background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Канабіс у законі – «звичайна» сільськогосподарська культура

Новий Закон про легалізацію медичного канабісу №7457. Вирощувати канабіс – вже не кримінал, але з ліцензією на вирощування та GMP-сертифікатом.

Кілька років тому широкого резонансу набула справа інваліда першої групи Віталія Румянцева з Миколаївщини. Хворі суглоби він знеболював вживанням канабісу. Спеціально для цього вирощував у себе на городі вісім кущиків коноплі. Сусіди донесли на нього поліції і на чоловіка організували справу. При обшуку - незаконних рослин стало понад десять й адміністративна відповідальність трансформувалася у кримінальну (ст. 310 ККУ). Незважаючи на всю важкість і неоднозначність процесу, Віталія Румянцева повністю виправдали. Він став першим українцем, який відстояв своє право застосовувати марихуану, як ліки.



У грудні 2023 року це право набуло чинності для всіх, хто цього потребує. Верховна Рада підтримала законопроєкт №7457 «Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни», який легалізує канабіс для його використання у медицині, промисловості й науці й після підпису президента – він став Законом України.



Рослини персоніфікують

Наркотичні засоби мають досить багато градацій толерантності на законодавчому рівні, які обумовлені Постановою Кабміну №770. Загалом же препарати і рослини з вмістом наркотику поділяються на дві категорії: повністю заборонені і обмежено доступні – за призначенням лікаря, у ветеринарії, для наукових досліджень.



Цікаво, що медичний канабіс – належить саме до першої категорії й є найнебезпечнішим. Новий Закон про легалізацію медичного канабісу пропонує в цій же категорії створити й для марихуани окрему графу з дозволом - «обіг з медичною метою».



Вирощувати канабіс – вже не кримінал (зміни у ст. 310 і 320), але за певних умов. Найголовніше – це може робити виключно юридична особа з відповідною ліцензією на вирощування медичного канабісу та GMP-сертифікатом.



Обов’язково доведеться подбати про теплиці. У відкритому ґрунті – табу. Господарство має бути під цілодобовим відеонаглядом, з постійним доступом поліції.



Кожна рослина отримає свій унікальний номер, внесений в електронну систему обліку. Така система буде суворо відстежувати весь маршрут потенційно «небезпечного злочинця».



Також Закон про легалізацію канабісу розширює можливості використання технічних конопель з низьким рівнем тетрагідроканабінолу. Агропідприємства зможуть вирощувати марихуану з низьким вмістом психоактивного компоненту на рівні інших сільськогосподарських культур. А це вже про вигоди для економіки.



Винятково як ліки

Виготовляти та перевозити медичний канабіс дозволять тільки ліцензованим підприємствам, які зможуть забезпечити якість і безпеку на всіх етапах виробництва.



Канабісові препарати будуть доступні лише у формі ліків, затверджених Міністерством охорони здоров'я. Також МОЗ визначить переліком хвороб і станів, при яких помічним буде медичний канабіс. Отримання ліків – за електронним рецептом, який потрібно зберігати - як доказ легальності ліків.



Закон також позбавляє проблем людей, які везуть через кордон препарати з канабіноїдами. Головне – не забути той самий рецепт і документ, який підтверджує діагноз.



В аптеці – не раніше, ніж за півроку

Легалізація використання медичного канабісу вимагає комплексу юридичних заходів для його реалізації на практиці. Для початку, Кабмін повинен ухвалити ряд підзаконних актів, зокрема й щодо змін в таблицях наркотичних речовин, доповнити таблицю №1 новим списком, в який буде включений медичний канабіс.



Також Кабмін має розробити порядок закупівлі насіння конопель, процедуру отримання ліцензій на вирощування марихуани для медичних цілей та виробництва лікарських засобів. Загалом потрібно буде створити п’ять нових і змінити 12 чинних нормативно-правових актів.



Якщо всі необхідні кроки будуть виконані вчасно, то перші медичні препарати можна буде очікувати в аптечних мережах вже влітку 2024 року. Щоправда, з імпортної сировини. Її ввозитимуть з-за кордону доти, доки не буде належно налагоджено виробництво в Україні, що очікується не раніше, ніж у 2025 році.



Адвокатське об’єднання «Актум» надає підприємствам повний спектр юридичних послуг, зокрема під час консультації адвоката: пояснимо закони простою мовою, порадимо – як краще діяти, допоможемо оформити потрібні документи відповідно до вимог чинного законодавства, супроводимо процес отримання ліцензії на вирощування медичного канабісу та отримання GMP-сертифікатів. Наші адвокати працюють у Києві та в усіх регіонах України, без вихідних – з 8:00 до 20:00: 098-665-05-40, 050-665-05-60.

photo thems