

Детальний аналіз захворювань опорно-рухового апарату (деформації пальців, кінцівок, плоскостопість, фіброзні зміни) та їх вплив на придатність до військової служби.
До офіційного переліку включено набуті зміни форми та відсутність частин пальців рук і ніг (коди за МКХ-10: S60–S69, S90–S99), деформації кінцівок (коди за МКХ-10: T11, T13, T92, T93), набута плоскостопість (коди за МКХ-10: M20–M21) та порушення фібробластичних тканин (коди за МКХ-10: M72).
Стаття 62 також регулює випадки набутого зменшення довжини кінцівок, зокрема через викривлення кісток внаслідок неправильно зрощених переломів, а також стабільні деформації та відсутність частин стоп і рук.
Під час визначення придатності до військової служби осіб з порожнистою стопою важливо пам'ятати, що стопи з високим склепінням не завжди є патологією, а часто виступають як природна варіація.
Ст. 62 також розглядає порожнисту стопу – аномалію, що характеризується вираженим виворотом заднього відділу та поворотом переднього відділу всередину, з надмірним підняттям внутрішнього та зовнішнього склепінь, створюючи ефект "скрученої" стопи. Передня частина стопи часто розширена, сплощена, з легким приведенням та мозолями під головками середніх плеснових кісток.
Якщо стопа трохи сплющена, але це не викликає болю чи інших проблем, це вважається нормою. Згідно з статтею 62 ВЛК, якщо стопа сплющена, але людина не відчуває дискомфорту, це не є причиною для обмежень. Ця стаття стосується випадків, коли стопа сильно деформована і не може нормально функціонувати. Це трапляється, коли вальгусна деформація стопи (відхилення великого пальця назовні) стає серйозною, або коли дитяча плоскостопість перетворюється на захворювання суглобів і зв'язок.
Непридатною до військової служби за статтею 62 А буде та особа, у якої спостерігаються наступні значні порушення:
Повна втрата функціональності кистей: відсутність обох кистей на рівні з'єднання з передпліччям (що включає променево-зап'ястковий, зап'ястковий, міжзап'ястковий, зап'ястно-п'ястковий, міжп'ястковий та дистальний променево-ліктьовий суглоби), або на рівні всіх кісток п'ястка, а також відсутність усіх пальців на рівні з'єднання з кістками п'ястка обох кистей.
Часткова втрата функціональності кисті: у правші або лівші може бути відсутня кисть на рівні з'єднання з передпліччям, усі кістки п'ястка або всі пальці на рівні з'єднання з кістками п'ястка однієї кисті. Також це може включати втрату трьох пальців на рівні з'єднання з кістками п'ястка кожної кисті, великого пальця на рівні з'єднання з кісткою п'ястка та другого–п'ятого пальців на рівні кінцевих частин середніх фаланг кожної кисті, другого–п'ятого пальців на рівні кінцевих частин основних фаланг кожної кисті або першого та другого пальців на рівні з'єднання з кістками п'ястка обох кистей. У таких випадках медичне обстеження військовослужбовців проводиться відповідно до критеріїв, зазначених у пункті Б.
Додатково, стаття 62 А ВЛК передбачає такі патології, як кінська, п’яткова, варусна, порожниста стопа або інші необоротні, значно виражені деформації стоп, що унеможливлюють носіння стандартного взуття.
Також до цього переліку входить вкорочення верхньої кінцівки (включаючи відносне) понад 8 см або нижньої кінцівки більше ніж на 5 см, що вимагає проведення огляду військовослужбовців за пунктом Б.
Частково придатним до військової служби за статтею 62 Б або ж здатним нести службу у частинах забезпечення, ТЦК або у ВВНЗ буде військовозобов’язаний, який має наступні діагнози:
Повна відсутність кисті на рівні з'єднання з передпліччям, втрата всіх п'ясткових кісток або всіх пальців на рівні з'єднання з п'ястковими кістками. Також сюди входять застарілі вивихи або дефекти трьох і більше п'ясткових кісток, руйнування суглобів між п'ястковими кістками та фалангами, а також пошкодження сухожиль, що відповідають за згинання трьох або більше пальців.
Застарілі ушкодження трьох і більше пальців, що спричиняють виражені неврологічні або трофічні порушення, стійку контрактуру, розглядаються за статтею 62 Б ВЛК та впливають на оцінку придатності до військової служби.
Значне обмеження функціональності рук, повна втрата великих пальців на обох кінцівках, відсутність трьох пальців на рівні середніх фаланг або втрата другого–п’ятого пальців на рівні міжфалангових суглобів на обох кінцівках. У таких ситуаціях медичний огляд військовослужбовців проводиться відповідно до критеріїв, встановлених пунктом В.
Виражені зміни структури стопи, а саме крайня ступінь плоскостопості, втрата передньої або середньої частини стопи до рівня суглоба Шопара, повна відсутність рухливості всіх пальців обох стоп з їхнім викривленням у вигляді кігтів або молоточків.
Крім того, стаття 62 Б включає посттравматичні деформації кісток стопи, зокрема п’яткової кістки зі зменшенням кута Беллера на понад 10°, у поєднанні з артрозом суглобів.
