background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

ЗЛІСНА НЕПОКОРА

Представник влади для пересічної людини — це не президент чи депутат. Бо їх не зустрінеш не вулиці. І до домівки вони не завітають. Проте є інша категорія людей із владними повноваженнями, з якими нам доводиться мати справу ледве не кожного дня. Так, мова про поліцію.


Від «труднощів комунікації», скандалів та конфліктів з поліцейськими — не застрахований ніхто. Що буде, якщо перейти межу дозволеного у взаємодії з поліцією, які дії кваліфікують як злісну непокору і як за це карають, та коли доведеться гукати адвоката по кримінальним справам — давайте розбиратись.


Що означає злісна непокора?

Це адміністративне правопорушення: стаття про злісну непокору — 185 КУпАП. Законодавець виписав 2 види його складу:

  • Невиконання вимог/розпоряджень поліціянтів, тобто злісна непокора поліції.

  • Те саме відносно наказів військовослужбовців або представників громадських формувань, які створені задля охорони правопорядку в публічних місцях.

Непокора — це коли ви відмовляєтесь виконати або ігноруєте якусь вимогу уповноважених охоронців громадського/публічного порядку та кордону.


Злісна непокора – це ігнорування/невиконання неодноразових, наполегливих і повторних розпоряджень. Чи здійснена в зухвалій формі, що виражає відверту неповагу до поліцейських, військовослужбовців тощо, які діють згідно службових повноважень.

Зауважте, що вимоги до людини повинні бути законними, тобто викликані її поведінкою та обґрунтовані повноваженнями, наданими законодавством. Це означає, що у разі захисту громадянських прав/інтересів від вимог, що не передбачені законами України або висунуті всупереч ним — складу ст. 185 КУпАП немає.

Вимоги представників поліції тощо – мають стосуватися охорони громадського порядку; непокора незаконним розпорядженням – не є правопорушенням.


Як карається непокора?

У разі складання адміністративного протоколу за ст. 185 КУпАП — наслідки вчинення злісної непокори — справу буде розглядати суд. Диспозиція статті передбачає такий набір варіантів покарань:

  • Арешт — до 15 діб;

  • Виправні роботи — на 1-2 місяці (якщо є робота, держава забере 20% зарплати);

  • Громадські роботи — від 40 до 60 годин (безплатна праця не більше 4 в день і не менше 25 на місяць);

  • Штраф — від 8 до 15 неоподаткованого мінімуму доходу.

Важливо! Суд відбувається за участі фігуранта справи, який має процесуальні права, в том числі на залучення адвоката на свій захист. У разі невизнання вини професійна допомога бувалого юриста – інструмент до здобуття справедливості.


Який штраф за злісну непокору?

Адміністративний штраф за злісну непокору законній вимозі поліції прив’язаний до мінімуму доходу громадянина, з якого не беруть податок. І це 17 гривень (пункт 5 підрозділу 1 розділу XX ПКУ). Стаття 185 КУпАП встановлює, що правопорушнику можуть призначити штраф у розмірі від 8 до 15 неоподаткованого мінімуму, що в грошовій сумі — від 136 до 255 грн.

Слід розуміти, що законодавець надає судді певний вибір і штраф не є безальтернативним видом покарання (воно йде за принципом індивідуалізації відповідальності). Тому слід серйозно ставитись до розгляду адміністративної справи у суді, щоб не стикатися з неприємним «сюрпризом». Наприклад, тюрмою на півмісяця.


Як поліція може діяти якщо ви вчиняєте злісну непокору?

При відмові виконати розпорядження поліцейських або ігноруванні вимог – законодавство України надає останнім такі повноваження:

  • Затримати і доставити вас у відділок.

  • Застосувати до вас фізичну силу.

  • Використати до вас спеціальні засоби.

  • Скласти відносно вас адмінпротокол.



Розберемо все це більш розлого.

Затримання

За загальним правилом адміністративне затримання може тривати до 3 годин – для встановлення особи, з’ясування обставин правопорушення, складання протоколу.

Законні підстави: статті 262-263 КУпАП.

Порада: вимагайте фіксувати час, коли вас доставили у поліцейський відділок і не давайте свідчень проти себе без консультації з адвокатом.


Фізичний вплив [сила]

Якщо опираєтесь, не виконуєте накази поліцейського, становити загрозу собі чи іншим – до вас можна застосувати фізичну силу.

Законна підстава: статті 43-44 Закону України «Про Національну поліцію».


Важливо! Чинити опір – погана, програшна тактика. Хай з поліцейськими розбереться фахівець – адвокат.



Спеціальні засоби



У випадку загрозі громадській безпеці, високому рівню опора – поліція може використати кайданки, кийки, сльозогінний газ тощо.


Законні підстави: статті 45-46 Закону України «Про Національну поліцію».


Майте на увазі: якщо вважаєте, що дії поліцейських були неправомірними, можна подати скаргу до керівництва поліції; оскаржити перевищення повноважень до Державного бюро розслідувань (ДБР), звернутись по захист прав до суду.



