background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

Яка стаття за побиття людини – Що загрожує за побиття людини (ст. 121-122 ККУ)

В українському Карному кодексі ключові статті щодо тілесних ушкоджень – 121 та 122. Вони встановлюють кримінальну відповідальність за тяжкі та середні пошкодження – найбільш значущі в сенсі суспільної небезпеки.




Автор: Ігор Янковський

Юридична відповідність:

Сергій Гулійчук, адвокат адвокатського об'єднання Актум, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №10335/10

Тетяна Лебєдєва, адвокат адвокатського об'єднання Актум, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю ХС №000040

Руслан Пронін, адвокат адвокатського об'єднання Актум, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №3174/10

15.05.2025




Зразу дисклеймер: між бійкою та побиттям – прірва, а є склад злочину чи ні – вирішується з урахуванням ступеню тілесних ушкоджень і обставин їх заподіяння. 


В українському Карному кодексі ключові статті щодо тілесних ушкоджень – 121 та 122. Вони встановлюють кримінальну відповідальність за тяжкі та середні пошкодження –  найбільш значущі в сенсі суспільної небезпеки.



Яка саме стаття ККУ за побиття, чи можна уникнути відповідальності або пом’якшити покарання за це, а також поради правників для потерпілих – розбираємо докладніше.



Зауважте: у ККУ є низка статей за  побиття людини, проте відсутня стаття за погрози побиттям.



Яка стаття передбачає покарання за побиття людини? Ст. 121-122 ККУ



Загальне правило: кримінальне покарання – наслідок правової кваліфікації дій за певною статтею ККУ. У випадку з побиттям людини – яка стаття вирішує результат, тобто ступінь тяжкості пошкоджень, завданих потерпілому:


  • Стаття 121 карає за тяжкі тілесні ушкодження. Що призводять до тривалої  втрати працездатності, інвалідності або навіть смерті потерпілого. Винний може отримати покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.

  • Стаття 122 стосується середніх тілесних ушкоджень, що є не такими серйозними, як у першому випадку. Тому покарання буде м’якшим і може варіюватися від виправних робіт і обмеження волі до ув’язнення на 3-5 років.



У разі легких тілесних ушкоджень – буде ст. 125 КК, а у випадку – побоїв чи то мордувань (фізичний біль без завдання ушкоджень) – ст. 126 КК. Суддя може присудити винуватцю кілька сотень гривень штрафу, громадські або виправні роботи, обмеження волі чи пробаційний нагляд, а в екстремальних ситуаціях – позбавити волі (на строк до 5 років, між іншим).


Сергій Гулійчук, адвокат за статтям 121-122 КК наголошує: «Визначення тяжкості тілесного ушкодження – компетенція судово-медичного експерта, який проводить обстеження потерпілого та аналізує медичну документацію. Рішення про кваліфікацію – приймається на підставі висновку СМЕ у кримінальній справі».


Побиття людини: можливі наслідки та кримінальна відповідальність 


У будь-якому випадку – це правопорушення. Наслідком можуть бути:


Кримінальна відповідальність – коли потерпілий отримав тілесні ушкодження або навіть просто фізичний біль.


Фінансова – добровільна виплата або стягнення через суд матеріальної та моральної шкоди, завданої потерпілому (компенсація лікування, втраченого заробітку, дискомфорту, страждань тощо).


«Цивільно-правові вимоги виникають на підставі встановлення вини у кримінальному провадженні», – акцентує адвокат Актум Тетяна Лебєдєва.


Зрозуміло, що і в першому, і в другому – вирішальним фактором є фактичні наслідки  побиття. Що саме кваліфікується як тяжке, середнє або легке ушкодження – розглянемо детальніше.


Тяжкі тілесні ушкодження

Серед іншого:

  • втрата органів;

  • серйозні порушення функцій організму;

  • тривала хвороба;

  • безнадійно понівечене обличчя.


