background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Мобілізація транспортних засобів 2024: у кого та за яких умов можуть вилучити авто

Президент підписав новий мобілізаційний закон і вже менше як за місяць він почне впроваджуватися у життя. Одна з його новел – так звана мобілізація транспортних засобів.

По суті, вона й так була. На початку великої війни підприємства поділилися своїми ресурсами з військовими, причому, не лише по закону воєнного часу, а й по-людськи. Але ресурси вичерпуються, а потреба у транспорті для військових лише зростає. І якщо пів країни без перестанку волонтерить на ту техніку, чимало залишається й таких, що й досі примножують лише власні автопарки. Тепер все буде на рівні повинності, яка пошириться і на громадян. На кого саме і як?



Як проводиться автомобільна мобілізація в Україні

«Повістку» можуть отримати будь-які транспортні засоби, що підходять військовим для виконання їх бойових задач. Позашляховик, катер, трактор, будь-яка інша самохідна сільськогосподарська чи будівельна техніка – все, що має високу прохідність, здатне долати водні перепони, допомагає облаштовувати оборонні споруди, ладнати дороги, перевозити людей, підвозити снаряди, вивозити поранених.



У кого та яке авто можуть вилучити

На фронт може відправлятися транспорт із гаражів усіх рівнів влади та державних органів, усіх підприємств, у тому числі залізниці, аеропортів і портів, а також – приватний транспорт. І таке вилучення транспортного засобу для потреб військових є цілком законним.



Скільки транспорту можна забрати у підприємства – вирішує Кабмін, ліміт мобілізації транспортних засобів визначається у відсотках залежно від того, якій галузі економіки належить компанія чи організація. Приватне авто підлягає мобілізації, якщо у людини більше одного такого транспортного засобу і воно підходить для оборонних потреб. Й саме ця норма є новою в законі. Тобто, це не може бути звичайний легковик чи, наприклад, авто спортивного типу з низьким кліренсом – навіщо таке на війні? А от вантажівка, автомобіль, який нормально справляється з бездоріжжям – саме те.



Хто саме може вилучати авто

Машини, як і люди, мобілізовуються по потребі. Алгоритм дій передбачається такий: ЗСУ робить заявку, в конкретних областях формується мобілізаційне замовлення, також обласні та районні державні адміністрації забезпечують його виконання. Вони встановлюють: кількість, тип та марки транспортних засобів, який буде передано військовим, приймають відповідні рішення. І вже з цими рішеннями ідуть до власників представники ТЦК, СБУ або навіть ГУР.



Що далі відбуватиметься з вилученим авто

Якщо транспорт мобілізовують – він залишається у власності господаря і по ідеї має повернутися йому назад. Через місяць після демобілізації, з компенсацією збитків. Звучить фантастично, але в законі це є. Служити мобілізований транспорт повинен лише у своїй області.



У випадку примусового відчуження господаря разом з авто позбавляють і права власності на нього. При цьому мають компенсувати його повну вартість. Машину оцінюють і складають акт. Вся процедура не передбачає обов’язковість присутності господаря, але саме відчуження має бути узгоджене з місцевою адміністрацією. На територіях ведення бойових дій військове командування може робити це без погодження.



У кого транспорт не забиратимуть?

Є ряд компаній і підприємств, які й так виконують мобілізаційні завдання, працюють на обороноздатність країни або ж забезпечують найважливіші суспільні потреби. Їх мобілізація транспорту може не торкнутися зовсім. Але про це власникам варто подбати наперед, підготувавши документ з аргументами, чому цей транспорт не можна в підприємства забирати. Яке його значення у спільній роботі на перемогу.



Чи мають право вилучати авто в ухилянтів

Міф – вилучення автомобілів в ухилянтів. Такого в законі немає. Але цих людей позбавлять права користуватися власним транспортом. За винятком, якщо авто є джерелом їх доходу.



Мобілізація транспортних засобів – деталі

В частині транспортної повинності мобілізаційний закон набере чинності через вісім місяців з наступного дня після його опублікування. Тобто, вилучити транспортний засіб можуть з наступного року. Тоді відповідні міністерства повинні будуть подати в ТЦК дані про весь зареєстрований транспорт, яким можна доукомплектовувати військові підрозділи. Його поставлять на облік, тим самим обмежать права власників: «військовозобов’язаний» транспорт не матиме права залишати межі України й навіть своєї області, не зможе бути проданим чи зданим в оренду.



Куди звертатися, якщо ваші права будуть порушені?

Порушення закону є завжди. Коли ж впроваджуються нові норми законодавства, накладок і правових непорозумінь чи й свідомих перегинів в рази збільшується. Щоб чітко знати свої права і можливості радимо з’ясувати всі нюанси своєї справи з військовим адвокатом. Якщо ж у вас є сумніви або перестороги пов’язані з ймовірною мобілізацією вашого транспорту – звертайтесь за порадою до адвоката по мобілізації. Це можна зробити у будь-який день і зручним вам способом. Найперше – зателефонуйте:

097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60, щодня з 8.00 до 22.00.

photo thems