background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Звільнення від кримінальної відповідальності

Вчинення злочинних дій не завжди тягне настання кари, оскільки кримінальний закон України може встановлювати умови, при яких злочинець може уникнути покарання на цілком легальному підґрунті. При цьому, є різні підстави, види звільнення, а також відповідна процедура. Тож далі - докладніше.

Що таке звільнення від кримінальної відповідальності

 

Говорячи про це, мається на увазі не застосування наслідків кримінального примусу за вчинення діяння, що визначається у нормах ККУ як кримінальні правопорушення (проступок або злочин), та відповідно санкції яких містять конкретні види кари, що мала б настати за це.

Законодавець передбачив лише судовий порядок вирішення цього питання та постановлення відповідного рішення.

Звільняється від кримінальної відповідальності особа за закінчений, незакінчений злочини, співучасть або одноосібне вчинення.

На стадії досудового слідства ініціювати звільнення від кримінальної відповідальності компетентний прокурор у разі згоди особи, що опинилась під підозрою. В суді будь хто із сторін провадження може ініціювати це. В обох випадках подається клопотання.

Які наслідки матиме рішення суду стосовно звільнення від кримінальної кари?

Це констатація зі сторони держави факту відступу від подальших звинувачень та осуду за раніше скоєне.

Тож при вчиненні кримінального правопорушення знову раніше звільненим попереднє діяння не може рахуватися для рецидиву, повторності, сукупності, а також при обранні покарання тощо.

 

Які підстави для звільнення від кримінальної відповідальності передбачає КК України

 

Види звільнення від кримінальної відповідальності:

·        щире покаяння, відшкодування шкоди, допомога розкриттю правопорушення;

·        мирне врегулювання ситуації між винним та потерпілим;

·        взяття особи на поруки;

·        втрата діянням, що скоїла людина, або самою такою особою небезпеки для суспільства внаслідок зміни обставин;

·        добігання кінця строків давності з моменту скоєння діяння в залежності від ступеню його тяжкості і до дня винесення вироку;

·        застосування заходів примусового виховного характеру стосовно неповнолітного;

·        амністії чи помилування, що поширюються на винуватця, які відрізняються між собою колом осіб щодо яких передбачається звільнення та формою нормативно-правового акту (щодо амністії – закон, при помилуванні – акт глави країни);

·        спец обставин конкретних правопорушень. Це стосується складів правопорушень, наприклад, про державну зраду, шпигунство, ухилення від обов’язку зі сплати податків та інших платежів, підкупу працівника юр. особи. У конкретній частині статті або примітці зазначаються індивідуальні підстави, при яких звільнення може відбутися.

 

В більшості випадків загальними для звільнення умовами є скоєння правопорушення вперше, нетяжкого, не віднесеного до корупційних, без обтяжуючих провину обставин, але можуть передбачатися й інші.

 

Хто можете допомогти звільнитися від кримінальної відповідальності

 

Адвокат по кримінальних справах, який спеціалізується на захисті від кримінального переслідування, до речі об’єднання «Актум» гордо представляє 25 таких правників, вивчивши обставини та матеріали справи, обов’язково з’ясує можливість звільнення від кримінальної відповідальності.

Захист у кримінальному провадженні передбачає супроводження всіх важливих процесуальних моментів та підготовку необхідних документів, оскарження дій правоохоронців, які блокують звільнення, та інші необхідні дії з метою дотримання прав підзахисного.

photo thems