Адвокатське обьеднання Адвокатское обьединение сзчзащита адвоката консультация захист адвоката консультація

background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Військовий облік на підприємстві – правила і що потрібно знати роботодавцям

Військовий облік на підприємстві - правила і що потрібно знати роботодавцям в 2024 році.

У 2016 році було затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який встановив загальні для всіх Правила, обов’язкові для виконання. У січні 2023 року в цей документ було внесено безліч змін. Наразі, в умовах війни, правила ведення військового обліку на підприємстві чітко мають знати усі чоловіки, що працюють тим більше – керівники підприємств, адже на них головна відповідальність за освіченість підлеглих у цій площині.Правила ведення військового обліку на підприємстві

У кожній компанії Правила мають бути у публічному доступі – на корпоративному сайті, дошці оголошень – де-завгодно, щоб тільки ознайомлення з ними було легкодоступним.Проте підприємства відповідальні не лише за те, щоб їх працівники знали вимоги, а ще й мають контролювати їх виконання та повідомляти ТЦК про тих, хто Правила намагається обійти.Прикладом такого порушення може бути відмова працівника отримувати повістку – і тоді на його ж рідному підприємстві на нього мають скласти акт і направити його до ТЦК та СП.Порядок ведення військового обліку на підприємстві прописує всі його організаційні моменти. Розглянемо їх детальніше.Алгоритм організації військового обліку

Отже, як організувати військовий облік на підприємстві з нуля?Відповідальний

Його призначають. Якщо підприємство має до 2 тис. потенційних військових – достатньо одного відповідального за облік, до 4 тис. – вже має бути два інспектори, до 7 тисяч працівників – три. Менше 500 військовозобов’язаних – обов’язки відповідального покладаються на когось з персоналу з доплатою у половину посадового окладу.

Дані про відповідальну особу/осіб повідомляються у ТЦК. Кожні п’ять років відповідальна особа має підвищувати кваліфікацію.

Правила

З Порядком військового обліку мають бути обізнані всі, тому ці вимоги роздруковуються і розміщуються там, де їх зручно читати. Нові працівники знайомляться з Правилами персонально та обов’язково.

Документація

Військово-облікові документи працівників ревізуються та аналізуються. Формуються персональні списки військового обліку (додаток 5, п. 33 Порядок №1487), а не особова картка П2, як було раніше.

Співпраця з ТЦК

Організація військового обліку на підприємстві – це й тісний контакт з центрами комплектування. Там повинні знати про всі зміни в облікових даних тих, хто є на військовому обліку. Про все потрібно повідомляти, звіряти дані.

Контроль

Щороку до 1 лютого кожне підприємство має у формі наказу відзвітувати про результати ведення військового обліку в минулому році та окреслити нові плани. Якщо роботодавцем є державний орган, то така організація до 10 лютого має надати до Генерального штабу Збройних Сил України витяг з наказу про результати ведення військового обліку.Етапи здійснення персонального обліку

Підприємства не мають права брати на роботу працездатних чоловіків, якщо вони не перебувають на обліку в ТЦК. Тож, насамперед, потенційний працівник повинен пред’явити приписне або військовий квиток чи тимчасове посвідчення військовозобов’язаного. Теоретично документ можна показати і в Дії, практично – механізм поки не діє.Наступний крок – знайомство нової в компанії людини з Правилами військового обліку. Там – про права і обов’язки, відповідальність, а також про дбайливе ставлення до своїх військово-облікових документів. Ознайомився – і розписався. Підпис, якщо інакше ніяк, може бути й електронний.Далі – протягом п’яти днів інформацію про прийняту (звільнену) людину потрібно внести до відомості оперативного обліку та однієї з чотирьох груп списків, де окремо обліковуються офіцери, сержанти і рядові, військовозобов’язані жінки та призовники. Зберігаються списки і відомість – до закінчення року.Останній крок – подання даних про прийнятих чи звільнених працівників у ТЦК. Не пізніше семи днів від оголошення відповідного наказу по підприємству.Щодо жінок, які мають фармацевтичну чи медичну спеціальність: підприємство їх теж має брати на облік, а от облік в ТЦК для влаштування на роботу для них не обов’язковий (до кінця 2026 року).Основні порушення у сфері військового обліку у 2024 році

Типових порушень кілька. На роботу беруть чоловіків, які ігнорують військовий облік в ТЦК. Є працівники передпенсійного, але не граничного віку для військовозобов’язаного – а вони теж залишаються поза увагою. Поширене порушення – не охоплення обліком переселенців. Нерідко зустрічаються невідповідності у внутрішній звірці даних компанії з даними працівника.Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві несе той, хто його веде і керівник. Покарання – штраф. Якщо підприємство провинилося вперше – це від 3 400 до 5 100 грн, якщо впродовж одного року вдруге – 5 100 – 8 500.Парламентарями за основу прийнято законопроект №10379 про посилення відповідальності за військові правопорушення. Там штраф за відсутність військового обліку на підприємстві чи інші недотримання мобілізаційного законодавства набуває нових значень: і це вже не три-п’ять, а від 34 000 до 85 000 грн ( в особливий період – від 153 000 до 204 000 грн).Порушення фіксують ТЦК під час перевірок. Районні центри комплектування проводять їх раз на рік на підприємствах, які бронюють своїх працівників, раз на чотири роки – на всіх інших. Обласні ТЦК у взаємодії з ОВА можуть перевіряти підприємства і організації щороку.Як уникнути штрафів та інших правових неприємностей?

Війна – серйозний виклик для підприємств. Один з найскладніших моментів – збереження персоналу. Кваліфіковані працівники – ядро кожного колективу і запорука його життєдіяльності. В умовах мобілізації колектив важко вберегти, хоча бізнес – це гроші, які теж ідуть на зміцнення обороноздатності країни. Втримати важливого для підприємства працівника допоможе відстрочка від мобілізації - допомога адвоката тут може зіграти ключову роль.Досвідчений юрист завжди знає, як успішно вирішувати питання клієнтів без ризиків - не виходячи за рамки закону. З 2022 року ми проводимо практичні тренінги для підприємств щодо поведінки з ТЦК та процедур бронювання. Наші адвокати по військовим справам допоможуть організувати військовий облік, супроводжуватимуть його ведення, допоможуть забронювати працівників. Телефонуйте адвокатському об’єднанню «Актум» у будь-який день: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.
photo thems