Небезпека для життя; суттєвий вплив на здоров’я, нормальну життєдіяльність і працездатність (стійка втрата понад 33%) – фактори, за яких ушкодження визнається тяжким.  Більш детально про ст. 121 ККУ – читайте в публікації «Умисне тяжке тілесне ушкодження - Адвокат по ст. 121 ККУ».



Середні тілесні ушкодження

Це ушкодження, які можуть викликати потребу у стаціонарному лікуванні та короткочасну втрату працездатності: 

  • колото-різані рани;

  • переломи кісток;

  • ЧМТ;

  • опіки II ступеню.



Тривалий розлад здоров'я (більше 21 дня) або значна стійка втрати працездатності (менш як на одну третину) – ключові критерії. Розгорнуто про середні тілесні ушкодження можна дізнатись у нашій публікації «Середні тілесні ушкодження – ст. 122 ККУ».


Легкі тілесні ушкодження

Ними є травми та забої,  які минають без суттєвих наслідків для здоров’я людини: 

  • гематоми;

  • садна,

  • розтягнення/вивихи;

  • не тяжкі опіки, неглибокі проникаючі рани без небезпеки для внутрішніх органів, струс мозку в легкій формі.



«Якщо побиття супроводжувалося додатковими обставинами (наприклад, напад у громадському місці чи на журналіста через професійну роботу), це може вплинути на кваліфікацію злочину», – пояснює Руслан Пронін, кримінальний адвокат Актум.



Як уникнути відповідальності за побиття людини? Юридичні нюанси


Зауважте, що мова йде про можливі стратегії захисту для обвинуваченого суто у правовому полі. Щоб уникнути кримінальної відповідальності або пом’якшити покарання для фігуранта справи із побиття людини є низка варіантів, передбачених законодавцем. 



Стан необхідної оборони


Давати відсіч нападнику, тобто застосувати силу для самозахисту – громадянське право, яке виключає кримінальну відповідальність за побиття. 


Інститут необхідної оборони виписаний у ст. 36 ККУ, і простими словами полягає у наступному:

  • у вас є право покладатися на власні сили – з метою негайного відвернення/припинення нападу;

  • самооборона має ознаки необхідної/достатньої – щоб бути дієвою;

  • проти захисту від озброєного лиходія, групи людей або при нападі на житло/приміщення – можна застосовувати зброю чи інші предмети в цій якості; 

  • не можна перетинати «червоні лінії» – спричиняти нападнику тяжку шкоду, яка вочевидь не відповідає ситуації (приміром, застосовувати вогнепальну зброю під час бійки з сусідом похилого віку та добряче напідпитку).


Заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у результаті перевищення меж необхідної оборони – злочин за окремою нормою: ст. 124 КК (максимум покарання – до 2 років ув’язнення, мінімум – 150 годин громадських робіт).


Навмисне або ненавмисне спричинення тілесних ушкоджень

Склад злочину ст. ст. 121-122 КК – потребує наявності наміру завдати людині пошкодження. Тому при розгляді справи про побиття на першому плані є питання умислу лиходія щодо спричиненої шкоди, тобто форма вини.


Ознаки умисного злочину наведені у ч. 2 ст. 24 Карного кодексу: винний розумів і бажав наслідків своїх дій (або їх свідомо допускав). 


Що це означає: якщо ушкодження були спричинені ненавмисно – штовхнув людину, вона невдало впала й отримала складний перелом – буде відповідати за ст. 128 КК. А покарання за ненавмисне тяжке або середнє тілесне ушкодження – геть інше: 150-240 годин громадських робіт (ну або до 2 років – виправних, обмеження чи позбавлення волі). 


Стан сильного душевного потрясіння



Або афект, іншими словами. Він пом’якшує кваліфікацію: винному інкримінують статтю 123 ККУ, по якій можна отримати покарання у вигляді громадських (до 240 годин) або виправних робіт (до 2 років), обмеження (до 3 років) чи позбавлення волі (до 2 років).

