background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Кримінальна відповідальність за несплату податків

В українців непрості взаємини з податками і ще не забулись ті часи, коли податківець мав на багатьох такий же «магічний» вплив, як сьогодні представник ТЦК. За понад 30 років незалежності далеко не всі звикли, що обов’язкові платежі, якими є податки, мають бути прозорими і вчасно сплаченими.

Тим більше, що вони у нас поки ще прийнятні. Немає, наприклад, податку на телевізор, як в Англії. Не знімається данина на дощ, як у Польщі, на тінь від споруд, як в Італії. Буковельські лижники не сплачують податок на гіпс, як австрійці, а любителі собак – на своїх улюбленців, як у цілій низці країн. Єдине для всіх спільне: несплата скрізь карається. В Україні це прописано у статті 212 КК України. 

Хто повинен платити податки?


67-а стаття Конституції каже, що сплачувати податки повинен кожен українець. З працюючими людьми, бізнесами та підприємствами – все зрозуміло, у робочому середовищі механізм звітності та контролю налагоджений.  Але повинні сплачувати податки й не «прив’язані» до підприємств люди. Наприклад, такі незалежні фахівці, як аудитори, адвокати і нотаріуси. Спадкоємці – зі спадщини, яка їм дісталася не від найближчого родича. У державну казну потрібно направляти 5 відсотків від другого або ж цілих 18 від більше двох проданих протягом року автомобілів. При продажу землі чи нерухомості –до травня подається декларація і сплачується 18% ПДФО+ півтора відсотка військового збору. Так само підлягають оподаткуванню іноземні доходи. 

Чи є в українців проблеми зі сплатою цих податків? Аякже! Нещодавно, до прикладу,  навіть бувалих митників шокувала інформація про те, скільки заробляють українські жіночки на англійській інтим-платформі Only Fans. Це мільйони! Доларів. Звісно, вони їх не декларують, податкової історії не мають. Разом з тим, кількість бажаючих заробити у сфері цього ню-простору лише росте.

 

Адміністративна відповідальність за статтею 212 КК України


Вчасно неподана декларація – це вже штраф. Перший – 340 грн, якщо протягом року ще раз хтось не встиг чи забув щось задекларувати – 1020 грн. І це – дріб’язок проти санкцій статті 212 ККУ щодо ухилення від сплати податків. Згідно неї, розміри недоотримання бюджетом грошей через несплату податків бувають: значними, великими і особливо великими. Найнижча градація у 2024 році  – сума від трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів, у грошах  це 4 млн. 542 тис. грн.

Якщо не перейти цю боргову межу – покарання  буде адміністративним, на пару гривень більше – і пляму на фінансовій біографії прикрити вже не вдасться.  Але якщо прикрість трапилася через необережність, то виправити ситуацію допоможе адвокат з податкових злочинів. Досвідчений. Який зможе вилавірувати між статтею 212 КК і, скажімо,теж кримінальною 367-ою, у якій йдеться про службову недбалість.


Кримінальна відповідальність за статтею 212 КК України


Від 5 тисяч неоподаткованих мінімумів штрафу передбачає закон для тих, хто завдав державі значних збитків (4, 5 млн) через недобір обов’язкових зборів. При мінімумі 17 гривень, як є на сьогодні – це від 85 тис. грн. Інший варіант покарання – заборона працювати на причетних до фінансових потоків посадах та на три роки позбутися можливості заробляти своєю професією.

Умисне ухилення від податків за груповою змовою чи ж бюджет недоотримав більше 7 570 000 гривень, що класифікується як великий розмір несплати, тягне на штраф розміром від 10 до 15 тисяч мінімумів, тобто – 170 000 - 255 000 грн.

До 425 тисяч штрафу (25 неоподаткованих мінімумів) має сплатити той, хто допустив податковий борг особливо великого розміру – 10 598 000 гривень. Також при таких обставинах, крім звільнення з роботи без права три роки займатися відповідною професійною діяльністю, передбачена ще й конфіскація майна.

Притягнення до кримінальної відповідальності за несплату податків за 212 статтею настає не виходячи з факту наявності боргу, а тоді, коли мова йде саме про ухилення від сплати податків.

Якщо посадова особа, з вини якої допущена несплата, до відкриття проти неї справи повертає державі все заборговане (податки, штраф, пеню), від кримінальної відповідальності вона звільняється. 


Навіщо потрібен адвокат за статтею 212 КК України?


Будучи вагомим важелем впливу на платників податків, стаття 212 відкриває, насправді,  широкі можливості для тиску на бізнеси. Відомості до єдиного реєстру можуть вноситися не лише на підставі реальних документальних доказів несплати податків, а й – поверхневих припущень про ймовірну ухилення.

У червні цього року народні депутати пішли назустріч бізнесу і прийняли закон, покликаний удосконалити роботу Бюро економічної безпеки – це саме той орган, який займається кримінальними провадженнями про ухилення. Однак, відчутного полегшення не настало. 

Питання є, нюансів ще більше. Але у кожній незрозумілій ситуації допоможе розплутати хитрі клубки  адвокат у кримінальних справах. Актум до ваших послуг – на відстані телефонного дзвінка у зручний для вас час (крім ночі) : 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.

photo thems