background photo
ACTUM

ПУБЛІКАЦІЇ

Статус УБД та пільги для учасників бойових дій

Процедура отримання статусу УБД – чим може зарадити адвокат та які пільги передбачає держава для УБД

Захисники територіальної цілісності країни і її народу – мають бути найшанованішими людьми в Україні. Вони по праву мають користуватися всіма можливими гарантованими Державою пільгами, однак на практиці для оформлення статусу учасника бойових дій (УБД) військовим доводиться місяцями, а вже непоодинокі випадки - коли й роками, збирати купу різноманітних довідок та папірців задля, того, щоб задовольнити бюрократичну систему та врешті-решт довести своє законне право на пільги.



Нерідко з такими проблемами наші військові стикаються знаходячись безпосередньо в самому пеклі – на передовій. Чому у такому випадку виникають проблеми цілком можна зрозуміти, адже бойові командири мають воювати, а не опікуватись папірцями. Проте за два роки повномасштабної війни й історій від військових, й реальних адвокатських справ за участі військових, які занадто довго не можуть отримати статусу УБД назбиралась вже сила-силенна. Це викликає неабияке обурення й у військових й, у членів їх родин, адже статус УБД дає право на цілком помічні у теперішніх реаліях пільги, зокрема медобслуговування, комунальні послуги, пільги для дітей військовослужбовців тощо. І це попри те, що «посвідчення учасника бойових дій» має бути оформлене через 30 днів від початку участі в бойових діях, але цим питанням «опікуються» незчисленні спецкомісії, що створені й при Міноборони, і при МВС, і при Мін’юсті, і при Нацполіції, і при СБУ…



Процедура отримання статусу УБД – чим може зарадити адвокат

8 листопада 2023 року ВР ухвалила ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо спрощення процедури надання особам статусу учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України», який мав би спростити процедуру отримання статусу УБД, проте на практиці, за великим рахунком, майже нічого не змінилось.



Зміни передбачали, що під час прийняття рішення про надання статусу УБД відповідальні органи (комісії, міжвідомчі комісії, структурні підрозділи з питань соцзахисту) за заявою військовослужбовця або її представника мають самостійно витребувати всі необхідні для надання статусу документи. І тривати така процедура має не більше 5 календарних днів з дати реєстрації заяви, а самі ж документи мають бути надані протягом 15 календарних днів з дати надходження запиту. І не пізніше ніж за 10 днів після отримання відповідей комісія, до якої було подано заяву має повідомити заявника про своє рішення. Отже, на все про все, мало б йти 30 днів, але на практиці все по іншому.

Наразі проблема отримання статусу УБД і відповідно доступ до пільг залишається одним з найактуальніших питань для військових, адже лише 20% з них, а це лише кожен п’ятий з мільйона тих, хто захищали та продовжую захищати Україну мають офіційний статус УБД.



Наше адвокатське об’єднання займається захистом військових з 2014 року й військові адвокати «Актум», без перебільшення - лідери в Україні з надання адвокатських послуг в галузі військового права, адже за весь цей час наша команда сформувала та захистила велику кількість справ, неодноразово довівши, що фаховий військовий адвокат здатен забезпечити відповідність дій військових органів законодавству та захистить ваші права та інтереси при отриманні статусу учасника бойових дій. Адвокат детально проконсультує та допоможе зібрати та підготувати всі необхідні документи, скласти запити до відповідних служб. Надасть правову консультацію та супровід щодо оскарження протиправних рішень.

Якщо ви потребуєте допомоги – телефонуйте: 097-073-93-01, 098-665-05-40, 050-665-05-60



Які пільги передбачає держава для УБД



Лікування

Війна нікому не додала здоров‘я, а без нього – все не в радість. Держава компенсує, як може, як вміє.

- безоплатно (за рецептом лікаря) доступні ліки й імунобіопрепарати (вакцини, анатоксини, сироватки та інше), вироби медичного призначення;

- безкоштовне протезування, у складних випадках – навіть за кордоном;

- зубопротезування – болюча тема для багатьох військових. Саме зараз в Україні стартував пілотний проєкт, за умовами якого ця процедура стала доступною, причому не лише в комунальних лікарнях, а й у приватних;

- лікування у медзакладах МОУ і МВС завжди вважалося пріоритетним й учасники війни мають таке довічне право;

- кожен військовий, який воював, раз на рік: мінімум 21 день може безоплатно оздоровлюватися у санаторії, має право на безкоштовну диспансеризацію з оглядом усіма потрібними фахівцями;

- поза чергою – обслуговування у медзакладах і аптеках.



