background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

ОГД при загибелі військовослужбовця в 2024 році

Питання одноразової грошової допомоги при загибелі військовослужбовця в період військового стану врегульовано Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців», постановою Уряду від 28.02.2022 року № 168 та наказом Міноборони від 25.01.2023 року № 45.

Які виплати при загибелі військовослужбовця передбачає Закон та 168 урядова постанова? Все залежить від характеру виконуваних завдань та обставин загибелі. Перший варіант: смерть захисника настала під час боїв на фронті або протягом року після звільнення зі служби та пов’язана з бойовими діями.



Розмір ОГД на розсуд сім’ї може становити 15 мільйонів гривень або у 750 разів більше прожиткового мінімуму працездатних громадян, тобто у поточному році 2 190 000. Виплата у п’ятнадцять мільйонів є гарантованою допомогою з боку держави та призначена для родин загиблих військових саме в період дії воєнного стану, тобто з 24.02.2022 року, а також померлих не пізніше одного року від моменту відповідного поранення.



Другий варіант- коли смерть настала в період проходження військової служби або не пізніше року після звільнення з неї та не пов’язана з виконання бойових завдань. В такому випадку виплата при загибелі військовослужбовця менше та складатиме у 2024 році 1 460 000.



Сім’я загиблого, яка за законом може претендувати на отримання декількох видів грошових допомог чи виплат, може обрати самостійно одну з них.



Найчастіше в період активних бойових дій наразі родини загиблих захисників обирають із зрозумілих мотивів 15-мільйонну допомогу, на що мають повне право.



Тож детальніше зупинимось далі на ній.



Умови виплати одноразової грошової допомоги (ОГД)



Головною умовою ОГД відповідно до урядової постанови № 45 є обставини смерті воїна, а саме під час дії воєнного стану, а також внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в ЗСУ у цей період під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій РФ території нашої країни, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).



Хто має право на отримання ОГД



15 мільйонів передбачено для людей, перелічених у статті 16-1 Закону № 2011-XII. До них віднесено батьків, другого із подружжя (в тому числі осіб, що проживали однією сім’єю без шлюбу зі встановленням цього факту в суді), дітей (в тому числі стосовно яких загиблого позбавлено батьківських прав), онуків (в разі смерті їх батьків), а також осіб, що перебували на утриманні загиблого.



Випадки, коли ОГД не виплачується



Закон оперує 4 обставинами, що позбавляють родину військового права ОГД. До таких віднесено: вчинення загиблим кримінального або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім встановленого судом випадку доведення особи до самогубства,); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.



Окрім цього, в разі пропуску 3-річного строку для звернення за допомогою, яка починає свій відлік від дати смерті, що зазначена в свідоцтві про смерть, таке право також втрачається.



Родичі загиблого не можуть претендувати на виплату ОГД якщо вони громадяни РФ або РБ, постійно мешкають в цих держав, визнано їх держ зрадниками, колаборацістами, пособниками державі-агресору, що підтверджується вироками суду.



Порядок розподілу ОГД



Сума виплати ділиться порівну на всіх членів сім’ї військового. При відмові від своєї частки або не звернення протягом 3-х років за її виплатою вона розподіляється між іншими родичами.



При цьому, частка ОГД може виплачуватися одному із сімейства окремо від інших та не залежить один від одного.



В разі якщо виплата ОГД в повному обсязі певним членам родини здійснена, але надійшла інше/інші звернення решти родичів, що мають на це право, перерозподіл виплачених сум може бути врегульовано ними за взаємної згодою або шляхом звернення до суду.



Процедура призначення та виплати ОГД



Після загибелі військова частина, в якій служив військовий ЗСУ, оформляє та надає до відповідного РТЦК наступні документи:

- витяг з наказу про те, що військового у зв’язку із загибелю виключено зі списків особового складу;

- витяг з послужного списку особової справи військового про його склад сім’ї;

- грошовий атестат із сумами сплачених коштів на момент загибелі або поранення воїна, які він отримав захищаючи Батьківщину у воєнний час.



Наступним кроком для призначення виплати при загибелі військовослужбовця члени його сім’ї звертаються до будь-якого районного ТЦК, якщо загиблий служив у лавах ЗСУ, та подають пакет документів відповідно до додатку 2 наказу МО № 45.



Військові інших формувань на кшталт СБУ, Нацгвардії, ГУР МО, Служба зовнішньої розвідки, Держспецзв’язок, та інші, звертаються безпосередньо до них.



Які ж документи повинні бути надані обов’язково:

- заява;

- правовстановлюючий, посвідчуючий особу документ;

- код РНОКПП;

- свідоцтво про смерть воїна;

- документ про підтвердження відповідних родинних зв’язків;

- погодження на опрацювання персональних даних;

- довідка про судимість осіб старше шістнадцяти років;

- рішення судів, що стосуються ОГД, наприклад, про встановлення факту смерті воїна, тіло якого не знайдено; про перебування особи на утриманні військового, тощо.



Перелік документів не є вичерпним, а тому заявники можуть надавати й іншу документацію, що не зазначена в додатку.



Стосовно свідоцтва про смерть необхідно уточнити як діяти якщо тіло військового не знайдено. Члени родини звертаються до в/ч із заявою щодо складення акту про смерть, з яким в подальшому звертаються до суду. Рішення суду про встановлення факту смерті дає підстави звернення до органів ДРАЦС, які і оформлять свідоцтво.



Маючи на руках свідоцтво про смерть можна клопотати перед командуванням в/ч про підготовку наказу про виключення загиблого із списків по особовому складу.



Документи подані. Далі РТЦК проводить перевірку отриманих документи та направляє їх протягом 7 днів до обласної ланки. При цьому, районні ТЦК наділені повноваженнями пошуку документів за їх відсутності.



Після цього обл/Київміськ ТЦК проводить перевірку, а далі разом із висновком, доповіддю та документацією згідно з додатками 3,4,6 наказу МО № 45 скеровуються до Департаменту соцзабезпечення (через Управління соцпідтримки).



Відповідні ланки апарату МО та Генштабу ЗСУ згідно зі своїми функціональними обов’язками розглядають отримані документи та в подальшому направляють до Комісії МО.



Про результати розгляду інформують Командування Сухопутних військ для повідомлення обл ТЦК.



Яке рішення може очікувати на родину воїна: про виплату ОГД, відмову у ній, документи можуть повернути з метою їх доопрацювання.



РТЦК надсилають відповіді родині військового.



В свою чергу обл ТЦК перераховують кошти ОГД сім’ям загиблих.



Якщо питання про виплати військовослужбовцям все одно залишились – Адвокатське об’єднання «Актум» та його спеціалісти на зв’язку.



Консультація або юридичний супровід військового адвоката у Києві та інших містах –з 8.00 до 22.00. Телефонуйте: 098-665-05-40, 050-665-05-60.



Фото і колаж: Як отримати виплати за загиблого ЗСУ / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

photo thems