Порушення, які охоплює стаття 62 В можна поділити на певні підгрупи:
Кисті
Патологічні зміни кисті: застарілі вивихи або несправжні суглоби двох п'ясткових кісток, хронічний гнійний запальний процес у трьох і більше п'ясткових кістках, гнійне ураження зап'ястного суглоба, а також руйнування або відсутність двох п'ястково-фалангових суглобів.
Серйозні захворювання: застарілі переломовивихи, порушення розвитку кісткової тканини зап'ястного суглоба та стиснення нерва в зап'ястному або латеральному каналах (у випадках відмови від хірургічного втручання).
Функціональні порушення: пошкодження сухожиль, що відповідають за згинання двох пальців, або довгого згинача великого пальця, а також складні травми кисті, що викликають порушення живлення тканин і нервової провідності з обмеженням рухливості.
Критичні дефекти: відсутність трьох пальців на рівні п'ястково-фалангових суглобів, великого пальця разом із іншими (на рівні кінцевих фаланг), вказівного пальця на рівні п'ястково-фалангового суглоба з відсутністю інших пальців (на рівні середніх фаланг), а також великого або вказівного пальця у правші чи лівші.
Стопи
Зміни в структурі, що викликають дискомфорт та порушення ходи, що виключають можливість використання звичайного взуття.
Плоскостопість другого ступеня, що супроводжується дегенеративними змінами суглобів стопи.
Відсутність або обмеження рухливості одного або двох пальців однієї ноги; повна втрата пальців на рівні їхніх основних фаланг однієї ноги; повна втрата пальців на рівні їхніх середніх фаланг обох ніг.
Змінена форма стопи після травми, зокрема п'яткової кістки (кут Беллера менше 10°), в поєднанні з артрозом суглобів між кістками передньої частини стопи.
Окрім цього, стаття 62 В ВЛК включає й інші порушення:
Зменшення довжини верхньої кінцівки до п'яти сантиметрів або нижньої кінцівки до двох сантиметрів.
Пошкодження кисті та пальців, які не відповідають більш серйозним критеріям, встановленим у категоріях А або Б.
Плоскостопість першого або другого ступеня без ознак дегенеративних змін суглобів. Якщо ступінь плоскостопості різниться між стопами, враховується ступінь з більшою вираженістю.
Діагностована плоскостопість першого або другого ступеня без супутнього остеоартрозу за статтею 62 В у військкоматі, не є перешкодою для проходження військової служби.
У випадку відсутності першого пальця руки, за ст. 62 Розкладу хвороб вважається, що відсутня його дистальна (кінцева) фаланга. Якщо ж відсутні другий – п'ятий пальці, це означає втрату їх дистальної та середньої фаланг. Часткова відсутність фаланги розцінюється як втрата двох третин її довжини. Травми або хвороби пальців, які викликали стійку контрактуру в положенні, що ускладнює використання руки, прирівнюються до відсутності пальців.
Відсутність пальця на стопі констатується, якщо він відсутній на рівні плесно-фалангового суглоба, або ж за умови його повного зведення чи нерухомості.
У випадку деформації першого пальця стопи, яка супроводжується поперечною плоскостопістю та іншими деформаціями, що ускладнюють носіння стандартного взуття, огляд здійснюється відповідно до ст. 62 Б або ст. 62 В, в залежності від ступеня порушення функцій.
У випадках фіброматозу долоні або стопи, коли спостерігаються зміни фібробластичної структури, рекомендується хірургічне втручання. Якщо пацієнт відмовляється від операції або якщо результати лікування не досягають бажаного ефекту, оцінка стану проводиться за критеріями "Б" або "В", залежно від ступеня порушення функціональності кисті.
Важливо зазначити, що згідно зі статтею 62 розкладу хвороб, ступінь плоскостопості визначається за результатами рентгенографії стоп, проведеної в стоячому положенні та в двох проекціях.
Оскарження висновку ВЛК – це не лише про оформлення документів. Це процес, де кожен аргумент і кожна деталь мають значення. Досвідчений юрист з питань ВЛК зможе захистити ваші права, грамотно обгрунтувати вашу позицію та допомогти досягти бажаного результату. Незалежно від того, чи це підготовка до МСЕК, чи судовий процес, професійна допомога є ключем до успішного вирішення справи.
Не витрачайте час даремно – зверніться до фахівців «Актум», які нададуть вам усю необхідну допомогу або роз'яснять (проконсультують) про всі нюанси.
У нашому адвокатському об’єднанні є комплексна послуга «консультація лікаря по ВЛК + адвокат». Такий формат забезпечує всебічний підхід до вирішення питань, пов’язаних із ВЛК. Лікар ретельно вивчить вашу медичну документацію, перевірить коректність формулювань у висновках і порекомендує необхідні або додаткові обстеження. Адвокат проведе аналіз рішень ВЛК, оцінить можливість їх оскарження, надасть рекомендації та роз’яснить, як діяти під час проходження ВЛК.
Для отримання персональної консультації звертайтеся до адвокатського об'єднання «Актум». Телефон для зв'язку: 050-665-05-60, 098-665-05-40.