Процедура визнання безвісти зниклим, померлим, взятим у полон в зоні бойових дій
Військове вторгнення, збройна окупація окремих регіонів нашої держави чи не щодня призводить до смертей, зникнення чи полонення, як серед цивільного населення, так і військового складу.
Задля полегшення життя рідним, близьким та ін. зацікавленим особам, які в результаті воєнних подій втрачають важливих для них людей, пропонуємо розібратись з нормативним підґрунтям, процедур та органів, які компетентні ці питання вирішувати.
Процедура визнання цивільного безвісти зниклим, померлим в зоні бойових дій
Питання процедурних моментів визнання осіб такими, що загинули або ж зникли безвісти, врегульовано нормами ЦК та ЦПК, а також Законом України про правовий статус осіб, що за нині триваючих особливих подій без вісти зниклі (вступив в силу в січні 2022 року), Постановою Уряду №511 щодо питань виконання ЗУ, проте не виключно ними.
Згаданий закон є спеціальним для унормування таких процесів у воєнні часи.
Українське законодавство загалом передбачає необхідність встановлення судами фактів про визнання осіб такими, що зникли безвісти чи померли, або оголошення їх такими.
Нюанс криється у формулюванні вимог до суду задля ефективного захисту оспорюваних, невизнаних чи порушених прав заявників з погляду на обставини окремо взятої ситуації, а також доказах, якими зацікавлена особа повинна обґрунтувати в суді певні обставини події при яких людина зникла чи загинула.
Однак, зверненню в суд передує подання заінтересованими особами до територіальних органів Нацполу заяви про розшук зниклого. Така заява може бути подана й уповноваженим з питань осіб, зниклих без вісти за особливих обставин, але в цьому випадку, спочатку визначені законом особи мають направити повідомлення про зникнення людини.
Отже, зважаючи на положення вищезгаданого Закону важливо правильно зафіксувати обставини, при яких особа зникла чи загинула, а також взагалі ініціювати питання пошуку, ідентифікації, фіксування обставин подій, тощо перед спеціально уповноваженими органами.
Так, якщо встановлені підстави для припущень, що зникла під час особливих подій особа - померла, уповноважений має повноваження підготувати та видати родичам зниклого висновок про наявність обставин, що свідчать про смерть цієї особи. У таких випадках родичі, у подальшому, можуть звертатися до місцевого суду загальної юрисдикції із заявою про оголошення зниклої людини померлою. Зауважте, що цю заяву не варто плутати із заявою про встановлення факту смерті фіз. особи.
Також варто знати певні строки для встановлення таких фактів судами:
щодо зниклих безвісти осіб має минути 1 рік та більше;
у разі вирішення питання про особу яка загинула, має сплинути 2 роки з моменту її зникнення.
За кожним фактом, коли цивільний громадянин або військовослужбовець зникає безвісти чи вмирає, органи Нацполу за заявою зацікавлених осіб зобов’язані провести перевірку. Здійснюється розшук людини чи її останків. По кожному випадку відомості вносяться в ЄРДР.
У 2023 році запрацював Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Витяг з цього реєстру може бути підтвердженням (у цей період), що особа зникла безвісти, але він не підтверджує даних про її загибель чи полон.
Процедура визнання військового безвісти зниклим, померлим або взятим у полон в зоні бойових дій
Фактично процедура встановлення таких фактів несуттєво відрізняється від того, що стосується цивільних громадян, але у випадках з військовими, командування в/ч, по факту зникнення безвісти чи смерті, повинно проводити по кожному випадку службове розслідування, матеріали якого, у подальшому, можуть використовуватися у якості доказів певних обставин/подій у судових органах.
Насамперед необхідно подати заяву в поліцію по безвісти зниклому військовому.
Не менш важливим кроком також буде зробити запит до військової частини по безвісти зниклому, адже саме там повинні проводитись розслідування таких випадків, з їх фіксацію на папері.
Військовослужбовець вважається зниклим безвісти, якщо боронячи, захищаючи Батьківщину, захисник зник та протягом 15 та більше діб відсутні дані про його місцезнаходження. СЗЧ, при цьому, має бути виключено.
Які документи, можуть надати до суду зацікавлені особи у якості доказів зникнення безвісти або смерті при поданні відповідної заяви (в порядку окремого провадження)?
