background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Чи може ФОП отримати відстрочку від мобілізації в 2024 році?

Надійний тил – запорука стабільності на фронті, бо ж не секрет, що війна потребує невичерпних і нескінченних грошових потоків. Забезпечити їх може стійка економіка, тобто, бізнес. Причому, не лише великий. Нитка до нитки – свитка виходить. Так і внесок у спільну справу дрібних підприємців. Вони, насправді є ще однією потужною тиловою армією підтримки фронту. Чи має ця армія можливість «воювати» там, де вона є? Чи все ж лише зі зброєю в руках?

Чи можуть мобілізувати ФОПа?



Фізичні особи-підприємці не належать до тієї обраної категорії людей, котрі можуть отримати відстрочку від мобілізації саме через свою діяльність. Не мають ФОПи права на бронь – ні самі, ні на бронювання своїх військовозобов’язаних працівників. Підлягають мобілізації на загальних засадах.



На перспективу можливим може бути й інший варіант. Зараз він на розгляді парламентарів у вигляді законопроекту №11331. Мова про так звану економічну форму бронювання, з приводу якої нині активно дискутують уряд, нардепи і бізнес. Розглядається три моделі. В основі першої – військовий збір (20 400 грн за заброньованого), друга прив’язана до зарплати – має бути 12 прожиткових мінімумів (наразі це 36 336 грн), третій варіант – гібридний. ФОПи у цих перспективах повинні заробляти не менше трикратного отого військового збору, себто 61 200 гривень.



Само собою, підприємець не повинен нічого ніде боргувати – ні в податках, ні в зарплатах.



Чи можуть мобілізовані ФОПи займатися бізнесом



Можуть, якщо це можливо поєднувати зі службою і останній не шкодить. З початком великої війни тисячі підприємців одягнули військову форму, але далеко не у всіх зупинився їх бізнес. Військові навіть беруть участь у грантових конкурсах, виграють їх та розширюють власні справи. Звісно, це окремі випадки, але вони теж є.



Тож, якщо ФОП отримав повістку – це не означає, що потрібно ліквідувати своє діло та розпустити колектив деінде. Зовсім ні. Якщо фізична присутність власника на місці не обов’язкова, бо все добре налагоджено – підприємство може продовжувати функціонувати і коли господар у тривалому «відрядженні».



Хіба що він – офіцер і отримав в армії відповідну посаду. Тоді ФОПом бути не може ніяк.



Як сплачувати податки, якщо ФОПа мобілізували?



Податковий кодекс звільняє усіх мобілізованих ФОПів від усіх видів податків та звітності. Ні ЄСВ, ні ПДФО за себе не треба сплачувати взагалі, але це потрібно правильно оформити, тобто, повідомити податкову про свою мобілізацію – на те є документ від ТЦК. Зробити це потрібно по можливості відразу або вже протягом десяти днів після повернення з війни додому чи, наприклад, після лікування.



Якщо ж підприємець служить, а його бізнес працює – це означає, що в нього є наймані працівники. І вони мають отримувати зарплату, відповідно, повинні сплачуватися й податки з їх доходів. Тобто: їм потрібно платити, за них потрібно звітувати. Нараховувати все може той, кому довіряє військовий-ФОП, але відповідальність за сплату податків залишається на власникові бізнесу. Можливий борг йому пропонується закрити протягом півроку після демобілізації. Санкцій і штрафів при цьому не буде.



Що робити з працівниками?



При хорошій організації праці дистанціювання керівника, зазвичай, суттєво не впливає на робочий процес, тому чимало дрібних бізнесів продовжують підтримувати економічну міць держави у той час, як їх власники дбають про територіальну її цілісність.



І тут всі зацікавлені у тому, щоб бізнес не зупинявся. Але якщо власник того захоче чи інакше не виходить – він має повне право розірвати трудові стосунки з тими, хто підв’язався під його справу і працював на неї. Звісно, звільнити не можна ані вагітну жінку чи з малими дітьми, ані мобілізованого працівника.



Якщо буде впроваджено економічне бронювання, яке дасть право на відстрочку для ФОПів, то припустиму частку критично важливих для підприємства працівників визначатиме Кабмін, персонально – власник бізнесу, ФОП.



Коли залишаються нюанси



Щось все-таки незрозуміло або ж ситуація не зовсім однозначна (наприклад, з тими ж таки податками чи звільненням працівників) – допоможе адвокат по мобілізації, який все детально розтлумачить і проведе до вирішення питання. Усі юридичні аспекти ведення бізнесу в умовах воєнного часу відомі правникам адвокатського об’єднання Актум.



Швидкий зв’язок: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.



Отримати юридичну консультацію чи домовитися про зустріч в офісі можна щодня з 8 до 22 години. Офіційні представництва компанії є майже у всіх великих містах України.

photo thems