background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Відстрочка від мобілізації за станом здоров’я

Здавалося б, ну які можуть виникати проблеми в реально хворої людини у взаємостосунках з державою у вигляді ВЛК та ТЦК? Але відстрочка від мобілізації по стану здоров’я – не завжди для військовозобов’язаного досяжна мета.

Як відомо, зараз немає обмежено придатних для служби людей, а список непридатних суттєво вкорочено. Коли під загрозою існування держави – не до «церемоній»: воюють всі! Навіть ті, що й без військового тягаря ледь по світу ноги носять. Кричущих випадків цинічного ставлення до людей – як на війні, вистачає. На Закарпатті минулого місяця придатний, за версією ВЛК, до служби чоловік помер від епілептичного нападу дорогою від ТЦК до навчального центру. У нього могла б бути відстрочка від призову за станом здоров’я, але її не було. З 18 травня картина мобілізації стане ще жорсткішою. А тому свої права, як і обов’язки, потрібно знати ще чіткіше. Для початку розберемося з хворобами.



З якими хворобами не беруть в армію

Їх величезний список вміщено у 86 статей, класифікованих під 17 видів та станів. Деякі з них лише тимчасово звільнюють від військового обов’язку, інші – це однозначна непридатність та зняття з військового обліку. Але для цього стан хвороби має бути найважчий і це повинно відчутно позначатися на функціях.



Табу на військову службу за наявності таких інфекційних та паразитарних хвороб,як: відкрита форма туберкульозу з розпадом легень, важкі форми вірусного гепатиту, прогресуючий ВІЛ.



Злоякісні пухлини звільняють від служби лише за наявності неоперабельних метастазів, доброякісні – при значному порушенні функцій. Якщо мова про рак крові – то має бути швидке прогресування хвороби. Рухається повільно, загострюється нечасто, а тим більше, спостерігається тривала ремісія – придатний!



Хвороби, пов’язані з кров’ю та органами, які її виробляють: важко хвора селезінка, швидко прогресуюча анемія, підвищена кровоточивість, дуже погане згортання крові – все це не для служби.



Ендокринна система: в армію не повинні брати з хворою щитовидкою, цукровим діабетом, ожирінням.



Хвора психіка – неоднозначний привід отримати відстрочку від призову у воєнний час за станом здоров’я, а, тим більше, позбутися придатності зовсім. На це «заслуговують» лише важкі форми (деменція, шизофренія, фобії, ПТСР, глибока розумова відсталість та ін). Алкоголіки і наркомани зі стійкими розладами психіки – теж у цій компанії, з помірними – можуть служити.



Мієліт, енцефаліт, менінгіт, ДЦП, розсіяний склероз, міопатія, апное – ці та інші тяжкі хвороби нервової системи звільнюють від служби лише, якщо швидко прогресують. Епілепсія – лише якщо напади трапляються часто.



Зір. Якщо одне око бачить (дарма, що на другому катаракта чи глаукома) – придатний. А от якщо є відшарування або трапився розрив сітківки хоча б на одному оці і хірурги нічого не змогли виправити – в армію не візьмуть, вдала хірургічна операція – візьмуть. Сильна (12 діоптрій) короткозорість або далекозорість – не боєць. А от косоокість – не завада.



Слух. Тут приблизно, як і з зором.



Система кровообігу. Не можуть служити люди з сердечною недостатністю другої Б і третьої стадій, ускладненою гіпертонією третьої стадії, з важкими наслідками інсульту чи інфаркту. Тромбози, варикози, емболія, геморой та ін. – можуть бути підставою для цивільного життя в залежності від ступеню розвитку хвороби.



Органи дихання. Не покличуть на службу з озеною, важкими проявами хвороб бронх і легенів, також астми.



