background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

РОЗЛУЧЕННЯ ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ: ВЕРХОВНА РАДА ДОЗВОЛИЛА ПОДРУЖЖЯМ РОЗЛУЧАТИСЯ ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ

Коли розлучення неможливе? Тепер віршуєте тільки ви, а не держава (читай – закон): в Україні дозволили розлучення під час вагітності  та протягом року після народження дитини.


Так, починаючи з 19 грудня 2024 року сміливо констатуємо, що  шлюб в Україні може бути лише і виключно добровільним. Адже саме в цей день набрали чинності зміни до Сімейного Кодексу, які прибрали заборону подавати в суд на розлучення для пар, в яких жінка вагітна чи малюку не виповнилось року. Що, по факту, вступало в протиріччя з декларованим принципом шлюбних відносин – вільній згоді людей.



Якими мотивами керувались законодавці, приймаючи новелу про розлучення під час вагітності, яка ще кардинальна зміна її супроводжує та як це все правильно застосовувати – розберемо в деталях.



Історія питання та чому дозволили розлучення під час вагітності?



За часів незалежності в Україні було впроваджено національний  Сімейний Кодекс (далі – СКУ). Він прийшов на зміну радянському Кодексу про Шлюб та Сім’ю, який пропагував високу мораль суспільства. Зокрема, вважалось, що держава повинна «боротись за сім’ю», що на практиці було профанацією. Також була думка, що вагітні та жінки з дитиною до року потребують особливого захисту, й тому в таких випадках заборонялось розлучатись. 

Норму, що обмежувала можливість розлучення під час вагітності та плюс ще 1 рік після народження малюка перенесли в СКУ – статтю 110. Частини 2-4 якої містили винятки, що рідко трапляються у житті: скоєння злочинів у родині, походження дитини від іншого чоловіка тощо. Тому на практиці людям, які відверто втратили інтерес один до одного, навіть, мали вже інші сім’ї, щоб юридично оформити нову реальність і розлучитись – доводилось чекати, поки дитині не виповниться рік.  



Проте це не найгірше. Виявилось, що якщо в сім’ї чоловік застосовує до жінки насильство, а вона вагітна або з дитиною до року – в неї практично немає можливості себе захистити. Бо для розлучення потрібно, щоб завели кримінальну справу, провели слідство, суд виніс рішення, воно набрало чинності. І це за умови, що були тілесні ушкодження, а не синці й т. ін. Тобто закон хоч прямо й не забороняв їй розлучитись з кривдником, але по факту робив процедуру майже не реальною. Змушуючи терпіти наругу і знущання домашнього тирана. 

Після ратифікації Україною європейської конвенції щодо протидії домашньому насильству відміна цього обмеження на розірвання шлюбу стала неминучою. Хоч і зі скрипом – закон був прийнятий у першому читанні ще в серпні 2023 року, а остаточно тільки наприкінці 2024 р., це врешті-решт відбулось. Розлучення можливе під час вагітності та в період року після народження дитини – вже факт, підтверджений СКУ.



Що конкретно змінилося у Сімейному Кодексі?


Із головного:

  • Частина 1 статті 110 СКУ – про право на розірвання шлюбу – тепер немає обмежень, які містились у ч. ч. 2-4 (їх виключено). Чи можна розлучитися під час вагітності – відтепер не юридичне питання.

  • До статті 111 СКУ додали частину 2 – яка дозволяє суду розлучити пару без заходів щодо примирення, якщо в сім’ї мало місце домашнє насильство. 


На практиці це означає, що суди тепер будуть приймати справи такої категорії до розгляду. Навіть, онлайн. 


Закріпимо це у відповідях на поширені запитання.



Чи можна розлучитись під час вагітності жінки в Україні?


Можна: з СКУ прибрали заборону на розлучення в період вагітності дружини та протягом року після народження малюка.


Які способи розірвання шлюбу при вагітності в Україні?

Взагалі, розлучаються через орган РАЦС або в судовому порядку. У випадку пари, де жінка при надії або дитині менше року – розлучитися можна лише через суд (ст. 109 СКУ). Для цього ініціатор готує позов (ст. 175 ЦПК) про розірвання шлюбу, суд за 2 місяці повинен його розглянути. Але може дати від місяця до 6 на примирення. 

Рішення суду про розлучення через місяць набирає законної сили (якщо не оскаржать в апеляцію). Після чого його треба віднести в РАЦС і оформити відповідне свідоцтво.  



Розлучення під час вагітності за ініціативою дружини можливе? 


Так. Подружжя у шлюбі мають рівні права, і кожний з них – на пред’явлення позову про його розірвання (ст. 51 Конституції, ст. 110 КСУ). Без обмежень та винятків. 

За новим законом подружжя зможуть розлучатися під час вагітності, а хто з них виступить позивачем – суду буде байдуже.



Чи може чоловік подати позовну заяву про розлучення, якщо жінка вагітна?



Може. ВР дозволила розлучатися під час вагітності. Так само як і протягом року після народження дитини.

Як змінився підхід до заходів примирення?

Законодавець ввів в дію норму (ч. 2 ст. 111 СКУ), згідно якої такі заходи не застосовуються у ситуації, коли хтось з подружжя потерпає від домашнього насильства. Зауважте, що має значення тільки сам факт подібних проявів, а не стан адміністративного чи кримінального процесів щодо них.  

Зрозуміло, що в переважній більшості випадків насильство вчиняється до жінок. І тепер вагітна дружина не тільки має змогу розлучитись із кривдником, але й зробити це якнайшвидше – без зайвих, надмірних і безглуздих затримок.      



Допомога адвоката у питаннях із розлученням


Дійсно, подружжям дозволили розлучатися під час вагітності. Однак розірвання шлюбу – юридична процедура, де правова допомога досвідченого адвоката з розлучень точно не буде зайвою. Правники адвокатського об’єднання Актум мають непересічну практику в сімейних справах, і зроблять для вас процес розлучення спланованим, безпечним і швидким. 

Зокрема, сімейні юристи:

  • проконсультують, як розлучитися якщо дружина вагітна, куди звернутися по захист від насильства тощо;

  • підготують позов про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини;

  • проведуть суд без вашої участі у будь-якому регіоні України;

  • внесуть зміну в актовий запис та оформлять свідоцтво про розлучення (за потреби).  



Так, Верховна Рада дозволила подружжям розлучатися під час вагітності. І це позитивні зміни, але є ще процесуальні норми. Загальний стан судової системи. Просто виклики життя, які відбирають багато ресурсів. Делегувавши вирішення питання розлучення правнику, ви передаєте марудну справу фахівцю, заощаджуючи особистий час для більш важливих справ. 


Як розлучитись, коли вагітна? Що робити, коли не дають розлучення? Чи можливо розірвання шлюбу протягом одного року після народження дитини?

Хочеш знати професійні відповіді на ці та інші питання – зателефонуй в Актум: 050-665-05-60, 098-665-05-40.


Розлучення під час вагітності