background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

ВЛК ДЛЯ ВІЙСЬКОВИХ ПІСЛЯ ПОРАНЕННЯ

27 квітня 2024 р. Міноборони видало наказ №262, змінивши регламент роботу військово-лікарських комісій (ВЛК), змінивши таким чином наказ №402.

Після введення військового стану в Україні велика кількість чоловіків і жінок стали до зброї на захист Батьківщини. З того часу багато із них зазнали втрати здоров’я та потребують вирішення їх подальшої долі.



Придатність до військової служби після отриманих ушкоджень здоров’ю визначається інституціями ВЛК.



Нові правила проходження ВЛК для військових (у разі поранення)

У зв'язку з прийняттям змін до законодавства та вступу в силу ЗУ №3621 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», Міноборони, 27 квітня 2024 р. видало наказ №262, змінивши регламент роботу військово-лікарських комісій (ВЛК), змінивши таким чином наказ №402.



Тепер уточнена процедура проходження військовими ВЛК визначає, що висновки щодо придатності до служби за наслідками обстеження мають узгоджуватися з новим переліком (Розкладом) хвороб. І це затверджено наказом №262.



Пропонуємо розібратись в деталях процедури проходження ВЛК в разі поранення.



Поранений військовий повинен бути доставлений до госпіталю та пройти відповідне лікування на підставі направлення командиру військової частини.



Водночас відповідальним офіцером проводиться розслідування обставин поранення на підставі наказу командира в/ч, відбираються пояснення у пораненого та свідків, складається за його результатами Акт. На підставі Акту начмед оформляє довідку про поранення (обставин травми), яку підписує начальник в/ч, та повертає у госпіталь.



Довідка є важливим для військового документом, адже саме цей документ є підставою для встановлення обставин отриманих травм, зокрема, що поранення отримано під час бойових дій, та визначення подальшої придатності до служби у війську.



У практиці трапляються випадки не оформлення довідки стосовно обставин травми. Як діяти в цьому випадку? Необхідно подати письмовий рапорт на ім’я командира з відповідними вимогами. Якщо протягом 30 днів довідка все ще не надана командиром, необхідно звернутися до вищої за підпорядкуванням ланки для оскарження такої бездіяльності.



Що робити якщо не відправляють на ВЛК після поранення?

Військового зобов’язані відправляти на ВЛК після травм та поранень! Адже саме ВЛК має встановити ступінь його придатності до подальшого проходження служби після отримання поранення. У разі ігнорування законної вимоги військового про оформлення направлення на ВЛК він має право звернутися до вищої інстанції в порядку оскарження таких діянь. Якщо ж цей шлях пройдено, а результат негативний, передбачено судовий порядок вирішення такого спору.



Порядок направлення на ВЛК після поранення

Після проведеного лікування військовому у госпіталі видають виписний епікриз, який дає можливість подальшого проходження ВЛК.



Для проходження ВЛК військовий отримує медичне направлення, яке може бути видано командиром у в/ч або на місці в госпіталі завідувачем відділення чи в районному ТЦК та СП.



Тепер за новими правилами для розгляду питання про відпустку для лікування або звільнення від виконання службових обов’язків військовослужбовець обов’язково направляється на медичний огляд керівником відділення або профільним головним спеціалістом мед установи, де він знаходиться на лікуванні, про що робиться запис у медкартці.



У разі потреби військового у тривалому лікуванні, безперервний строк якого відтепер визначено до 12 місяців, медичний огляд ВЛК проводиться не пізніше місяця від початку лікування.



За наслідками проходження медогляду комісією приймаються такі рішення:

Постанова про причинний зв'язок поранення;

Постанова про потребу у наданні відпустки для лікування;

Постанова про ступінь придатності до служби.



До кого звернутися за допомогою

Результати комісії можливо оскаржити до вищої ВЛК/ЦВЛК або звернутися до суду протягом місця після отримання рішення.



Заручившись правовою допомогою військового адвоката на етапі проходження комісії ви будете впевнені, що всі спірні питання будуть розв’язуватися одразу після їх виникнення. Військовослужбовці чи військовозобов’язані зможуть краще зрозуміти процедуру медичного обстеження, підготуватися до нього та знатимуть про критерії, які враховуватимуться при визначенні їхньої придатності.



Щоб замовити консультацію адвоката – зателефонуйте: 097-073-93-01, 098-665-05-40 або 050-665-05-60.

photo thems