Стаття 364 ККУ - Зловживання владою або службовим становищем
Без перебільшення, чи не найпоширенішою серед службових злочинів статтею, за якою кваліфікуються діяння посадовців, є стаття 364 Кримінального кодексу України. Майже кожного дня правоохоронними органами згідно з підслідністю реєструються кримінальні провадження за цією статтею. Суть пред’явлених звинувачень не завжди відповідає дійсним обставинам події, тож пропонуємо розібратися що це за злочин і як особа, що опинилася під підозрою, може себе убезпечити або захистити.
Поняття зловживання владою або службовим становищем за статтею 364 ККУ
До 2014 року термін «зловживання службовим становищем або владою» формулювався по іншому, а після лютого 2014 його було приведено до норми 19 статті Конвенції ООН проти корупції.
Тож під цим поняттям у ст. 364 КК України наразі законодавець передбачив - використання службовою особою влади або службового становища поза службовими інтересами та зі злочинним умислом.
Суб’єктом злочину за статтею 364 КК України є всі без виключення службовців, які виконують конкретні владні чи розпорядчі функції, незалежно без конкретизації відомчої чи іншої належності.
При цьому, правопорушник має переслідувати мету одержати вигоду у будь якому вигляді як для самого себе, так і для інших фізичних чи юридичних осіб.
Обов’язковою умовою утворення складу злочину за статтею 364 КК України є завдання шкоди інтересам, правам чи свободам певних людей, юридичних осіб, громадським або державним службам, організаціям та установам, що охороняються законом.
Розмір такої шкоди визначається як істотний і конкретизується в примітці до 364 статті як такий, що перевищує НМДГ у сто та більше разів.
У свою чергу частина друга цієї статті передбачає злочини із спричиненими тяжкими наслідками, що відповідно до примітки - передбачають перевищення НМДГ у 250 разів та далі у бік збільшення.
До речі, органи, які можуть проводити слідство у таких справах, варіюються у залежності від суб’єктного складу особи, що опинилася під підозрою, та розміру збитків, що спричинено злочином. Це може бути НАБУ, СБУ, Національна поліція чи ДБР.
Яке покарання передбачене за статтею 364 КК України
Частина перша 364 ст ККУ якщо цим злочином завдано істотної шкоди передбачає покарання строком до 3-х років:
· Пробаційний нагляд;
· Перебування у виправному центрі;
· Тюремне ув’язнення.
Така кара поєднується із обмеженнями обіймати визначені посади чи провадити конкретну діяльність на аналогічний час, із штрафом у діапазоні від 250 до 750 НМДГ.
Друга частина статті, у разі настання тяжких наслідків, передбачає:
· поміщення за грати від 3 до 6-ти років з обмеженнями знову ж таки займати певні посади чи здійснювати певну діяльність з максимальним трирічним строком, штраф - від 500 - 1 тис. НМДГ.
Стаття 364 ККУ: незаконне отримання документів для виїзду за кордон, зловживання владою та службовим становищем
В умовах військового стану та мобілізаційних процесів в країні виріс попит на виїзд військовозобов’язаних за терени держави, а відтак і небезуспішно працюють корупційні схеми по зловживанню владою або службовим становищем задля втілення в життя цих запитів суспільства.
Зважаючи на це, необхідно роз’яснити, що склад злочину, передбачений 364 статтею ККУ, може охоплювати діяння, спрямовані на оформлення різного роду документації для виїзду чоловіків призовного віку за кордон, шляхом зловживання службовим становищем або владою. При цьому, обов’язковою умовою, як вже зазначалось вище, такої кваліфікації є доведення збитків у розмірах відповідно до примітки цієї ж норми.
Інші діяння, пов’язані з нелегальним перетином кордону, наприклад, організація переправляння через держкордон, підробка відповідної документації (медичної, військово-облікової тощо), так само як і використання таких документів, підпадатимуть під ознаки інших складів кримінальних правопорушень, зокрема, мова йде про статті 332, 336, 358, 369 КК України.
Чим може зарадити адвокат?
Участь адвоката по статті 364 КК України допоможе уникнути ризиків неправильного застосування норм кримінального та кримінального процесуального законодавства.
Допомога адвоката у справах по зловживанню владою або службовим становищем буде виражатися у супроводі всіх процесуальних моментів, аналізі матеріалів кримінального провадження, завчасному реагуванні на протиправні дії та рішення слідчого, та інших необхідних заходах.
Адвокатське об’єднання Актум сформувало команду, що не обмежилась одним адвокатом з кримінальних справ, які мають багаторічний практичний досвід захисту у такій категорії справ.