Законопроєкт 11391 - Відстрочка від мобілізації для чоловіків, у яких на війні загинув неповнорідний брат чи сестра
У вересні 7 числа цьогоріч набув чинності Закон 3916-ІХ, яким знову було змінено ст. 23 мобілізаційного закону щодо людей, які можуть розраховувати на відстрочку від мобілізаційних заходів. Змінено пункти три, чотири та п’ять третьої частини цієї статті. Стосуються вони осіб, які померли, беручі участь у боях або безвісті зникли, надавши право їхнім рідним братам чи сестрам (з числа неповнорідних і це ключовий момент) звертатися з питанням про «звільнення» на певний час від призову у військо. Цей Закон, раніше добре відомий як законопроєкт 11391, від 6 вересня підписано Главою держави.
Верховна Рада внесла зміни - що це означає?
Закон передбачив повторне введення в дію законодавчих приписів щодо відстрочки від призову для військовозобов’язаних чиї неповнорідні брат чи сестра загинули або зникли безвісти під час участі у бойових діях.
Для військовозобов’язаних, які підлягають мобілізації, але які мають неповнорідних брата чи сестру, що раніше загинув на фронті чи зник без вісті, такі зміни означають, що тепер вони мають право на відстрочку від війська.
За великим рахунком ця норма не є новою. Вона лише вчергове розширила коло чоловіків, яким дозволено не йти до війська.
Отже, раніше згаданий Закон дає можливість відтермінувати призов на службу до армії в ході мобілізації військовозобов’язаним, у кого близькі рідні родичи, зникли без вісті чи загинули, боронячи країну.
Закон деталізує цих близьких родичів, вказуючи, що це можуть бути брат або сестра, як повнорідні, так і неповнорідні, але які мають спільного батька або матір.
Нагадаємо, що у попередній редакції 23 статті Закону про мобілізацію така підстава для відстрочки, як наявність згинувших або безвісті зниклих повнорідніх, неповнорідніх братів чи сестер, вже була сформульована та застосувалась у процесі мобілізації. Проте, згодом відповідними змінами словосполучення «(неповнорідний) брат/сестра» було виключене.
Що послужило передумовою для прийняття Закону 3916-ІХ?
Спонукала до відповідних законодавчих змін зареєстрована петиція до Президента родин загиблих воїнів ще у квітні цього року, однак, врешті-решт норму було залишено без «неповнорідних братів чи сестер».
Законодавці вважали, що таке виключення буде цілком справедливим, адже в житті народжені однією матір’ю сини, але від різних чоловіків, можуть не бути між собою пов’язані, а тому повинні обоє нести військовий обов’язок.
Однак, згодом парламентарі переглянули це, що й відобразилось у прийнятті нового Закону.
Тож, відтепер мати може розраховувати на залишення поза військовою справою другого із синів, один із яких вже у армійських рядах та загинув чи зник без вісті, навіть якщо у синів різний батько.
Втім не варто розраховувати на автоматичне звільнення військовозобов’язаного від служби, зазначає Тетяна Лебедєва, адвокат з мобілізації Актум. Для цього мають бути вчинені активні дії, а саме подано заяву до центру комплектування, а також необхідні підтверджуючи документи. Крім того, знадобиться певний час для розгляду питання.