background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Чи можна знімати на відео працівників ТЦК та СП в Україні

Соцмережі рясніють відеороликами, в яких головні герої – представники ТЦК. Завжди знято і представлено так, що панує беззаконня. Як правило, ці відеороботи чомусь спочатку стають надбанням російських пабліків, відповідно, виникає питання: чи можна знімати ТЦК за роботою? Адже поряд із існуванням таких ситуацій під час мобілізаційного процесу є ще й таке поняття, як безпека країни. Втім, країна, як і її люди, потребують захисту як від зовнішніх, так і від внутрішніх ворогів.

Чи можна знімати на відео працівників ТЦК під час затримання чи вручення повістки


Нелякливу і більш-менш юридично грамотну людину важко заскочити зненацька при спробі порушити її права. Але, як кажуть, проти лому – немає прийому: якщо група людей у ​​формі збирається навколо одного й у них – влада та, звичайно ж, фізична перевага – чинити опір важко. Нахрапом, зненацька заштовхали в буса, а за добу цивільний – уже військовий. У результаті в армію потрапляє безліч глибоко невмотивованих людей, хоча б тому, що з ними вчинили саме так – свавільно.

Способом захисту від незаконних дій воєнкомів може бути відеозйомка. Але чи можна знімати працівників ТЦК? Забороняти фіксувати правопорушення вони не мають права, хоча можуть, посилаючись на воєнний час. Або конфіденційність дій – і це теж брехня, бо вони є представниками влади, а, отже, існуюча норма не про них (Конституційний суд, рішення 1-9/2012).

Адвокат об'єднання Актум Катерина Петренко пояснює та радить:


«Не можна знімати на камеру військових. У будь-якому контексті: їх просування та розташування, роботу ППО. Так, це кримінально карається. Відносно представників центрів комплектації – таких обмежень не передбачено. І ще раз: у законах немає заборони на зйомку співробітників ТЦК. Тому, як тільки виникає підозра в порушенні ваших прав – вмикайте камеру. Або попросіть про це когось поруч, краще жінку. Під час зйомки слід утримуватися від того, щоб у кадр потрапили військові/режимні об’єкти: озирніться навкруги та перемістіть спілкування під камеру на вулиці у паркову зону або на до магазину. Відеозапис стане вагомим доповненням до заяви в поліцію, але не рекомендувала б виставляти її в інтернет».

Чи можна знімати поліцію? Якщо порушуються права – можна. Але при цьому важливо ці свої права знати, а не вигадувати.


Як зрозуміти, коли потрібно знімати?


Новий мобілізаційний закон зобов'язує практично всіх чоловіків носити з собою свій військовий документ – приписне, квиток або тимчасове посвідчення. Подивитися його можуть законно захотіти представники ТЦК або нацполіції. На вулиці, зупинити автомобіль, у закладі – хоч де. Але затримувати, тим більше «пакувати» в бус ніхто нікого права не має.

Якщо тільки:

  • не йдеться про людину, яку розшукує поліція;

  • відсутній військово-обліковий документ (ВОД);

  • ВОД не відповідає даним електронного реєстру військовослужбовців «Оберіг» (з 17.07.2024);

  • не оновлені дані (з 17.07.2024);

  • людина порушує правила військового обліку (з 17.07.2024).



У такому випадку дійсно затримують, складають протокол затримання, доставляють у ТЦК. І все це повинні робити виключно поліцейські, у воєнкомів таких повноважень не було і немає.

Тобто: якщо спостерігається спроба застосування силових методів працівниками ТЦК – пора вести власну зйомку. Не зайвим буде блиснути своїми знаннями про те, що незаконне обмеження свободи людини кримінально карається.


Так, за викрадення людини і утримання в неволі санкція статті 146 КК передбачає суворе покарання – до 10 років ув’язнення.


Аналогічний максимум чекає і поліцейських – у разі завідомо неправомірного затримання і примусового приводу (ст. 371 КК).


Адвокат поганого не порадить


При спілкуванні з представниками ТЦК та поліції важливо зберігати спокій. Запропонують проїхати з ними – відмовитись. Попросіть присутності свого адвоката (про нього бажано подумати заздалегідь), зателефонуйте йому, також попросіть поліцейського включити бодікамеру і знімати. Нехай сам на неї сформулює причину затримання.


Більш ретельно розібратися у всіх питаннях та нюансах спілкування з ТЦК допоможе консультація юриста по військкомату.

Наберіть номер: 097-073-93-01, 050-665-05-60, 098-665-05-40.


Адвокатське об'єднання Актум – ваша надійна підтримка у всіх юридичних питаннях. На зв'язку – щодня до 22 години.


Фото: porady.org.ua | Вручення повістки на блокпосту

photo thems