Незаконний перетин кордону у військовий час - Яка відповідальність передбачена
Оголошення воєнного стану та загальна мобілізація обмежили чоловіків у віковому діапазоні 18-60 у виїзді за терени України. Нагадаємо, що у травні цього року було оновлено Правила перетину кордону (урядова постанова №562).
Хто ж має законні обставини для закордонної поїздки?
Люди з інвалідністю, що підтверджується відповідними документами (посвідченням чи довідкою).
Особи, що супроводжують громадян з інвалідністю, які за сумісництвом є другим із подружжя або їх матір’ю, батьком (останні з числа І чи ІІ груп).
Батько чи мати неповнолітнього з інвалідністю та особи, що виконують їх функції.
Батько чи мати, що утримують повнолітнього з інвалідністю з І чи ІІ групою.
Інші родичі, зокрема, баба, дід, дорослі брат, сестра, мачуха чи вітчим, під час допомоги у залишенні території України дітлахами з інвалідністю.
Особи з потребою у догляді на постійній основі при супроводі рідних 1-го ступеня спорідненості.
Опікуни або дорослі родичі першого або другого ступеня споріднення недієздатних з інвалідністю для супроводу останніх за межі України.
Люди з інвалідністю або особи з потребою у постійному догляді у супроводі працівника закладу догляду, в якому вони проживають.
Чоловіки від 18 до 22, які прямують на навчання в іноземний ВУЗ.
Тренери та спортсмени, персонал, що їх супроводжує, судді, арбітри.
Особи, які за професією виїжджають за кордон: водії міжнародних сполучень, зокрема, що доставляють гуманітарний та важливий медвантаж, екіпажі та персонал суден водних та повітряних, працівників залізничного транспорту тощо.
Військові для проходження лікування, реабілітації чи навчання.
Варто додати, що цей перелік не є вичерпним та передбачає визначення інших категорій осіб, що не підлягають мобілізації та призову у військо.
Що таке незаконний перетин кордону
Це або сам фізичний перетин у будь-який спосіб лінії української території з іншою державою особою, яка не має на це права, чи спроба це зробити або порушення встановлених правил такого перетинання.
У контексті обставин, за яких чоловіка спіймали при перетині державного кордону, на нього чекає адміністративна відповідальність чи кримінальна кара.
Давайте розберемо якою може бути відповідальність за незаконний перетин кордону України та за якими статтями КУпАП і КК можуть бути кваліфіковані діяння порушників «утікачів».
Кримінальна відповідальність за незаконний перетин кордону в 2024 році
Конкретної норми ККУ не містить, на відміну від КУпАП, проте адвокати з кримінальних справ зауважують, що окремі дії можуть підпадати під склади наступних злочинів.
Підробка - 358 стаття – в житті частіше всього такими документами стають висновки ВЛК, але може бути, хоча і рідше, паспорт, та інші, що дають підстави для виїзду.
За статтею 369 відповідальність настає, якщо чоловік має намір підкупивши прикордонників полишити Україну.
І наостанок, всі чоловіки віку призову у військо за часів мобілізації, нелегально перетинаючи кордон, як правило, маючи намір цієї мобілізації уникнути, можуть бути піддані кримінальному переслідуванню за ст. 336 – ухилення від мобілізації.
Зловмисників очікують штрафи, поміщення до виправного центру або за грати з максимальним строком ув’язнення до 10 років.
Адміністративна відповідальність за незаконний перетин кордону в Україні
204-1 стаття передбачає штраф 3400-8500 гривень або адмінарешт до п’ятнадцяти діб за наступні діяння:
· перетин або спроби незаконного перетину кордону у будь-який спосіб не в пунктах пропуску через держкордон;
· перетинання чи спроба хоча і в пунктах пропуску через кордон, але без відповідних документів, використовуючи підроблені документи чи за своїм змістом мають недостовірні відомості про особу, чи без відповідного дозволу повноважних органів влади.
У разі вчинення вищевказаних дій групою осіб або повторно, то винних оштрафують в межах 8 500-13 600 грн. або відправлять до в’язниці до 15 діб.
Навіть, якщо ви опинилися по іншу сторону закону, консультація адвоката допоможе оцінити всі ризики та вибудувати максимально прийнятний шлях захисту.
Отримати юридичну консультацію чи домовитися про зустріч в офісі можна щодня з 8 до 22 години.
Офіційні представництва компанії є майже у всіх великих містах України.