Адвокатське обьеднання Адвокатское обьединение сзчзащита адвоката консультация захист адвоката консультація

background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Мобілізація жінок в Україні 2024: жінок можуть призвати на службу тільки за власним бажанням

Мобілізація жінок по новому закону 10449. Кому та навіщо треба стати на облік обов’язково

Зміни у мобілізаційному законодавстві здетонували у суспільстві спотвореною інформацією. Зокрема, щодо призову у військо дівчат, ще й «з 18 до 78 років». Насправді, законодавці нічого нового не вигадали: якщо є бажання – будь ласка, нема – ніц не поробиш. Проте деякі категорії жінок повинні зареєструватися у ТЦК, тобто встати на військовий облік. Хто саме і як це все відбувається?



Мобілізація жінок по новому закону 10449

Зауважте, що законодавство щодо можливості призову українок у військо включає в себе купу нормативно-правових актів, а не якийсь один міфічний «закон про мобілізацію жінок».



А саме:

Конституція

Закони про оборону, мобпідготовку та мобілізацію, військовий обов’язок і військову службу

Внутрішні накази, інструкції, регламенти «силових» відомств (МОУ, МВС, ДПСУ й ін.)



Закон №10449 – «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» – не змінив принциповий підхід держави до мобілізації жінок. Простими словами: вона не здійснюється.



Єдине виключення – власна ініціатива жінки, яка за віком та станом здоров’я відповідає нормі.



А з чого ж піднявся галас? Справа у посиленні заходів щодо взяття на військовий облік дівчат, які мають медичну, фармакологічну та деякі інші спеціальності.



Кому треба стати на облік обов’язково?

Відповідно до приписів «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» жінки призовного віку, які закінчили медичні або фармацевтичні заклади, повинні стати на облік як військовозобов’язані.



Для чого ставати на облік?

Реєстрація певних категорій жінок як військовозобов’язаних означає, що у разі тотальної мобілізації громадян України вони будуть залучені до лав Сил оборони. Крім того, це накладає на них певні вимоги щодо повідомлення про зміну місця проживання, можливості працевлаштування, вступу на навчання та ін.



Яка відповідальність за ігнорування обов’язку стати на облік?

Адміністративна: у разі, якщо що жінка-фармацевтка або медикиня не стає на військовий облік – згідно санкції статті 210 КУпАП її можуть оштрафувати на суму від 850 до 1 700 грн.



Хто може стати на облік добровільно?

Наказом МОУ №35 був затверджений Перелік спеціальностей, професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями. Там 14 пунктів – від перекладачів і кухарів до астрономів та хіміків. На добровільній основі та, за умови придатності до військової служби – жінка-фахівець може за бажанням теж стати на військовий облік.



Чи заважатиме взяття на облік виїзду за кордон?

Ні, оскільки в країні немає мобілізації жінок – вони вільні їхати за кордон. Принаймні закон ніяких обмежень не встановлює.



Обов'язки роботодавця щодо військового обліку жінок

Відповідно до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів роботодавець має обов’язок вести облік перелічених категорій працівників. Тобто повідомляти відповідні органи про прийом на роботу військовозобов’язаних – незалежно від статі та посади.



За нехтування цим правилом – роботодавця можуть притягнути до адміністративної відповідальності: ст. 201-1 КУпАП передбачає для винної особи штраф від 3 700 до 5 400 грн.



Коли жінку можуть мобілізувати?

Формально – навіть зараз, якщо в неї відповідний статус. Але! Наказу про мобілізацію жінок в країні немає.



Пори те, що юридичний термін «військовозобов’язаний» – є гендерно-нейтральними (стосується як хлопців, так і дівчат), держава на теперішній час відмовилась від мобілізації жінок.



«Добровільна згода – умова призову жінок до ЗСУ, НГУ, Прикордонслужби та інших воєнізованих формувань», – констатує військовий адвокат Катерина Петренко.



Чи зобов'язані жінки проходити базову військову підготовку?

Ні. Ситуація дзеркальна: тільки на добровільній основі. Дівчата у віці 18-25 років можуть за власної згоди звернутись, щоб пройти такий вишкіл. Аналогічно з чоловіками, вони самі обирають час, коли підуть на курс.



Хто не підлягає призову на службу?

У разі, якщо раптом з’явиться наказ про мобілізацію жінок в Україні – стаття 23 закону про мобпідготовку та мобілізацію перелічує загальні (для чоловіків і жінок) підстави відстрочки від залучення до військової служби у мобілізаційний період.



Зокрема, це:

непридатні по здоров’ю та дорослі жінки (у віці понад 60 років);

дружини військових, що мають неповнолітню дитину;

матері, які залишились на самоті з дитиною до 18 років, матері трьох і більше неповнолітніх, прийомні матері сиріт такого віку;

якщо в родині чоловік чи батьки з інвалідністю;

близькі родички загиблих у війні, героїв України тощо.



І це досить спрощений та не повний перелік. Якщо у вас виникають юридичні питання щодо проходження військової служби жінками в Україні – звертайтесь в Актум: юрист з питань мобілізації ретельно вивчить вашу ситуацію та вичерпно проконсультує.

Зателефонуйте у будь-який день – працюємо без вихідних: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.

photo thems