background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

Акт встановлення факту здійснення догляду для відстрочки

Військовозобов'язані громадяни, які мають намір оформити відстрочку згідно з пунктами 9, або 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», повинні надати до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки документальне підтвердження факту здійснення постійного догляду.



Автор: Наталія Ладижинська


Юридична відповідність:

Наталя Гнатик, адвокат адвокатського об'єднання Актум, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю ПТ №4456


23.05.2025




Відповідні зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу №560 були внесені 6 травня Постановою КМУ №519. Докладніше про всі зміни у нашому матеріалі – «Актуальні зміни до Постанови №560 щодо мобілізації».

 


Як підтвердити постійний догляд за новими правилами

 

У якості підтвердження може бути використано:

 

довідку про отримання грошової компенсації за догляд, або



Акт про фактичне здійснення догляду, складений за формою, визначеною у додатку 8 до Постанови Кабміну №560.



Додаток 8. Форма Акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду)-зображення-0.jpgДодаток 8. Форма Акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду)-зображення-1.jpg

Додаток 8. Форма Акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду)-зображення-2.jpg



У випадках, коли особа, яка здійснює догляд, не має права на грошову компенсацію (наприклад, через наявність офіційного доходу), єдиним припустимим способом підтвердити догляд, відповідно до змін Постанови 560, буде отримання Акту догляду (без компенсації).



Отже відповідь на питання «Як підтвердити постійний догляд для відстрочки?» є очевидною – отримати за новими правилами Акт догляду. Цей документ є обов’язковою умовою для реалізації права на відстрочку від мобілізації, зокрема по догляду за батьками і вимагає проходження відповідної процедури за місцем проживання або реєстрації.



Акт про здійснення догляду: що це таке і як отримати



Акт, що підтверджує здійснення догляду, — це офіційний документ, у якому фіксується не лише факт самого догляду, але й обставини, за яких військовозобов’язаний взяв на себе таку відповідальність. Зокрема, вказується, чи є у людини з інвалідністю I чи II групи або іншої особи, яка потребує постійного догляду, інші родичі, та з яких причин вони не можуть забезпечити належний догляд.

 

Зважте, якщо ви плануєте супроводжувати свого хворого родича на лікування за межі України, разом з документами, що підтверджують ваше право на відстрочку Акт встановлення факту здійснення догляду теж буде вам необхідний для перетину кордону.



У документі обов’язково фіксується, що військовозобов’язаний дійсно здійснює догляд та проживає разом із цією особою за однією адресою. Акт є ключовим доказом при зверненні за відстрочкою від мобілізації відповідно до пунктів 9, 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».



Звертаємо увагу! Що досить часто ТЦК та СП, користуючись юридичною необізнаністю військовозобов’язаних, відмовляють їм у наданні відстрочки за п. 9 та п. 14 навіть за наявності Акту, посилаючись на наявність ін. членів сім'ї (що прямо не стосується п. 9). Насправді, це є прямим порушенням. Оскільки відповідно до затверджених змін - Додаток 8 Постанови 560 – сама форма Акту вже містить інформацію про наявність/відсутність ін. родичів, які могли б забезпечувати догляд. Тобто тепер наявність Акту, що містить всю необхідну уніфіковану інформацію, є підставою щоб у вас не вимагали ніяких додаткових документів.


 
21.jpg

Ба більше, надаючи вам таку відмову ТЦК та СП може вас зразу мобілізувати (по факту). Саме тому допомога, консультація або супровід юриста/адвоката під час отримання та оформлення відстрочки на підставі догляду – є вкрай важливою. Адже адвокат здатен забезпечити правовий захист, унеможливить інсинуації з боку представників ТЦК та проконтролювати весь процес.



Якщо вже так сталось і ви отримали відмову - радимо не зволікати та звертатись за допомогою до правників: адвокат допоможе грамотно скласти позовну заяву до суду та представлятиме ваші інтереси у судовому процесі.


Наша практика доводить, що за умови правильно складеної позовної заяви – суди при таких відмовах переважно стають на бік військовозобов'язаного.



Де і як отримати Акт догляду

Хто видає Акт встановлення факту здійснення догляду?



Щоб отримати Акт встановлення факту здійснення догляду, слід звертатися за місцем фактичного або зареєстрованого проживання. Розгляд звернень здійснюється спеціальною комісією, яку створюють органи місцевого самоврядування — сільські, селищні, міські або районні у містах ради. До складу комісії зазвичай входять щонайменше п’ять осіб, серед яких можуть бути депутати місцевої ради, представники органів соцзахисту та громадських об'єднань.



Прийом документів для встановлення факту догляду за батьками або ін. родичами які потребують постійного догляду, відбувається у структурних підрозділах соціального захисту або у Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП).

 


Особливості процедури та законодавча база оформлення Акту догляду

Положення про порядок роботи комісії затверджується кожною громадою окремо. Це означає, що вимоги до подання документів та алгоритм дій можуть відрізнятись залежно від населеного пункту. Після збору та перевірки всіх необхідних даних комісія може провести обстеження умов проживання та за його результатами видати Акт.



Зверніть увагу! Що всі ці комісії можуть також стати неабиякою перепоною на шляху отримання відстрочки по догляду та складання Акту про догляд - саме на етапі подання пакету документів.



Про шо мова?

Постанова 560 чітко регламентує, що: «Військовозобов’язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», подають заяву на Акт догляду, зазначену в абз. 1 п. 61 та додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 Додатка 5 (крім Акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8)».



Проте ми, як адвокати, вже стикаємось з ситуаціями, коли такі комісії при складанні переліку необхідних документів керуються не законодавчо закріпленими нормами, а визначають власні списки документів формуючи їх у т.з. «ручному режимі». Чому так відбувається – питання риторичне.


Так, наприклад, комісія може вимагати «Акт депутата» або відмінний від додатку 5 список документів тощо (див. фото). При цьому вони, попри очевидні порушення, можуть наполягати на необхідності надання саме таких документів, тягнути час, безпідставно відмовляти у видачі паперів тощо, затягуючи строки видачи Акту догляду.



19.jpg20.jpg

Так, відповідно до встановлених строків вам мають видати готовий Акт протягом 10 днів з моменту реєстрації вашої заяви, але в нашій практиці вже є випадки коли людина не могла отримати папери протягом 2 місяців і тільки після втручання адвоката – нарешті отримала документ на руки та змогла оформити відстрочку.



Захист прав та юридична допомога задля уникнення незаконної мобілізації



Щоб унеможливити такі чи подібні ситуації ми наполегливо радимо перед збором і поданням пакету документів звернутись за консультацією до адвоката, що спеціалізується на військовому праві.


Фахівець проаналізує всі наявні у вас папери, розповість алгоритм їх подання, проконтролює весь процес отримання Акту про догляд та відстрочки – від «а» до «я», унеможлививши створення штучних перепон на цьому шляху.



Якщо у вас виникають додаткові запитання стосовно підготовки документів для отримання Акту догляду та оформлення відстрочки від мобілізації, ви можете звернутись за консультацією або за допомогою до нашого юриста по мобілізації. Це зменшить ризик відмови у відстрочці через формальні неточності.



Ми на зв'язку: 050-665-05-60098-665-05-40



Також вам може бути цікаво:

Акт встановлення факту здійснення догляду для відстрочки