background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Як перевестись до іншої військової частини: мануал від адвоката

Після 24.02.2022 у воєнному законодавстві відбулась велика кількість змін, які кардинально вплинули на військову службу в лавах ЗСУ. Зокрема й щодо переведення військового до іншого місця служби.

Яким є алгоритм дій при цьому та на які законодавчі норми треба спиратись військовослужбовцю, щоб перевестись до іншої частини – розповідають військові юристи адвокатського об’єднання «Актум».



Об’єднання з 2014 надає юридичні послуги захисникам та їх родинам у питаннях воєнного права.



Хто і як вирішує питання?

Здійснити перехід до іншої військової частини можна за наказом командира вашої військової частини. Для розгляду питання йому потрібно подати відповідний рапорт.



Яким документом регулюється питання щодо переведення в іншу військову частину? Як нам кажуть у Положенні про проходження громадянами військової служби у ЗСУ, для переходу до іншої військової частини у військовослужбовця повинні бути підстави.



Підстави для переведення в іншу частину

- негаразди із здоров’ям, що позбавляють можливості повноцінно служити;

- сімейні клопоти, халепи, інциденти;

- кар’єрне просування, реорганізації структури в/ч, скорочення штату тощо.



Зазначимо, що ці підстави не є імперативними для командування, тобто не дають 100% гарантії задоволення рапорту щодо переведення. Все ж таки багато залежить від керівництва військової частини, де військовослужбовець проходить службу, але й назвати такі шанси мінімальними ми теж не можемо, тож завжди є сенс при наявності бажання та можливості принаймні спробувати.



Чи можна перевестись в іншу військову частину під час війни?

Так, військовослужбовця може бути переведено на інше місце служби, оскільки Положення про проходження громадянами військової служби у ЗСУ прямо не забороняє переведення під час військового стану.



Алгоритм ініціювання переходу

Якщо треба перевестись за станом здоров'я, то варто спочатку зазначити, що передумовою є рішенням ВЛК – як беззаперечний доказ неможливості служби в теперішніх умовах. Окрім проходження медичної комісії, потрібно отримати відношення від військової частини, де плануєте служити в майбутньому. Маючи на руках ці два документи, вже можна писати рапорт командиру.



Відношення – документ, у котрому підтверджується, що військова частина готова прийняти військовослужбовців до військової частини.



У рапорті зазначаємо причини, котрі вважаємо поважними та обґрунтованими для зміни місця служби. Також зазначаємо про додатки, які підтверджують нашу позицію.



Проблеми при розгляді рапорту про переведення

Чине законодавство напряму не регулює процедуру подання та розгляду рапортів. Стаття 115 Дисциплінарного статуту ЗСУ відсилає нас в цих питаннях до загально цивільного закону про звернення громадян. Відповідно до якого рапорти мають розглядати не більше одного місяця від дня їхнього надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання.



Якщо так сталося, що рапорт було проігноровано, або відмовлено в його задовільнені через необґрунтовані причини – пишемо скаргу до вищого начальства (командування оперативного управління, роду військ, МОУ тощо). Або звертаємося до адміністративного суду з позовом про спонукання до певних дій.



Також є варіанти звернутись у профільний комітет ВРУ і омбудсмену, а також через ВСП і військову прокуратуру ініціювати кримінальну справу за статтею 367 КК України, тобто за службову недбалість.



А якщо командир з особистих мотивів (помста, користь) перешкоджає переведенню – тут вже зловживання службовим становищем (ст. 423 КК).



У якості висновків

Переведення військового служити в іншу частину є достатньо нескладним з точки зору правового процесу. Але позиція керівництва військової частини, з котрої ми переводимось може стати наріжним каменем спотикання.



Найти вирішення цієї проблеми можуть військові адвокати об’єднання «Актум», які працюють по всій країні. І зв’язатись з ними можна кожного дня, дзвоніть: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60.



Український військовий у Бахмуті. Фото: Associated Press
photo thems