СТАТТЯ 53 РОЗКЛАДУ ХВОРОБ ВЛК – СТУПІНЬ ПРИДАТНОСТІ
Які ускладнення хвороби шлунка повинні бути у особи, щоб її визнали непридатною і у якому випадку військовозобов’язаного відправлять на військову службу розповімо докладніше.
Що включає стаття 53?
Загалом, 53 стаття охоплює два досить поширені діагнози, а саме виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки (к25-К26 за класифікатором).
Для встановлення діагнозу таких хвороб необхідне обов’язкове підтвердження за допомогою сучасних діагностичних методів. Основними методами є ендоскопічне дослідження, що дозволяє візуально оцінити стан слизової оболонки та наявність виразкового дефекту, а також рентгенологічне обстеження.
За статистикою, близько 13,3% захворювань шлунково-кишкового тракту в Україні пов’язані з виразковою хворобою. Виразки дванадцятипалої кишки діагностують значно частіше, ніж шлункові.
Ступінь придатності відповідно до статті 53
1) Особи з виразковою хворобою або наслідками операцій на шлунку відповідно до 53 статті ВЛК визнаються непридатними за наявності таких ускладнень:
Повне або часткове видалення шлунка є складним хірургічним втручанням, яке застосовують у випадках важких патологій, як: онкологічні захворювання, великі виразки або хронічні запальні процеси, що не піддаються медикаментозному лікуванню.
Порушення травлення після операції, що виникла внаслідок часткового видалення шлунка, накладення анастомозів, що супроводжуються порушенням функцій шлунково-кишкового тракту, такими як демпінг-синдром, порушення живлення II-III ступеня, рецидивуючі запалення швів.
Виразки, які протікають з ускладненнями і супроводжується пенетрацією виразки в сусідні органи, звуження виходу зі шлунка (стеноз), що призводить до затримки їжі в шлунку понад 24 години, та супроводжується виснаженням організму.
У випадках, коли оперативне лікування протипоказане або відхилене пацієнтом, а виразкова хвороба ускладнена пенетрацією або стенозом, особа також визнається непридатною до військової служби.
2) Особи з виразковою хворобою можуть бути придатними до обмежених видів військової служби за умови наявності певних ускладнень та особливостей перебігу захворювання. Придатність до служби таких осіб обмежується військовими частинами забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ тощо. Відповідно до ст. 53 Б Розкладу хвороб, до таких ускладнень відносяться:
Хронічні, важко загоювані виразки: виразки шлунка, що не загоюються протягом трьох місяців і більше, або виразки дванадцятипалої кишки, які не загоюються протягом двох місяців і більше.
Часті рецидиви: два і більше загострення виразки на рік, що потребують тривалого стаціонарного лікування.
Великі виразки: виразки діаметром 3 см і більше в шлунку або 2 см і більше в дванадцятипалій кишці.
Атипова локалізація: виразки дванадцятипалої кишки, розташовані поза цибулиною.
Множинні виразки: наявність двох і більше виразок за останні 5 років.
Ускладнення: кровотечі з розвитком анемії, перфорації (протягом 5 років після ускладнення).
Груба деформація: значні анатомічні зміни дванадцятипалої кишки, що призводять до порушення її функції.
Наслідки операцій: наявність шлунково-кишкових анастомозів або часткового видалення шлунка без ускладнень.
3) Згідно з положеннями ст. 53 В Розкладу хвороб, до військової служби можуть бути придатними особи, які мають виразкову хворобу шлунка або дванадцятипалої кишки за умови:
Легкого ступеня тяжкості: незначні морфологічні зміни органів травлення, що не суттєво порушують їх функції.
Стабільної ремісії: відсутність загострень протягом тривалого періоду (не менше року).
Обмежених ускладнень: можливість перенесених у минулому кровотеч, які були успішно куповані консервативним лікуванням, або перфорацій, за умови повного загоєння та відсутності рецидивів протягом останніх п’яти років.
Відсутності множинних виразок: наявність лише однієї або кількох ізольованих виразок.
Нормальної функції травлення.
Нюанси застосування статті 53
Придатність військовозобов’язаного у випадку, коли у особи є виразкова хвороба шлунка або дванадцятипалої кишки, визначається індивідуально та залежить від характеру захворювання і наявності ускладнень.
Якщо хвороба протікає без ускладнень, рішення ухвалюється залежно від ступеня її тяжкості, спираючись на загальні критерії, встановлені Розкладом хвороб. У випадках, коли виявлені ускладнення, такі як: кровотечі, перфорації або пенетрації, оцінка придатності додатково базується на вимогах пунктів «А», «Б» чи «В» статті 53 ВЛК, які враховують ступінь функціональних порушень організму.
Хто може допомогти з оскарженням рішення ВЛК?
Оскарження рішення військово-лікарської комісії (ВЛК) може бути складним процесом, який вимагає ретельної підготовки документів та юридичних знань.
В АО «Актум» ви можете замовити послугу «консультація лікаря по ВЛК/МСЕК + адвокат» та отримати відповідь на питання: чи підпадає мій діагноз під звільнення чи відстрочку.
Консультація «лікар+адвокат» дозволить отримати ґрунтовну інформацію не тільки щодо стану вашого здоров’я (аналіз медичних документів, перевірка формулювань медичних висновків, потреба у додаткових обстеженнях/переобстеженнях), а й правовий аналіз та перспективи щодо оскарження висновку ВЛК. Адвокат підготує всі потрібні документи, які знадобляться для підтвердження необхідності перегляду рішення військово-лікарської комісії.
Адвокат щодо оскарження рішення ВЛК - Адвокатське об’єднання Актум у Києві та інших містах – з 8.00 до 22.00. Телефони для зв’язку: 098-665-05-40, 050-665-05-60.