Умови кваліфікації:

  • першопричина ситуації – раптове насильство чи образа з боку потерпілого;

  • дії у відповідь – негайні;

  • афект як емоційний стан – підтверджений доказами (судово-психіатрична експертиза).


«У разі заподіяння тяжких тілесних – стан сильного душевного хвилювання не звільняє винну особу від кримінальної відповідальності, проте значно зменшує юридичні наслідки», – наголошують правники Актум.


Закриття провадження через примирення сторін у справі про побиття



Людина, яку побили, може примиритись з кривдником і це є підставою для закриття кримінальною справи – каже нам ст. 46 КК. Але за трьох умов:

  • У лиходія це перший кримінал.

  • Правопорушення відноситься до кримінальних проступків або нетяжких злочинів, скоєних з необережності.

  • Від потерпілого надійшла відповідна письмова заява.



Градацію кримінальних правопорушень встановлює стаття 12 КК: проступками є дії, за які у санкції карної норми відсутнє безальтернативне покарання у вигляді позбавлення волі; нетяжкий злочини – його термін не більше 5 років. 


Що це на практиці: справа щодо завдання легких, середніх та ненавмисних тяжких тілесних ушкоджень може бути закрита на етапі слідства чи в суді – через примирення підозрюваного із потерпілим.



«КПК зобов’язує слідчого та прокурора ретельно роз’яснювати сторонам право на примирення, серед іншого. Фактично сприяти цьому. Проте не поодинокі випадки, коли вони намагаються тиснути на підслідного/адвоката з тим, щоб справа пішла в суд – і вже там була закрита. Оскільки інакше, мовляв, обнулиться результат їх роботи», – ділиться спостереженнями адвокат Тетяна Лебєдєва.   


Пом’якшення покарання: як це можливо?


За певних обставин, перелік яких міститься у ст. 66 ККУ. По кримінальній справі, яку завели за фактом завдання тілесних ушкоджень, частіше іншого це: 


  • Каяття та співпраця з слідством – визнати провину, не чинити перешкод і сприяти розслідуванню.

  • Компенсація потерпілому завданої шкоди – виплата сум матеріальної та моральної шкоди за побиття.

  • Участь у доброчинстві, волонтерських проектах із допомоги людям, тваринам тощо – «добрі справи».



Руслан Пронін, адвокат з кримінальних справ зауважує: «Хоч примирення з потерпілим по навмисним злочинам і не є підставою для закриття справи, проте враховується суддями при обранні варіанту покарання, що не пов’язане з реальним позбавленням волі. Зокрема, підштовхує до застосування ст.ст. 69, 75 КК».  


Що робити, якщо вас звинувачують у побитті людини?



Покроковий план, що забезпечить захист прав:

Залучайте на свій бік незалежного адвоката. Фахівець розумно побудує захист і найде правильні слова для підтримки, буде поруч фізично під час слідчих дій та в суді.


Без адвоката – анічичирк по справі. Відмовитись відповідати на запитання, взагалі брати участь у слідчих діях без захисника – ваше право.


Потурбуйтесь про докази на свою користь. Шукайте свідків, збирайте відео, надайте медичні документи, якщо це має сенс.



Чи буде суд, яким виявиться вирок – заздалегідь невідомо, тому що кримінальна відповідальність носить індивідуальний характер. Єдине, про що можна сказати напевно – на підозрюваного/обвинуваченого чекає змагальний процес. А змагальність там забезпечує участь бувалого адвоката. Який має відповідний фах і досвід, щоб ефективно діяти в інтересах клієнта – і проти правоохоронної машини.

 

Поширені запитання щодо статей за побиття


Що буде якщо побити людину?


Побиття – кримінальне правопорушення. У разі доведення вини – вас притягнуть до кримінальної відповідальності. В залежності від наслідків дій – із серйозним покаранням.



За банальне побиття – стаття КК?


Так, стаття про побиття, тобто заподіяння людини фізичного болю – ст. 126 Карного кодексу (побої). Взагалі відповідальність за побиття людини в Україні передбачена більш ніж десятком статей Карного кодексу.