Житло

- першочергове покращення житлових умов та виділення землі під будівництво, також городництво чи садівництво;

- пораненому учаснику бойових дій – квартира не пізніше двох років після його встановлення на квартирний облік;

- отримання позики під будівництво або капремонт будинку чи дачі – з погашенням протягом 10 років, стартуючи з п‘ятого року після завершення будівництва;

- з 2023 року діє програма іпотеки під мінімальні відсотки є-Оселя. Нею можуть скористатися як ветерани та воїни, так і родини загиблих захисників.



Комунальні послуги

Пільги, поширюються на всю сім‘ю: 75% знижка на квартплату і комуналку (газ, світло, ін.). Безкоштовно мають отримувати комунальні послуги люди з інвалідністю. Щодо опалення, то знижка надається на 21 квадрат опалювальної площі на кожного постійного мешканця плюс 10,5 кв. м на всю родину. Якщо в сім‘ї всі непрацездатні, знижка на опалювання газом становитиме 75%, при цьому нормативна площа на кожного подвоюється: 42 квадрати на людину плюс 21 кв. м на родину.



Робота

- учасник бойових дій має найбільше шансів не втратити роботу при скороченні, а якщо підприємство ліквідовується – мають працевлаштувати;

- щорічна відпустка – у зручний час, плюс – ще 14 оплачуваних календарних днів;

- 100% середня зарплата без урахування стажу роботи, його може навіть зовсім не бути – як допомога при тимчасовій непрацездатності.



Навчання

Пріоритетне право на вступ до коледжів і ВНЗ. Можливість повністю або ж частково вчитися за кошт державного (місцевого) бюджету, отримати довгостроковий кредит на оплату навчання, безоплатно жити в гуртожитку.



У Сумській, Дніпропетровській, Полтавській, Харківській, Одеській, Івано-Франківській, Рівненській і Львівській областях діє пілотний урядовий проєкт: у профтехучилищах при службах зайнятості можна безкоштовно освоїти 95 робітничих професій та підвищити кваліфікацію за 365 освітніми програмами.



Транспорт

- у межах своєї області – безоплатний проїзд громадським транспортом (автобус, електричка, але не таксі). Якщо ветеран – інвалід І групи, безплатно разом з ним може їхати і його супроводжуючий.

- по Україні – один раз на два роки безкоштовно туди й назад, будь-чим і будь-куди або раз на рік, оплачуючи половину вартості квитків.

- власне авто: учасник бойових дій звільнений від обов‘язковості автоцивілки.



Дітям воїнів

Якщо не задля дітей і майбутнього – то навіщо? Насправді пільг для дітей військовослужбовців не так багато, насамперед вони стосуються навчання.

- першочергова можливість влаштування в дитсадок чи школу за місцем проживання;

- більше, ніж в інших, шансів поступити на бюджет до навчальних закладів різного рівня;

- за відсутності заборгованостей у навчанні – соціальна стипендія;

- безоплатне або пільгове проживання в гуртожитку;

- вільний доступ до інтернету;

- на пільгових умовах – оздоровлення і відпочинок.



Гроші

- пенсія учасника бойових дій, враховуючи всі надбавки, повинна складати не менше 210% прожиткового мінімуму. Зараз це 4 395 грн 30 коп. Сюди також мають бути закладені додаткові 25% доплати – 523 грн 25 коп.

- одноразову грошову допомогу, яка раніше виплачувалася до 5 травня, наразі перенесено до Дня незалежності України. Розмір її, враховуючи нові обставини, теж змінився. Торік учасники бойових дій отримали по 1 000 гривень, інваліди війни, залежно від групи – 2 700, 2 900 і 3 100 грн.

- власники посвідчення УБД звільнені від судових витрат при розгляді справ, пов‘язаних з їх соціальним захистом.



Так, звісно Держава гарантує пільги, проте, на превеликий жаль, домогтися їх отримання або виконання можна не завжди. Часто, наприклад, можна почути нарікання на перевізників, які відмовляються безоплатно возити тих, завдяки кому взагалі можуть спокійно працювати. Також не всі отримали торішню доплату до Дня незалежності. І далеко не кожен може розібратися з житловими програмами: що там насправді вигідно, а що – пастка…



У цих та всіх інших можливих питаннях, які стосуються соціального захисту учасників бойових дій, ви можете знайти швидку і якісну підтримку в адвокатському об‘єднанні «Актум».
photo thems