

Злочини, що посягають на здоров’я і життя, є чи не найпоширенішими та вчиняються на тлі побутових сварок, особистої неприязні та при інших обставинах. Кримінальні провадження за умисні тяжкі пошкодження тіла кваліфікуються за ст. 121 ККУ.
Стаття 121 Кримінального кодексу України охоплює умисні діяння, при яких пошкоджується тіло людини, порушується його цілісність чи здоров’я потерпілого або не виконання відповідних дій, які повинні були і могли бути вчинені, в результаті чого завдано шкоди здоров'ю – пошкодження тіла.
Стаття 121 КК України дає визначення як тяжкий ступінь пошкодження тіла - небезпечний в момент заподіяння, або такий, в результаті чого особа втратила певний орган чи він припинив функціонувати, захворіла на психічну чи іншу хворобу, втратила третину чи більше працездатності, перервалася вагітність або понівечилось лице без можливості його відновлення.
П’ять –вісім років тюремного ув’язнення загрожує кривдникам за ушкодження, визначені частиною першою 121 статті, а саме, як зазначалося раніше, визнані небезпечними в момент спричинення, призвели до втрати органу чи виведення з ладу його функцій, психічних чи інших захворювань, поєднані з постійною і безповоротною згубою не менше третини працездатності, перериванню вагітності чи безповоротного нівечення лиця.
Щодо обтяжуючих обставин за частиною другою – серед них законодавець визначив катування при завданні ушкоджень, групове виконання, з наміром шантажувати, на тлі нетерпимого ставлення за приналежність по певної раси, релігії чи національності, «замовн історіїі» чи призвело до смерті, санкція за цією частиною визначається тяжчою та передбачає перебування за гратами сім-десять років.
Адвокат стаття 121 ККУ Адвокатського об’єднання «Актум» має практичні кейси аби домогтися затвердження мирової угоди та, як наслідок, звільнити обвинуваченого від реального відбування покарання.
Заподіяння тяжкої шкоди здоров’ю, тобто нанесення тяжких тілесних ушкоджень – тема, щодо якої в пересічної людини, не пов'язаної з юриспруденцією, безліч запитань. Виходячи з багаторічної практики кримінальних адвокатів Актум за ст. 121 ч.1, 2 КК, ми зібрали найпоширеніші, згрупували по «кластерах» і пропонуємо вашій увазі відповіді на них – у простій і максимально лаконічній формі.
Тут ще часто питають: а що входить до тяжких тілесних ушкоджень?
Стаття 121 ч 1 Кримінального кодексу України встановлює, що тяжке тілесне ушкодження – це діяння, яке супроводжується:
СМЕ – судово-медична експертиза. Готуючи висновок, експерти керуються Правилами судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень (затв. Наказом МОЗ №6 від 17.01.1995 р.).
Потерпілі часто-густо запитують: як довести тяжкі тілесні ушкодження? Адже не задоволені висновками СМЕ. Можливий інструмент: додаткова, повторна або комплексна судово-медична експертиза, призначена за вмотивованим клопотанням сторони процесу (зазвичай, готує адвокат – коли є підстави).
Інша форма питання про те саме: нанесення тяжких тілесних ушкоджень – яка стаття буде?
Стаття за тяжкі тілесні ушкодження, завдані навмисно та без кваліфікуючих ознак – 121 ч.1 ККУ.
Коли злочин стався з необережності – злочинця притягують за ст. 128 КК України (неумисне тяжке тілесне ушкодження).
Частина 2 ст. 121 Кримінального Кодексу України застосовується у таких випадках:
Або питають конкретніше: який дають термін позбавлення волі за тяжкі тілесні?
Санкції статті 121 ККУ передбачають безальтернативний вид покарання за умисне тяжке тілесне ушкодження – позбавлення волі. Строки позбавлення волі:
Покарання пом'якшують (стаття 66 КК):
Стаття 121 – тяжкий злочин, і, як правило, умовний термін суддями не застосовується. Але в деяких випадках вирок з випробуванням (ст. 75 ККУ) можливий:
Ще два популярних питання з тієї ж серії:
Яка стаття за ножове поранення? Була різанина – яка стаття мені світить?
Кваліфікація злочину залежить від його об'єктивної й суб'єктивної сторін – форми вини (умисел, необережність), наслідків (ступінь тяжкості тілесних ушкоджень), мотивів і способу вчинення, виду співучасті.