Яка стаття за побиття людини може бути в найгіршому випадку?


Ст. 115 КК – навмисне вбивство. Відповідальність за побиття людини у ККУ передбачена різними нормами: для змістовної відповіді потрібна вся інформація про ситуацію. Що загрожує за побиття людини – питання, на яке не існує лінійної відповіді.


Який строк за побиття людини можна отримати в суді?


У разі найстрашнішого сценарію – умисного вбивства за виняткових обставин – довічне ув’язнення. Взагалі, у цьому аспекті ключовий фактор – що сталося з потерпілим та як йому компенсовано наслідки правопорушення.



Який штраф за побиття людини передбачений у КК?


За ст. 125-126 (легкі тілесні, побої) можуть оштрафувати на 850-1700 грн. Санкції інших статей за побиття людини не передбачають такого виду покарання, як штраф.


По якій статті карають за побиття військовослужбовця?


Залежить від обставин – можуть кваліфікувати як хуліганство (ст. 296 КК), військовий злочин (розділу ХІХ КК) або  «звичайне» тілесне ушкодження (ті ж самі ст. 121, ст. 122 та ін. КК).



Скільки років дають за побиття людини, якщо це в перший раз?


Відсутність судимості – факт, що характеризує особу. Проте не він має вирішальне значення для покарання, а кваліфікація дій. Приміром, санкція ст. 121 Кримінального кодексу України – від 5 до 10 років тюрми. Тоді як за ст. 122 КК України суддя може запроторити туди на 3-5.


Чи є окрема стаття за побиття дитини чи неповнолітнього?


Ні. Спеціальної норми про відповідальність за побиття неповнолітнього – немає. Виняток – домашнє насильство, ст. 126-1 КК. Проте ст. 67 ККУ відносить скоєння злочину відносно дитини до обставин, які обтяжують покарання.



У випадку побиття жінки – це впливає на покарання?


У Карному кодексі немає окремої норми за побиття людини в залежності від статі. Однак слід зауважити, що за певних умов (вагітність або залежність від лиходія, приміром) це може бути обставиною, що обтяжує кримінальне покарання за побиття.


Чи є у КК стаття за стаття за групове побиття?


Ні. Але завдання при нападі у групі тяжких тілесних ушкоджень (ч. 2 ст. 121 КК) або мордувань (ч. 2 ст. 126 КК) – кваліфікуюча ознака правопорушення. Якщо судять за іншими статтями – побиття у групі буде обтяжувальною рисою (ст. 67 КК).



Хто розслідує кримінальні справи за побиття людини?


Слідчі поліції (зазвичай). Частини перші ст. ст. 216, 218 КПК віддають підслідність кримінальних статей за побиття людини  теруправліннями Нацполу – за місцем подій. 




Який строк давності за побиття людини в українському законодавстві?


Це врегульовано ст. 106 КК. Звільнення від кримінальної відповідальності або покарання через закінчення строку давності у випадку побиття людини –  залежить від різновиду  правопорушення. Якщо це кримінальний проступок (приміром, ч. 1 ст. 125 КК) – треба щоб пройшло 2 роки, у разі нетяжкого злочину (яким є ст. 122 КК) – 5 років, коли скоєно тяжкий – 7 років (ст. 121 КК).

 


Як довести факт побиття в суді? Доказова база та юридична допомога



Ключовим моментом стане наявність доказів – факту побиття, його обставин та результату (виду отриманих тілесних ушкоджень).

Основні докази за цією категорією справ:

  • медичні документи – щодо ушкоджень та їх лікування, які спроможні довести факт побиття людини;

  • свідчення очевидців – у підтвердження фактів, на яких ґрунтується ваша версія;

  • відеозаписи – подій із камер відеонагляду, смартфонів, відеореєстраторів тощо.


«Проведення судово-медичної експертизи – крок, який неможливий без відкриття кримінального провадження. А для цього мусимо надати поліції  достатні підстави вважати, що скоєне кримінальне правопорушення», – роз’яснює кримінальний юрист Сергій Гулійчук.


