

Відрядження за кордон — це ключова потреба для багатьох бізнесменів, які можуть працювати у зовсім різних сферах діяльності. Адже це можливість знайти нових партнерів чи залучити іноземні інвестиції.
Також відрядження можуть стосуватися не лише роботи підприємців, а й підвищення кваліфікації чи діяльності у культурній сфері.
Під час війни відрядження за кордон для військовозобов’язаних чоловіків ускладнилися. Адже перетнути кордон можуть не всі. А для отримання дозволу треба мати певні передумови та зібрати всі необхідні документи.
Під час воєнного стану підприємства, визначені як критично важливі згідно з нормативно-правовими актами та ЗУ, мають можливість бронювати ключових працівників від мобілізації, що дозволяє бізнесу та іншим об’єктам господарювання продовжувати свою діяльність. Однак у такому випадку виникають нові питання, серед яких: чи можуть заброньовані працівники виїжджати у відрядження за кордон?
Коротка відповідь — так. Однак для цього потрібно подати відповідні списки в Мінекономіки, яке зі свого боку передає їх в Генеральний штаб ЗСУ. Саме там підтверджується бронювання певних працівників від мобілізації. Термін такої відстрочки не може перевищувати 6 місяців, однак його можна продовжити. Порядок бронювання затверджений в постанові Кабінету міністрів №650. Вона передбачає лише бронювання осіб в органах влади та самоврядування, підприємствах та установах критично важливих для функціонування ЗСУ, а також економічного сектора країни.
Що стосується процедури виїзду чоловіків за кордон у відрядження, у разі бронювання перетин меж країни відбувається у стандартний спосіб. Для цього працівнику потрібно мати відповідні документи, а саме:
закордонний паспорт з чинним терміном дії;
військово-облікові документи з усіма відмітками від ТЦК та СП;
наказ про критичність підприємства;
документ, який підтверджує, що людина дійсно працює на даному підприємстві;
документи для бізнес-відряджень за кордон для чоловіків (наказ керівника підприємства);
підтвердження бронювання фізичної особи.
Підтвердити бронювання фізичної особи можна, надавши списки, подані підприємством до Генерального штабу ЗСУ, та погоджувальний лист-відповідь. Документи подаються у вигляді копій з мокрою печаткою підприємства.
При онлайн бронюванні через «Дію» підтвердженням слугуватиме роздруківка з кабінету роботодавця, завірена мокрою печаткою підприємства.
Процедура перетину кордону чоловіками для бізнес-відряджень передбачає наявність відповідного документа — наказу або витягу з наказу. У ньому мають бути зазначені не лише персональні дані особи, а й мета, чіткі строки, місце призначення відрядження.
Починаючи з літа 2022 року Міністерство економіки та Міністерство цифрової трансформації анонсували новий механізм процедури перетину кордону чоловіками для бізнес-відряджень. Нова ініціатива отримала назву «єВідрядження». Проте ця ініціатива так і не була втілена в життя.
Тому для ФОПів та юридичних осіб виїхати за межі України з робочою метою під час дії воєнного стану, поки не можливо.
Виїзд чоловіків за кордон у відрядження наразі можливий лише за наявності:
бронювання;
відстрочки (за певних умов, що дозволяють виїзд за межі країни);
виключення з військового обліку.
Також у відрядження за межі країни дозволено їхати держслужбовцям, працівникам дипломатичної служби та членам їх родин.
Підставою перетину кордону чоловіками з метою бізнес-відрядження без наявності бронювання також може бути приналежність до певної категорії громадян, а саме:
водії міжнародних перевезень (реєстрація у системі «Шлях»);
волонтери, які перевозять вантажі для ЗСУ, медичні вантажі чи гуманітарну допомогу (за наявності відповідного дозволу Мінінфраструктури або обласних, Київською міською військовими адміністраціями);
працівники, що забезпечують функціонування залізничного транспорту;
моряки та авіаційний персонал.
Зауважимо, що водії та волонтери також мають бути внесені до системи «Шлях».
На жаль, періодично виникають ситуації, коли прикордонники відмовляють заброньованим військовозобов’язаним у перетині державного кордону. Загалом це відбувається з таких причин, як:
відсутність військового квитка (чи інших облікових документів) або цифрової інформації в системі «Оберіг»;
відсутність документів, які підтверджують відстрочку фізичної особи чи бронювання працівника;
відсутність документів, що підтверджують службове відрядження.
Якщо вам відмовили в перетині державного кордону, обов’язково потрібно отримати письмове рішення. У ньому мають бути вказані причини таких дій прикордонників. У такому випадку буде набагато простіше скасувати заборону через суд. Для цього, звісно, потрібно буде звернутися за кваліфікованою юридичною допомогою.
Також право на відрядження за кордон у воєнний час мають всі чоловіки, які були попередньо виключені з військового обліку. Тут важливо наголосити на відмінності між виключенням і зняттям з військового обліку.
Зняття — це тимчасове поняття. Якщо військовозобов’язаного звільнили на деякий час від військової служби через таку процедуру, його можуть повернути назад. Якщо чоловік отримав статус «знятий з військового обліку» — це не є підставою для перетину державного кордону. Такій людині потрібно все одно відповідати тим критеріям, які були вказані вище.
Виключення з військового обліку передбачає звільнення від військової служби на постійній основі. Воно доступно особам, які:
припинили громадянство України;
були визнаними непридатними до військової служби;
досягли відповідного віку (60 років).
Якщо ви хочете поїхати у відрядження, чи відправити свого працівника, вам може знадобитися допомога юриста по мобілізації. Такий спеціаліст проконсультує вас, а також допоможе зібрати та оформити всі необхідні документи.
Звернутися до адвоката по мобілізації ви завжди можете в адвокатському об’єднанні «Актум».
Зв’язатися з нами ви можете за телефонами 098-665-05-40, 050-665-05-60, а також через спеціальну форму на веб-сайті об’єднання.