Складання протоколу

На кінець поліцейські зафіксують факт злісної непокори у протоколі про адміністративне правопорушення за ст. 185 КУпАП і направлять його на розгляд до суду.

Законна підстава: ст. 254-257 КУпАП.



Коли злісна непокора можете перерости в кримінально караний опір?

Момент розмежування: при опорі на поліцейського спрямовані активні дії, фізична сила; а при непокорі – протиправна поведінка обмежується відмовою/ігноруванням виконання його наказів.

Якщо непокора супроводжується насильством чи загрозами життю/здоров'ю працівника поліції, до злочинця можуть бути застосовані 2 склади Карного Кодексу:



ст. 342 ККУ — опір працівникові правоохоронного органу (штраф, обмеження чи позбавлення волі до 2 років – найвірогідніші покарання);



ст. 345 ККУ — погроза або насильство щодо поліцейського (обмеження чи позбавлення волі до 5 років – за відносно поганим сценарієм).



Зауважте: між адміністративною і кримінальною відповідальністю у випадку непокори – парсеки в суворості покарання, проте тонкий лід в кваліфікації (складі правопорушень). Тому не нехтуйте своєчасним зверненням по юридичну допомогу і запрошуйте на свій захист професійних правників.



Мовою цифр та кейсів: судова та адвокатська практика


Статистика на сайті Судової влади України за 2023 рік (інформації за 2024 ще нема) дає уяву наскільки розповсюдженим є правопорушення за ст. 185 КУпАП – у порівнянні з іншими «адміністративками»:

11.png

За рік судді розглянули протоколи про правопорушення за статтею 185 відносно 5782 людей:

12.png

Що може зробити адвокат по справах такої категорії? Захистити права. Врятувати репутацію. Відновити справедливість, врешті-решт. І, як показує статистика, при грамотному захисті спростувати обвинувачення вдається практично у кожному другому випадку.

Ось тільки два приклади, де наполеглива праця й талан адвоката перевернули хід справи шкереберть.


Адміністративне провадження



Поліцейські склали адмінпротокол за ст. 185 КУпАП на жінку, яка «висловлювалась на їх адресу нецензурною лайкою та відмовилась виконати вказівки». Адвокат під час судового розгляду спрацював на відмінно не залишивши цьому звинуваченню жодного шансу: не конкретизовано вимоги до людини, відсутні свідки та запис з боді-камер. Закономірний підсумок у цій справі: суддя закрив адміністративне провадження.

«Трактування працівників поліції щодо злісного невиконання законної вимоги поліцейського має бути підтверджено доказами щодо такої поведінки, а не формальним підходом до такого трактування», – наголошує адвокат АО «Актум» Артем Бондар.


Кримінальна справа



У кримінальному провадженні щодо насильства відносно працівника поліції за ст. 345 ККУ захисник зібрав докази для притягнення до відповідальності самого поліцейського, адже саме він першим вдарив обвинуваченого (військового). Результат: уклали процесуальну угоду про примирення й передали обвинуваченого на поруки в/ч зі звільненням від кримінальної відповідальності.

За словами Ольги Проніної, адвокатки АО «Актум»: «Не завжди поліцейський правий у кримінальному провадженні. І саме захист має з’ясувати істину, зокрема чи мала місце провокація з боку потерпілого».



Правова допомога якщо вчинили злісну непокору


Хай нікого не вводить в оману лагідна перспектива отримати штраф у сумі, яка менше ніж вартість філіжанки кави на київських пагорбах. У будь-якому разі – вас будуть судити, в прямому сенсі слова. І проти вас будуть всі – «честь мундира» ображених поліцейських, товаришуючи з ними судді тощо. А чим то все закінчиться – відкрите питання.

Часто-густо поліція застосовує статтю про непокору як «штраф за характер»: «не так подивився», «посмів запитати», «качаєш права» – так ось тобі адмінпротокол!



Як в цій ситуації вам допоможе юрист із адміністративних справ:

  • проконсультує – щодо законодавства, надання показів і доказів на свій захист, поведінки з правоохоронцями та в суді;

  • проаналізує адмінпротокол – на відповідність процедурі (порушення процесуальних норм – веде до його фактичного анулювання);

  • допоможе зібрати та оформити доказову базу на вашу користь;

  • вступить у провадження у якості захисника та проведе суд;

  • оскаржить до апеляції протиправне рішення судді.



Слід зазначити: судова практика знає не поодинокі випадки, коли справи, що починались як адміністративні (як непокора), в подальшому ставали кримінальними (опір, насильство). Так само як і зворотні сценарії: перекваліфікація кримінальних складів на адміністративні.



Адвокатське об’єднання Актум працює щодня в 11 офісах найбільших міст України: надаємо професійні послуги по адміністративним справам.


Консультація адвоката – з 8 до 22 години без вихідних. Виїзд терміново на допомогу в разі конфлікту з поліцейськими або затримання. Судимось по всій країні – особисто проводимо судові засідання.

Щоб отримати консультацію з питань злісної непокори прямо зараз – зателефонуйте: 050-665-05-60, 098-665-05-40.

Злісна непокора