background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Чи можуть мобілізувати до 25 років

Цьогоріч, у квітні, набрав чинності закон щодо пониження віку мобілізації до 25 років з 27 раніше встановлених.

Проте непоодинокими є ситуації коли можливо мобілізувати людину до 25 років. Вже маємо прецеденти коли громадян до 25 років, які не були до цього дотичні до армії забирають до війська в рамках мобілізації військовозобов’язаних.


Про всі нюанси, які можуть очікувати двадцятип’ятирічних - далі.


Чи мають право мобілізувати до 25


Так, такі передумови є.


Проходження загальновійськової базової підготовки до досягнення двадцяти п’яти років, звільняє військовозобов’язаного від призову на службу (23 стаття «мобілізаційного закону»).


І якщо ви не маєте студентського квитка, який дає право на відстрочку, не проходили базову військову підготовку та не досягли двадцяти п’яти, то є вірогідність бути мобілізованим.


Крім того, загалом мобілізувати можуть призовників, військовозобов’язаних та резервістів, що мають на руках різні військово-облікові документи:


• посвідчення про приписку – призовник;

• військовий квиток або тимчасове посвідчення - військовозобов'язаний, резервіст, засуджений.


Наразі вік мобілізації військовозобов'язаних до лав ЗСУ - 25-60 років, а резервістів – і до 25, але за умови служби у строковій армії.


Мобілізувати ж призовників можна тільки з їх доброї волі.


Далі необхідно детальніше зупинитися на таких поняттях як призовник, військовозобов’язаний та резервіст.


Приписні комісії ТЦК щорічно 17-річних чоловіків беруть на облік та приписують до призовних дільниць, після чого за процедурою відбувається медогляд з діагностикою стану придатності до служби, що визначається 3 частиною 14 статті Закону про військовий обов’язок та 17 та 24 пунктами урядового Положення №352, 21.03.2002. За результатами такого медобстеження комісія приймала рішення про придатність чи непридатність (у мирний час) або придатність обмежену (у воєнний період).


Придатні до війська отримували приписне посвідчення до певної призовної дільниці, іменувалися надалі призовниками та протягом призовного віку (раніше до 27 років, зараз – до 25 років) чекали призову на строкову службу (нині - базова підготовка до війська).


У свою чергу, непридатні до служби за мирних часів, однак придатні в обмеженому режимі у воєнний час (згідно з п.29 Положення №352 в редакції, що була чинною до крайніх законодавчих змін) на військовий облік призовників - не бралися й строкову службу не проходили, проте одночасно на підставі комісійного рішення мали в кишені військовий квиток та відправлялися в запас, іменуючись надалі військовозобов’язаний запасу – непридатний до служби у мирні часи, однак обмежено придатний - у воєнні.


Отже, після досягнення молодиком 17 років, за результатами медогляду, він отримував статус або призовника, або військовозобов’язаного.


Зважаючи на чинні раніше положення законодавства, придатні до війська чоловіки при досягненні 17 років набували статусу призовника та проходили строкову службу. Саме такі чоловіки, яким не виповнилось 25 років та які не проходили строкову службу, мають статус призовника, а, тому не підлягають мобілізації, з огляду на оголошену мобілізацію військовозобов’язаних, але не призовників.


У свою чергу, опираючись на раніше існуюче законодавство, чоловіки, які у рік виповнення 17 років визнавалися за мирних часів до військової служби непридатними, але придатними з певними обмеженнями у воєнний період – призовниками не визнавалися, строкову службу не проходили, а отримували військовий квиток та набували статусу військовозобов’язаного запасу.


Отже, зважаючи на існуючі раніше приписи законодавства мирного часу, чоловіки, придатні у цей період до військової служби, у рік виповнення 17 років набували статусу призовників, а непридатні – статусу військовозобов’язаного запасу.


Саме такі чоловіки, непридатні у мирний період до служби, як військовозобов’язані запасу, можуть підлягати мобілізації до 25 років, а в той же час призовники, придатні до служби – мобілізації не підлягають.


На кого ще може поширюватися дія мобілізації у віці до 25 років, оскільки вони також набувають статус військовозобов’язаних? Це особи, які встигли пройти строкову службу, та чоловіки, які закінчили військову кафедру у цивільному виші та отримали звання офіцера запасу.


Що насправді відбувається з мобілізацією до 25 років


Як вже зазначалось, п’ята частина 23 статті закону про мобілізацію, з урахуванням внесених у квітні поточного року змін, передбачає звільнення від призову під час мобілізації військовозобов’язаних до 25, після проходження ними загальновійськової базової служби чи підготовки.


Але, така підготовка стартує лише з 1 вересня 2025 року і на сьогоднішній день на законодавчому рівні не врегульовано питання подальшої долі чоловіків, що таку підготовку чи службу не пройшли. Тому, така вікова категорія хлопців, які не пройшли службу в армії чи воєнну кафедру, але придатні в обмеженій формі до війська, може бути мобілізована, оскільки вони військовозобов’язані.



Це зумовлено квітневими змінами в законодавстві, які трансформували класифікацію придатності до війська. Тепер є тільки придатні, непридатні та придатні для певних задач.


Так, людина зі статусом «непридатний у мирний час, але обмежено придатний у воєнний» тепер - військовозобов'язаний, а не призовник, як це було за старим законом. Тобто навіть якщо хлопець за віком молодший за 25 років, але мав статус «обмежено придатного», то тепер він військовозобов'язаний.


Наразі 37 стаття Закону про військовий обов’язок передбачає постановку на облік призовників до 25 років, придатних до війська. Проте, не регламентовано взяття на призовний облік та зняття з обліку військовозобов’язаних юнаків з обмеженою придатністю цієї ж вікової групи.


Нещодавно, 24 червня, було зареєстровано законопроект № 11379 стосовно збільшення переліку підстав для скасування необхідності призову до армії під час мобілізації молодших 25 військовозобов’язаних. Основна ідея змін відповідно до проєкту закону № 11379 полягає у формулюванні п’ятої частині 23 статті Закону № 3543-XII таким чином, щоб непридатні у мирний період чи придатні з певними обмеженнями у воєнний час молодші 25 військовозобов’язані в період мобілізації не підлягали призову у випадку встановлення їх придатності до війська.


Тож, наразі формуються нові законодавчі підходи до мобілізаційних процесів та відповідно правозастосовна практика. Як наслідок, аби не опинитися у вирі правових колізій та їх негативних наслідків необхідно постійно тримати «руку на пульсі» майже щоденних законодавчих змін.


Адвокат з питань мобілізації Адвокатського об’єднання «Актум» може стати надійним провідником у тенета специфічного законодавства. Весь спектр юридичних послуг, включаючи консультацію юриста по телефону, досудове та судове врегулювання спорів, фахова підтримка у всіх спірних правових моментах, чекає на клієнтів Актум.


Завітайте до наших офісів або отримайте консультацію у будь-який зручний для вас спосіб: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.

photo thems