Адвокат – фахівець, який проконсультує з нюансів законодавства щодо тілесних ушкоджень, допоможе зібрати докази та простежить, щоб їх прийняли та «взяли в роботу» належним чином. Яке покарання за побиття людини отримає винний – вирішує суддя, але на підставі чого він виносить вирок – результат адвокатської праці.  



Загальні рекомендації, якщо ви стали потерпілим від побиття:


Знімайте побої у державній установі – відділенні експертизи живих осіб працює при обласних бюро СМЕ.


Отримавши акт обстеження – подавайте заяву в поліцію, щоб розпочали  розслідування інциденту. Як подати заяву про побиття в поліцію – запитайте у юристів Актум. Або телефонуйте на номер 102: працівники гарячої лінії повинні прийняти усну заяву та/або роз’яснити, як подати заяву про побиття в поліцію за підслідністю.


Фіксуйте витрати на лікування – зберігайте чеки та інші фінансові документи (паперові, електронні).


Що, коли і як робити людині, яку побили – докладно розбираємо в іншому матеріалі: «Як зняти побої – Інструкція та поради юриста». 


Проведення переговорів із лиходієм щодо компенсації шкоди – делегуйте правникам, які професійно (без емоцій) відшукають прийнятний варіант і не дадуть вас обмахлярити. А у разі потреби – заявлять цивільний позов і заарештують активи правопорушника.   

Судова практика за статтями 121, 122 ККУ

Приблизно 10% вироків – скасовують або змінюють при апеляційному чи касаційному перегляді кримінальних проваджень. Вагому частку серед них складають справи про злочини проти життя і здоров’я людини. Мова в першу чергу про тяжкі та середні тілесні ушкодження (ст. 121 та ст. 122 ККУ).

Постанова Пленуму Верховного Суду України від 7 лютого 2003р. № 2 – найбільш значний документ в плані дороговказу при обранні кваліфікації дій та призначення покарання у цій категорії справ. 

Із головного:

Розмежування  вбивства та тяжкого тілесного ушкодження, внаслідок якого помер потерпілий – по суб’єктивному відношенню до смерті: ст. 121 КК – якщо мала місце необережність, ст. 115 КК – коли такий наслідок дій охоплювався умислом. 

Для застосування статті 123 КК потрібна умова: стан афекту – в значній мірі впливав на когнітивні здібності правопорушника і злочин було вчинено саме в той час, коли той не міг усвідомити, що робить, і керувати своєю поведінкою. 

Явна непропорційність самозахисту – фактор, що обумовлює притягнення винного до кримінальної відповідальності за тяжке тілесне при перевищенні меж необхідної оборони ( ст. 124 КК).   

Людина не несе кримінальної відповідальності через заподіяння легкого або середнього тілесного ушкодження, якщо це відбулось у стані афекту чи то у разі перевищення меж необхідної оборони.

Призначення судово-медичної експертизи – обов’язкове, тобто ступінь тяжкості ушкоджень не може встановлюватись нічим іншим.  

Позови потерпілих у кримінальному провадженні розглядаються за правилами цивільного процесу (форма заяви, доведення вимог тощо). 

***

Вірна кваліфікація подій, збирання доказів із дотриманням процедури, неупереджена оцінка доказової бази, орієнтація на ухвалення по справі справедливого рішення  – моменти, до яких безпосередньо дотичний адвокат у кримінальному процесі. Захист прав звинувачених у побитті та потерпілих від насильницьких проявів – через арсенал процесуальних прав і формування правової позиції – його внесок у правосуддя.



Адвокатське об’єднання Актум – юридичний колектив, який 365 днів на рік надає послуги спеціалістів із кримінального права та процесу. Щоб отримати фахову консультацію на предмет кримінальної відповідальності за побиття людини – зателефонуйте: 050-665-05-60098-665-05-40  


Яка стаття за побиття людини – Що загрожує за побиття людини (ст. 121-122 ККУ)