ТЛУМАЧЕННЯ ТА ЗАСТОСУВАННЯ Ч.4 СТ. 185-187, 189 ТА 191 КК УКРАЇНИ
Це явище завжди відображало людську слабкість та беззаконня у періоди суспільного хаосу. Мова про мародерство. Класичне визначення терміну: незаконне привласнення чужого майна в умовах воєнних дій, природних катаклізмів чи інших кризових ситуацій. Етимологія слова: походить від французького maraude – «грабіж, крадіжка», що в свою чергу пов’язане зі словом maraud – «бродяга, злодій».
Коли в Україну прийшла велика війна, законодавці – заради боротьби з мародерами – посилили відповідальності за кримінальні прояви в умовах воєнної агресії. Зокрема, це стосувалось статей 185, 186, 187, 189 та 191 КК України, частина 4 яких отримала нове написання: до особливо кваліфікуючих, тобто обтяжуючих покарання, ознак додали фактор війни.
Проте через нормотворчість низької якості в країні відбулось масове – майже 8 тис. засуджених – притягнення до наджорсткої відповідальності за звичайні кримінальні правопорушення проти власності. Вочевидь, не пропорційній скоєному.
У статті ми прослідкуємо, до яких наслідків призвела незграбність парламентарів, чому був вимушений втручатись Верховний суд та як же насправді треба тлумачити цю ознаку злочину – «скоєння в умовах військового стану».
Історія питання: дорога в пекло вимощена добрими намірами
Війна розбурхує в людині все хороше й погане одночасно. Пам’ятаєте пустий Київ в кінці лютого 2022 року? А примотаних «скетчем» до дерев або стовпів мародерів у великих та маленьких містах по країні? Так, зараз про це воліють забути. Але тоді природною панікою людей в умовах вакууму влади спробували скористатись злочинні елементи.
Відповіддю став закон, прийнятий у ВРУ 3 березня 2022 року, який змінив декілька норм Карного кодексу, посиливши покарання за мародерство. А саме: парламентарі внесли у статті про злочини проти власності нову кваліфікуючу ознаку однакового змісту: здійснення правопорушень «в умовах воєнного стану».
Внаслідок цих змін:
ч. 4 ст. 185 КК України отримала наступну редакцію: вчинення крадіжки в умовах воєнного стану;
ч. 4 ст. 186 КК України виклали як грабіж, вчинений у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану;
ч. 4 ст 187 КК України таким чином виписали: розбій, спрямований на заволодіння майном у великих чи особливо великих розмірах або вчинений організованою групою чи в умовах воєнного або надзвичайного стану, або поєднаний із заподіянням тяжких тілесних ушкоджень;
ч. 4 ст. 189 КК України теж відредагували: вимагання, що завдало майнової шкоди в особливо великих розмірах або в умовах воєнного стану.
Аналогічним чином була змінена й диспозиція ч. 4 ст. 191 ККУ щодо розтратників.
І з моменту набрання новими нормами чинності суди першої інстанції почали застосовувати їх за буквою закону. Тобто формально штампували вироки, трактуючи будь-яку крадіжку, пограбування, розбій, вимагання чи розтрату – як злочини під час війни. З відповідним покаранням у вигляді тюрми на тривалий термін. У свою чергу апеляційні суди «засилювали» ці вироки. А касаційна інстанція не втручалася.
Останнє слово – за Великою палатою ВС
Коли кількість вироків за новаціями в частині 4 ст 185 ККУ, частині 4 статті 187 ККУ, частині 4 статті 189 ККУ та частині 4 ст. 191 ККУ дійшла до цифри 7550 – Касаційний кримінальний суд передав ситуацію на Велику палату ВСУ. Компетенція якої – аналіз судової практики щодо правильного застосуванням норм права у судах.
У квітні 2023 року колегія суддів оприлюднила своє рішення. Його суть зводиться до наступного: кваліфікація з посиланням на воєнний стан може бути лише тоді, коли злочинці скористались факторами, що принесла війна – панічним/ безпорадним станом людей, неспроможністю влади захисти правопорядок тощо.
Тобто частина 4 не може застосовуватися «автоматом» до всіх злочинів, що відбулись в період війни. Власне, що обумовило відповідні зміни? Законодавці намагались приборкати спалах мародерства, а не перетворити крадіжку трьох індиків та двох гусок або крадіжку шапки на тяжкі кримінальні правопорушення.
Якщо у вас виникли питання або потрібна допомога у кримінальній справі, пов'язаній із горезвісним «за законами воєнного часу», адвокат по крадіжках об'єднання «Актум» надасть вам усю необхідну допомогу або роз'яснить (проконсультує) про всі нюанси справи.
Слід також пам'ятати, що одним із найтяжчих злочинів є розбій (ст. 187 ККУ). І якщо вас звинувачують у розбої, дуже важливо оперативно звернутися до адвоката у справах про розбій, щоб напевно отримати справедливий та дієвий захист.
Надамо кваліфікований захист бувалих юристів: телефонуйте 097-073-93-01