Наприклад, підлітки вирішили побити однокласника, під час побиття той дав відсіч – зламав ніс одному з нападників. Той дістав ніж і завдав удар у серце, внаслідок чого потерпілий помер. Дії вбивці можуть кваліфікувати за ст. 115 КК або ч.2 ст. 121 КК, інших – як хуліганство (ст. 296 ККУ).
Під час розслідування справи встановлюють істину – шляхом збирання доказів: проводять експертизи, беруть показання у фігурантів, долучають відеозаписи з камер спостереження тощо. За результатами – інкримінується склад злочину, якому відповідають дії.
До прикладу, ножове поранення може виявитися легким, середнім або тяжким тілесним ушкодженням, унаслідок якого настала смерть. І злочинця притягнуть відповідно за статтею ст. 125, 122 або 121 ККУ.
Часто зустрічається гостріше формулювання цього питання: як довести невинуватість за ст. 121 КК?
Відповідь, а точніше список рекомендацій, буде коротким:
заручитися кваліфікованою допомогою в кримінальному процесі – запросити адвоката, який спеціалізується на захисті у справах про насильницькі злочини;
не давати показань до зустрічі з ним – скористатися правом, наданим ст. 63 Конституції;
бути щирим – що більше правди знає адвокат, то успішнішим буде результат його роботи (а конфіденційність гарантується статусом адвокатської таємниці).
Без допомоги фахівця – кримінального адвоката – шанси на успіх у ситуації, коли проти вас зібрані докази (а інакше обвинувачення не висувають), – мізерні.
З офіційної інформації на сайті Судової влади України:
Для розуміння: усього за злочинами проти життя й здоров'я в судах на розгляді було 35807 кримінальних справ (дані за 2023 рік, за 2024 поки що немає).
Деякі висновки з судової практики:
тяжкі тілесні ушкодження – стаття 121 КК – становить приблизно 11,51% від загальної кількості справ про насильницькі злочини, що розглядаються в судах;
89,97% підсудних – засуджені, 0,98% – виправдані, а щодо 6,04% – справи закрито;
68,5% справ – це перегляд після скасування незаконного вироку в апеляції/касації.
Руслан Пронін, адвокат з кримінального права наголошує: «Справи такої категорії тривають довго, вимагаючи від адвоката блискучого знання теорії кримінального права й процесу, неординарних зусиль у збиранні доказів захисту, залізобетонних аргументів у кваліфікації складу злочину або його відсутності».
Сергій Вікторович Гулійчук – лідер практики захисту з насильницьких злочинів в адвокатському об'єднанні Актум. Гріх не скористатися видатними результатами його багаторічної практики.
Суть справи:
Обвинувачений був затриманий за підозрою в умисному вбивстві (ст. 115 КК України). Слідство стверджувало, що в ході конфлікту він завдав потерпілому ударів, від яких той помер.
Що зробив адвокат:
• Провів незалежну судово-медичну експертизу, яка встановила, що смерть настала не миттєво, а згодом через ускладнення (крововилив, інфекція).
• Довів відсутність прямого умислу на вбивство.
• Переконав суд перекваліфікувати дії з «вбивства» на ч. 2 ст. 121 (тяжкі тілесні ушкодження що призвели до смерті).
Результат:
• Замість довічного терміну за вбивство з обтяжуючими обставинами суд призначив 7 років позбавлення волі, причому з подальшим умовно-достроковим звільненням.
Суть справи:
Обвинуваченого судили за завдання тяжких тілесних ушкоджень, небезпечних для життя. – стаття 121 частина 1 Кримінального Кодексу України. Ситуація сталася під час бійки: обвинувачений ударив нападника ножем.
Що зробив адвокат:
• Довів, що обвинувачений діяв у стані необхідної оборони, відбиваючи напад (загроза життю була реальною).
• Представив відеозаписи з камери спостереження, що підтверджують, що потерпілий першим напав з погрозами.
• Залучив до справи психолога, який підтвердив стан афекту в обвинуваченого.
Результат:
• Припинення кримінального провадження на стадії судового розгляду.
Суть справи:
Обвинувачений визнав провину за умисне тяжке тілесне ушкодження (стаття 121 ККУ). Потерпілий отримав інвалідність ІІІ групи.
Що зробив адвокат:
• Організував примирення з потерпілим: обвинувачений виплатив компенсацію, надавав допомогу в лікуванні.
