

Якщо військовозобов’язаний громадянин, отримавши повістку - не з’явився у територіальний центр комплектування (ТЦК), тим самим він відмовляється виконувати правила військового обліку, а значить - порушує.
За інформацією Опендатабот у 2023 році за ухилення від несення військової служби було засуджено 1 257 українців, з них, окрім умовних термінів покарання, за 60 справами винесено вирок з реальними строками ув’язнення до 5 років.
Загалом, згідно зі статистикою судових справ, за понад 10 років війни ухилянтам було винесено 3 746 вироків. Для порівняння, у 2021 році таких вироків було – 8, у 2022 році - стало 249. Проте 2024 рік має всі шанси перевершити статистику 2015 року, коли таких вироків було ухвалено найбільше - 1596, адже лише у січні у справах щодо ухилення від мобілізації вже винесено 120 вироків. Це припущення також підтверджується і даними від Нацполіції - 9 400 про ухиляння розслідується, 2 600 вже у суді.
Прикордонні області України - Одеська, Закарпатська, Львівська та Чернівецька – впевнено тримають лідерство за кількістю таких кримінальних проваджень.
Якщо військовозобов’язаний громадянин, отримавши повістку - не з’явився у територіальний центр комплектування (ТЦК), тим самим він відмовляється виконувати правила військового обліку, а значить - порушує. Якщо ж ви систематично не реагуєте на повістки та не з’являєтесь у ТЦК для уточнення даних – скоріш за все вас признають ухилянтом, проте при цьому представники ТЦК ще мають довести, що ваша неявка була навмисною.
Якщо ви ігноруєте повістки та не зважаєте на ТЦК – підлягаєте адміністративній відповідальності. Водночас якщо ви все ж таки оновили дані та навіть пройшли медкомісію, але потім перестали реагувати на повістки – це вже кримінал.
Всі кримінальні провадження у таких справах ініціюються та розпочинаються з подання від ТЦК. Всі таки інциденти вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) та, у разі встановлення факту порушення, розпочинається досудове розслідування. Покаранням у таких провадженнях може бути – 3 або 5 років у буцегарні.
Також зауважимо, що порушення кримінального провадження або розпочате досудове розслідування чи підозра – теж не звільнить вас від мобілізації.
Так, ви, цілком слушно може зауважити, що у переважній більшості справ про ухилення підсудні отримують умовні терміни покарання. Проте судова практика наших адвокатів доводить, що при винесені вироку судді у таких справах зазвичай керується правилом «так, ухилявся, але ж він потенційний військовий – має мобілізуватись». І умовне покарання аж ніяк не звільнить вас від призову. А якщо ви раптом надумаєте вдруге вдатись до таких дій, то цілком можете потрапити на 5 років за ґрати.
Ухилення від призову і мобілізації – це 100% підслідність та функціонал Нацполіції. Як тільки ваша справа з’являється у ЄРДР – поліція розпочинає слідчі та розшукові дії. І так, у рамках цих дій вони можуть допитувати ваших рідних та друзів, а також моніторити ваші засоби зв’язку та пересування.
До моменту прийняття нового закону 10449, мобілізаційні процеси регламентує ст. 23 Закону України про мобілізацію. І вона визначає п’ять основних підстав для відстрочки від призову в умовах воєнного часу.
Військові адвокати «Актум» мають достатньо досвіду супроводу справ щодо ухилення від мобілізації. Адвокат з питань мобілізації проаналізує наявні підстави для отримання відстрочки від мобілізації та надасть вичерпну консультацію щодо оптимальних дій та взаємодії з військовими органами, забезпечить юридичний захист, щоб мінімізувати можливі наслідки у цьому процесі.
Ваша швидка юридична допомога: 067-271-44-73, 098-665-05-40, 050-665-05-60