у системі. Вам знадобиться не тільки обліковий запис в системі Електронний суд, а й кваліфікований електронний підпис (КЕП). Його можна отримати в акредитованих центрах або на порталі Дія. З його допомогою ви зможете подавати заяви, отримувати документи тощо.


Підготовка та подання заяви. В особистому кабінеті на сайті Електронного суду ви повинні заповнити форму позовної заяви та сплатити судовий збір (через систему чи іншим способом). Далі до заяви додаються документи у форматі PDF. Йдеться про квитанцію про оплату, свідоцтва про шлюб і народження дітей (якщо є), а також будь-які інші документи, пов'язані зі справою.



Судові засідання та рішення. У разі подання спільної заяви про розірвання шлюбу, коли між подружжям немає спорів щодо дітей, майна чи аліментів, судовий розгляд зазвичай проходить швидко й без ускладнень. Якщо ж особиста присутність неможлива, законодавство дозволяє долучатися до засідання дистанційно — у форматі відеоконференції. Проте розлучення онлайн у такий спосіб має свої юридичні нюанси. Уникнути помилок і правильно пройти процедуру допоможе адвокат. Після розгляду справи ви отримаєте судове рішення. Якщо воно позитивне, то шлюб вважається розірваним з моменту винесення такого рішення.

Допомогти вам на всіх етапах процедури може досвідчений юрист адвокатського об'єднання «Актум». Він візьметься за підготовку потрібних документів, а також розповість, як подати на розлучення, що слід враховувати тощо. Ви також зможете поставити спеціалісту свої запитання та отримати на них кваліфіковані відповіді.


Що реально можна зробити через Дію?



Хоча подати заяву на розлучення через Дію наразі неможливо, користувачі можуть отримати через сервіс електронний витяг з реєстру ДРАЦС, який підтверджує факт розірвання шлюбу. У повсякденному вжитку його іноді називають “сертифікатом”, хоча офіційно це витяг із державного реєстру. Це не свідоцтво про розірвання шлюбу, а цифровий документ, що містить офіційні дані про завершення шлюбу, якщо вони вже внесені до державного реєстру. 


Витяг формується автоматично, його можна завантажити у форматі PDF просто в застосунку. Проте, якщо розлучення відбулося через суд і запис ще не внесений до реєстру, або є помилки в даних, документ у Дії може бути недоступним. У такому разі варто звернутися до відділу ДРАЦС або до юриста для вирішення ситуації. 


Якщо всі умови дотримано, витяг формується зазвичай протягом 3 робочих днів, а іноді навіть швидше, залежно від актуальності та коректності внесених даних.

Також сервіс може бути корисним для:

  • зміни прізвища після розлучення;

  • оновлення інформації в реєстрах;

  • зміни місця реєстрації.


Для громадян, яких цікавить, чи можна подати на розлучення через Дію, буде корисною інформація про те, що сервіс надає доступ до платформ для пошуку адвокатів.


Правова допомога при розлученні



Навіть якщо забути про потенційні суперечки та апеляції, процес розлучення в будь-якому його вигляді може стати серйозним випробуванням для сторін. Наприклад, не завжди зрозуміло, як відбувається розлучення під час вагітності, які нюанси потрібно враховувати та як правильно оформлювати документи.


З усіма цими питаннями вам допоможе спеціаліст з адвокатського об'єднання «Актум». Зв'яжіться з нашими юристами за контактними телефонами: 050-665-05-60098-665-05-40


06.05.2025


Розлучення через Дію - Чи це можливо