background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

ЗАЛИШЕННЯ МІСЦЯ ДТП

Дорожньо-транспортні пригоди – це неприємні ситуації, що можуть трапитися з будь-якою людиною. Саме тому, якщо ви часто керуєте власним транспортним засобом, потрібно попередньо розібратися, як діяти після аварії, а також ознайомитися з тим, яка існує відповідальність за залишення місця ДТП.


У будь-якому разі чудовим помічником у такій ситуації буде спеціалізований адвокат при ДТП, який зможе дати корисні поради, а також захистити ваші інтереси під час комунікації з поліцією, свідками, досудового розслідування та судового процесу, якщо такий буде.


Яка відповідальність за залишення місця ДТП



Залишення місця ДТП карається штрафом у розмірі 3 400 гривень. Ще однією формою покарання є заборона на керування транспортними засобами на термін від 6 до 12 місяців. Також можливий адміністративний арешт терміном у 10-15 діб.



Важливо зазначити, що такі покарання діють тільки у випадках, коли в результаті аварії немає постраждалих і вчинок водія не загрожує життю інших учасників дорожнього руху.



Відповідальність за залишення місця ДТП, регламентовано КУпАП (Кодекс України про адміністративні правопорушення), а саме в статті 122-4, за якою складається протокол такого правопорушення.



Ст. 122-4 КУпАП визначає залишення місця аварії досить серйозним адміністративним правопорушенням. Процесуальний розгляд справи виглядає так:

  1. Представники поліції заповнюють протокол і збирають відповідні докази.

  2. Далі матеріали справи передаються до суду за регіональною ознакою.

  3. Суд надає водію інформацію про справу (її номер, час проведення засідання, ПІБ судді).

  4. Суддя заслуховує пояснення водія та можливі фактори, які полегшують відповідальність (наприклад, ненавмисне залишення місця ДТП або ж правопорушення з поважних причин).

  5. Далі суд виносить рішення, за яким водія може бути визнано винним або ж звільнено від відповідальності через відсутність доказів. 



По ст. 122-4 КУпАП може бути проведений апеляційний розгляд у суді відповідної інстанції. У такому разі водій надає обґрунтування, чому рішення районного суду є незаконним. Апеляційний суд може скасувати рішення попередньої інстанції або ж навпаки, відмовити в апеляції.



Відповідальність за залишення місця ДТП передбачена не лише ст. 122-4 КУпАП. У КК України також регламентоване таке правопорушення, але передбачає значно суворішу міру покарання, про яку буде написано окремо.


Чи можна обійтися без виклику поліції?



Якщо ви потрапили в аварію через дії іншого водія, який здійснив втечу з місця дорожньо-транспортної пригоди, найоптимальнішим рішенням буде викликати поліцію. Представники правоохоронних органів зможуть проаналізувати записи з вуличних камер або ж з відеореєстратора вашого автомобіля (якщо такий є). Тільки у такому випадку ви зможете розраховувати на притягнення винного до відповідальності, а також відшкодування ремонту власного транспортного засобу.



Якщо ж залишення місця дорожньо-транспортної пригоди не відбулося, проблему можна вирішити завдяки європротоколу. Однак такий варіант актуальний, тільки якщо ситуація відповідає певним критеріям:

  • Водії дійшли згоди щодо того, чиї дії спричинили ДТП.

  • Водії не мають ознак алкогольного або наркотичного сп’яніння.

  • Збитки потерпілого не перевищують 50 000 гривень.

  • ДТП не призвело до погіршення стану здоров’я чи втрати життя.

  • Обидва водії мають ОСЦПВ.



Тобто при втечі з місця ДТП врегулювання ситуації неможливе без поліції. 


Як діяти в разі ДТП?



Адміністративне та кримінальне покарання у разі залишення місця ДТП досить суворі, саме тому не рекомендується вдаватися до таких дій. Важливо розуміти, що інколи правопорушення вчиняється через паніку.



Щоб такого не трапилося, варто ознайомитися з тим, як діяти відразу після настання аварії. Отже порядок дій має бути наступним:

  1. Зупиніть автомобіль і включіть “аварійку”.

  2. Надайте першу медичну допомогу постраждалим, якщо такі є. Викличте службу швидкої допомоги.

  3. Зателефонуйте в поліцію та проінформуйте її представників про ДТП.

  4. За залишення місця ДТП передбачається покарання, тому не панікуйте та продовжуйте чекати на прибуття поліції та швидкої.



Діючі саме так, ви зможете уникнути зайвої відповідальності.


Кримінальна відповідальність за залишення місця ДТП



Кримінальна відповідальність настає, якщо в результаті аварії є постраждалі або загиблі. Тоді складання протоколу не регулюється ст. 122-4 КУпАП, а штраф за залишення місця ДТП є далеко не найвищою мірою покарання.



Кримінальний кодекс не передбачає окремої статті за таке правопорушення. Однак судді здебільшого розглядають справи по статті 286 КК України, а також за статтею 135 КК України.



Свідоме залишення постраждалого без допомоги карається обмеженням або позбавленням волі на термін до двох років. Найбільш суворе покарання передбачено, якщо ДТП спричинило втрату життя одного з учасників. Відповідальність за ДТП з потерпілими у такому разі передбачає позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.



Після настання ДТП дуже важливо діяти розсудливо та не панікувати. Потрібно викликати швидку та поліцію. Також гарним рішенням буде дзвінок до адвоката, який спеціалізується на таких справах.



Отримати кваліфіковану юридичну допомогу ви завжди можете в адвокатському об’єднанні «Актум». Для цього зв’яжіться з нами за одним з номерів: 067-271-44-73, 098-665-05-40, 050-665-05-60.


photo thems