Акт про розслідування (службове) щодо обставин зникнення військового;
Довідка командування в/ч про участь зниклого безпосередньо у боях або забезпеченні здійсненні заходів з відсічі чи стримуванні агресії, безпеки чи оборони в складі в/ч;
Наказ командування в/ч, із зазначенням, що військовослужбовець за статусом є безвісти зниклю особою;
Сповіщення центра комплектування про зникнення безвісти;
Витяг із реєстру зниклих безвісти;
Покази свідків.
У свою чергу, питання встановлення факту позбавлення особистої свободи (іншими словами - потрапляння у полон) внаслідок збройної агресії, віднесено до компетенції відповідної Комісії, що утворена при Мінреінтеграції (на виконання вимог Закону № 2010-ІХ).
Метою роботи Комісії є встановлення фактів полонення, внесення інформації про полонених до Єдиного реєстру таких осіб, а також вирішення питань про одноразові та щорічні грошові допомоги родинам таких воїнів.
На розгляд Комісії, разом із заявою установленої цим відомством форми, подаються такі документи:
Довідка Міноборони, що має установлений зразок, з відповідною інформацію про полонення воїна, із зазначенням строку. Замінити її може документ про участь військового у заходах із забезпечення оборони країни, перебування у районах таких дій чи у періоди їх проведення.
Витяг ЄРДР (у разі наявності).
Повідомлення сил безпеки чи оборони про таку особу, що позбавлена особистої свободи (за наявності).
Покроковий алгоритм дій та перелік необхідної документації розміщений на сайті Мінреінтеграції.
Як діяти родичам особи яка зникла безвісти, померла або була взята в полон?
Органами, які відповідно до законодавства повинні реагувати у таких випадках та до яких може звертатися рідня, є - Міноборони, центри комплектування, Нацпол, Уповноважений або Комісія при Мінреінтеграції.
Ці органи, як зазначалось вище, згідно з компетенцією, готуватимуть відповідні документи та проводитимуть відповідні заходи, зокрема, з розшуку, інформування про стан розслідування, відібрання зразків ДНК, організацію проведення досліджень та інше.
При цьому, рішення суду, яким особа визнана відсутньою безвісти не надає права зупиняти розшук цієї особи. Аналогічно не є підставою для припинення розшукових заходів - судове рішення про оголошення людини померлою.
Дуже важливим є той факт, що сім’ї полонених та зниклих безвісно військових мають право весь час, до моменту визнання загиблим воїна, отримувати передбачене йому грошове забезпечення, яке зберігається за ним на весь такий період відсутності.
Процедура виплат по безвісти зниклому передбачає, що першочергове право на отримання такої допомоги виникає у дружини, другим порядком - у батьків.
Більш детально процедура виплат по безвісти зниклому військовому описана в іншій публікації на сайті об’єднання.
Законодавством передбачено і інші види соціального забезпечення сімей зниклих безвісти за особливих умов та оголошених померлими.
Над майном, яке належить зниклій особі, має бути встановлена нотаріусом опіка та видано відповідне свідоцтво. При цьому, така опіка може бути встановлена, як після ухвалення судового рішення про надання особі відповідного статусу, так і до цього.
Юридична допомога при визнанні безвісти зниклим, померлим у зоні бойових дій
Пересічний громадянин не може знати всього, а тим паче, швидко реагувати в стані горя та розпачу.
Наразі законодавець передбачив для врегулювання всіх необхідних юридичних питань щодо статусу зниклої, померлої особи, її майна, утримання осіб, які за законом повинні утримуватися цими людьми, навіть можливість зміни територіальної підсудності, зважаючи на встановлений судовий порядок вказаних процедур та прийняття рішень.
Фахівці Адвокатського об’єднання Актум, розуміючи це, в процесі надання юридичної підтримки, завжди максимально турботливі, делікатні, емпатійні, при цьому, професійно виважені та уважні до деталей, не втрачають «холодного розуму», що вкрай важливо в такій категорії справ.
Команда об’єднання кваліфіковано надає допомогу адвоката з виплатами сім’ям військових, які загинули або зникли безвісти. Правники проконсультують куди, коли та з яким документами звернутися, за потреби, підготують передбачену законодавством документацію та будуть вживати інші необхідні заходи для захисту прав клієнта.