Органи травлення. Відсутність хоч усіх зубів, ускладнений карієс, пародонтоз – все це не привід не служити. Але якщо аномалії щелеп чи певний прикус заважають людині дихати, їсти, ковтати – не придатний. Як і ті, у кого найгірші прояви хвороб стравоходу, кишечника, шлунку, печінки, жовчного міхура. Те саме стосується пахових та інших гриж.



Шкіряний покрив. Не повинен служити хворий на атопічний дерматит, пухирчатку звичайну, постійно рецидивуючий псоріаз. Якщо ж тіло не завжди сильно покривається бляшками та не безперестанку чешеться – у військо заберуть.



Кістки і м’язи. Ревматизм, подагра, артрит, остеохондроз, сколіоз, дефекти і набуті деформації пальців – якщо через ці та інші хвороби функції людини суттєво порушуються, в армію її не візьмуть. Ампутація кінцівок – само собою.



Сечостатева система. Всі хвороби, крім ниркової недостатності, як і в попередніх розділах, мають градації: в залежності від ступеню важкості визначається ступінь непридатності військовозобов’язаного чи навпаки.



Те ж саме стосується станів, пов’язаних з перенесеними травмами, отруєннями, опіками та іншими зовнішніми впливами. Але тут у багатьох випадках допускається повторне проходження ВЛК через півроку-рік.



Як довго триває відстрочка за станом здоров’я

Хвора людина не випадає з поля зору ТЦК – всі на контролі з подальшими проходженням ВЛК. При цьому військовозобов’язаний повинен оглядатися та лікуватися у тих медзакладах, які запропонує йому центр комплектування.



Часу на лікування людям з інвалідністю та визнаним тимчасово непридатними дається 6 або 12 місяців – саме стільки й триватиме відстрочка від мобілізації за станом здоров’я.



Медогляд, який визначає потребу в тривалості лікування, проходить через чотири місяці з моменту його початку. Рік – це максимальний термін безперервного лікування, далі прийматиметься нове рішення.



Військовозобов’язаних під час медогляду мають обов’язково оглядати такі фахівці, як хірург, офтальмолог, терапевт, психіатр, невропатолог. Кому за сорок – тим роблять ЕКГ та вимірюють очний тиск, за показами інші діагностичні дослідження.



В умовах воєнного стану ВЛК проходять раз на рік. Якщо є зміни в здоров’ї – за направленням ТЦК медогляд може бути повторним з подальшим новим визначенням придатності до несення служби. Непридатність фіксується свідоцтвом про хворобу, яке видається у трьох примірниках.



Чи можуть повторно видавати повістку на ВЛК

Можуть. Адже її вручення не означає, що людину відразу ж мобілізують. Тому навіть, якщо хтось лікується чи обстежується, йому всеодно можуть дати повістку для уточнення даних.



У такому випадку правники радять брати з собою на ВЛК усі медичні довідки та висновки про своє здоров’я.



У свою чергу ТЦК отримують усі дані на військовозобов’язаних зі всіх спеціальних медичних закладів – психоневрологічних лікарень, шкірно-венеричних та тубдиспансерів. Також у терцентрах повинна бути інформація про людей з інвалідністю.



Коли потрібна підтримка юриста

Здавалося б, ну які можуть виникати проблеми в реально хворої людини у взаємостосунках з державою у вигляді ВЛК та ТЦК? Але відстрочка від мобілізації по стану здоров’я – не завжди для військовозобов’язаного досяжна мета. Аби вона за законних підстав однозначно матеріалізувалася, варто заручатися допомогою хорошого юриста. Адвокат з питань мобілізації об’єднання «Актум» обов’язково допоможе розібратися у нюансах воєнно-мобілізаційного законодавства з позиції поваги до кожної окремо взятої людини і захисту її прав.



Більш як десятирічний досвід роботи саме у цьому напрямку гарантує легкий шлях до важких завдань, результат – перемога клієнта.



Пишіть юристам у зручній соцмережі або на сайті «Актум», телефонуйте зі свого оператора зв’язку: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60

photo thems