• Підтвердив активну участь у соціальному житті (волонтерська допомога).
• Представив позитивні характеристики з місця проживання та роботи.
Результат:
• Суд врахував пом'якшуючі обставини й призначив умовний строк замість реального позбавлення волі.
«Навіть у найскладніших справах за ст. 121 КК України багато чого залежить від правильної кваліфікації діяння. Там, де слідство бачить умисне вбивство, грамотний захист здатний довести – це тяжкі тілесні, хоч і з трагічними наслідками. А за наявності пом'якшуючих обставин або примирення з потерпілим – у таких справах можливий і умовний строк», – резюмує Сергій Гулійчук.
Правова культура – невід’ємна частина «скілів» адвоката, диктує однозначну відповідь: уникнути покарання в кримінальних справах можливо тільки в межах закону. І це залежить від безлічі чинників, зокрема обставин справи, зібраних доказів, кваліфікації діяння, а також вашої ролі у вчиненні злочину.
Апокриф, який приписують знаменитому мафіозі Аль Капоне: один хороший адвокат із портфелем може вкрасти більше, ніж 40 поганих хлопців із автоматами.
Що зможе зробити спритний юрист, щоб витягнути вас із безодні кримінальних обвинувачень у спричиненні тяжких тілесних ушкоджень:
Оскарження доказів. Одним із основних кроків буде перевірка законності й достовірності всіх наданих проти вас доказів. Якщо їх збирання або використання (процесуальне оформлення) супроводжувалося порушенням цивільних прав і норм закону, це може стати підставою для їх виключення зі справи. А як наслідок – закриття справи, виправдання або переходу до «пом'якшеної» кваліфікації.
Визнання вини й співпраця. У разі, якщо докази проти вас сильні, визнання вини може допомогти пом'якшити покарання. Важливою є й співпраця з органами слідства, якщо це можливо й обґрунтовано у вашій справі. У деяких випадках укладення угоди зі стороною обвинувачення може вплинути на більш м'яку кваліфікацію злочину й, відповідно, на покарання.
Кваліфікація діяння. Правильність кваліфікації злочину – визначальний чинник. Якщо вдасться довести, що дії не відповідають інкримінованому злочину, це спричинить перекваліфікацію на менш тяжку статтю (частину) з м'якшим покаранням.
Мотиви й обставини. У деяких випадках важливо підкреслити такі обставини, як відсутність умислу або дії в умовах необхідної оборони, а також вашу поведінку до, під час і після вчинення діяння.
Захист прав. Ніколи не нехтуйте захистом своїх прав на кожному етапі процесу, починаючи із затримання й закінчуючи розглядом справи в суді. Незаконна поведінка з боку правоохоронних органів може призвести до скасування незаконних дій сторони обвинувачення, що суттєво впливає на хід справи.
Не намагайтеся вирішити проблему незаконними способами, а працюйте в рамках правового поля. З адвокатами Актум ви зможете домогтися оптимального результату у справі.
Фахова робота адвоката по кримінальним справам буде полягати у ретельному дослідженні матеріалів кримінального провадження, аналізі зібраних доказів та побудові найвигіднішої для клієнта стратегії захисту.
Поза увагою адвоката не залишаться жодні процесуальні «огріхи» протягом досудового розслідування, наприклад, недопустимі, неналежні докази, які покладені в основу доказової бази вини обвинуваченого, що може слугувати виправданню обвинуваченого.
Для правильної кваліфікації вчиненого діяння та розмежування, наприклад, умисних тяжких ушкоджень тілу, спричинивших в подальшому смерть, та вбивства з умислом, мають бути скурпульозно досліджені докази умислу винуватця.
Для дослідження того чи був наявний в діях особи умисел слід враховувати «інструменти» злочину; місця розташування поранень; причини, які слугували зупиненню злочинних дій; взаємовідносини учасників конфлікту перед вчиненням кримінального правопорушення.
Ви стали фігурантами злочинного сценарію: арештовані або є всі підстави бути притягнутим до відповідальності за скоєння злочину проти життя чи здоров'я – не нехтуйте своїм правом на захист. Адвокат Актум допоможе розібратися у всіх нюансах конкретного кримінального провадження, стане на заваді викривленню істини та спрямує зусилля на захист ваших прав, попередивши безпідставне переслідування.
Телефонуйте професіоналам, які працюють для Вас: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.