background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

Ухилення від мобілізації — адвокат по 337 статті КК України

Посилення мобілізації призвело до ряду нормотворчих змін, які відобразились, зокрема в законах № 3633-IX та № 3696-IX.


Починаючи з 18 травня 2024 року відповідно до нового закону встановлено ряд обов’язків за невиконання яких може наставати відповідальність:

  • облікові дані чоловіків віку повноліття та до 60 років мають бути оновлені;

  • з’ясована їх придатність до армії за результатами медобстеження;

  • за вимогою уповноважених осіб ТЦК, поліції, прикордонної служби мають пред’являтися військово-облікові документи;

  • на виклик по повістці визначені у ній особи повинні з’являтися до ТЦК тощо.

Відповідальність за ухилення від мобілізації у воєнний час

Законодавство, яке регулює питання мобілізаційної підготовки, мобілізації, військової служби, передбачає відповідальність за ухилення від мобілізації під час воєнного стану — адміністративну та кримінальну, суворість якої залежить від характеру вчиненого.

Порушення порядку військового обліку, законодавства про оборону, мобілізацію та мобілізаційну підготовку, призведе до адмінвідповідальності за 210, 210-1 статтями КУпАП.

Військовозобов'язані, які ухиляються від призову, можуть бути оштрафовані на суму від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів. При повторному порушенні штраф збільшується (до 50-100 мінімумів — залежить від початкової суми). Кримінальну відповідальність за ухилення від мобілізації у військовий час зазначено у статті 336 КК. Ухилянта можуть засудити до ув'язнення на термін від 3 до 5 років.

Відповідальність за ухилення від призову передбачена статтею 336 КК України та стосується випадків бездіяльності після отримання повістки та нез’явлення до ТЦК для виконання військового обов’язку.

337 стаття КК України передбачає окрему відповідальність за ухилення від постановки на військовий обліку або від з’явлення на навчальні (спеціальні) збори. Будь-які дії, які можуть розцінюватися як ухилення від військового обліку буде підпадати під ознаки вказаного злочину, якщо буде залишено без реагування попередження посадовців ТЦК, органів СБУ, підрозділів зовнішньої розвідки.

У низці випадків для громадян передбачено можливість оформлення відстрочки. Це не ухилення від мобілізації у воєнний стан, а звільнення від неї за наявності відповідних підстав. Наприклад, воно може бути надано за станом здоров'я або через низку сімейних обставин. За таких умов відповідальність за ухилення від мобілізації не передбачена.

Штрафи та позбавлення волі — Які санкції можуть бути застосовані якщо ви ухиляєтеся від мобілізації

Покарання за ухилення від мобілізації у кримінальній площині може передбачати штраф від 5 100 грн до 8 500 грн або виправні роботи до одного року за уникнення після попередження постановки на військовий облік (перша частина 337 статті КК), а не явка на навчальні/спеціальні збори, що охоплюється другою частиною цієї ж норми права, спричинить штраф від 8 500 до 11 900 гривень або направлення на «трудотерапію» до 2 років.

Яке покарання за ухилення від мобілізації передбачає КУпАП?

«Травневий» закон адмінштрафи збільшив.

Знехтувавши правилами військового обліку у військовий час за ст. 210 КУпАП адмінстягнення складатиме від 17 до 25 500 гривень.

Аналогічне стягнення передбачено за ухилення від оборонних чи мобілізаційних заходів у воєнний час за ст. 210-1 КУпАП, а от посадовці та бізнес мають сплатити від 34 до 59 000 гривень.

Не варто забувати, що порушення 15 днів на оплату штрафу призведе до його подвійного збільшення (статті 307, 308 КУпАП).

До кого звернутися за допомогою

Якщо у вас виникли додаткові питання стосовно наслідків ухилення від мобілізації ви можете проконсультуватись з юристами та адвокатами адвокатського об’єднання Актум. Якщо вам потрібен правовий супровід адвоката з питань мобілізації чи захист в кримінальній справі по 336, 337 статті КК наші фахівці зможуть вам допомогти.

Адвокати об’єднання «Актум» забезпечують комплексний підхід до вирішення питань клієнтів та не залишать без відповіді жодне питання. Адвокат на зв’язку у Києві та інших містах — з 8.00 до 22.00. Телефонуйте: 098-665-05-40, 050-665-05-60.

Ухилення від мобілізації — адвокат по 337 статті КК України